Προς το περιεχόμενο

ΔΕΔΔΗΕ: ληψη φωτο απο smartphone και αποθηκευση χρονου ληψης


vampirion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον η ερωτηση μου ειναι η εξης: εχω μια φωτο απο το ρολοι της ΔΕΗ το οποιο δειχνει την ενδειξη που ειχε στις 28 φλεβαρη κ μια που μολις τραβηξα παλι απο το ρολοι με ενδειξη που αποδεικνυει πως μεσα στο τελευταιο μηνα ουτε καν εχω καψει 1000κιλοβατωρες οπως μου καταλογηζουν, αλλα  στο διμηνο διαστημα που ανεφερα ουτε καν 500, εμενα στο κινητο μου φαινεται ποτε εχει τραβηχτει η φωτο, το θεμα ειναι αν θελησω να τους στειλω τη φωτο μπορουν αυτοι να διαπιστωσουν πως οντως τραβηχτηκε στις 28 φλεβαρη? ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν ο τιτλος ειναι το λιγότερο ακυρος

Δεύτερον δεν θα ασχοληθεί κάνεις με τις φωτο σου ούτε στον δεδδηε ούτε στον παροχο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά γράψε πάνω στην φωτογραφία μια λεζάντα με την ημερομηνία. Δεν θα το παίξουν και ντέντεκτιβ να δούνε μήπως κάτι πάει στραβά. Άλλωστε άμα ήθελες να ξεγελάσεις κάποιον θα μπορούσες να κάνεις ένα καλό φώτοσοπ για να φαίνεται η ημερομηνία σαν να γράφτηκε από την κάμερα έτσι και αλλιώς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα screenshot απο το κινητο που φαινεται η ημερομηνια ληψης, πιστευω πως δεν θα με αμφισβητησουν κ θα ξαναεξετασουν το ζητημα ειδωμεν, 173ε δεν ειναι κ λιγα για 32 μερες καταναλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, vampirion είπε

λοιπον η ερωτηση μου ειναι η εξης: εχω μια φωτο απο το ρολοι της ΔΕΗ το οποιο δειχνει την ενδειξη που ειχε στις 28 φλεβαρη κ μια που μολις τραβηξα παλι απο το ρολοι με ενδειξη που αποδεικνυει πως μεσα στο τελευταιο μηνα ουτε καν εχω καψει 1000κιλοβατωρες οπως μου καταλογηζουν, αλλα  στο διμηνο διαστημα που ανεφερα ουτε καν 500, εμενα στο κινητο μου φαινεται ποτε εχει τραβηχτει η φωτο, το θεμα ειναι αν θελησω να τους στειλω τη φωτο μπορουν αυτοι να διαπιστωσουν πως οντως τραβηχτηκε στις 28 φλεβαρη? ευχαριστω εκ των προτερων

O λογαριασμός με τις 1000 κιλοβατώρες είναι εκκαθαριστικός ή είναι έναντι?

Αν είναι έτσι όπως τα λες είτε είναι εκκαθαριστικός είτε έναντι δεν ήρθε κανείς να γράψει την ένδειξη και έβαλαν με βάση την περσινή κατανάλωση!

Κι εμας το πατρικό μου είναι κλειστό από πέρυσι και δεν έχει καθόλου κατανάλωση, αλλά μας έρχονταν έναντι λογαριασμοί με βάση τις καταναλώσεις της προηγούμενης χρονιάς. Και παρόλο που οι εκκαθαριστικοί ήταν πιστωτικοί, εξακολουθούσαν οι επόμενοι έναντι να χρεώνουν υποθετικές κιλοβατώρες. Τους πήραμε τηλέφωνο, και μας είπαν να μην πληρώνουμε τους έναντι και να πάμε αν θέλουμε με τον πιστωτικό λογαριασμό να πάρουμε τα λεφτά!

 

Όσο για την φωτο του ρολογιού. Και οι υπάλληλοι που παίρνουν τις ενδείξεις, φωτό με το κινητό βγάζουν. Δεν γράφουν τίποτε κάπου! Αρκεί να φαίνεται καθαρά ο αριθμός παροχής εκτός από τον μετρητή!

Επεξ/σία από SB_1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2021 στις 8:24 ΠΜ, Γιάννης Platano είπε

Η ενδειξη που γραφει τωρα ειναι μεγαλυτερη απο αυτη που γραφει σαν τελευταια ο λογαριασμος ;

η φωτο που ςχω εγω στις 24/2 γραφει 61475 αφου μιλησα με  δεδηε μου ειπαν πως τους δηλωθηκε απο τη ΔΕΗ 60700 για τις 5/3 , δεν ξερω ποιος φωστηρας σκαρφιστηκε αυτο το νουμερο κ πως, στα @@ τους μηπως αυτοι θα πληρωσουν?

Στις 27/4/2021 στις 10:46 ΠΜ, SB_1957 είπε

O λογαριασμός με τις 1000 κιλοβατώρες είναι εκκαθαριστικός ή είναι έναντι?

Αν είναι έτσι όπως τα λες είτε είναι εκκαθαριστικός είτε έναντι δεν ήρθε κανείς να γράψει την ένδειξη και έβαλαν με βάση την περσινή κατανάλωση!

Κι εμας το πατρικό μου είναι κλειστό από πέρυσι και δεν έχει καθόλου κατανάλωση, αλλά μας έρχονταν έναντι λογαριασμοί με βάση τις καταναλώσεις της προηγούμενης χρονιάς. Και παρόλο που οι εκκαθαριστικοί ήταν πιστωτικοί, εξακολουθούσαν οι επόμενοι έναντι να χρεώνουν υποθετικές κιλοβατώρες. Τους πήραμε τηλέφωνο, και μας είπαν να μην πληρώνουμε τους έναντι και να πάμε αν θέλουμε με τον πιστωτικό λογαριασμό να πάρουμε τα λεφτά!

 

Όσο για την φωτο του ρολογιού. Και οι υπάλληλοι που παίρνουν τις ενδείξεις, φωτό με το κινητό βγάζουν. Δεν γράφουν τίποτε κάπου! Αρκεί να φαίνεται καθαρά ο αριθμός παροχής εκτός από τον μετρητή!

εκκαθαριστικος ειναι, βασικα ειναι ο πρωτος μετα απο επιστροφη σε παροχο ΔΕΗ μετα απο δυο μηνες στο φυσικο αεριο, εγω ξες τι φανταζομαι? πως πηραν τη τελευταια μετρηση που κανανε δεκεμβριο του 20 που ειχα διακοψει απο δεη κ τη κοτσαρανε γτ απλα δεν ειχαν αλλη μετρηση κ πο@τσα τους προφανως, δεν εξηγηται αλλιως, κ στην ουσια η καταναλωση 1000κιλοβατωρων ειναι τετραμηνου κ οχι ενος μηνα οπως παρουσιαζεται στο λογαριασμο, ελα μου ομως που εγω στον προηγουμενο παροχο πληρωνα κατι κατοσταρικα το μηνα, εγινε μπλεξιμο, ευτυχως πηρα τη δεη κ καταχωρηθηκε η δικια μου μετρηση/καταναλωση κ θα εκδοθει νεος λογαριασμος, τουλαχιστον ετσι μου ειπανε, θα δειξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vampirion είπε

η φωτο που ςχω εγω στις 24/2 γραφει 61475 αφου μιλησα με  δεδηε μου ειπαν πως τους δηλωθηκε απο τη ΔΕΗ 60700 για τις 5/3 , δεν ξερω ποιος φωστηρας σκαρφιστηκε αυτο το νουμερο κ πως, στα @@ τους μηπως αυτοι θα πληρωσουν?

εκκαθαριστικος ειναι, βασικα ειναι ο πρωτος μετα απο επιστροφη σε παροχο ΔΕΗ μετα απο δυο μηνες στο φυσικο αεριο, εγω ξες τι φανταζομαι? πως πηραν τη τελευταια μετρηση που κανανε δεκεμβριο του 20 που ειχα διακοψει απο δεη κ τη κοτσαρανε γτ απλα δεν ειχαν αλλη μετρηση κ πο@τσα τους προφανως, δεν εξηγηται αλλιως, κ στην ουσια η καταναλωση 1000κιλοβατωρων ειναι τετραμηνου κ οχι ενος μηνα οπως παρουσιαζεται στο λογαριασμο, ελα μου ομως που εγω στον προηγουμενο παροχο πληρωνα κατι κατοσταρικα το μηνα, εγινε μπλεξιμο, ευτυχως πηρα τη δεη κ καταχωρηθηκε η δικια μου μετρηση/καταναλωση κ θα εκδοθει νεος λογαριασμος, τουλαχιστον ετσι μου ειπανε, θα δειξει

Θα βγει νέος λογαριασμός. Είχε συμβεί και σε μας πριν 3-4 χρόνια. Δεν έρχονταν να μετρήσον γιατί είμαστε στη μέση του πουθενά μακριά από οικισμό και χωματόδρομο χάλια και ο "υπάλληλος" έβαλε ό,τι νάναι! Δώσαμε κι εμείς τη σωστή ένδειξη και μας έστειλαν νέο λογαριασμό. Από τότε δίνουμε εμείς την ένδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ζω σε χωριο 120 κατοικων στη μεση του πουθενα κ γω, εχω μεγαλα σκυλια στην αυλη, δεν αποκλειεται ο υπαλληλος να κλασε τιποτα μεντες μολις τα ειδε κ να βαλε οτι του καπνισε, το θεμα ειναι αν θελουν να του δινω εγω ενδειξη μπορω να το κανω, δεν ειναι ομως καφριλα να χρεωνουν τοσα λεφτα χωρις να ξερουν σιγουρα?

PS, ευχαριστω για την αλλαγη του τιτλου, ηταν οντως ακυρος :D

Επεξ/σία από vampirion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vampirion είπε

ζω σε χωριο 120 κατοικων στη μεση του πουθενα κ γω, εχω μεγαλα σκυλια στην αυλη, δεν αποκλειεται ο υπαλληλος να κλασε τιποτα μεντες μολις τα ειδε κ να βαλε οτι του καπνισε, το θεμα ειναι αν θελουν να του δινω εγω ενδειξη μπορω να το κανω, δεν ειναι ομως καφριλα να χρεωνουν τοσα λεφτα χωρις να ξερουν σιγουρα?

PS, ευχαριστω για την αλλαγη του τιτλου, ηταν οντως ακυρος :D

Καλησπέρα... Αν είσαι σε περιοχη που δυσκολα ερχεται ο καταμέτρητης.. Το καλυτερο είναι να δίνεις εσυ τις ενδείξεις στην περιοχη του Δεδδηε που ανήκεις.. Μήπως να βρεις κανένα τρόπο να στέλνεις φωτο σε κανένα     email υπευθυνου της καταμέτρησης  για να σου περναει την μέτρηση.. 

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vampirion είπε

η φωτο που ςχω εγω στις 24/2 γραφει 61475 αφου μιλησα με  δεδηε μου ειπαν πως τους δηλωθηκε απο τη ΔΕΗ 60700 για τις 5/3 , δεν ξερω ποιος φωστηρας σκαρφιστηκε αυτο το νουμερο κ πως, στα @@ τους μηπως αυτοι θα πληρωσουν?

 

Κάτι λαθος έχεις με τα νουμερα.Αν τωρα η ΔΕΗ έχει 60700 και εσυ σε φωτό απο τον μετρητη εχεις 61475 πληρωνεις λιγότερα .

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2021 στις 10:46 ΠΜ, SB_1957 είπε

 

Όσο για την φωτο του ρολογιού. Και οι υπάλληλοι που παίρνουν τις ενδείξεις, φωτό με το κινητό βγάζουν. Δεν γράφουν τίποτε κάπου! Αρκεί να φαίνεται καθαρά ο αριθμός παροχής εκτός από τον μετρητή!

Οι υπάλληλοι που έρχονται για τις καταμετρήσεις έχουν εφαρμογή που αναγράφει τον αριθμό του ρολογιού και συμπληρώνουν την ένδειξη με τις κιλοβατώρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Κάτι λαθος έχεις με τα νουμερα.Αν τωρα η ΔΕΗ έχει 60700 και εσυ σε φωτό απο τον μετρητη εχεις 61475 πληρωνεις λιγότερα .

Ετσι εκριβως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...