Προς το περιεχόμενο

εγκατασταση windows μεσω linux


teo1966

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα ειχα ενα προβλημα με το laptop  μου lenovo ideapad 3-15 εβγαζε μπλε οθονη και δεν με αφηνε να επιλεξω τον δισκο για καινουριο install

καταφερα να περασω linux fedora μετα απο πολλες προσπαθειες για να εγκαταστησω καποιο λειτουργικο.

πως μπορω τωρα να εγκαταστησω τα windows???  μιας και στο linux απο οσο βλεπω το βιντεο δεν κυλαει ομαλα σαν να χανει frames οπως και να εγκαταστησω

εφαρμογες το βλεπω δυσκολο γιατι οι εφαρμογες του συστηματος κολλανε οπως οταν προσπαθησα να περασω τον opera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, teo1966 είπε

πως μπορω τωρα να εγκαταστησω τα windows???

Δεν μπορεις. Ο μονος τροπος για να περασεις windows ειναι μεσω cd/dvd ή usb stick οπου εχεις "γραψει" το iso των windows. Απο κει και περα αν παρουσιαζεται προβλημα στην εγκατασταση , ειναι αλλη ιστορια.

Οι πληροφοριες που δινεις ειναι ελλειπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν μπορεις. Ο μονος τροπος για να περασεις windows ειναι μεσω cd/dvd ή usb stick οπου εχεις "γραψει" το iso των windows. Απο κει και περα αν παρουσιαζεται προβλημα στην εγκατασταση , ειναι αλλη ιστορια.

Οι πληροφοριες που δινεις ειναι ελλειπεις.

πληροφοριες οπως? προσπαθω να κανω bootable usb μεσω απο κινητο γιατι οσο και να εψαξα δε βλεπω να μπορω να χρησημοποιησω rufus στο linux

γενικα στο δευτερο βημα για εγκατασταση windows μου δεν μου εβγαζε δισκο να επιλεξω και πριν και μετα βεβαια απο οσα iso windows και να προσπαθησα μονο ενα εγινε bootable μεσω κινητου τα αλλα δεν τα αναγνωριζε καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, teo1966 είπε

πληροφοριες οπως?

Ακριβες μοντελο μηχανηματος , χαρακτηριστικα , μοντελο δισκου κλπ κλπ. Τι windows προσπαθεις να περασεις ? Το "ideapad 3-15" ειναι σαν να με ρωτανε τι αυτοκινητο εχω και να λεω "Opel" και ο,τι καταλαβαν καταλαβαν.
 

7 λεπτά πριν, teo1966 είπε

δε βλεπω να μπορω να χρησημοποιησω rufus στο linux

Yπαρχουν αλλα προγραμματα για αυτον τον σκοπο. Δεν ξερω τι γνωσεις ομως εχεις περι λινουξ οποτε και δεν μπορω να αρχισω να γραφω διαδικασιες και πραγματα.
Το ιδιο το fedora αν θυμαμαι καλα , εχει προεγκατεστημενο usb writer. Μετα περιπλεκεται το πραμα ομως. Τι στικακι θα γραψεις ? gpt ή mbr scheme ? Δηλαδη uefi ή οχι ?
 

11 λεπτά πριν, teo1966 είπε

δεν μου εβγαζε δισκο να επιλεξω

Μηπως προσπαθεις να περασεις τιποτα 7αρια και δεν εχουν drivers για τον controller του δισκου ? Οπως ειπα , ελλειπεις πληροφοριες και θα πρεπει να αρχισουμε να μαντευουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Ακριβες μοντελο μηχανηματος , χαρακτηριστικα , μοντελο δισκου κλπ κλπ. Τι windows προσπαθεις να περασεις ? Το "ideapad 3-15" ειναι σαν να με ρωτανε τι αυτοκινητο εχω και να λεω "Opel" και ο,τι καταλαβαν καταλαβαν.
 

Yπαρχουν αλλα προγραμματα για αυτον τον σκοπο. Δεν ξερω τι γνωσεις ομως εχεις περι λινουξ οποτε και δεν μπορω να αρχισω να γραφω διαδικασιες και πραγματα.
Το ιδιο το fedora αν θυμαμαι καλα , εχει προεγκατεστημενο usb writer. Μετα περιπλεκεται το πραμα ομως. Τι στικακι θα γραψεις ? gpt ή mbr scheme ? Δηλαδη uefi ή οχι ?
 

Μηπως προσπαθεις να περασεις τιποτα 7αρια και δεν εχουν drivers για τον controller του δισκου ? Οπως ειπα , ελλειπεις πληροφοριες και θα πρεπει να αρχισουμε να μαντευουμε...

ideapad 3-15 4700U 8ram 512 nvme

 

δε ξερω την διαφορα βασικα δε μου δινει και επιλογη το προγραμμα που εχω στο κινητο περα απο το λογισμικο

λογικα uefi θα χρειαζομαι

οχι δεν εχει usb writer απο οσο ειδα μονο για dvd

windows 10 κατεβασα απο piratebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, teo1966 είπε

windows 10 κατεβασα απο piratebay

Σπασμενα Windows δεν καταλαβαινω, γιατι να κατεβασεις απο εκει, που μπορει να σου εχουν και κανα υιο μεσα και να τρεχεις μετα?

Ασε που μπορει και να μη κανουν εγκατασταση γιατι ειναι "σπασμενα" η γιατι ειναι ελλιπες αρχειο

Απο εδω κατεβασε τα απο το επισημο σαιτ της microsoft https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10

Οσο για κλειδι αν δεν εχεις παμφθηνα βρισκεις μεσω ιντερνετ

Οριστε https://www.hrkgame.com/en/games/product/windows-10-professional-standard τιμη τσαμπα και γλυτωνεις απ ολους τους μπελαδες

Επεξ/σία από makhs5
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makhs5 είπε

Απο εδω κατεβασε τα απο το επισημο σαιτ της microsoft

Το εργαλειο δεν θα παιξει σε λινουξ , που αυτην την στιγμη ειναι το μοναδικο λειτουργικο στο μηχανημα. Πρεπει να βρει το iso.
Για να σου βγαλει επιλογη το επισημο σαιτ να κατεβασεις το iso , πρεπει να γινουν τα εξης ( στον edge που εχω εγω , και μαλλον σε οτιδηποτε chromium based ) :
1. Δεξι κλικ -> inspect
2. Στο πλαινο παραθυρο κλικ στο tab "Elements" 
3. Κατω κατω εχει την ρυθμιση "User agent". Ξετικαρουμε το "Select automatically" και επιλεγουμε απο την λιστα κατι σε safari.
4. Refresh την σελιδα και πλεον βγαζει μετα απο μερικες ερωτησεις την επιλογη να κατεβασει καποιος απευθειας το iso.

 

1 ώρα πριν, teo1966 είπε

512 nvme

Λογικα τα 10αρια δεν εχουν θεμα να αναγνωρισουν nvme controllers. Απλα τσεκαρε στο BIOS του μηχανηματος οτι δεν ειναι σε τιποτα raid mode. Αν ειναι γυρισε το σε ahci mode. Επισης καθως εισαι στο BIOS τσεκαρε οτι εισαι και σε uefi mode. Λογικα θα εχει καποια ρυθμιση που θα το υποδηλωνει.

Oσο για το πως να γραψεις το iso σε στικακι απο fedora , ριξε μια ματια εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mphxths είπε

Το εργαλειο δεν θα παιξει σε λινουξ , που αυτην την στιγμη ειναι το μοναδικο λειτουργικο στο μηχανημα. Πρεπει να βρει το iso.

Κοιταξε το καλυτερα, εδω που του ειπα να μπει εχει επιλογη να κατεβει το ISO.

https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10

Εκει που γραφει "Άμεση λήψη εργαλείου".

Και εγω το ISO κατεβαζω παντα απο εκει σε καθε νεα εκδοση καθε 6 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Κοιταξε το καλυτερα, εδω που του ειπα να μπει εχει επιλογη να κατεβει το ISO.

https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10

Εκει που γραφει "Άμεση λήψη εργαλείου".

Και εγω το ISO κατεβαζω παντα απο εκει σε καθε νεα εκδοση καθε 6 μηνες.

To link "Αμεση ληψη εργαλειου" κατεβαζει ... το εργαλειο. Το media creation tool. Τουλαχιστον απο browser μεσα απο windows. Δεν ξερω αν εσυ χρησιμοποιεις κανα περιεργο browser ή οχι windows. Η διαδικασια που περιεγραψα παραπανω δουλευει παντως.
Αν ο φιλος παει μεσα απο fedora να κλικαρει στο λινκ αυτο , παιζει επειδη ειναι σε linux να του βγαλει να κατεβασει iso απευθειας.
Ας δοκιμασει και ας μας πει.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mphxths είπε

To link "Αμεση ληψη εργαλειου" κατεβαζει ... το εργαλειο. Το media creation tool. Τουλαχιστον απο browser μεσα απο windows. Δεν ξερω αν εσυ χρησιμοποιεις κανα περιεργο browser ή οχι windows. Η διαδικασια που περιεγραψα παραπανω δουλευει παντως.
Αν ο φιλος παει μεσα απο fedora να κλικαρει στο λινκ αυτο , παιζει επειδη ειναι σε linux να του βγαλει να κατεβασει iso απευθειας.
Ας δοκιμασει και ας μας πει.

Μαλλον τοτε για να το λες αυτο δεν εχεις ποτε δοκιμασει να το κατεβασεις και να το τρεξεις.

Μολις το "Τρεξεις" σου δινει επιλογη αν θες εγκατασταση σε στικ η να "κατεβασεις" το ISO για μελοντικη χρηση.

Καθε 6 μηνες το κατεβαζω για να το εχω και προχειρο "αν" χρειαστει σε κατι.

Αχ ρε μπηχτη.. Απαντας σε τοσους συμφορουμιτες για να τους βοηθησεις σε ερωτησεις τους, και δεν ξερεις τα πιο απλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, mphxths είπε

Το εργαλειο δεν θα παιξει σε λινουξ

 

7 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Μαλλον τοτε για να το λες αυτο δεν εχεις ποτε δοκιμασει να το κατεβασεις και να το τρεξεις.

Τι δεν καταλαβες? 

 

7 λεπτά πριν, makhs5 είπε

δεν ξερεις τα πιο απλα 

Ξερω απο λινουξ. Οντως δεν ξερω απο τα πιο απλα αλλα απο τα πιο συνθετα . 

32 λεπτά πριν, makhs5 είπε

εδω που του ειπα να μπει εχει επιλογη να κατεβει το ISO.

 

7 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Μολις το "Τρεξεις" σου δινει επιλογη αν θες εγκατασταση σε στικ η να "κατεβασεις" το ISO για μελοντικη χρηση.

Aσε που το "εχει επιλογη να κατεβει το ISO" και το "κατεβαζω το tool και απο κει κατεβαζω το ISO" δεν ειναι καθολου το ιδιο.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Αν ο φιλος παει μεσα απο fedora να κλικαρει στο λινκ αυτο , παιζει επειδη ειναι σε linux να του βγαλει να κατεβασει iso απευθειας.

 

1 ώρα πριν, makhs5 είπε

Το ISO κατεβαινει κανονικα.

Αρα αυτο που εγραψα και παραθετω , ισχυσε. Αυτο ειναι αλλο θεμα. Του εβγαλε λινκ να κατεβασει το iso , γιατι μαλλον ειναι απο λινουξ. Δεν κατεβασε το media creation tool και το ετρεξε σε λινουξ και κατεβασε το iso απο κει. Διοτι πολυ απλα το media creation tool ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΣΕ ΛΙΝΟΥΞ.
Αν εσυ νομιζεις οτι κατεβασε το tool σε λινουξ και απο κει κατεβασε το iso , δικο σου θεμα. Δεν ισχυει κατι τετοιο ομως.

Αστο makhs5 , δεν σωζεται με τιποτα και οσο γραφεις εκτιθεσαι. Φιλικα στο λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...