Προς το περιεχόμενο

Αγορα 17" λαπτοπ για χρηση γραφειου.


VasKag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελουμε για τη δουλεια ενα 17αρι λαπτοπ (οχι μικροτερο), τουλαχιστον 8gb ram, ssd. To budget ειναι σχετικα περιορισμενο. Η χρηση ειναι αποκλειστικα για ιντερνετ, Office, και το λογιστικο προγραμμα (ειναι ελαφρυ)

Εχω βρει αυτα τα 2.

https://www.mgmanager.gr/laptops/101183-asus-vivobook-m712da-wh34-ryzen-3-3250u173-fhd8gb256gb-ssdwebcamwin10-home-transparent-silver.html?skr_prm=WyIxYTViNDg2NC1lMDlkLTQyMzQtOTQzNi05NTA3NDFiNjllNDkiLDE2MTkxOTQyNzU5MDIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

https://www.mgmanager.gr/laptops/103091-lenovo-ideapad-3-17ada05-ryzen-5-3500u173-hd8gb256gb-ssdwebcamwin10-home-platinum-grey.html#/ανάλυση_οθόνης-1600_x_900/μέγεθος_μνήμης-8_gb/μέγεθος_οθόνης-173/σκληρός_δίσκος-256_gb_ssd/βάρος-2_25_kg/κάρτα_γραφικών-amd_radeon_vega/επεξεργαστής-5_3500u_21ghz/τύπος_επεξεργαστή-amd_ryzen_5

 

Αξιζει ο 3500u σε σχεση με τον 3250u για την συγκεκριμενη διαφορα χρηματων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O 3500u σάφως και αξίζει, περισσότερο ως future proof καθώς διαθέτει περισσότερα cores/threads που βοηθάνε στις πολλές ταυτόχρονες διεργασίες. Σε απλή καθημερινή χρήση δεν πρόκειται να καταλάβεις καμία διαφορά στις εφαρμογές που θες. Επίσης το λάπτοπ με τον 3500u διαθέτει χαμηλής ποιότητας οθόνη(tn) και χαμηλής ανάλυσης (hd+ αντί fhd). Οπότε σε καμία περίπτωση νομίζω δεν αξίζει το ακριβό. Για μένα, σε αυτά τα λεφτά παίρνεις αρκετά σοβαρός desktop, αν έχεις χώρο, με πολύ καλύτερη και μεγαλύτερη οθόνη. Αν επιμένεις σε λάπτοπ, ρίξε μια ερώτηση στο παρακάτω νήμα, καθώς τα παιδιά εκεί ασχολούνται όλη μέρα με τις προσφορές στα λάπτοπ.

 

https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-5-3500U-vs-AMD-Ryzen-3-3250U/3421vs3722

(το single thread  θα δεις οτι κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα και στα 2 cpu)

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Desktop υπαρχει ηδη. Θελουμε ενα δευτερο ποιο μαζεμενο. Το thread το ειχα δει αλλα θεωρησα να ανοιξω ενα θεμα, ωστε να μην σπαμαρω μεσα σε αυτο. Νομιζα οτι εκει ειναι για απλες ερωτησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην στεναχωριέσαι "σπαμάρει" καθημερινά κόσμος στο νήμα. Στο νήμα προφανώς δε θα ασχοληθεί κάποιος πολύ με την περίπτωσή σου απλά θα σου δώσουν στο περίπου μερικές προσφορές που σε αφορούν. Τώρα για τιςδιαφορές ανάμεσα στα 2 νομίζω οτι σε κάλυψα. Το asus για μένα έχει ξεκάθαρο προβάδισμα, καλύτερη τιμή και καλύτερη οθόνη(μάλλον ips αν έχω βρει σωστα στο νετ) μεγαλύτερης ανάλυση. Το lenovo δεν δικαιολογεί την τιμή του μόνο για το cpu και χαμηλότερα όλα τα υπόλοιπα.

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...