Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά


TasosGR1976

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 λεπτά πριν, TasosGR1976 είπε

Θέλω να αγοράσω επεξεργαστή μητρική και ραμ.

Για επεξεργαστή θέλω τον   Intel Core i5-10400F Box  που είναι vfm .

Θέλω τη βοήθεια σας για τη μητρική και της ραμ .

το θέλω για παιχνίδια .

καρτα γραφικών θα χρησιμοποιήσω την υπάρχον μέχρι το καλοκαιρι  .

το τροφοδοτικο είναι 550w . το κουτι παίρνει ΑΤΧ  .

τα λεφτά που διαθέτω είναι 350€

 

Επεξ/σία από TasosGR1976
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον το gaming θα είναι η βασική χρήση του pc σου, λογικά στο μέλλον ίσως θελήσεις και καλύτερους επεξεργαστές της 10ης ή 11ης γενιάς. Ίσως πολλοί διαφωνήσουν αλλά προσωπικά στη θέση σου θα έπαιρνα μια μητρική με δυνατότητες και ας είναι overkill για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή. Την MSI MPG Z490 gaming plus. Έχω σύντομη μεν, αλλά πολύ καλή εμπειρία από τη συγκεκριμένη κάρτα. Την έχω εγκαταστήσει σε builds που έκανα για λογαριασμό φίλων και στα τεστς που έκανα εντυπωσιάστηκα από τις δυνατότητές της σε σχέση με την τιμή της (και ας φαίνονται λίγο τσιμπημένα τα 170 ευρώ που κάνει). Ενώ και σε συζήτηση που είχα μαζί τους μετά από αρκετούς μήνες χρήσης μου είπαν τα καλύτερα. Προσωπικά δεν την έχω χρησιμοποιήσει καθημερινά για να κρίνω μακροχρόνια, αλλά έχω στο σύστημά μου 1,5 χρόνο την προηγούμενη γενιά της gaming plus, την z390 και ήταν μακράν η καλύτερη μητρική που είχα, σε επίπεδο χρηστικότητας του bios, μέχρι απόδοσης του επεξεργαστή και των ram.

Για ram με 2666 ghz θα σου πρότεινα τους g.skill RipjawsV 8gb που κάνουν 49 ευρώ

Ο επεξεργαστής κάνει 127 ευρώ οπότε και τα 3 μαζί βγαίνουν στο μπάτζετ σου.

Επίσης ποιά κάρτα γραφικών διαθέτεις? Αποθηκευτικά μέσα (SSD και HDD) έχεις ήδη ή θα αγοράσεις?

Επεξ/σία από conqueror06
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, conqueror06 είπε

Εφόσον το gaming θα είναι η βασική χρήση του pc σου, λογικά στο μέλλον ίσως θελήσεις και καλύτερους επεξεργαστές της 10ης ή 11ης γενιάς. Ίσως πολλοί διαφωνήσουν αλλά προσωπικά στη θέση σου θα έπαιρνα μια μητρική με δυνατότητες και ας είναι overkill για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή. Την MSI MPG Z490 gaming plus. Έχω σύντομη μεν, αλλά πολύ καλή εμπειρία από τη συγκεκριμένη κάρτα. Την έχω εγκαταστήσει σε builds που έκανα για λογαριασμό φίλων και στα τεστς που έκανα εντυπωσιάστηκα από τις δυνατότητές της σε σχέση με την τιμή της (και ας φαίνονται λίγο τσιμπημένα τα 170 ευρώ που κάνει). Ενώ και σε συζήτηση που είχα μαζί τους μετά από αρκετούς μήνες χρήσης μου είπαν τα καλύτερα. Προσωπικά δεν την έχω χρησιμοποιήσει καθημερινά για να κρίνω μακροχρόνια, αλλά έχω στο σύστημά μου 1,5 χρόνο την προηγούμενη γενιά της gaming plus, την z390 και ήταν μακράν η καλύτερη μητρική που είχα, σε επίπεδο χρηστικότητας του bios, μέχρι απόδοσης του επεξεργαστή και των ram.

Για ram με 2666 ghz θα σου πρότεινα τους g.skill RipjawsV 8gb που κάνουν 49 ευρώ

Ο επεξεργαστής κάνει 127 ευρώ οπότε και τα 3 μαζί βγαίνουν στο μπάτζετ σου.

Επίσης ποιά κάρτα γραφικών διαθέτεις? Αποθηκευτικά μέσα (SSD και HDD) έχεις ήδη ή θα αγοράσεις?

κάρτα γραφικών asus geforce gtx 1050 ti 4 gb cerberus 2018 .

Αποθηκευτικά samsung 860 evo ssd 1tb  2.5'' και έναν ακόμα 860 ssd 500gb  2018 .

coolermaster mwe v2 550w 80 plus bronze 2020

Ευχαριστώ  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά, στα αποθηκευτικά άψογος δεν γίνεται καλύτερα για το μπάτζετ σου, ενώ η κάρτα δεν θα έχει σοβαρό πρόβλημα τουλάχιστον για μεσαίο gaming, είσαι κομπλέ με αυτό το σύστημα τουλάχιστον μέχρι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση με τις τιμές στις καρτες γραφικων.

Το PSU ίσως να μου δημιουργούσε μια μικρή ανασφάλεια, όχι τόσο για άμεσα αλλά για όταν κάνεις τις αναβαθμίσεις σου ίσως να σκεφτείς μια gold λύση σαν το corsair rm650x. Όμως για την τιμή του είναι καλή επιλογή και αθόρυβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, TasosGR1976 είπε

Θέλω να αγοράσω επεξεργαστή μητρική και ραμ.

Για επεξεργαστή θέλω τον   Intel Core i5-10400F Box  που είναι vfm .

Θέλω τη βοήθεια σας για τη μητρική και της ραμ .

το θέλω για παιχνίδια .

καρτα γραφικών θα χρησιμοποιήσω την υπάρχον μέχρι το καλοκαιρι  .

το τροφοδοτικο είναι 550w . το κουτι παίρνει ΑΤΧ  .

τα λεφτά που διαθέτω είναι 350€

Ξεκιναμε με τον 10400f ο οποιος ειναι οντως πολυ καλη επιλογη με τα σημερινα δεδομενα.

Μητρικη θα διαφωνησω με τον conqueror06

Λαθος! 😁

Ζ590 δηλαδη μητρικη για Κ επεξεργαστες για overclocking με 10η γενια ιντελ.

Απλα δεν υπαρχει λογος διοτι δεν μπορεις να εκμεταλλευτεις τα οφελη του Ζ590.Τωρα με τις μεχρι τωρα πληροφοριες που εχουμε νομιζω θα ειναι μαλλον απιθανο να αναβαθμισεις σε 11η γενια αφου σε γενικες γραμμες ειναι πολυ μικρες οι διαφορες.

Aρα δικη μου αποψη εαν θελεις ποιοτικη μητρικη πας εστω σε Ζ490 και ας ειναι too much και παλι.

Δικη μου προταση αυτη

https://www.skroutz.gr/s/23763229/Gigabyte-Z490-UD.html

Μνημες εννοειται 16gb στα 3200 cl15 - cl16 (o επεξαργαστης σου χρειαζεται 2666 απλα μπορεις να τις ανεβασεις)

Προτασεις

https://www.skroutz.gr/s/22162163/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-3200MHz-BL2K8G32C16U4R.html

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html

https://www.skroutz.gr/s/21117703/Patriot-Viper-4-16GB-DDR4-3200MHz-PVB416G320C6K.html

Προτιμητεες αυτες στα 3200 cl15

https://www.skroutz.gr/s/22162505/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-3000MHz-BL2K8G30C15U4R.html

Οποτε εχουμε 82 οι μνημες,123 η μητρικη,127 o επεξεργαστης 332 συνολο.

 

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, conqueror06 είπε

z490 του πρότεινα και εγώ, όχι z590, η οποία όντως δεν χρειάζεται στην περίπτωση του επεξεργαστή του

Eχεις δικιο τωρα το ειδα....ζητω συγγνωμη!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...