Προς το περιεχόμενο

4 powerline 2 διαφορετικα δικτυα


psarakis07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να ρωτήσω αν γίνεται κάτι.

θέλω να βάλω στο σπίτι 4 powerline(ethernet ολα),τώρα έχω 2 αλλά,

το ένα το εχω συνδεδεμένο με το ρούτερ κ το άλλο στο δωμάτιο(τα υπάρχοντα) κ δουλεύουν τέλεια.

στο ψητό τώρα.

μέσω δομημένης καλωδίωσης φεύγει καλώδιο απο το ρούτερ κ πάει στο σαλόνι.

εκεί με το συγκεκριμένο καλώδιο θα συνδέσω το 3ο powerline κ το άλλο θα το βάλω στην κουζίνα για να επικοινωνούνε.

Δεν θέλω να επικοινωνούνε κ τα 4 μαζί όπως γίνεται τώρα αλλά 2 και 2.

Τα 2 στα 2 δωμάτια μόνα τους και τα άλλα 2 στο σαλόνι κ στην κουζίνα πάλι μόνα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να τα εχεις τα δυο ξεχωριστα αλλα το πρωτο απο τα δυο θα πρεπει να παιρνει ιντερνετ απο το ρουτερ.και στα δυο ζευγαρια αυτο εκτος αν εχεις τα devolo  που εχουν και vlans(συγκεκριμενο μοντελο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2021 στις 12:12 ΠΜ, poulinos είπε

μπορεις να τα εχεις τα δυο ξεχωριστα αλλα το πρωτο απο τα δυο θα πρεπει να παιρνει ιντερνετ απο το ρουτερ.και στα δυο ζευγαρια αυτο εκτος αν εχεις τα devolo  που εχουν και vlans(συγκεκριμενο μοντελο)

Φίλε το ‘χω δοκιμάσει αυτό κ μόλις συνδέω κ το άλλο ζευγάρι στο δίκτυο κάνει conflict κ το δεύτερο ζευγάρι δεν παίρνει δικτυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, psarakis07 said:

Φίλε το ‘χω δοκιμάσει αυτό κ μόλις συνδέω κ το άλλο ζευγάρι στο δίκτυο κάνει conflict κ το δεύτερο ζευγάρι δεν παίρνει δικτυο

ναι γιατι δεν πρεπει να εχουν το ιδιο password ωστε το ενα ζευγαρι powerlines να μην βλεπει το αλλο.αν το  βλεπει κανεις loop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, poulinos είπε

ναι γιατι δεν πρεπει να εχουν το ιδιο password ωστε το ενα ζευγαρι powerlines να μην βλεπει το αλλο.αν το  βλεπει κανεις loop

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

δευτερον να σου πω ότι όταν μπαίνω στα powerline δεν μου βγάζει να βάλω κάποιον κωδικό απλά μόνο να το ονομασω(που δεν παίζει κάποιο ρόλο).

απλα για ευκολία σου.

εχω 2 powerline p4020 κ 2 p4010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 10/04/2021 at 11:31, psarakis07 said:

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

δευτερον να σου πω ότι όταν μπαίνω στα powerline δεν μου βγάζει να βάλω κάποιον κωδικό απλά μόνο να το ονομασω(που δεν παίζει κάποιο ρόλο).

απλα για ευκολία σου.

εχω 2 powerline p4020 κ 2 p4010

στο tpplc σου εχει να κανει generate ενα password.το εχει αριστερα στο

secure.θα πρεπει να το κανεις ανα δυο βεβαια ωστε τα δυο να παρουν αλλο password απο τα αλλα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...