Προς το περιεχόμενο

CPE210 V3.20 Transmit Power


insgamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, poulinos είπε

καθe version εχει αλλα firmware. η tp link κλειδωσε να μην ξεπερνας το νομιμο 20 db μαζι με το gain της  antenna

μα εμενα ειναι στα 11 και δεν παει αλλο πανω

 

tp.jpg.ba436b5bb635413af7eebe4ecb5af55a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, chios είπε

Έχω το v1 και αν θυμάμαι καλά όταν είχα βάλει χώρα Αμερική πηγαίνει μέχρι 27, με Ελλάδας είναι 11. Επίσης σίγουρα με  openwrt  πάει πολύ ψηλά.

ναι αυτο θελω αλλα δεν μπορω να βρω το openwrt επισης δεν εχει να αλαξω χωρα γιατι ειναι Version 3.20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/04/2021 at 00:59, insgamer said:

μα εμενα ειναι στα 11 και δεν παει αλλο πανω

 

11 db συν 9 db η κεραια ισον 20 .σε αμερικη ισχυουν αλλα.σε ελλαδα ειναι max 20 στα 2.4 ghz. αρα σωστα τα 11

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/4/2021 στις 3:42 ΠΜ, insgamer είπε

Εχω ένα AP tplink cpe210 v3.20 και δεν μπορώ να ανεβάσω το Transmit Power,  δεν γίνεται να αλλάξω και χώρα!

υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρει το firmware V3;

Συνδέσου με SSH και χτυπά μια εντολή testmode.

μετά για region επιλέγεις testmode και ξεκλειδώνει όλα τα κανάλια και όλο το transmit power.

προφανώς είναι μόνο για δοκιμές και είναι παράνομο να το έχεις ψηλά. Προσωπικά στο CPE210 το εχω στα 100mw 

 

BCC564E2-B038-4979-9A5B-2D5C84E54ADC.jpeg

Επεξ/σία από podarilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, podarilos είπε

Συνδέσου με SSH και χτυπά μια εντολή testmode.

μετά για region επιλέγεις testmode και ξεκλειδώνει όλα τα κανάλια και όλο το transmit power.

προφανώς είναι μόνο για δοκιμές και είναι παράνομο να το έχεις ψηλά. Προσωπικά στο CPE210 το εχω στα 100mw 

 

BCC564E2-B038-4979-9A5B-2D5C84E54ADC.jpeg

Πως συνδέομαι μέσω SSH;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ξερω οτι ειναι παλιο το θεμα.

Εχω το συγκεκριμενο AP και δινω wifi στην αλλη ακρη ενος χωραφιου 7στρεμματων. Ο λογος που θελω το CPE ειναι για να παιρνουν wifi καποια sonoff.

Θελω λιιιιιγοο ακομα. Πείτε καμια ρυθμιση να πιανουν λιγο καλυτερα τα sonoff.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, andreaspA said:

Ξερω οτι ειναι παλιο το θεμα.

Εχω το συγκεκριμενο AP και δινω wifi στην αλλη ακρη ενος χωραφιου 7στρεμματων. Ο λογος που θελω το CPE ειναι για να παιρνουν wifi καποια sonoff.

Θελω λιιιιιγοο ακομα. Πείτε καμια ρυθμιση να πιανουν λιγο καλυτερα τα sonoff.

παμε ενα ενα.αν αλλαξεις χωρα θα σε αφησει να εκμπεμπεις πιο δυνατα.αλλα εχεις ξεχασει το βασικο.το cpe210 ειναι κατευθυντικο access point με συν και πλην.

το συν ειναι οτι φτανει πολυ μακρυα το μειον ειναι οτι δεν  παιζει 360.

παμε τωρα στα sonoff. το cpe 210 μπορει να φτασει στα sonoff αφου παιζει κατευθυντικα και αμα ειναι μεσα στο ευρος της γωνιας που παιζει.το sonoff ομως δεν ειναι κατευθυντικο με αποτελεσμα να μην μπορει να φτασει τοσο μακρυα. η επικοινωνια ειναι αμφιδρομη. τι να το κανεις το cpe210 να φτασει στα 5km(τυχαιο νουμερο) αν η αλλη πλευρα λογω antennas δεν μπορει να φτασει ουτε στα 500 μετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

παμε ενα ενα.αν αλλαξεις χωρα θα σε αφησει να εκμπεμπεις πιο δυνατα.αλλα εχεις ξεχασει το βασικο.το cpe210 ειναι κατευθυντικο access point με συν και πλην.

το συν ειναι οτι φτανει πολυ μακρυα το μειον ειναι οτι δεν  παιζει 360.

παμε τωρα στα sonoff. το cpe 210 μπορει να φτασει στα sonoff αφου παιζει κατευθυντικα και αμα ειναι μεσα στο ευρος της γωνιας που παιζει.το sonoff ομως δεν ειναι κατευθυντικο με αποτελεσμα να μην μπορει να φτασει τοσο μακρυα. η επικοινωνια ειναι αμφιδρομη. τι να το κανεις το cpe210 να φτασει στα 5km(τυχαιο νουμερο) αν η αλλη πλευρα λογω antennas δεν μπορει να φτασει ουτε στα 500 μετρα.

Το εχω γυρισει σε test mode στα 27db. Εχω δοκιμασει μονο 20 mhz μπας και δωσει λιγο... εχω δοκιμασει μονο b/g και οχι b/g/n... τιποτα. Δεν βλεπω διαφορα.

Στην σειρα ειναι τα sonoff. "Κατα κειθε" ειναι ολα.

Παραγγειλα ενα tenda ac10 να το βαλω στην αλλη πλευρα να κανει ενα repeat στο τελειωμα που βρισκονται αυτα που δεν πιανουν. Λιιιιιγο θελει. Τωρα για να καταλαβεις, πιανουν. Μπας και την βγαλω μεχρι το καλοκαιρι, και το καλοκαιρι θα βαλω ενα φισακι rj45 στο καλωδιο που εχω εκει κατω. Στην ακρη αυτης της αποστασης για να καταλαβεις, στο μοτεροσπιτο, εχω rj45 που ερχεται απο το rack της κατοικιας που βρισκεται στην κορφή.

Μιλαμε και για επαρχια, χωραφι, χωρις κανενα αλλο wifi σε αποσταση 700μετρων περιπου. Οποτε θέμα παρεμβολών δεν υπάρχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 29/01/2023 at 18:53, andreaspA said:

Το εχω γυρισει σε test mode στα 27db. Εχω δοκιμασει μονο 20 mhz μπας και δωσει λιγο... εχω δοκιμασει μονο b/g και οχι b/g/n... τιποτα. Δεν βλεπω διαφορα.

Στην σειρα ειναι τα sonoff. "Κατα κειθε" ειναι ολα.

Παραγγειλα ενα tenda ac10 να το βαλω στην αλλη πλευρα να κανει ενα repeat στο τελειωμα που βρισκονται αυτα που δεν πιανουν. Λιιιιιγο θελει. Τωρα για να καταλαβεις, πιανουν. Μπας και την βγαλω μεχρι το καλοκαιρι, και το καλοκαιρι θα βαλω ενα φισακι rj45 στο καλωδιο που εχω εκει κατω. Στην ακρη αυτης της αποστασης για να καταλαβεις, στο μοτεροσπιτο, εχω rj45 που ερχεται απο το rack της κατοικιας που βρισκεται στην κορφή.

Μιλαμε και για επαρχια, χωραφι, χωρις κανενα αλλο wifi σε αποσταση 700μετρων περιπου. Οποτε θέμα παρεμβολών δεν υπάρχει.

 

απλα και 27db να στειλεις εσυ η αλλη πλευρα θα στελει με omni στα πχ 20db. οποτε παλι κανεις μια τρυπα στο νερο.δεν ειναι θεμα του tp link αλλα των sonoff. αν θα βαλεις τωρα ενα access point και θα πεφτουν εκει και μετα με κατευθυντικο link θα το δινεις στο tp link ή αν θα ριξεις καλωδιο κτλ εσυ το ξερεις .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...