Προς το περιεχόμενο

32" 1440p 120+ hz οθονη;


nikoslion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερες στο φορουμ.

Αυτην την στιγμη εχω την AOC Q3279VWFD8 η οποια ειναι 32αρα , 1440p (16:9), 75hz, τεχνολογιας IPS και διαθετει και freesync, το οποιο νομιζω το εχω κανει και δουλευει με την rx5700, δεν ειμαι και τοσο σιγουρος. Με την οθονη αυτη κανω τα παντα, διαλεξεις/εργασιες σχολης/προγραμματα σχολης(autocad), browsing/βιντεακια/επεισοδια και προφανως, gaming. Η οθονη αυτη ειναι η μονη 32αρα που ειχα ποτε και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την αλλαγη 60hz 24αρα (hp 24es) -> 32αρα.

Σκοπευω να δωσω στον αδερφο αυτη την οθονη και να κανω εγω μια αναβαθμισουλα.

Τις 32 ιντσες δεν τις αποχωριζομαι, νομιζω ειναι οτι πρεπει, ουτε μικροτερη θελω ουτε μεγαλυτερη. (θελω φλατ, οχι κυρτη)

Το 1440p νομιζω ειναι αναγκαστικο σε αυτη την αναλυση για να υπαρχει μια ευκρινεια στην εικονα, (εχει ιδια πυκνοτητα πιξελ με 24αρα 1080p)

Και τωρα το διλημμα, αναβαθμιση σε περισσοτερα hz. Iδανικα θα ευρισκα κατι με ολοιδια χαρακτηριστικα και θα αλλαζα μονο τα hz απο 75 που ειναι τωρα σε 120-144-165.

Ομως βλεπω πως δεν υπαρχει οθονη IPS σε αυτο το μεγεθος με αυτα τα hz (ή μαλλον υπαρχει αλλα θα πρεπει να πουλησω ενα νεφρο:P)

Αναγκαστικα παω σε καποια οθονη με VA.

Λογω του οτι δεν θελω κυρτη οθονη δεν εχω και πολλες επιλογες.

LG 32GK650F-B

LG UltraGear 32GN600-B η οποια εχω την εντυπωση πως ειναι η καινουρια εκδοση του απο πανου μοντελου

μια TURBO-X που αν και ειναι πιο λεπτη και κομψη δεν νομιζω να την κοιταξω καν λογω μαρκας

Μετα στις υπολοιπες (3 που απεμειναν) ξεφευγει το budget.

 

Επι της ουσιας εχω καταληξει στο τι θελω, το μονο που δεν μου κολλαει ειναι το VA panel. Η ερωτηση μου ειναι αν αξιζει η μεταβαση απο ενα IPS σε ενα VA panel ή αν γνωριζει κανεις για τα συγκεκριμενα μοντελα αν αξιζει η μεταβαση. Την οθονη την χρησιμοποιω με φωτισμο απο πισω (ledοταινια RGB), οποτε τα μαυρα και το backlight bleeding δεν με ενδιεφερουν και τοσο πολυ

και μετα ειναι και το θεμα του χρωματος και των γωνιων θεασης, αλλα σε μια παλια που ειχα μεταχειρο 24αρα VA Benq (παλια χωρις καν DP/HDMI) οι γωνιες θεασης ητανε κομπλε και τα χρωματα. Οποτε πιστευω πως αυτη η 'υποβαθμιση' απο IPS σε VΑ δεν θα μου ειναι αντιληπτη.

 

Με εχουν προβληματισει τα σχολια των αγοραστων στο σκρουτζ για την LG 32GK650F-B

Γινεται το ghosting να ειναι χειροτερο σε μια VA 144hz σε σχεση με μια IPS 75hz?

Εγω εχω καταλαβει πως ναι, η ταδε 144hz IPS ειναι καλυτερη απο την ταδε 144hz VA, ομως δεν εχω καν την επιλογη για 144hz IPS οποτε η συγκριση αυτη μου ειναι αχρηστη

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Spoiler

Στην τελικη, αν ειναι τοσο χαλια αυτη της LG γιατι υπαρχουν κατι βιντεακια στυλ hardware unboxed που λενε τοσο καλα λογια για αυτην την οθονη.

Αν ειναι τοσο μουφα θα ξανααγορασω την ιδια AOC που εχω τωρα, μα μια χαρα ειναι στην τελικη. Θελω ομως να κανω την αναβαθμιση, να δω και το διαφορετικο, πως ειναι να εχεις αυτα τα ρημαδια τα παραπανω hz.

 

Επεξ/σία από nikoslion
edit διορθωση μοντελου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4Κ δεν με ενδιαφερει γιατι μετα θα ζωριζεται πολυ η καρτα, κομπλε ειναι το 1440p.

Αν εχεις καποιο συγκεκριμενο μοντελο υποψιν σου να το κοιταξω; Αλλα και παλι θελω να δωσω αυτην την οθονη που εχω συντομα, οποτες δεν μπορω να περιμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nikoslion είπε

4Κ δεν με ενδιαφερει γιατι μετα θα ζωριζεται πολυ η καρτα, κομπλε ειναι το 1440p.

Αν εχεις καποιο συγκεκριμενο μοντελο υποψιν σου να το κοιταξω; Αλλα και παλι θελω να δωσω αυτην την οθονη που εχω συντομα, οποτες δεν μπορω να περιμενω.

Μπες στο market place και πάρε καμία μεταχειρισμένη 144 hz 1440p.. κάνε την δουλειά σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, nikoslion είπε

αμα μου ητανε τοσο ευκολο να διαλεξω δεν θα ανοιγα νεο θεμα, τελος παντων.

ευχαριστω θα ψαξω

ε ναι με 300 ευρω οθονη τι να σου προτεινω? τα ξερεις και ο ιδιος ποιες ειναι οι επιλογες σου

παρε μια μεταχειρισμενη τωρα και μαζευε λεφτα για μια καλη (στα 600-700)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που δεν θες κυρτη?

Οσο για το Va, πηγα απο dell u2311h (ips) στην asus xg32vq. Οκ ισως λιγο παλια η πρωτη, αλλα στην asus εχω καλυτερα χρωματα, δεν υπαρχει παραμορφωση υπο γωνια και προφανως εχω καλυτερα μαυρα. Προσωπικα πιστευω οτι τα μειονεκτηματα των VA ηταν πιο ορατα παλιοτερα. Το οτι ειναι κυρτη ουτε καν με ενοχλει στην asus (δεν εχει μεγαλη κυρτοτητα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Ο λογος που δεν θες κυρτη?

λογω χρησης σχεδιαστικων προγραμματων, παραμορφωνει τις γραμμες (βεβαια σε κυρτη εχω παιξει λιγο σε internet cafe, ειναι μια χαρα). Επισης αν καθεται διπλα αλλο ατομο μπορει να μην βλεπει καποια σημεια καλα, αν και αυτο παει αναλογα με το ποσο κυρτη ειναι η οθονη.

Πιστευω μια χαρα θα με βολευε και η κυρτη, αλλα προτειμω να παω σε φλατ. Οσο για το VA που λες, ισως να ειναι κομπλε στην τελικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, nikoslion είπε

Καλησπερες στο φορουμ.

Αυτην την στιγμη εχω την AOC Q3279VWFD8 η οποια ειναι 32αρα , 1440p (16:9), 75hz, τεχνολογιας IPS και διαθετει και freesync, το οποιο νομιζω το εχω κανει και δουλευει με την rx5700, δεν ειμαι και τοσο σιγουρος. Με την οθονη αυτη κανω τα παντα, διαλεξεις/εργασιες σχολης/προγραμματα σχολης(autocad), browsing/βιντεακια/επεισοδια και προφανως, gaming. Η οθονη αυτη ειναι η μονη 32αρα που ειχα ποτε και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την αλλαγη 60hz 24αρα (hp 24es) -> 32αρα.

Σκοπευω να δωσω στον αδερφο αυτη την οθονη και να κανω εγω μια αναβαθμισουλα.

Τις 32 ιντσες δεν τις αποχωριζομαι, νομιζω ειναι οτι πρεπει, ουτε μικροτερη θελω ουτε μεγαλυτερη. (θελω φλατ, οχι κυρτη)

Το 1440p νομιζω ειναι αναγκαστικο σε αυτη την αναλυση για να υπαρχει μια ευκρινεια στην εικονα, (εχει ιδια πυκνοτητα πιξελ με 24αρα 1080p)

Και τωρα το διλημμα, αναβαθμιση σε περισσοτερα hz. Iδανικα θα ευρισκα κατι με ολοιδια χαρακτηριστικα και θα αλλαζα μονο τα hz απο 75 που ειναι τωρα σε 120-144-165.

Ομως βλεπω πως δεν υπαρχει οθονη IPS σε αυτο το μεγεθος με αυτα τα hz (ή μαλλον υπαρχει αλλα θα πρεπει να πουλησω ενα νεφρο:P)

Αναγκαστικα παω σε καποια οθονη με VA.

Λογω του οτι δεν θελω κυρτη οθονη δεν εχω και πολλες επιλογες.

LG 32GK650F-B

LG UltraGear 32GN600-B η οποια εχω την εντυπωση πως ειναι η καινουρια εκδοση του απο πανου μοντελου

μια TURBO-X που αν και ειναι πιο λεπτη και κομψη δεν νομιζω να την κοιταξω καν λογω μαρκας

Μετα στις υπολοιπες (3 που απεμειναν) ξεφευγει το budget.

 

Επι της ουσιας εχω καταληξει στο τι θελω, το μονο που δεν μου κολλαει ειναι το VA panel. Η ερωτηση μου ειναι αν αξιζει η μεταβαση απο ενα IPS σε ενα VA panel ή αν γνωριζει κανεις για τα συγκεκριμενα μοντελα αν αξιζει η μεταβαση. Την οθονη την χρησιμοποιω με φωτισμο απο πισω (ledοταινια RGB), οποτε τα μαυρα και το backlight bleeding δεν με ενδιεφερουν και τοσο πολυ

και μετα ειναι και το θεμα του χρωματος και των γωνιων θεασης, αλλα σε μια παλια που ειχα μεταχειρο 24αρα VA Benq (παλια χωρις καν DP/HDMI) οι γωνιες θεασης ητανε κομπλε και τα χρωματα. Οποτε πιστευω πως αυτη η 'υποβαθμιση' απο IPS σε VΑ δεν θα μου ειναι αντιληπτη.

 

Με εχουν προβληματισει τα σχολια των αγοραστων στο σκρουτζ για την LG 32GK650F-B

Γινεται το ghosting να ειναι χειροτερο σε μια VA 144hz σε σχεση με μια IPS 75hz?

Εγω εχω καταλαβει πως ναι, η ταδε 144hz IPS ειναι καλυτερη απο την ταδε 144hz VA, ομως δεν εχω καν την επιλογη για 144hz IPS οποτε η συγκριση αυτη μου ειναι αχρηστη

Ευχαριστω εκ των προτερων!

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Στην τελικη, αν ειναι τοσο χαλια αυτη της LG γιατι υπαρχουν κατι βιντεακια στυλ hardware unboxed που λενε τοσο καλα λογια για αυτην την οθονη.

Αν ειναι τοσο μουφα θα ξανααγορασω την ιδια AOC που εχω τωρα, μα μια χαρα ειναι στην τελικη. Θελω ομως να κανω την αναβαθμιση, να δω και το διαφορετικο, πως ειναι να εχεις αυτα τα ρημαδια τα παραπανω hz.

 

παίρνεις μεταχειρισμένη 27 lg ultragear 144hz/1440p ips δες στις αγγελίες μήπως βρεις στα 300 ευρώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σιγουρα θα ειναι καλυτερη ομως θελω 32αρα.

Εν τελει κατεληξα στην LG UltraGear 32GN600-B, ειναι πιο καινουριο μοντελο με λιγο καλυτερα specs και τα παει λιγο καλυτερα σε τεστ που ειδα.

Το μονο κακο ειναι οτι σε σχεση με την 32GK650F δεν εχει ρυθμιση υψους, αλλα το σταντ πιανει λιγοτερο χωρο, οποτε αποφασισα οτι τα καλυτερα χαρακτηριστηκα και το μικροτερο σε μεγεθος σταντ υπερτερουν την απουσια ρυθμισης υψους.

Θα ανεβασω εντυπωσεις οταν την αγορασω, ισως φανουν χρησιμες σε καποιον συμφορουμιτη.

Επεξ/σία από nikoslion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...