Προς το περιεχόμενο

Νέο gaming pc , gpu υπάρχει


ntritzt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα  το pc δεν είναι για μένα είναι για τον κουμπάρο μου  , είναι κονσολακιας αλλά ψήθηκε τώρα και θέλει και pc.  Δεν είναι από αυτούς που θα ψάξουν τα settings θα κάνει αναβαθμίσεις  και τέτοια οπότε θέλουμε κάτι που θα είναι ταμαμ για 1080p 60fps για κάποια χρόνια. Η gpu αγοράστηκε από εμένα πριν κάνα 2μηνο στα 210 για ένα δεύτερο pc αλλά δεν θα το κάνω τελικά .  Υδροψηξη θα μπει αναγκαστικά, ναι ξέρω ότι κόβουμε από αλλού αλλά τι να κάνουμε .  

Ποσό που διαθέτουμε : 600 περιπου

Χρήση υπολογιστή : gaming

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? ΟΧΙ. Υπάρχει μια 24΄ 1080p δεν θα πάει σε κάτι άλλο για την ώρα , όταν αλλάξει θα πάει σε κάποια 1080p 144hz ips

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Ναι τα πάντα , ηχεία τελείως basic ,  παίζει με ακουστικά 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αδιάφορο

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι από ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά από διαφορετικά καταστήματα? Ας είναι από διαφορετικά αλλά όχι από 10 διαφορετικά .

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Εγώ θα το στήσω.

Υ.Γ Ram υπάρχει και είναι αυτή https://www.skroutz.gr/s/9519501/G-Skill-Aegis-16GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C16D-16GISB.html

GPU υπάρχει μια 1650 msi ventus κάποια στιγμή θα μπει και κάτι καλύτερο, κατι σε 2060 ισως .

έκανα και μια λίστα στα γρήγορα, δεν έχει θέμα να βγει και λίγο εκτός μπατζετ αρκεί να έχει νόημα για τον στόχο που είναι 1080P 60fps 

 

 

 

 

pc6.jpg.2a746581ec65657e34ac45c84ddc84df.jpgpc7.jpg.c14006b89bf7290aa0188d92f954f444.jpg

Επεξ/σία από ntritzt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή η σύνθεση σου και αρκετή για αυτά που ζητάς. Ας μου επιτραπούν μερικές παρατηρήσεις.

Αφού έχεις σκοπό να έχει καρτούλα και σχετικά δυνατή δώσε λίγο  παραπάνω απο το budget σου σε ένα καλύτερο τροφοδοτικό, ίσως και gold

Στη θέση του Kingston εγώ θα προτιμούσα Wb blue στην ίδια χρηματική κατηγορία, περίπου ίδιες ταχύτητες (μου κάθεται καλύτερα σαν μάρκα)

Υδρόψυξη γιατί; Ομορφιά; Δεν είναι μικρό το ποσό μόνο για γούστο... μπορείς με τα μισά λεφτά να πάρεις αέρα (esports duo) αν και σε αυτό τον επεξεργαστή ακόμα και  η στοκ ψύκτρα την παλεύει μια χαρά

Η μητρική είναι πολύ vfm για z490 chipset, σε αυτή την τιμή προτείνεται αν δεν βρίσκεις με λιγότερα χρήματα μια καλή b460 για παράδειγμα

Κουτί - πληκτρολόγιο - mouse καθαρά θέμα γούστου οπότε δεν έχω κάτι να πω

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Καλή η σύνθεση σου και αρκετή για αυτά που ζητάς. Ας μου επιτραπούν μερικές παρατηρήσεις.

Αφού έχεις σκοπό να έχει καρτούλα και σχετικά δυνατή δώσε λίγο  παραπάνω απο το budget σου σε ένα καλύτερο τροφοδοτικό, ίσως και gold

Στη θέση του Kingston εγώ θα προτιμούσα Wb blue στην ίδια χρηματική κατηγορία, περίπου ίδιες ταχύτητες (μου κάθεται καλύτερα σαν μάρκα)

Υδρόψυξη γιατί; Ομορφιά; Δεν είναι μικρό το ποσό μόνο για γούστο... μπορείς με τα μισά λεφτά να πάρεις αέρα (esports duo) αν και σε αυτό τον επεξεργαστή ακόμα και  η στοκ ψύκτρα την παλεύει μια χαρά

Η μητρική είναι πολύ vfm για z490 chipset, σε αυτή την τιμή προτείνεται αν δεν βρίσκεις με λιγότερα χρήματα μια καλή b460 για παράδειγμα

Κουτί - πληκτρολόγιο - mouse καθαρά θέμα γούστου οπότε δεν έχω κάτι να πω

Δυστυχώς θέλει υδροψυξη προφανώς για ομορφιά , εγώ έχω τον 5600 και τον έχω με αέρα και δεν πρόκειται να αλλάξω , αλλά θέλει υδροψυξη.

Mobo προτιμώ z490 για μελλοντική αναβάθμιση και μεταπωλητική αξία .

Psu θα δω μήπως χωρέσω ένα από αυτά , αν θυμάμαι καλά το txm είναι tier1 ?

https://www.skroutz.gr/s/16368765/Be-Quiet-Pure-Power-11-CM-600W-Semi-Modular-80-Plus-Gold.html

https://www.skroutz.gr/s/11452924/Corsair-TX-M-Series-TX650M-650W-Semi-Modular-80-Plus-Gold.html

Επεξ/σία από ntritzt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα σκέφτεσαι. Ναι το tx είναι tier a. Ψησε τον φίλο σου ότι δε θα δουλέψει η υδροψύξη χωρίς καλό τροφοδοτικό... :) Κρίμα να σπαταλήσει μόνο σε υδρόψυξη και όχι σε τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ για την βοήθεια χθες έφτασαν ολα, στήθηκε και το pc έγιναν κάποιες αλλαγές βεβαια Άλλαξε το κουτί και πήγαμε σε ενα h510 elite (πανέμορφο αλλα και ακριβο για Midi), ''βέβαια πάτησα και εγώ πόδι'' και απο 10400 πήγαμε σε 10600κ. Εχω μια απορία με τα φανακια γιατι δεν εχω βάλει και υδροψυξη ποτε, χωρις την aio απλα θα ειχα τους πίσω να βάζουν και τους 2 μπροστά να βγάζουν, αλλά με το ψυγείο σκέφτομαι οτι δεν θα περνάει ο αέρας σωστά, οπότε εχω βάλει τους πίσω ενας push ενας pull. Για πείτε καμια ιδεα και πως ειναι το σωστό.

177299614_1873586932795264_8403435229562820187_n.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις και πάνω ανεμιστήρα; Προσωπικά, σε κουτί με πλέγμα μπροστά, έχω τους μπροστινούς να βάζουν και τον πίσω εξάτμιση. Φαντάζομαι η υδρόψυξη τραβάει προς τα μέσα δροσερό αέρα στο ψυγείο όποτε αντίστοιχα θα κάνεις τους πίσω εξατμίσεις. Αν δεν δοκιμάσεις διαφορά setup δεν μπορεί να ξέρεις πιο θα δουλέψει καλύτερα, εκτός αν λόγω κουτιού βρεις έτοιμη λύση από κάποιους που το έχουν ήδη ψάξει.

Edit

Καλορίζικο!

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Έχεις και πάνω ανεμιστήρα; Προσωπικά, σε κουτί με πλέγμα μπροστά, έχω τους μπροστινούς να βάζουν και τον πίσω εξάτμιση. Φαντάζομαι η υδρόψυξη τραβάει προς τα μέσα δροσερό αέρα στο ψυγείο όποτε αντίστοιχα θα κάνεις τους πίσω εξατμίσεις. Αν δεν δοκιμάσεις διαφορά setup δεν μπορεί να ξέρεις πιο θα δουλέψει καλύτερα, εκτός αν λόγω κουτιού βρεις έτοιμη λύση από κάποιους που το έχουν ήδη ψάξει.

Edit

Καλορίζικο!

ναι υπαρχει και πανω ανεμιστηρας, το κουτι δε εχει πλεγμα μπροστα τζαμι ειναι , δεσ την φωτο μονο εκει υπαρχει πλεγμα

20190802121929_d6d34359.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το είδα, ευτυχώς ακόμα βλέπω 😛

Απλά ανέφερα τι παίζει στο δικό μου, που είναι πλέγμα, τι setup έχω ακολουθήσει.  Δοκίμασε να κάνεις κάνα gsearch το κουτί με κάνα key word airflow ή setup μήπως πάρεις ιδέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...