Προς το περιεχόμενο

Φτιάχνω πρωτη φορά pc....


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, υπάρχουν 4k games, αλλά η διαφορά που θα δεις, παίζοντάς τα σε 2k δεν είναι ανάλογη των πολλών € παραπάνω που θα δώσεις για 4k οθόνη...

Φτιάχνεις killer pc με τα μισά λεφτά από αυτά που λες αν δε διαλέξεις 4k ανάλυση...

Αυτό σου εξηγούμε όλοι.

Τώρα αν εσύ θες οπωσδήποτε 4k, δικά σου τα € και η επιλογή...

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο, παρόμοιο βέβαια;

Με max 1000€ για ταινίες, μουσική και games στυλ Diablo, τι προτείνετε;

Αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ, είναι η κάρτα ήχου να υποστηρίζει Tidal mqa...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Μπορείς όμως να κουμπώσεις το PC σε 50-55αρα τηλεόραση και να δεις μια χαρά διαφορές, anyway.

4Κ υποστηρίζουν τόσα παιχνίδια των τελευταίων 10-12 ετών που είναι πιο εύκολο να αναφέρουμε αυτά που ΔΕΝ υποστηρίζουν για να γλυτώσουμε χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

Αυτό βέβαια έχει διαφορά από το ότι "δεν υπάρχουν games που υποστηρίζουν 4Κ"...

"και αν υπάρχουν είναι μάλλον για κονσόλες" έχω συμπληρώσει στην αρχική πρόταση μου ! 
Κολλάμε στις λέξεις και δεν βλέπουμε το δάσος. Υπάρχουν ναι αλλά 4κ θα παίξεις από κονσόλα σε tv. Δεν νομίζω πως θα στήσεις pc για να παίξεις σε οθόνη. Εκεί είναι το point 
Kαι φυσικά ισχύει ότι κουμπώνεις tv στο pc αλλά εξαρχής αυτός που έφτιαξε το νήμα δεν το έγραψε αυτό. 
Επίσης έχω πει ότι κουμάντο στη τσέπη δεν κάνω σε κανέναν. Οπότε αν πραγματικά θέλετε 4κ κάντε το. Αλλά δεν πρόκειται να γίνει κ στο προσυπογράφω

Επεξ/σία από yiatsek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, yiatsek said:

"και αν υπάρχουν είναι μάλλον για κονσόλες" ! 
κολλάμε στις λέξεις και δεν βλέπουμε το δάσος. Υπάρχουν ναι αλλά 4κ θα παίξεις από κονσόλα σε tv. Δεν νομίζω πως θα στήσεις pc για να παίξεις σε οθόνη. Εκεί είναι το point 

Σε καμμία "λέξη" δεν κολλάω, έγραψες ξεκάθαρα:

  

On 12/04/2021 at 09:11, yiatsek said:

Τι games έχεις δει σε pc 4k ? Από απορία το ρωτάω. Η μέχρι τώρα πληροφόρηση μου ήταν ότι μόνο οι κονσόλες βγάζουν games σε τέτοια ανάλυση. Άλλο τα βιντεάκια και άλλο τα παιχνίδια.

 

On 14/04/2021 at 09:20, yiatsek said:

Δεν υπάρχουν games που να υποστηρίζουν 4κ και αν υπάρχουν είναι μάλλον για κονσόλες

 

Games στο PC που υποστηρίζουν 4Κ υπάρχουν εδώ και 10+ χρόνια, πολύ νωρίτερα από τις κονσόλες. 

Για την ακρίβεια η συντριπτική πλειοψηφία των games από 2010 και μετά.

 

Κατά τα άλλα, αρκετός κόσμος συνδέει το PC με TV πλέον, εκεί η διαφορά στο 4Κ φαίνεται ξεκάθαρα.

Προσωπικά κι εγώ 2560Χ1440 έχω και θεωρώ το 4Κ σε 27αρα ή 32αρα overkill, αλλά δεν αλλάζει αυτά που γράφω παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία άκου τώρα. Τι δε κατάλαβες όταν έγραφα ότι το έχω απορία. Σημαίνει ότι δεν το ξέρω και ψάχνω απαντήσεις. Τις οποίες μάλιστα δεν τις παίρνω από τον δημιουργό του νήματος , ο οποίος ξεκίνησε ολόκληρο ζήτημα για τα λεφτά ενώ το ζήτημα δεν ήτανε τα λεφτά αλλά η ανάλυση. 
Δεκτή και σεβαστή η απάντηση σου αλλά ξαναγράφω πως αρχικώς δεν έχει γραφτεί πουθενά ότι θα συνδέσει το νέο pc σε οθόνη τηλεόρασης. Είπε ότι θέλει "Θέλω οθόνη για 4k (εάν είναι εύκολο να είναι Samsung ή Asus)" αυτό για μένα σημαίνει οθόνη υπολογιστή. 
Και τελευταίο ακόμα και εσύ θεωρεί overkill το 4κ σε 27άρα ή 32άρα. Αυτό για μένα είναι όλη η συζήτηση που ξεκίνησα. Δεν τίθεται θέμα ποιος θα τα πει σωστά ή λάθος. Το θέμα είναι ότι είναι overkill. 

Επεξ/σία από yiatsek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
27 minutes ago, yiatsek said:

Δεκτή και σεβαστή η απάντηση σου αλλά ξαναγράφω πως αρχικώς δεν έχει γραφτεί πουθενά ότι θα συνδέσει το νέο pc σε οθόνη τηλεόρασης.

Δεν είπα ότι το έχει γράψει, απλά ότι σε αυτή την περίπτωση υπάρχει διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, yiatsek είπε

Ωραία άκου τώρα. Τι δε κατάλαβες όταν έγραφα ότι το έχω απορία. Σημαίνει ότι δεν το ξέρω και ψάχνω απαντήσεις. Τις οποίες μάλιστα δεν τις παίρνω από τον δημιουργό του νήματος , ο οποίος ξεκίνησε ολόκληρο ζήτημα για τα λεφτά ενώ το ζήτημα δεν ήτανε τα λεφτά αλλά η ανάλυση. 
Δεκτή και σεβαστή η απάντηση σου αλλά ξαναγράφω πως αρχικώς δεν έχει γραφτεί πουθενά ότι θα συνδέσει το νέο pc σε οθόνη τηλεόρασης. Είπε ότι θέλει "Θέλω οθόνη για 4k (εάν είναι εύκολο να είναι Samsung ή Asus)" αυτό για μένα σημαίνει οθόνη υπολογιστή. 
Και τελευταίο ακόμα και εσύ θεωρεί overkill το 4κ σε 27άρα ή 32άρα. Αυτό για μένα είναι όλη η συζήτηση που ξεκίνησα. Δεν τίθεται θέμα ποιος θα τα πει σωστά ή λάθος. Το θέμα είναι ότι είναι overkill. 

Δες επειδή το έχεις πιάσει και το έχεις τραβήξει από εδώ μέχρι το άπειρο...σου απάντησα και ποιο πάνω θα το κάνω και μια τελευταία φορά....δόξα το θεό για να απαντάς από εδώ σημαίνει ότι έχεις ίντερνετ χρησιμοποίησε το για να μάθεις Εάν μπορείς και ποια παιχνίδια να τα παίξει ένα pc σε 4k δεν έχω όρεξη για σεμινάρια - επειδή είπες ότι ο δημιουργός μπλα μπλα μπλα -...Το παιδί που σου απάντησε μάλλον έχει και μπράβο του...στα λεφτά στάθηκες λέγοντας αυτό που σου παρέθεσα ποιο πάνω λέγοντας ότι δεν ξέρω και απλός τα πετάω έτσι - Διάβασε τι γράφεις Εάν ξεχνάς δεν φταίω εγώ -....κάποιες εταιρίες μου αρέσουν επειδή βγάζουν πολύ ποιοτικά πράγματα για αυτό στάθηκα στην Samsung και την Asus επειδή με ένα Google search διάβασα ωραίες κριτικές Εάν τα 2 τα παιδιά που στην αρχη έδειξαν ότι  ήθελαν να βοηθήσουν και τους ευχαριστώ  ή κάποιος άλλος μου πρότεινε κάτι άλλο καλύτερο  δεν θα ήμουν απόλυτος θα το σκεφτόμουν ....οπότε σταματά να το τραβάς χωρίς λόγο 

Φιλικά!!!

Επεξ/σία από vense97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Για την ταμπακιέρα του overkill ούτε λόγος. Ακόμα και ο φίλος πιο πάνω το έγραψε ξεκάθαρα.
Κάνε ότι θες , όταν φτιάξεις το νέο πισί σε προκαλώ να το ποστάρεις όμως 

Επεξ/σία από yiatsek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2021 στις 9:42 ΠΜ, yiatsek είπε

Reallity το κάναμε. Η άποψη μου είναι ότι λέει και ο Texas07 από πάνω. Πεταμένα λεφτά για 4κ όταν στα 1440p το gaming (γιατί για αυτό γίνεται ο ντόρος) είναι πιο smoothness. 4k με 30-60 fps < 2k με 100. Για να φτιάξεις pc με 4κ πέρα από το ότι είναι πέρα από κάθε λογική, θες όχι 2500 αλλά ούτε και 5 που λέει ο λόγος. Και η αξία της διαφοράς της ανάλυσης σε σχέση με την διαφορά της απόδοσης είναι πολύ συζητήσιμη. Μπορώ να σου πω πως ξοδεύοντας ένα αρκετά μεγάλο ποσό για 2κ θα έχεις ένα τούμπανο pc που θα σε τραβήξει αρκετά χρόνια. Ακόμα και να περιμένεις να βάλλεις νέες τεχνολογίες (αν σε παίρνει να περιμένεις) κ να πας για ddr5 αντίστοιχα για 2κ θα πας κ όχι για 4. Τώρα αυτό στο βάζω κ στοίχημα. Εδώ θα μαστε κ θα σε περιμένω να με διαψεύσεις

εγω παντως παιζω Pubg σε 4κ, με την 5700xt, σε 100+ fps.. 3900x 

σε 2κ ημουν 140+fps. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiatsek είπε

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Για την ταμπακιέρα του overkill ούτε λόγος. Ακόμα και ο φίλος πιο πάνω το έγραψε ξεκάθαρα.
Κάνε ότι θες , όταν φτιάξεις το νέο πισί σε προκαλώ να το ποστάρεις όμως 

ότι θυμασαι χαιρεσε....βρες κατι καλυτερο στην ζωη μου απο το να κανεις τον εξυπνο... ολο κατι βρισκεις να πεις απλος πες εκανα λαθος δεν ειναι κακο - δεν ηξερα πχ ότι μπορω να παιξω 4Κ στο pc ή ξεχνάω τι έχω πει πιο πάνω-.....επισης απο ολα τα παιδια εμαθα κάτι που με βοηθησε να αλλαξω τον τροπο με τον οποιο θα φτιαξω το pc μου...ΕΣΥ μόνο τον φωτεινό παντογνώστη ξέρεις να κάνεις χωρίς να λες κάτι σημαντικό...μην ασχοληθεις με αυτο το θεμα που έχω ξεκινήσει - οπως λες και ξαναλες - με ενοχλείς τραβοντας το στο απειρο αυτο το θέμα χωρίς να έχεις συλλογισμο.

Επισης εαν διαβάσεις από την αρχή τον λόγο που έγγραψα εδω θα καταλάβαινες πολλά, απλος προτιμισες - τα αρχικά μηνυματα - να τα αγνοήσεις επιδεικτικάτα  τόσες μέρες τώρα...

ΞΑΝΑΛΕΩ μην γράψεις ξανά...μόνο εαν θές πραγματικά να βοηθήσεις σε κάτι...τα υπόλοιπα παιδιά τα ευχαριστώ πολυ!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην γράψω ξανά δεν μπορείς να μου το επιβάλλεις. Αν δεν σου αρέσει ο τρόπος μου κάνε με μπλοκ. 
Έχω ένα συγκεκριμένο τρόπο γραφής που δεν θα κάτσω να πω εύκολα λόγια απλά για να διευκολύνω κάποιους. Λέω αυτό που πιστεύω και είναι η αληθινή και αυθεντική πλευρά μου. 
Είτε σου αρέσει είτε όχι έχω γράψει κ έχουνε συμφωνήσει αρκετοί ότι είναι overkill να στήσεις πισι για 4κ. Και προσωπική μυ άποψη είναι  πεταμένα λεφτά. Δεν σου αρέσει η έκφραση αλλά είναι η γνώμη μου. 
Θα βάλεις το πισι σε οθόνη τηλεόρασης? Εκεί αλλάζει το πράγμα. 
Θες να το κάνεις γιατί έτσι γουστάρεις? Δεν έθεσα ποτέ τέτοιο ζήτημα. Μαγκιά σου κ χαρά σου.
Το ότι δεν ήξερα ότι στο πισι μπορείς να παίξεις 4κ το έχω ξεκαθαρίσει από την πρώτη στιγμή. Μου απάντησαν τα παιδιά κ το δέχτηκα. 
Μέσα από αυτή την αντιπαράθεση εγώ έμαθα πράγματα. Εσύ γιατί δεν ξεκαθαρίζεις τα ζητήματα σχετικά με τις ανάγκες σου? Οι ερωτήσεις που σου κάνω πιο πάνω θα διευκολύνουν κ το έργο σου. 
Η καλύτερη απάντηση που σου δόθηκε είναι να περιμένεις να κάνεις κινήσεις για να πάρεις νεότερες τεχνολογίες. Γιατί για τα λεφτά που θες να ξοδέψεις ίσως μπορείς να κερδίσεις περισσότερα περιμένοντας. Αλλά αν πραγματικά βιάζεσαι εγώ σου ξεκαθαρίζω πως είναι overkill σε σχέση με τις οθόνες στο πισί
Εδώ πραγματικά σταματώ γιατί δεν έχει νόημα να πούμε κάτι περισσότερο, θες να τα απαντήσεις απάντησε τα. Αλλά οι κινήσεις σου είναι συγκεκριμένες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου στέλνω μνμ και θα καταλαβεις το λαθος σου γενικα σε ολη αυτην την συζήτηση ....ειναι πολλα να παραθέσω

18 λεπτά πριν, yiatsek είπε

Το να μην γράψω ξανά δεν μπορείς να μου το επιβάλλεις. Αν δεν σου αρέσει ο τρόπος μου κάνε με μπλοκ. 
Έχω ένα συγκεκριμένο τρόπο γραφής που δεν θα κάτσω να πω εύκολα λόγια απλά για να διευκολύνω κάποιους. Λέω αυτό που πιστεύω και είναι η αληθινή και αυθεντική πλευρά μου. 
Είτε σου αρέσει είτε όχι έχω γράψει κ έχουνε συμφωνήσει αρκετοί ότι είναι overkill να στήσεις πισι για 4κ. Και προσωπική μυ άποψη είναι  πεταμένα λεφτά. Δεν σου αρέσει η έκφραση αλλά είναι η γνώμη μου. 
Θα βάλεις το πισι σε οθόνη τηλεόρασης? Εκεί αλλάζει το πράγμα. 
Θες να το κάνεις γιατί έτσι γουστάρεις? Δεν έθεσα ποτέ τέτοιο ζήτημα. Μαγκιά σου κ χαρά σου.
Το ότι δεν ήξερα ότι στο πισι μπορείς να παίξεις 4κ το έχω ξεκαθαρίσει από την πρώτη στιγμή. Μου απάντησαν τα παιδιά κ το δέχτηκα. 
Μέσα από αυτή την αντιπαράθεση εγώ έμαθα πράγματα. Εσύ γιατί δεν ξεκαθαρίζεις τα ζητήματα σχετικά με τις ανάγκες σου? Οι ερωτήσεις που σου κάνω πιο πάνω θα διευκολύνουν κ το έργο σου. 
Η καλύτερη απάντηση που σου δόθηκε είναι να περιμένεις να κάνεις κινήσεις για να πάρεις νεότερες τεχνολογίες. Γιατί για τα λεφτά που θες να ξοδέψεις ίσως μπορείς να κερδίσεις περισσότερα περιμένοντας. Αλλά αν πραγματικά βιάζεσαι εγώ σου ξεκαθαρίζω πως είναι overkill σε σχέση με τις οθόνες στο πισί
Εδώ πραγματικά σταματώ γιατί δεν έχει νόημα να πούμε κάτι περισσότερο, θες να τα απαντήσεις απάντησε τα. Αλλά οι κινήσεις σου είναι συγκεκριμένες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...