Προς το περιεχόμενο

Πως μπορώ να κάνω ένα PC με ethernet να γίνει hotspot?


daredevil92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη δουλειά έχουμε ένα desktop που έχει ιντερντ μέσω ethernet. Για άγνωστους λόγους δεν μπορούμε να βάλουμε απλά ένα rooter. Δεν μπορούμε ούτε να συνδέσουμ ένα λάπτοπ με καλώδιο και είμαστε με δεδομένα πολλές φορές. Υπάρχει κάτι τύπου usb κεραία που να το συνδώ και να χρησιμοποιώ το desktop ως hotspot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, billiboo είπε

το desktop απο που ακριβως εχει ιντερνετ? που ειναι το ρουτερ? 

με καλώδιο ethernet το οποίο συνδέεται σε πρήζα για ethernet δίπλα στην τηλεφωνική. Δεν υπάρχει δλδ ρουτερ έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο λαπτοπ μου με windows 10, οταν το συνδεω στο ethernet μου δινει τη δυνατοτητα να κανω hotspot μεσω του wifi controller μεσα απο τα windows, και δουλευει μια χαρα.

δε λειτουργει ομως με ολους τους wifi controller, ψαξτο λιγο πριν αγορασεις κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fuz10n είπε

στο λαπτοπ μου με windows 10, οταν το συνδεω στο ethernet μου δινει τη δυνατοτητα να κανω hotspot μεσω του wifi controller μεσα απο τα windows, και δουλευει μια χαρα.

δε λειτουργει ομως με ολους τους wifi controller, ψαξτο λιγο πριν αγορασεις κατι.

νομίζω μας λείπει κάτι σε hardware για λειτουργήσει ως hotspot βασικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, daredevil92 said:

με καλώδιο ethernet το οποίο συνδέεται σε πρήζα για ethernet δίπλα στην τηλεφωνική. Δεν υπάρχει δλδ ρουτερ έξω.

και γιατί δεν συνδέεις εσύ ένα router εκεί και πάνω του να βάλεις desktop και laptop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, daredevil92 είπε

νομίζω μας λείπει κάτι σε hardware για λειτουργήσει ως hotspot βασικά..

ναι, ενα usb wifi adapter που τα windows 10 θα χρησιμοποιησουν για να κανουν hotspot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, daredevil92 είπε

με καλώδιο ethernet το οποίο συνδέεται σε πρήζα για ethernet δίπλα στην τηλεφωνική. Δεν υπάρχει δλδ ρουτερ έξω.

Κάπου θα υπάρχει router, δεν γίνεται αλλιώς. Έτσι όπως το περιγράφεις, λογικά είναι σε άλλον χώρο. Υπάρχουν αλλού μέσα στο γραφείο άλλες ethernet πρίζες; Εάν ναι, έχετε προσπαθήσει να συνδέσετε να laptop σας σε αυτές τις πρίζες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το desktop είναι σε κάποιο τοπικό δίκτυο στο κτήριο και έχει internet.

Θα μιλήσεις με το IT της εταιρίας , να βάλουν αυτοί usb wifi και να πάρεις internet στο κινητό, αυτή είναι μία από τις δουλειές που έχουν. 

Αν όμως απαγορεύεται , και το IT κάνει monitoring , θα σε βρουν και θα εκτεθείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Jos3ph είπε

Το desktop είναι σε κάποιο τοπικό δίκτυο στο κτήριο και έχει internet.

Θα μιλήσεις με το IT της εταιρίας , να βάλουν αυτοί usb wifi και να πάρεις internet στο κινητό, αυτή είναι μία από τις δουλειές που έχουν. 

Αν όμως απαγορεύεται , και το IT κάνει monitoring , θα σε βρουν και θα εκτεθείς. 

Ισχύει αυτό. Έχουμε τοπικό δίκτυο. Γενικά χρόνια προσπαθούμε να βάλουμε wifi και απλά δεν. Ακόμα και δικό τους ρουτερ ειχαν βάλλει το κατάλαβε κάπως το σύστημα και έκλεισε η θύρα. Αν μπορούσα να κάνω hotspot to laptop μου δεν θα είχε πρόβλημα γιατίπαλιά που το έκανα ήταν όλα οκ. Το αστείο είναι ότι οι διπλανοί έχουν και δεν μαςδινουν τον κωδικό. Τέλος πάντων, δεν ξέρω ακριβώς, το φαντάζομαι ότιαπλά αγοράζω ένα αξεσουάρ για να μπορέσειο υπολογιστής να λειτουργήσει ως hotspot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δοκιμασει να βαλεις ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις του lan δικτυου στο laptop που θες να βάλεις στο ιδιο καλώδιο

παιζει να μην εχει dhcp server ενεργο μεσα στο τοπικο σας δικτυο

επισης παιζει και η περιπτωση να εχουν routers που μπορουν να κλειδωσουν mac address αρα μονο στις δικες τους κάρτες δικτυου

οποτε εκει δεν παιζει να συνδεθεις με αλλο μηχανημα ετσι απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, daredevil92 είπε

Ισχύει αυτό. Έχουμε τοπικό δίκτυο. Γενικά χρόνια προσπαθούμε να βάλουμε wifi και απλά δεν. Ακόμα και δικό τους ρουτερ ειχαν βάλλει το κατάλαβε κάπως το σύστημα και έκλεισε η θύρα. Αν μπορούσα να κάνω hotspot to laptop μου δεν θα είχε πρόβλημα γιατίπαλιά που το έκανα ήταν όλα οκ. Το αστείο είναι ότι οι διπλανοί έχουν και δεν μαςδινουν τον κωδικό. Τέλος πάντων, δεν ξέρω ακριβώς, το φαντάζομαι ότιαπλά αγοράζω ένα αξεσουάρ για να μπορέσειο υπολογιστής να λειτουργήσει ως hotspot.

Κάνετε επίσημο αίτημα προς την διοίκηση της εταιρίας , κανένα τμήμα IT δεν είναι υπεράνω διοίκησης. Θα χρειαστείτε όμως να διευκρινίσετε για τι σκοπό το χρειάζεστε , και το πιο πιθανό είναι να ανοίξει πρόσβαση σε εφαρμογές όπως dropbox και όχι σε facebook .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2021 στις 11:16 ΠΜ, Jos3ph είπε

Κάνετε επίσημο αίτημα προς την διοίκηση της εταιρίας , κανένα τμήμα IT δεν είναι υπεράνω διοίκησης. Θα χρειαστείτε όμως να διευκρινίσετε για τι σκοπό το χρειάζεστε , και το πιο πιθανό είναι να ανοίξει πρόσβαση σε εφαρμογές όπως dropbox και όχι σε facebook .... 

Είμαστε σε πανεπιστήμιο αλλά δεν ξέρω τι φάση. Ξέρω ότι κάποιος μας ζητάει 500 ευρώ για να μας βάλει ρούτερ. Εμείς το χρειαζόμαστε γιατί δουλεύουμε από τους υπολογιστές (ψάχνουμε άρθρα, γράφουμε, κάνουμε παραγγελίες). Τώρα χρειάζεται και πρόσβαση σε meetings και απλά καίμε άπειρα δεδομένα. Το μόνο που είχε λειτουργήσει είνναιhotspot από λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, daredevil92 είπε

Είμαστε σε πανεπιστήμιο αλλά δεν ξέρω τι φάση. Ξέρω ότι κάποιος μας ζητάει 500 ευρώ για να μας βάλει ρούτερ. Εμείς το χρειαζόμαστε γιατί δουλεύουμε από τους υπολογιστές (ψάχνουμε άρθρα, γράφουμε, κάνουμε παραγγελίες). Τώρα χρειάζεται και πρόσβαση σε meetings και απλά καίμε άπειρα δεδομένα. Το μόνο που είχε λειτουργήσει είνναιhotspot από λαπτοπ.

Κάτι κάνετε λάθος , ειδικά σε πανεπιστήμιο , τα φροντίζουν πολύ τα θέματα με τις νησίδες , και θα επιμείνω ότι λύσεις θα πάρετε από το ΙΤ τμήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...