Προς το περιεχόμενο

Ξήλωμα ντουλάπας κολλημένης στον τοίχο


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακαρι αλλα δυσκολο.Αλλιώς καλυτερα να στρωσει λαμινατε παρα να φτιαξει το μαρμαρο.Πάντως κοιτώντας μεσα στην ντουλάπα φαίνεται αν ειναι στρωμενο η εχει απλο τσιμεντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

19 λεπτά πριν, agiannesg59 είπε

Μακαρι αλλα δυσκολο.Αλλιώς καλυτερα να στρωσει λαμινατε παρα να φτιαξει το μαρμαρο.Πάντως κοιτώντας μεσα στην ντουλάπα φαίνεται αν ειναι στρωμενο η εχει απλο τσιμεντο.

αν τραβηξω μια φωτο μεσα απο τη ντουλαπα θα βοηθουσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agiannesg59 είπε

Τραβα  το πατωμα μεσα στην ντουλαπα να δουμε

ok αυριο θα προσπαθησω να το κανω και θα το ανεβασω. Θα το αγγιξω και εγω να καταλαβω. Το θεμα ειναι αυτο που με νοιαζει το κοστος. Στη χειροτερη των χειροτερων ποσα να μου φυγουν 500?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδιά η ντουλάπα από μέσα είναι τοίχος, αλλά στο κάτω μέρος, δεν είναι πάτωμα. Είναι ο σκελετός της ντουλάπας. Μόλις τώρα άνοιξα τη ντουλάπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε.αφου δεν.εχει πλάτη η ντουλάπα ακόμα καλύτερα και λογικά από κάτω είναι μάρμαρο, σίγουρα θα μπήκε όλο το πάτωμα και μετά ήρθε ο ξυλουργός και έβαλε την ντουλαπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Θα βαλω μια αλλη ντουλαπα μπροστα για να μη φαινονται καποια σημαδια. Ξερεις περιπου τι κοστος παιζει?

 

Αν αγοράσεις μια ντουλάπα από μαγαζί όπως πρσκτικερ, leroy κτλ υπολόγισε για 2 μέτρα ύψος και 2,50 πλάτος θες περίπου έως 500 ευρώ ( έρχεται σε κομμάτια και τα συναρμολογείς)

Αν πας σε μαραγκό(ξυλουργό) για τα ίδια μέτρα που σου ανέφερα ξεκινάνε οι τιμές από 700 ευρώ το πόσο θα φτάσει το κόστος έχει να κάνει με το τι ξύλα θα επιλέξεις για την "φάτσα" τα μέσα όλα ίδια είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, oikonikos είπε

 

Αν αγοράσεις μια ντουλάπα από μαγαζί όπως πρσκτικερ, leroy κτλ υπολόγισε για 2 μέτρα ύψος και 2,50 πλάτος θες περίπου έως 500 ευρώ ( έρχεται σε κομμάτια και τα συναρμολογείς)

Αν πας σε μαραγκό(ξυλουργό) για τα ίδια μέτρα που σου ανέφερα ξεκινάνε οι τιμές από 700 ευρώ το πόσο θα φτάσει το κόστος έχει να κάνει με το τι ξύλα θα επιλέξεις για την "φάτσα" τα μέσα όλα ίδια είναι

Διφυλλη ντουλαπα 170 εγρω πηρα προσφατα απο μαγαζι επιπλων της γειτονιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

etsi οπως μου τα περιγραφεις στο 1ο μεροκαματο, 2ο μεροκαματο, 3ο μεροκαματο παει κανα 300αρι η δουλεια συνολο συνολο?

Μεροκαματο = 30€ με  50€. Αναλογα το ποιον θα βρεις, αν θα ειναι ενας ή 2 ατομα και το εαν θα σου φτιαξει ολη τη δουλεια.

Προσωπικα, θα ξεκινουσα το ξηλωμα μονος μου, με ενα κατσαβιδι οπου εβλεπα βιδα που το πιθανοτερο ειναι να υπαρχουν μονον τετοιες και οχι καρφια, ΑΦΟΥ ομως ειχα βρει λυση για το κουβαλημα και την απορριψη των ξυλων.

Και σε οτι αφορα το πατωμα, κι εγω πιστευω πως η ντουλαπα παταει απλα στο πατωμα και στερεωνεται στους τοιχους. Αρα εκει δεν θα χρειαστει καποιου ειδους βελτιωση-διορθωση. Οι τοιχοι ομως θα εχουν δουλεια.

 

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, 29gk είπε

Μεροκαματο = 30€ με  50€. Αναλογα το ποιον θα βρεις, αν θα ειναι ενας ή 2 ατομα και το εαν θα σου φτιαξει ολη τη δουλεια.

Προσωπικα, θα ξεκινουσα το ξηλωμα μονος μου, με ενα κατσαβιδι οπου εβλεπα βιδα που το πιθανοτερο ειναι να υπαρχουν μονον τετοιες και οχι καρφια, ΑΦΟΥ ομως ειχα βρει λυση για το κουβαλημα και την απορριψη των ξυλων.

Και σε οτι αφορα το πατωμα, κι εγω πιστευω πως η ντουλαπα παταει απλα στο πατωμα και στερεωνεται στους τοιχους. Αρα εκει δεν θα χρειαστει καποιου ειδους βελτιωση-διορθωση. Οι τοιχοι ομως θα εχουν δουλεια.

 

αν στο τραβηξω μια φωτογραφια εχεςι τη δυνατοτητα να καταλαβεις πανω κατω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε φοιτητικό σπίτι που ήρθε ο ιδιοκτήτης να μου βάλει εντοιχισμένη, είχε προφανώς κανονικά πάτωμα και απλά στερεωσαν δεξιά αριστερά στον τοίχο τις βάσεις για τα ράφια και το μπροστινό κομμάτι για τις πόρτες. 

Ίσως στο μπροστινό κομμάτι, χαμηλά, να υπάρχει ένα κομμάτι ξύλου για να κρύβει τα πόδια της ντουλάπας. Αν το αφαιρέσεις θα καταλάβεις τι γίνεται από κάτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προσθέσω σε αυτά που είπαν οι υπόλοιποι και το σοβατεπί που πιθανόν θα λείπει πίσω απο την ντουλάπα

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

αν στο τραβηξω μια φωτογραφια εχεςι τη δυνατοτητα να καταλαβεις πανω κατω?

Προφανως ναι, αλλα ηδη εικαζω μια κλασσικα εντοιχισμενη ντουλαπα υπνοδωματιου της περιοδου 1970-80.

Δεν χρειαζεται ομως. Αυτο που πρεπει να τσεκαρεις ειναι το πατωμα, για να δεις τυχον στερεωματα σε αυτο και να καταλαβεις οτι οι τοιχοι θα χρειαστουν δουλεια μετα το ξηλωμα. Τα σοβατεπι και τα γυψινα ειναι το ελαχιστο και το πλεον ευκολο. Και που μπορεις να κανεις και χωρις αυτα μιας και το αισθητικο και πρακτικο αποτελεσμα δεν θα ειναι και μεγαλο. Αλλα γινονται ευκολα ( φτηνα ειδικα φελιζολ, ξυλινα ή και πλαστικα σοβατεπι ή  ακομα και μαρμαρινα κτλ ).

Και σχολιαζω με την εμπειρια της δικης μου αποξυλωσης μιας τετοιας ντουλαπας απο εμενα. Ειχε κοπο, ειχε πολλυ βρωμα και σκονη εγινε ομως δουλεια με το μοναδικο προβλημα, το γραφω και το ξαναγραφω, των σκουπιδιων. Ειδικα αν εισαι σε οροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, 29gk είπε

Προφανως ναι, αλλα ηδη εικαζω μια κλασσικα εντοιχισμενη ντουλαπα υπνοδωματιου της περιοδου 1970-80.

Δεν χρειαζεται ομως. Αυτο που πρεπει να τσεκαρεις ειναι το πατωμα, για να δεις τυχον στερεωματα σε αυτο και να καταλαβεις οτι οι τοιχοι θα χρειαστουν δουλεια μετα το ξηλωμα. Τα σοβατεπι και τα γυψινα ειναι το ελαχιστο και το πλεον ευκολο. Και που μπορεις να κανεις και χωρις αυτα μιας και το αισθητικο και πρακτικο αποτελεσμα δεν θα ειναι και μεγαλο. Αλλα γινονται ευκολα ( φτηνα ειδικα φελιζολ, ξυλινα ή και πλαστικα σοβατεπι ή  ακομα και μαρμαρινα κτλ ).

Και σχολιαζω με την εμπειρια της δικης μου αποξυλωσης μιας τετοιας ντουλαπας απο εμενα. Ειχε κοπο, ειχε πολλυ βρωμα και σκονη εγινε ομως δουλεια με το μοναδικο προβλημα, το γραφω και το ξαναγραφω, των σκουπιδιων. Ειδικα αν εισαι σε οροφο.

θυμασαι ποσα σου εφυγαν στο ξηλωμα της ντουλαπας σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...