Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Displayport σε 4Κ 60Hz


deadth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Είναι η πρώτη φορά που έχω οθόνη με Displayport και δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι.

Πήρα 2 monitor 4K και αγόρασα ένα καλώδιο Displayport 1.2 (το οποίο ανέφερε στην περιγραφή ότι υποστηρίζει έως 4Κ 60Hz), αλλά η οθόνη συχνά χάνει το σήμα με αποτέλεσμα να σβήσει για 1-2sec και σχεδόν μονίμως τρεμοπαίζουν λευκά pixel.

Αυτό συμβαίνει μόνο στα 60Hz. Όταν την βάζω στα 30Hz λύνεται το πρόβλημα.
Επίσης τα προβλήματα συμβαίνουν μόνο με το Displayport και όχι με HDMI.

Είναι ελαττωματικό ή κακής ποιότητας το καλώδιο; Να το επιστρέψω για κάποιο άλλο, πιθανόν καλύτερο;
Η οθόνη υποστηρίζει DP 1.2 ενώ η κάρτα γραφικών έχει έξοδο DP 1.4. Θα είχε νόημα να δοκιμάσω να αγοράσω 1.4;

Ή μήπως θα ήταν πιο safe επιλογή ένας αντάπτορας από DP (να μπαίνει στην GPU) σε HDMI (για την οθόνη);

(Ο λόγος που δεν βάζω και στις 2 οθόνες HDMI είναι ότι η κάρτα γραφικών δίνει μόνο 1 έξοδο HDMI και 3 DP).

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από deadth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακριβως το ιδιο θεμα με εσενα αλλα μονο το οτι χανει το σημα αφου ανοιξω το pc μετα απο καποια ωρα και επανερχεται κανονικα χωρις προβληματα αυτο το κανει μια φορα αφου το ανοιξω αγορασα displayport 1.4 για να μπορεσω να αξιοποιησω το 10bit color της οθονης αλλα δεν εχει σταματησει να το κανει αυτο ειτε στα 165hz ειτε στα 120hz που δουλευει τωρα με 10bit εχω την gigabyte aorus fi27q 2k 165hz. εστειλα στην gigabyte για βοηθεια η απαντηση τους ηταν να δοκιμασω με hdmi και σε αλλο pc για να δω αν θα το ξανακανει δεν το εχω δοκιμασει ακομα διοτι δεν διαθετω αλλο pc η χρονο για να δοκιμαζω με hdmi. απο χθες μου εμφανισε ενα καινουργιο δλδ οταν παταω να ανοιξω το pc δεν παιρνει σημα η οθονη για να ανοιξει και πρεπει να κλεισω και να το ξανα ανοιξω δεν ξερω τι μπορει να φταιει θα περιμενω να δω αν εχουν και αλλοι αυτο το θεμα. Ελπιζω να εβγαλες ακρη εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, thanasisppf είπε

εχω ακριβως το ιδιο θεμα με εσενα αλλα μονο το οτι χανει το σημα αφου ανοιξω το pc μετα απο καποια ωρα και επανερχεται κανονικα χωρις προβληματα αυτο το κανει μια φορα αφου το ανοιξω αγορασα displayport 1.4 για να μπορεσω να αξιοποιησω το 10bit color της οθονης αλλα δεν εχει σταματησει να το κανει αυτο ειτε στα 165hz ειτε στα 120hz που δουλευει τωρα με 10bit εχω την gigabyte aorus fi27q 2k 165hz. εστειλα στην gigabyte για βοηθεια η απαντηση τους ηταν να δοκιμασω με hdmi και σε αλλο pc για να δω αν θα το ξανακανει δεν το εχω δοκιμασει ακομα διοτι δεν διαθετω αλλο pc η χρονο για να δοκιμαζω με hdmi. απο χθες μου εμφανισε ενα καινουργιο δλδ οταν παταω να ανοιξω το pc δεν παιρνει σημα η οθονη για να ανοιξει και πρεπει να κλεισω και να το ξανα ανοιξω δεν ξερω τι μπορει να φταιει θα περιμενω να δω αν εχουν και αλλοι αυτο το θεμα. Ελπιζω να εβγαλες ακρη εσυ.

 

δεν μπορεί να κάνει 165hz 1440p 10bit. ή θα βάλεις 8bit ή 120hz με το display port

 

HDMI 2.0 x2,
Display port 1.2 x1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, thanasisppf είπε

εχω ακριβως το ιδιο θεμα με εσενα αλλα μονο το οτι χανει το σημα αφου ανοιξω το pc μετα απο καποια ωρα και επανερχεται κανονικα χωρις προβληματα αυτο το κανει μια φορα αφου το ανοιξω αγορασα displayport 1.4 για να μπορεσω να αξιοποιησω το 10bit color της οθονης αλλα δεν εχει σταματησει να το κανει αυτο ειτε στα 165hz ειτε στα 120hz που δουλευει τωρα με 10bit εχω την gigabyte aorus fi27q 2k 165hz. εστειλα στην gigabyte για βοηθεια η απαντηση τους ηταν να δοκιμασω με hdmi και σε αλλο pc για να δω αν θα το ξανακανει δεν το εχω δοκιμασει ακομα διοτι δεν διαθετω αλλο pc η χρονο για να δοκιμαζω με hdmi. απο χθες μου εμφανισε ενα καινουργιο δλδ οταν παταω να ανοιξω το pc δεν παιρνει σημα η οθονη για να ανοιξει και πρεπει να κλεισω και να το ξανα ανοιξω δεν ξερω τι μπορει να φταιει θα περιμενω να δω αν εχουν και αλλοι αυτο το θεμα. Ελπιζω να εβγαλες ακρη εσυ.

Σε μένα μάλλον το πρόβλημα είναι το καλώδιο. 
Από ότι μου είπαν δεν ήταν VESA certified.

Μόλις βρω λίγο χρόνο θα δοκιμάσω κάποιο πιο ποιοτικό καλώδιο που να είναι εγκεκριμένο.

Ρίξε μια ματιά τι απαντήσεις μου έδωσαν στο reddit:
https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/mm8bbv/problem_with_displayport_at_4k_60hz/
μπορεί να σε ενδιαφέρει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

 

δεν μπορεί να κάνει 165hz 1440p 10bit. ή θα βάλεις 8bit ή 120hz με το display port

 

HDMI 2.0 x2,
Display port 1.2 x1

για να δουλεβω στα 10bit αγορασα το 1.4 και δουλευει 120hz οχι στα 165hz αν αυτο καταλαβες 

3 ώρες πριν, deadth είπε

Σε μένα μάλλον το πρόβλημα είναι το καλώδιο. 
Από ότι μου είπαν δεν ήταν VESA certified.

Μόλις βρω λίγο χρόνο θα δοκιμάσω κάποιο πιο ποιοτικό καλώδιο που να είναι εγκεκριμένο.

Ρίξε μια ματιά τι απαντήσεις μου έδωσαν στο reddit:
https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/mm8bbv/problem_with_displayport_at_4k_60hz/
μπορεί να σε ενδιαφέρει...

 

σε ευχαριστω πολυ φιλε το κοιταξα αντε τωρα να βρεις καλωδιο συμβατο οπως λενε στην Ελλαδα γιατι να παραγγειλεις 1 η 2 καλωδια απο εξωτερικο δεν αξιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εμένα το έκανε καθημερινά η 4κ οθόνη που έχει καλώδιο DP καινούργιο (delock) και είχα υποψιαστεί το καλώδιο. Τελικά πριν από 15-20 μέρες έφτιαξε με ένα windows update δεν το έκανε ξανά από τότε. Στη δεύτερη οθόνη ( 1440p/165hz) που έχω VESA certified DP της Club3D δεν το έκανε ποτέ ( και το καλώδιο είναι 2 1/2 πιο χοντρό).

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...