Προς το περιεχόμενο

AMD A10-9700 iGPU vs GT 710


_Theo_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Έχω έναν υπολογιστή γραφείου ο οποίος έχει έναν AMD Α10-9700, μητρική μια AsRock A320M-HDV Rev 4.0, 8 GB RAM 2133 MHz και κάρτα γραφικών μια MSI GT 710 1 GB.

Γνωρίζει κάποιος ποια είναι ποιο ισχυρή; Η iGPU του A10-9700 ή η GT 710;; Όπου και αν έχω ψάξει στο internet δεν μπορώ να βρω συγκριτικό. Εάν είναι πιο ισχυρή η ενσωματωμένη, σκέφτομαι να αφαιρέσω την GT 710, ποιος ο λόγος να υπάρχει;

 

Κάποιος που να γνωρίζει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να εξετάζω τη διαφορά δύναμης (και αν υπάρχει),  1 έξτρα λόγο που σκέφτομαι να κρατήσεις την 710, είναι ότι η ενσωματωμένη θα σου δεσμεύει  ram του συστήματος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Χωρίς να εξετάζω τη διαφορά δύναμης (και αν υπάρχει),  1 έξτρα λόγο που σκέφτομαι να κρατήσεις την 710, είναι ότι η ενσωματωμένη θα σου δεσμεύει  ram του συστήματος. 

 

Καλά άσε πονεμένη ιστορία. Παρόλο που έχω κουμπώσει την GT 710, μου δεσμεύει έτσι κι αλλιώς μνήμη RAM και μένουν ελεύθερα 7,44 GB. Στο BIOS δεν υπάρχει καμία επιλογή να απενεργοποιήσω την iGPU, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να το αποδεχτώ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Καλησπέρα!

 

Έχω έναν υπολογιστή γραφείου ο οποίος έχει έναν AMD Α10-9700, μητρική μια AsRock A320M-HDV Rev 4.0, 8 GB RAM 2133 MHz και κάρτα γραφικών μια MSI GT 710 1 GB.

Γνωρίζει κάποιος ποια είναι ποιο ισχυρή; Η iGPU του A10-9700 ή η GT 710;; Όπου και αν έχω ψάξει στο internet δεν μπορώ να βρω συγκριτικό. Εάν είναι πιο ισχυρή η ενσωματωμένη, σκέφτομαι να αφαιρέσω την GT 710, ποιος ο λόγος να υπάρχει;

 

Κάποιος που να γνωρίζει;;

Ακόμα και αν έχεις ένα Dimm μνήμης ο Α10-9700 πρέπει να ταχύτερος, αν βάλεις dual memory ο Α10-9700 πρέπει να είναι 2-3 φόρες ταχύτερος από την GT710 1GB.

Αν θέλεις για παιχνίδια, βγάλε την GT710 και αν έχεις μόνο μια μνήμη βαλε άλλη μια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Ακόμα και αν έχεις ένα Dimm μνήμης ο Α10-9700 πρέπει να ταχύτερος, αν βάλεις dual memory ο Α10-9700 πρέπει να είναι 2-3 φόρες ταχύτερος από την GT710 1GB.

Αν θέλεις για παιχνίδια, βγάλε την GT710 και αν έχεις μόνο μια μνήμη βαλε άλλη μια.

 

Μάλλον αυτό θα κάνω. Αργότερα ίσως βάλω κάνα Ryzen... Σε ευχαριστώ!

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...