Προς το περιεχόμενο

Ασύρματη σύνδεση σταθερού υπολογιστή


MSSB

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερίζω τη παρέα.

Κατευθείαν στο ψητό λοιπόν.
Έχω ένα σταθερό υπολογιστή σε απόσταση 5 μέτρα σε ευθεία γραμμή από το router με έναν ενδιάμεσο τοίχο.
Μέχρι πρότινος είχα 24άρα γραμμή και εξυπηρετούμενα μια χαρά με ένα απλό TP-Link usb adapter.
Έχει λίγο καιρό που το έχω γυρίσει σε 200άρα γραμμή και το συγκεκριμένο απλά δεν πάει. Πιάνει 30mbps στο speedtest.
Μια γρήγορη ματιά στο Skroutz είδα μερικά usb αλλά ήθελα κάποιον που έχει δοκιμάσει κάτι αν μπορεί να προτείνει, να μην κάνω πειράματα.
Επίσης να αναφέρω ότι φοράω την gigabyte z490 aorus elite ac η οποία έχει ήδη τις υποδοχές για κεραία πάνω στη μητρική (μιας και έχει WiFi ενσωματωμένο) αλλά η κεραία που έρχεται με τη μητρική είναι το ίδιο άθλια στη ταχύτητα.
Να αναφέρω εδώ ότι το ping δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα (μην είναι εξευτελιστικά μεγάλο) γιατί όταν παίζω κανένα παιχνίδι, δεν παίζω online οπότε πιο πολύ με απασχολεί όταν κατεβάζω ένα μεγάλο αρχείο, να κατεβαίνει γρήγορα.

Σημείωση: Το router είναι στη μπάντα των 2,4GHz (802.11n), όχι στο 5άρι.

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

Επεξ/σία από MSSB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τέτοιες ταχύτητες (200mbps) ξεχνάς οτιδήποτε παίζει σε 2.4GHz (ακόμα και σε WiFi 6)

Έχεις οπτική επαφή με το ρούτερ;

Λογικά με την κάρτα της μητρική αν είναι Dual Band, με ένα αντίστοιχο access point θα δεις και τα 200

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 

Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Το 2.4 έχει θεωρητική ταχύτητα έως 150mbps αν θυμάμαι καλά. Από τα 200 και τα 100(100+) να πιάνω δεν με πειράζει. Απλά να βελτιώσω την κατάσταση των 30 θέλω.

Η μητρική είναι dual band αλλά δεν ξέρω αν φταίει η κεραία που έρχεται μαζί και δεν έχω καλύτερο σήμα, ή η ίδια η μητρική δεν μπορεί να παρέχει καλύτερη WiFi ποιότητα. 

 

Όπως και να έχει, το ερώτημα μου παραμένει.  Αν ξέρει κάποιος δοκιμασμένα κάποιο usb adapter που μπορώ να κάνω τη δουλειά μου.

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε πάλι

Στα 2.4 το πολύ να πιάσεις το 1/3 του θεωρητικού 150..

Δε χρειάζεται να πάρεις κάτι σε usb, αλλά εξοπλισμό που να εκπέμπει dual band, όπου θα συνδεθείς στα 5GHz, αν είσαι σε εμβέλεια..

Ποιο ρούτερ, πάροχο έχεις;

Πόσο μακριά είσαι από το ρούτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...