Προς το περιεχόμενο

Αγορά powerline


Optixx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

Σκέφτομαι να αγοράσω το AVM FRITZ!Box 7530 για να αντικαταστήσω το ρούτερ της Vodafone (H300s) μετά την εισήγηση κάποιων παιδιών εδώ στο φορουμ (@DanielRGr).

Ήθελα να ρωτήσω ποιό powerline προτείνεται για να το συνοδέψει (μόνο ethernet χρειάζομαι προς το παρόν). Η απόσταση τοίχου/καλωδίου θα είναι περίπου 6 μέτρα, απλά δεν θέλω να περάσω καλώδιο μέσα απο το χώρο.

Έχω διαβάσει mixed κριτικές για τα tp link. Έχω κοιτάξει και τα Divolo αλλά δεν έχω καταφέρει να καταλήξω κάπου.  

Μήπως κάποιος κάτοχος Fritzbox έχει να προτείνει κάτι?

Ευχαριστώ!

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει, καλά θεωρούνται devolo, avm(fritz), καθώς και dlink 

Tp link πιο vfm, αλλά και πάλι δεν εγγυάται τίποτα πως θα παίξουν σωστά..

Οπως λες αλλά δε θέλεις να υλοποιήσεις ένα καλώδιο utp, όπου θα ξενοιασεις

τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα..

Αν δε παρεμβάλλεται κάποια πόρτα κλπ, θα σου έλεγα να δεις μήπως μπορείς χαμηλά στο σοβατεπί να περάσεις ένα Καναλάκι και από εκεί μέσα Ethernet, ώστε να μη χτυπάει στο μάτι..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο είναι, ως UTP εννοούμε αθωράκιστο (μη πάρεις θωρακισμένο)

Δες πόσα μέτρα χρειάζεσαι, πρόσθεσε ένα-ενάμιση ακόμα να έχεις λίγο μπόσικο..

Μπορείς να πάρεις ένα UTP Cat5e ή Cat6 (διαφορά για τη χρήση που θες δε θα δεις - μικρή διαφορά στην τιμή)

Προσωπικά θα σου έλεγα να εξαντλήσεις το ενδεχόμενο να περάσεις καλώδιο, καθώς όλα τα άλλα είναι ημίμετρα και η απόσταση που λες δεν είναι μεγάλη..

Απλά καλό είναι να μη περνάει μαζί με καλώδια ρεύματος (τάση 230V), αν τυχόν διασταυρωθούν προσπάθησε εκεί που συναντώνται να είναι κάθετα και να μη τρέχουν παράλληλα.. (και παράλληλα μπορείς απλά σε απόσταση 10-15εκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2021 στις 7:29 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Το ίδιο είναι, ως UTP εννοούμε αθωράκιστο (μη πάρεις θωρακισμένο)

Δες πόσα μέτρα χρειάζεσαι, πρόσθεσε ένα-ενάμιση ακόμα να έχεις λίγο μπόσικο..

Μπορείς να πάρεις ένα UTP Cat5e ή Cat6 (διαφορά για τη χρήση που θες δε θα δεις - μικρή διαφορά στην τιμή)

Προσωπικά θα σου έλεγα να εξαντλήσεις το ενδεχόμενο να περάσεις καλώδιο, καθώς όλα τα άλλα είναι ημίμετρα και η απόσταση που λες δεν είναι μεγάλη..

Απλά καλό είναι να μη περνάει μαζί με καλώδια ρεύματος (τάση 230V), αν τυχόν διασταυρωθούν προσπάθησε εκεί που συναντώνται να είναι κάθετα και να μη τρέχουν παράλληλα.. (και παράλληλα μπορείς απλά σε απόσταση 10-15εκ)

Οκ. Θα προσπαθήσω να το περάσω απο το σοβατεπί με κάποιο πλαστικό κάλυμμα ή τα καρφάκια. Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Optixx είπε

Οκ. Θα προσπαθήσω να το περάσω απο το σοβατεπί με κάποιο πλαστικό κάλυμμα ή τα καρφάκια. Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Μια άλλη πρόχειρη λύση, είναι να πάρεις αυτά τα αυτοκόλλητα πλαστικά τετραγωνάκια, διάσταση 2Χ2εκ, που περνάνε ανάμεσα το πλακέ καλώδιο για φωτιστικά πάγκου κουζίνας..

Θα τα κολλήσεις στο σοβατεπί, και με ένα δεματικό (ταϊραπ) θα κρατήσεις το καλώδιο στη θέση του, φυσικά δε θα είναι ωραίο στο μάτι, απλά δε θα χτυπήσεις/κάνεις σημάδια στον τοίχο.. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/04/2021 at 10:11, Optixx said:

Καλημέρα σας,

Σκέφτομαι να αγοράσω το AVM FRITZ!Box 7530 για να αντικαταστήσω το ρούτερ της Vodafone (H300s) μετά την εισήγηση κάποιων παιδιών εδώ στο φορουμ (@DanielRGr).

Ήθελα να ρωτήσω ποιό powerline προτείνεται για να το συνοδέψει (μόνο ethernet χρειάζομαι προς το παρόν). Η απόσταση τοίχου/καλωδίου θα είναι περίπου 6 μέτρα, απλά δεν θέλω να περάσω καλώδιο μέσα απο το χώρο.

Έχω διαβάσει mixed κριτικές για τα tp link. Έχω κοιτάξει και τα Divolo αλλά δεν έχω καταφέρει να καταλήξω κάπου.  

Μήπως κάποιος κάτοχος Fritzbox έχει να προτείνει κάτι?

Ευχαριστώ!

 

εχω κανει review για fritz kai devolo powerlines. προτιμω fritz αλλο τοσο που εχεις και fritz box

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/4/2021 στις 11:21 ΜΜ, poulinos είπε

εχω κανει review για fritz kai devolo powerlines. προτιμω fritz αλλο τοσο που εχεις και fritz box

Που μπορώ να διαβάσω το review για fritz? Ψάχνω για οικονομική λύση (για δοκιμή) και προς το παρόν κοιτάω τα TL-PA7017P κάτω των 50€. Αλλά αν υπάρχει θεωρητικά καλύτερο κάποιο fritz, να το κοιτάξω.

Edit: Οκ, βρήκα ένα review

 αλλά ξεφεύγει σε budget.

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/08/2021 at 00:48, ribo7 said:

Που μπορώ να διαβάσω το review για fritz? Ψάχνω για οικονομική λύση (για δοκιμή) και προς το παρόν κοιτάω τα TL-PA7017P κάτω των 50€. Αλλά αν υπάρχει θεωρητικά καλύτερο κάποιο fritz, να το κοιτάξω.

Edit: Οκ, βρήκα ένα review

 αλλά ξεφεύγει σε budget.

και εχω κανει και το 1240

https://www.insomnia.gr/review/hardware/powerlines/fritz-powerline-1240e-wlan-set-r978/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...