Προς το περιεχόμενο

Αντιμετωπιση παρανοικων κατηγοριων


musan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα φιλικη επικοινωνια με (οπως αποδειχτηκε) προβληματικο ατομο. Μιλαμε για ατομο που εχει μπαναριστει απειρες φορες απο διαδ. κοινοτητα, εχει ξαναγραφτει και εχει μπαναριστει κοκ. Εχει τσακωθει με πολλα ατομα της κοινοτητας με καταστασεις που εφτασαν σε irl γεγονοτα (ενοχλησεις φιλων, συγγενων, επισκεψεις σε σπιτια για να ζητησει εξηγησεις κτλ). Πλεον ειναι απομωνομενο απο τους παντες, αποκταει εμμονες ιδεες με καποια ατομα και αρχιζει τα κατεβατα καθε μερα με φιλοσοφιες και σκεψεις μεχρι να μπλοκαριστει η απο λυπηση να λαβει μονο αδιαφορια (ενω συνεχιζει τα κατεβατα), ολα αυτα τα εχει δειξει με screen captures. Και διαφορα αλλα γεγονοτα σε αυτο το στυλ (απ' οσα εχω μαθει). Αυτο το ατομο λοιπον εχει βαλθει να με κατηγορει οτι εχω προσβαση στα μεσα δικτυωσης του.

Οι αποχρωσεις ενδειξεις των κατηγοριων ηταν οταν μιλαγαμε και εκανα αναφορες σε καλλιτεχνες, ταινιες, τραγουδια, ατακες κτλ στα οποια το ιδιο ατομο ειχε αναφερθει προσφατα σε ενα απο τα εκατομμυρια μηνυματα που στελνει κατ' ιδιαν σε αλλους κακομοιρηδες (εχει δειξει και τα σχετικα screen captures). Το concrete evidence ηταν οταν μπηκε να δει το ιστορικο των logins και ειδε οτι καποια λενε ως τοποθεσια την δικη μου περιοχη (εδειξε κλασικα screen captures, οπως εκτος των αλλων φαινεται οτι μπαινει απο 4-5 τουλαχιστον διαφορετικες συσκευες). Kοιταξα τα δικα μου εντωμεταξυ και φυσικα ουτε ενα δεν ειναι σωστο, αλλος δημος ολα μεχρι και αλλος νομος. Μαλιστα τα ενοχοποιητικα logins εγιναν λεει σε χρονικες στιγμες ιδιατερης συναισθηματικης σημασιας για το εν λογω ατομο.

Εντωμεταξυ η αιτιολογια για ολα αυτα δεν ειναι η υποκλοπη των λογαριασμων (μιας και συνεχιζει να εχει προσβαση σε αυτους) με σκοπο το κερδος κτλ αλλα: σαδισμος, ψυχολογικη τρομοκρατια, ασκηση εξουσιας επι ατομου, καταρρακωση ψυχισμου και πολλα αλλα μεσω της συνεχους επιδειξης του χακαρισματος και αλλες βυζαντινες συνωμοσιες. Με λιγα λογια, χακαρω λογαριασμους με μονο σκοπο να πεταω σποντες που δειχνουν οτι ξερω τις απειρες μπουρδες που γραφει ενοχλωντας σε προσωπικα μηνυματα οσους ατυχους δεν εχουν μπλοκαρει ακομα το εν λογω ατομο. Αυτα τα φυσιολογικα...

Αυτο που θα ηθελα να ξερω ειναι ποσο μπορει αυτο το πολυ "φυσιολογικο" ατομο να με μπλεξει σε τιποτα πιο σοβαρο εκτος απο κατεβατα με κατηγοριες εξαιτιας της παρανοιας του. Γιατι νταξει, μπαινω σε μεσα δικτυωσης ελαχιστα καθε μερα, οποτε μπορω να αγνοησω 20-25(!) μηνυματα. Το θεμα ειναι δεν ξερω αν βαρεσει εντελως μπιελα και παει να με ανακατεψει πιο ανεργα και νομικα (ξερει βασικα το κανονικο ονοματεπωνυμο και τον δημο) στον φανταστικο του κοσμου. Κατανοηση στον συνανθρωπο που εχει προβλημα, αλλα καπου βαστα και λιγο.

Παντως ειναι σιγουρο οτι λογω της ιδιαζουσας περιπτωσης και των "αποδειξεων" που εχει συγκεντρωσει δεν υπαρχει ελπιδα να συμβιβαστει με την πραγματικοτητα και να σταματησουν οι κατηγοριες εκτος αν βαρεθει η βρει αλλο κοροιδο.Καθε συμβουλη πως αντιμετωπιζουμε "ιατρικως" τετοια ατομα επισης δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξώδικο με τους λόγους που τον προειδοποιείς  ότι αν συνεχίσει θα αιτηθείς ασφαλιστικά μέτρα εναντίον του. Συνήθως τέτοια άτομα μόλις νιώσουν απειλή λόγω νομοθεσίας σταματάνε. Καλό είναι να έχεις ενημερώσει και κάποιο κοινό σας άτομο αν υπάρχει για το τι προτίθεσαι να πράξεις μπας και δουλέψει ο εκφοβισμός πριν γίνει πράξη το νομικό κομμάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δεν σου αρέσει κάτι τότε το μπλοκάρεις. Μακάρι και αυτό το φόρουμ να είχε καλύτερες επιλογές στο μπλοκάρισμα ώστε να κοβόταν οποιαδήποτε επαφή με τον μπλοκαρισμένο. Δε νομίζω να μπορεί να σε μπλέξει σε τίποτα. Και εμένα με έχουν κατηγορήσει ότι θα με πάνε στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος επειδή κατέβασα φωτογραφίες από μοντέλα και διάφορες εμφανίσημες κοπέλες για προσωπική χρήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Οταν δεν σου αρέσει κάτι τότε το μπλοκάρεις. Μακάρι και αυτό το φόρουμ να είχε καλύτερες επιλογές στο μπλοκάρισμα ώστε να κοβόταν οποιαδήποτε επαφή με τον μπλοκαρισμένο. Δε νομίζω να μπορεί να σε μπλέξει σε τίποτα. Και εμένα με έχουν κατηγορήσει ότι θα με πάνε στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος επειδή κατέβασα φωτογραφίες από μοντέλα και διάφορες εμφανίσημες κοπέλες για προσωπική χρήση

Αγνοω πληρως τα μηνυματα, δεν μπαινω καν στην διαδικασια απαντησης η μπλοκ (βασικα ελεγχω που και που τα levels). Γραφει, γραφει, γραφει και πριν τα παρατησει με μπλοκαρει. Μετα με ξεμπλοκαρει για να γραψει τα νεα αποδεικτικα και ολα παλι απο την αρχη. Δλδ δεν θα κανω απολυτως τιποτα και η κατασταση θα συνεχιζεται, πιθανως χωρις να εχω γνωση των νεων σεναριων. 

59 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Εξώδικο με τους λόγους που τον προειδοποιείς  ότι αν συνεχίσει θα αιτηθείς ασφαλιστικά μέτρα εναντίον του. Συνήθως τέτοια άτομα μόλις νιώσουν απειλή λόγω νομοθεσίας σταματάνε. Καλό είναι να έχεις ενημερώσει και κάποιο κοινό σας άτομο αν υπάρχει για το τι προτίθεσαι να πράξεις μπας και δουλέψει ο εκφοβισμός πριν γίνει πράξη το νομικό κομμάτι. 

Δεν θα 'θελα να το φτασω μεχρι εκει απο την μερια μου για πολλους λογους (ενας απο αυτους δεν ξερω την ακριβη διευθυνση παρα μονο το ονομα, οπως και το εν λογω ατομο για μενα επισης). Ασε σε που σε αλλες περιπτωσεις με αλλα ατομα μονο η λεκτικη απειλη της προσφυγης σε τετοια μεσα προκαλουσε ακομα περισσοτερα ξεσπασματα λογω της ψυχικης ιδιαιτεροτητας του ατομου. Απλα θελω να ξερω αν πανω στην παρανοια του μπορει να με μπλεξει νομικα (ξερω γω προσφευγοντας στην δδηε). Τουλαχιστον εκει θα ζητησουν να πει τα γελοια "αδιασειστα" στοιχεια (δλδ τις σποντες, τις περιοχες των logins κτλ) να δουν οτι εχουν να κανουν με προβληματικο ανθρωπο; Αν οντως δεν μπορει να κανει τιποτα ιδιαιτερο, απλα παραταω τον λογαριασμο (ουτε καν τον διαγραφω) να εχει ενα αλλο μερος να γραφει μπουρδες χωρις ανταποκριση και κανω εναν νεο. Μιλαμε για κλινικη περιπτωση.

Κοινο προσωπο αδυνατο γιατι ολοι το εχουν κανει περα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν έχεις κάνει κάτι, δεν μπορεί να σε μπλέξει σε κάτι. 

Μπλόκαρέ τον, και πάμε παρακάτω. Το να παρατήσεις τον ΔΙΚΟ ΣΟΥ τον λογαριασμό το ακούω για δέσιμο..

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Αν δεν έχεις κάνει κάτι, δεν μπορεί να σε μπλέξει σε κάτι. 

Μπλόκαρέ τον, και πάμε παρακάτω. Το να παρατήσεις τον ΔΙΚΟ ΣΟΥ τον λογαριασμό το ακούω για δέσιμο..

Μια χαρα δλδ.

Καποιες μπαντες, 2-3 κομιξαδες και  5-6 κωμικους ακολουθω. Ψοφια πραγματα δλδ και ηδη καθοταν ο λογαριασμος τοσα χρονια αχρησιμοποιητος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήσου να αρχίσεις να αδιαφορείς μπας και σταματήσει να ασχολείται.

Δεν μπορεί να συνεχίσει να λέει καινούριες βλακείες αν δεν το ταΐζεις με κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε ρε σοβαρευτείτε που παίρνετε στα σοβαρά πειράγματα τύπων π.χ. lastixotinekanes κ.λ.π. και θα κάτσετε να ασχοληθείτε με εξώδικα καταγγελίες κ.λ.π. λες και δεν έχετε να κάνετε άλλη δουλειά.

Εμένα πιο πολύ γέλιο μου προκαλούν και μπορώ να πω ότι μου αρέσουν γιατί σπάνε τη μονοτονία. Με έχει πειράξει και μένα το συγκεκριμένο τρολ αρκετές φορές και γέλασα με τα πειράγματά του τα οποία είναι μερικές φορές σαδιστικά αλλά μπορώ να πω στα όρια του χιούμορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ελάτε ρε σοβαρευτείτε που παίρνετε στα σοβαρά πειράγματα τύπων π.χ. lastixotinekanes κ.λ.π. και θα κάτσετε να ασχοληθείτε με εξώδικα καταγγελίες κ.λ.π. λες και δεν έχετε να κάνετε άλλη δουλειά.

Εμένα πιο πολύ γέλιο μου προκαλούν και μπορώ να πω ότι μου αρέσουν γιατί σπάνε τη μονοτονία. Με έχει πειράξει και μένα το συγκεκριμένο τρολ αρκετές φορές και γέλασα με τα πειράγματά του τα οποία είναι μερικές φορές σαδιστικά αλλά μπορώ να πω στα όρια του χιούμορ.

Θέλω και εγω. Πως να βρω το τρολ;

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...