Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός κουτιού και ανεμιστήρες


Gunix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το νερό δεν είναι αγωγός του ηλεκτρισμού όταν είναι απιονισμένο. Επίσης το νερό είναι πολικός διαλύτης και η αλκοόλη είναι ασθενής πολικός διαλύτης! Τα προβλήματα διαβρώσεων οφείλονται στα ελεύθερα ιόντα. Και εννοείτε πως όλες οι αλκοόλες, όσο νερό περιέχουν είναι απιονισμένο....γιατί είναι προϊόντα απόσταξης. Ένα να έχετε στο νου σας μόνο, το γρήγορο στέγνωμα... :P

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση πάντως που κανείς δεν χρησιμοποιεί ένα πινέλο...

Προσωπικά φυσάω πρώτα με ένα φυσητήρι που έχω αγοράσει για αυτόν τον σκοπό...

Μετά επικεντρώνομαι σε κάθε ανεμηστήρα ξεχωριστά, μπλοκάροντάς τον πρώτα με κάποιο μολύβι για να μην γυρνάει.

Τέλος βουτάω ένα πινέλο σε ισοπροπυλική αλκοόλη και με αυτό βγάζω την τελευταία σκόνη που δεν βγαίνει με τον αέρα...

Με το τελευταίο βήμα (πινέλο) τα πάντα γίνονται κυριολεκτικά σαν καινούρια.

 

Μου κάνει εντύπωση βέβαια που δεν το έχει αναφέρει εδώ μέσα κανείς και αναρωτιέμαι μήπως δε θα έπρεπε να χρησιμοποιώ πινέλο ? :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Το νερό δεν είναι αγωγός του ηλεκτρισμού όταν είναι απιονισμένο. Επίσης το νερό είναι πολικός διαλύτης και η αλκοόλη είναι ασθενής πολικός διαλύτης! Τα προβλήματα διαβρώσεων οφείλονται στα ελεύθερα ιόντα. Και εννοείτε πως όλες οι αλκοόλες, όσο νερό περιέχουν είναι απιονισμένο....γιατί είναι προϊόντα απόσταξης. Ένα να έχετε στο νου σας μόνο, το γρήγορο στέγνωμα... :P

Αν κάποιος στήσει και ανάψει pc με μούσκεμη μητρική δε ξέρω αν θα είναι τυχερός να της κάνει σίγουρα ζημιά, αλλά σίγουρα η "φυσική επιλογή" θα τον περιμένει στη γωνία.

Το νερό τη βρύσης σαφώς και δεν είναι καλός αγωγός αφού ναι μεν δεν είναι απιονισμένο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει αρκετή αγωγιμότητα για να προκαλεί φόβο να μην χρησιμοποιηθεί για καθαρισμό.

Είναι 80-110 φορές λιγότερο αγώγιμο από το θαλασσινό.

Μεγάλο θέμα έγινε λες και είναι το πράσινο οξύ από το αίμα των xenomorphs lol.

3 λεπτά πριν, zacharias99 είπε

[...]

Μου κάνει εντύπωση βέβαια που δεν το έχει αναφέρει εδώ μέσα κανείς και αναρωτιέμαι μήπως δε θα έπρεπε να χρησιμοποιώ πινέλο ? :P

Εννοείται είναι ο καλύτερος τρόπος για detailing σε όλα τα σημεία, το χρησιμοποιώ πάντα αφού διώξω τη πολλή σκόνη (προτιμώ σκούπα αντί φυσητήρα).

Και μούσκεμο σε νερό για να γίνουν καινούργιοι οι ανεμιστήρες (εδώ περιμένω κάποιον να πει ότι θα καούν πιο γρήγορα ή πως η άνιση υγρασία που θα μείνει πάνω στο 1 λεπτό πριν προλάβει να στεγνώσει θα τους κάνει να περιστραφούν αζύγιστα και θα σπάσουν απο τις πολλές στροφές :P ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, άδικος είπε

Αν κάποιος στήσει και ανάψει pc με μούσκεμη μητρική δε ξέρω αν θα είναι τυχερός να της κάνει σίγουρα ζημιά, αλλά σίγουρα η "φυσική επιλογή" θα τον περιμένει στη γωνία.

Το νερό τη βρύσης σαφώς και δεν είναι καλός αγωγός αφού ναι μεν δεν είναι απιονισμένο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει αρκετή αγωγιμότητα για να προκαλεί φόβο να μην χρησιμοποιηθεί για καθαρισμό.

Είναι 80-110 φορές λιγότερο αγώγιμο από το θαλασσινό.

Μεγάλο θέμα έγινε λες και είναι το πράσινο οξύ από το αίμα των xenomorphs lol.

Μια χαρά πλένω τις ψύκτρες, και fans κάτω από τη βρύση. Αλλά με μητρική το ρίσκο είναι μεγάλο, ένα μικρό βραχυκύκλωμα.... και τσουφ 💥.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NiKoSmile είπε

[...]

Και εννοείτε πως όλες οι αλκοόλες, όσο νερό περιέχουν είναι απιονισμένο....γιατί είναι προϊόντα απόσταξης. [...]

Αυτό που αναφέρεις είναι σωστό, περιέχουν απιονισμένο νερό, και όχι καθαρό.

Το πρώτο είναι μέχρι και 50 φορές πιο αγώγιμο από το καθαρό (αλλά όχι τόσο αγώγιμο που να θεωρείται καλός αγωγός).

12 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Μια χαρά πλένω τις ψύκτρες, και fans κάτω από τη βρύση. Αλλά με μητρική το ρίσκο είναι μεγάλο, ένα μικρό βραχυκύκλωμα.... και τσουφ 💥.

Μητρικές που ξηλώνω και είναι χάλια, τις βάζω στη βρύση και τις ξεπλένω.

Για να μη χάνω χρόνο σε detailing και εξονυχιστικό σκούπισμα όπου χρειάζεται να γίνεται μαζικά , παίρνω τα πολλά με πανί, και την επόμενη μέρα αφού στεγνώσουν μπαίνουν στο κουτί τους μετά από ένα ακόμα πέρασμα με αέρα και πανί.

Είναι κλασικός τρόπος, δε νομίζω να βρεθεί κάποιος που να του χάλασε ποτέ board από ξέπλυμα.

Επεξ/σία από άδικος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, άδικος είπε

Αυτό που αναφέρεις είναι σωστό, περιέχουν απιονισμένο νερό, και όχι καθαρό.

Το πρώτο είναι μέχρι και 50 φορές πιο αγώγιμο (αλλά όχι τόσο αγώγιμο που να θεωρείται καλός αγωγός).

Δεν ξέρω τι εννοείς. Αυτό το απιονιοσμένο που είναι και αποσταγμένο έχει και πολύ υψηλή αναλυτική καθαρότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...