Προς το περιεχόμενο

Ποσο πρέπει να είναι οι θερμοκρασίες σε 5800X - idle και σε load (χρήστες με τον συγκεκριμένο παρακαλώ απατήστε)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να αγοράσω τον συγκεκριμένο επεξεργαστή, αλλά στα διαφορά forum ολοι λένε είναι τοστιέρα , διαβάζω για 45 idle....

Ποσο πρέπει να είναι idle ένα τσιπ σαν αυτό στα 7nm ? Σε 1 Skylake 6700K 14nm  που έχουμε σπίτι με 1 CoolerMaster 120XL (μονού  ανεμιστήρα)  κάθετε idle 19-21 βαθμούς και το TDP full OC σε ολα 95 στο XTU.

To TDP είναι 95W έναντι του 5800X που είναι 105W.

Εσείς που έχετε 5800Χ τι θερμοκρασίες βλέπετε σε idle και full Load ?

Επεξ/σία από PeggyV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο θέμα των Zen 3 μπορείς να βρεις τις πληροφορίες που ψάχνεις.

Εδω είναι οι δικιές μου θερμοκρασίες με πολύ ήπια fan curve όμως μιας και προτιμώ την ησυχία απο μερικούς βαθμούς λιγότερο. Ο λογος που ο 5800Χ τρέχει σε υψηλότερες θερμοκρασίες ειναι οτι εχει ενα γεμάτο 8-core CCX ενώ ο 5900 εχει δύο 6+6 και ο 5950 δυο 8+8,

 

Επεξ/σία από mrbictor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2021 στις 8:39 ΜΜ, mrbictor είπε

Στο θέμα των Zen 3 μπορείς να βρεις τις πληροφορίες που ψάχνεις.

Εδω είναι οι δικιές μου θερμοκρασίες με πολύ ήπια fan curve όμως μιας και προτιμώ την ησυχία απο μερικούς βαθμούς λιγότερο. Ο λογος που ο 5800Χ τρέχει σε υψηλότερες θερμοκρασίες ειναι οτι εχει ενα γεμάτο 8-core CCX ενώ ο 5900 εχει δύο 6+6 και ο 5950 δυο 8+8,

 

Δηλαδή παίζεις 60 idle με under voltage? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mrbictor είπε

Οι θερμοκρασίες που παραθέτω ειναι σε full load (single core-multi core) με cinebench R23.

Idle ειναι ~33-35C

Ποσό ρεύμα έχεις για 33-35 idle ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2021 στις 4:42 ΜΜ, PeggyV είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω τον συγκεκριμένο επεξεργαστή, αλλά στα διαφορά forum ολοι λένε είναι τοστιέρα , διαβάζω για 45 idle....

Ποσο πρέπει να είναι idle ένα τσιπ σαν αυτό στα 7nm ? Σε 1 Skylake 6700K 14nm  που έχουμε σπίτι με 1 CoolerMaster 120XL (μονού  ανεμιστήρα)  κάθετε idle 19-21 βαθμούς και το TDP full OC σε ολα 95 στο XTU.

To TDP είναι 95W έναντι του 5800X που είναι 105W.

Εσείς που έχετε 5800Χ τι θερμοκρασίες βλέπετε σε idle και full Load ?

idle 19-21, σε igloo μένεις?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kosegdit είπε

idle 19-21, σε igloo μένεις?

Oταν οι θερμοκρασιες ειναι χαμηλες , κατω απο 30-35 βαθμους το περιθωριο σφαλματος ειναι πολυ μεγαλο . οποτε μπορει να ειναι 25 και σε ενα κρυο σπιτι γινεται. Επισης ισως αναφερει θερμοκρασια οχι πυρηνα αλλα την γενικη που ουσιαστικα ειναι θερμοκρασια του μεταλλικου περιβληματος.

Εμενα ας πουμε ο 9600Κ τωρα που μιλαμε λεει 20 βαθμους που δεν ειναι δυνατον , γιατι το σπιτι εχει 21 βαθμους.

Επεξ/σία από conkal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/4/2021 στις 9:17 ΜΜ, kosegdit είπε

idle 19-21, σε igloo μένεις?

Όχι βέβαια…. ο συγκεκριμένος με μια των 50€ Coolermaster 120XL με Prolimatech PK3 

Κάθετε idle 19-22C ακομα και σήμερα από το 2016 όπως κουμπώθηκε.

με 1.40 CPU  και 1.45V στις μνήμες  πάει 98C και βγάζει XTU Intel άνετα, με αυτήν την Coolermaster του 2016 και με την ίδια ακόμα πάστα. 
Anyway είδωμεν σύντομα που θα πάρω 5800Χ και θα τον έχω στα χέρια μου,θα δω  αν είναι τοστιέρα ή το 95% δεν ξέρει να τοποθετήσει CPU cooler στο σύστημα του. 
 

Στις 8/4/2021 στις 10:25 ΜΜ, conkal είπε

Oταν οι θερμοκρασιες ειναι χαμηλες , κατω απο 30-35 βαθμους το περιθωριο σφαλματος ειναι πολυ μεγαλο . οποτε μπορει να ειναι 25 και σε ενα κρυο σπιτι γινεται. Επισης ισως αναφερει θερμοκρασια οχι πυρηνα αλλα την γενικη που ουσιαστικα ειναι θερμοκρασια του μεταλλικου περιβληματος.

Εμενα ας πουμε ο 9600Κ τωρα που μιλαμε λεει 20 βαθμους που δεν ειναι δυνατον , γιατι το σπιτι εχει 21 βαθμους.

Όχι φίλε , με CPU Temp ανά πυρήνα  XTU Intel αλλά και από το BIOS της MAXIMUS HERO VIII αυτές τις θερμοκρασίες δίνει με μια Coolermaster XL120 του 50αρικου 

Στις 8/4/2021 στις 10:11 ΜΜ, mrbictor είπε

Avg 0.28V

Τρέχει 30+++ με 280 mV ???

Επεξ/σία από PeggyV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, PeggyV είπε

Κάθετε idle 19-22C ακομα και σήμερα από το 2016 όπως κουμπώθηκε.

Όχι φίλε , με CPU Temp ανά πυρήνα  XTU Intel αλλά και από το BIOS της MAXIMUS HERO VIII αυτές τις θερμοκρασίες δίνει με μια Coolermaster XL120 του 50αρικου 

 

Δεν αμβισβητω οτι αυτο βλεπεις στα προγραμματα, σου εξηγω ομως οτι ειναι θεμα ευαισθησιας του θερμομέτρου που εχει ο επεξεργαστης πανω (οχι μονο ο δικος σου , ολοι οι επεξεργαστες.) Κατω απο 30-35-40 βαθμους ειναι τελειως αναξιοπιστοι στην ενδειξη θερμοκρασιας  και αυτο γιατι δεν μας νοιαζει να ειναι εκει ακριβεις. Μας νοιαζει να ειναι ακριβεις ψηλα.  

Ομοιως σου λεω , ο δικος μου που ειναι 6core(και δεν ντρεπεται να καψει ρευμα)  δινει τωρα idle 25-27 ανα πυρηνα με realtemp σε δωματιο με θερμοκρασια 21-22βαθμων(που ειναι αδυνατον καθως εχει ηδη και ενα μικρο OC).  

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, conkal είπε

Δεν αμβισβητω οτι αυτο βλεπεις στα προγραμματα, σου εξηγω ομως οτι ειναι θεμα ευαισθησιας του θερμομέτρου που εχει ο επεξεργαστης πανω (οχι μονο ο δικος σου , ολοι οι επεξεργαστες.) Κατω απο 30-35-40 βαθμους ειναι τελειως αναξιοπιστοι στην ενδειξη θερμοκρασιας  και αυτο γιατι δεν μας νοιαζει να ειναι εκει ακριβεις. Μας νοιαζει να ειναι ακριβεις ψηλα.  

Ομοιως σου λεω , ο δικος μου που ειναι 6core(και δεν ντρεπεται να καψει ρευμα)  δινει τωρα idle 25-27 ανα πυρηνα με realtemp σε δωματιο με θερμοκρασια 21-22βαθμων(που ειναι αδυνατον καθως εχει ηδη και ενα μικρο OC).  

εξαρταται ποσο ανετα καθετε του καθενος ο επεργαστης με λιγο ρευμα, αν καποιος θελει (θα πω για τον 6700Κ μιας και αυτον εχω τωρα) 1.200mV για 5Ghz και αλλο τσιπ ζηταει 1.500mV για το ιδιο, τοτε ο 2ος θα ειναι ποιο ζεστος.

ερωτηση εκανα για να δω που παιζει αυτο το τσιπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6700K ούτε μέσα στο ψυγείο δεν παίζει στα 5ghz, έχει κρασαρει σε δευτερόλεπτα σε cinebench, όπως και να έχει καλύτερα αγόρασε ένα 10700Κ φτηνότερα θα σου έρθει και θα είναι ποίο κρύος από 5800Χ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ICE-T είπε

6700K ούτε μέσα στο ψυγείο δεν παίζει στα 5ghz, έχει κρασαρει σε δευτερόλεπτα σε cinebench, όπως και να έχει καλύτερα αγόρασε ένα 10700Κ φτηνότερα θα σου έρθει και θα είναι ποίο κρύος από 5800Χ 

Να υποθέσω δεν έχεις γνώσεις overclocking και γράφεις κάποια πράγματα έτσι για να γράψεις, αλλιώς στείλε link από το HWBOT προφίλ σου να δω το ταλέντο σου. 
απαντησεις δίχως να τεκμηριώνεις κάτι και έτσι απλα για να γεμίζουμε το νήμα δεν…..
Για boot 5Ghz παίζει και αυτός που έχω, και πάει να πει benchάρει σε ποιο κάτω συχνότητα άνετα, για τα 5Ghz Cinebench θα πρέπει να είναι της ταξης των 1.250mV ρεύμα (τέτοιο Gold τσιπάκι δεν έχω) 

αλλα  XTU με 4700Mhz συχνότητα και 4600Mhz cache με 12-12-12-1T στις μνημες βγάζει 1700Marks έτσι περίπατο 
Με τα 4700Mhz να είσαι σίγουρος βάζω  τα γυαλιά σε πολλούς 7700Κ με συχνότητα 5-5.2Ghz στο XTU 
Μπορώ να παίξω ρολόγια  4800-4900 και οverclock στην cache 4600+ να τα τρέχει …αλλα αυτό  είναι άλλο θέμα με το ανάλογο ρεύμα και ο επεξεργαστής δεν είναι stock.

Εγώ έκανα ερώτηση για τον 5800X τι θερμοκρασίες παίζει idle και load, αν έχεις 5800Χ καλώς να γράψεις. 
10700K δεν με ενδιαφέρει 

και τέλος δεν θα παίξω παιχνιδάκια. 

Επεξ/σία από PeggyV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ICE-T είπε

δεν ξέρω εγώ και ξέρεις εσυ,οκ ότι πεις 😂

Να είσαι σίγουρος αγαπητέ ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...