Προς το περιεχόμενο

E-bay κόστος μεταφορας


skywalker84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! 

Επειδή τελευταία ψάχνομαι για πώληση σε προϊόντα στο E-bay(απο κομμάτια υπολογιστή, motherboard/gpu etc μέχρι κοσμηματα που συνεργάζομαι με κατάστημα) το αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Ενώ το ebay έχει ένα σύστημα για να μετράει το κόστος στα μεταφορικά μου φαίνονται υπερογκα ή κάτι κάνω λάθος. 

Δηλαδή για κάρτες γραφικών που ήθελα να βάλω σαν auction στο E-bay.uk μου έβγαζε 100£ την μεταφορά με FedEx. 

Γνωρίζει κάποιος από αυτό να με καθοδηγήσει στο τι να προσέχω η έστω με ποια εταιρεία μπορώ να συνεργαστώ για αποστολές. Ενδιαφέρομαι σε Ευρώπη, Αμερική και Καναδά. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, skywalker84 είπε

Καλησπέρα παιδιά! 

Επειδή τελευταία ψάχνομαι για πώληση σε προϊόντα στο E-bay(απο κομμάτια υπολογιστή, motherboard/gpu etc μέχρι κοσμηματα που συνεργάζομαι με κατάστημα) το αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Ενώ το ebay έχει ένα σύστημα για να μετράει το κόστος στα μεταφορικά μου φαίνονται υπερογκα ή κάτι κάνω λάθος. 

Δηλαδή για κάρτες γραφικών που ήθελα να βάλω σαν auction στο E-bay.uk μου έβγαζε 100£ την μεταφορά με FedEx. 

Γνωρίζει κάποιος από αυτό να με καθοδηγήσει στο τι να προσέχω η έστω με ποια εταιρεία μπορώ να συνεργαστώ για αποστολές. Ενδιαφέρομαι σε Ευρώπη, Αμερική και Καναδά. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Τα μεταφορικά δεν είναι πάντα η πραγματικη τιμη, ούτε στο εβαυ ουτε στο αλι, ουτε πουθενά

Πχ εγω θελω το προϊόν μου, που το πουλάνε ολοι 10ευρω να ανεβει πανω πανω στην λιστα, το βάζω λοιπον 4€ και 8€ μεταφορικά, θα πουλήσω πολλα παραπάνω απο αυτον που το έχει 10€ και 2€ μεταφορικά

..το εβαυ και όχι μονο, δεν υπολογίζει τα μεταφορικά απο μόνο του, ειναι αποκλειστική ευθύνη του πωλητή

Στην ελλαδα οσο και να ψάχνεις φτηνότερα απο τα ελτα(όσο αυτά υπάρχουν πλέον) δεν πρόκειται να βρεις

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει κάπου που να υπολογίζει το ebay μεταφορικά. Ίσως έχει κάποιες ενδεικτικές τιμές σύμφωνα με τιμοκαταλόγους; Και πάλι αυτοί θα είναι για τους πωλητές της χώρας που εδρεύει το εκάστοτε ebay.

Αυτό που κάνεις σαν πωλητής είναι να υπολογίζεις βάρος (τελικό) και να δεις στους τιμοκαταλόγους των ΕΛΤΑ (υποθέτω ότι θα στείλεις με ΕΛΤΑ καθώς κάθε άλλη επιλογή είναι πολύ ακριβότερη) σε ποια κατηγορία βάρους είσαι και βάζεις το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

@NikosKallitheaI αυτό με τις τιμές και τα μεταφορικά το είχα υπόψιν μου! Οπότε κάπως έτσι θα το πήγαινα.

Τώρα όσο για νέες κάρτες δεν έχω τέτοιο σκοπό γιατί δεν έχω και ολας. 

Κυρίως κομμάτια που κάνω επιδιόρθωση η αν κάτσει με φίλο που αγοραζουμε hardware σε μια α' ποσότητα. 

@dompredδεν υπολογίζει τιμες αλλά αναφέρει ενδεικτικά με βάρος και όλα! Στο βάρος είμαι από φάκελο που μπορεί να έχει κόσμημα η ρολόι δηλαδή από 50-100gr μέχρι μητρική, κάρτα ή λαπτοπ οπότε φτάνω ίσως και τα 4 κιλά σε συνολικό βάρος! Τα ελτα είναι μονόδρομος δηλαδή έτσι? Και φόρους και τα συναφή όπως βλέπω αν πας να αγοράσεις πως τα υπολογίζεις?

Βλέπω πχ μητρικές refurbished και είναι 40 και σου βάζει και φόρο 20-30ευρω. Αυτά θεωρώ δεν με ενδιαφέρουν και τα πληρώνει ο αγοραστής? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, skywalker84 είπε

@dompredδεν υπολογίζει τιμες αλλά αναφέρει ενδεικτικά με βάρος και όλα! Στο βάρος είμαι από φάκελο που μπορεί να έχει κόσμημα η ρολόι δηλαδή από 50-100gr μέχρι μητρική, κάρτα ή λαπτοπ οπότε φτάνω ίσως και τα 4 κιλά σε συνολικό βάρος! Τα ελτα είναι μονόδρομος δηλαδή έτσι? Και φόρους και τα συναφή όπως βλέπω αν πας να αγοράσεις πως τα υπολογίζεις?

Βλέπω πχ μητρικές refurbished και είναι 40 και σου βάζει και φόρο 20-30ευρω. Αυτά θεωρώ δεν με ενδιαφέρουν και τα πληρώνει ο αγοραστής? 

 

Αν είσαι κάτω από 2 κιλά και ορισμένες διαστάσεις (τις έχει στον τιμοκατάλογο πόσο), είσαι επιστολικό ταχυδρομείο. Για πάνω από 2 κιλά είναι δέμα. Επιστολικό είναι πιο γρήγορο γενικά και πιο φθηνό. Για οτιδήποτε εκτός φακέλου είσαι στη κατηγορία ακανόνιστα. Οπότε για 3-4 κιλά είσαι σε δέματα, είναι αρκετά τα μεταφορικά. Μεταφορικά και δασμούς πληρώνει ο αγοραστής, δεν σε απασχολούν. Αυτά που βγάζει το ebay είναι για όσους είναι USA/UK και στην ουσία στέλνουν σε ένα κέντρο του ebay και αυτό στέλνει στους αγοραστές, δεν σε αφορά αυτό. Για εκτός ΕΕ λογικά θα σου ζητήσουν μια δήλωση του τι έχει μέσα το δέμα και αξία, δεν είναι τίποτα αυτό, είναι για το τελεωνείο της χώρας του αγοραστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dompred είπε

Αν είσαι κάτω από 2 κιλά και ορισμένες διαστάσεις (τις έχει στον τιμοκατάλογο πόσο), είσαι επιστολικό ταχυδρομείο. Για πάνω από 2 κιλά είναι δέμα. Επιστολικό είναι πιο γρήγορο γενικά και πιο φθηνό. Για οτιδήποτε εκτός φακέλου είσαι στη κατηγορία ακανόνιστα. Οπότε για 3-4 κιλά είσαι σε δέματα, είναι αρκετά τα μεταφορικά. Μεταφορικά και δασμούς πληρώνει ο αγοραστής, δεν σε απασχολούν. Αυτά που βγάζει το ebay είναι για όσους είναι USA/UK και στην ουσία στέλνουν σε ένα κέντρο του ebay και αυτό στέλνει στους αγοραστές, δεν σε αφορά αυτό. Για εκτός ΕΕ λογικά θα σου ζητήσουν μια δήλωση του τι έχει μέσα το δέμα και αξία, δεν είναι τίποτα αυτό, είναι για το τελεωνείο της χώρας του αγοραστή.

Όλο αυτό που είπες μπορώ να σου πω ειναι πολύ πιο κατατοπιστικο από όλα τα άλλα καταστήματα που ρώτησα. Τι ελτα πήρα, fedex όλα. Πιστεύω θα πάω να πάρω έναν τιμοκατάλογο να δω. Νομίζω γενικά φαίνεται πιο εύκολο έτσι αν είμαι μόνο με ταχυδρομείο πάρα με πολλές εταιρείες αποστολής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν στειλεις με tracking number, μην ασχοληθείς καθολου με τις πωλήσεις, το 80% των αγοραστών θα σου πει, δεν παρέλαβα, και θα σου πάρουν τα χρήματα πισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...