Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με υπολογιστη ,δεν ανοιγει


greenkamikazi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλη ανασταση,

Προσθεσα εναν εσωτερικο σκληρο δισκο στον υπολογιστη μου και επειτα ο υπολογιστης δεν ανοιγε,, Η μητρικη (ashrock z370 killer) αναβοσβηνει.Οι usb θυρες εχιυν ρευμα κανονικα γιατι μπορω να φορτισω συσκευες,,

Οταν εβαλα το καλωδιο στο τροφοδοτικο εκανε κατι ''τζτζτζ'' .

Αυριο θα δοκιμασω αλλο τροφοδοτικο. Αφησα πανω μονο επεξεργαστη και ραμ αλλα και παλι δεν ξεκιναει,,

Τι λετε να φταιει?Φοβαμαι για στατικο ηλεκτρισμο μην εκαψα μητρικη.Αλλα αν την εκαψα θα ειχαν τα led  της φως?

Μακαρι να ειναι το τροφοδοτικο.Αλλαξα και καλωδια αλλα τιποτα,. Σορυ για τη συγχηση αλλα ειναι υπολογιστης δουλειας και τεταρτη πρεπει να ειναι ετοιμος.

Παιζει να χαλασε το power button>?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, greenkamikazi είπε

Καλη ανασταση,

Προσθεσα εναν εσωτερικο σκληρο δισκο στον υπολογιστη μου και επειτα ο υπολογιστης δεν ανοιγε,, Η μητρικη (ashrock z370 killer) αναβοσβηνει.Οι usb θυρες εχιυν ρευμα κανονικα γιατι μπορω να φορτισω συσκευες,,

Οταν εβαλα το καλωδιο στο τροφοδοτικο εκανε κατι ''τζτζτζ'' .

Αυριο θα δοκιμασω αλλο τροφοδοτικο. Αφησα πανω μονο επεξεργαστη και ραμ αλλα και παλι δεν ξεκιναει,,

Τι λετε να φταιει?Φοβαμαι για στατικο ηλεκτρισμο μην εκαψα μητρικη.Αλλα αν την εκαψα θα ειχαν τα led  της φως?

Μακαρι να ειναι το τροφοδοτικο.Αλλαξα και καλωδια αλλα τιποτα,. Σορυ για τη συγχηση αλλα ειναι υπολογιστης δουλειας και τεταρτη πρεπει να ειναι ετοιμος.

Παιζει να χαλασε το power button>?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

θυμάσαι από που ήρθαν τα τζ τζ....αν ήταν από το πίσω μέρος και εννοείς το μαύρο καλώδιο όταν ακούμπησε στα πινς του τροφοδοτικού είναι φυσιολογικό, ειδικά αν δε κούμπωσες σταθερά και δυνατά αλλά ψιλοακούμπησε ελαφρά πριν το σπρώξεις τέρμα μέσα και σταθεροποιηθεί

το led τι χρώμα είναι; 

power button όχι δεν έχει σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα τζτζ ήταν από το καλώδιο τροφοδοσίας του τροφοδοτικού όταν το συνδεσα.τα led είναι στο breathing mode και χρώμα που τα έχω όταν λειτουργεί ο υπολογιστής.

Όταν ήταν κλειστός ο υπολογιστής δεν ήταν ανοιχτά τα led σε κανονική λειτουργία. Δε ξέρω γιατί είναι αναμμένα τώρα..το ψάχνω σε forum ίσως είναι ένα σημάδι της μητρικής

Επεξ/σία από greenkamikazi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα και ξαναεβαλα την μπαταρία της μητρικής και ο υπολογιστής πήρε ρεύμα αλλά δε δίνει σήμα σε οθόνη ποντίκι πληκτρολόγιο. Οι ανεμηστηρες δουλεύουν στο φουλ. Θα δοκιμάσω το πρωί να δω τι φταίει.. καμμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δοκίμασα να αφαιρέσω πράγματα αλλά τίποτα.. κάτι με την μπαταρία παίζει νομίζω..δεν έχω εμπειρία στο θέμα. Θα το πάω σε ειδικό δυστυχώς γιατί δε βρίσκω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, greekfragma είπε

θυμάσαι από που ήρθαν τα τζ τζ....αν ήταν από το πίσω μέρος και εννοείς το μαύρο καλώδιο όταν ακούμπησε στα πινς του τροφοδοτικού είναι φυσιολογικό, ειδικά αν δε κούμπωσες σταθερά και δυνατά αλλά ψιλοακούμπησε ελαφρά πριν το σπρώξεις τέρμα μέσα και σταθεροποιηθεί

Την έχω πατήσει κι εγώ παλιά έτσι έτρεχα memtest86 σε πύργο με αποσυνδεδεμένο το δίσκο για κάτι ώρες κι όπως ήμουν κουρασμένος το βράδυ πήγα να τον κλείσω βγάζοντας το καλώδιο του τροφοδοτικού από πίσω έκανε κατι τζζζ τζζζ οπως το τράβαγα το καλώδιο. Δε ξανάδωσε ποτέ εικόνα η συγκεκριμένη μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα reset cmos αλλα ακομα τιποτα..Μου κανει εντυπωση που δεν κανει καποιο μπιπ η μητρικη ακομα και αν τον ανοιγω χωρις ραμ!Επισης δεν εχει το κοκκινο φωτακι που διαβαζει ο σκληρος.

Εχω βαλει μια ραμ σε ολα τα πιθανα σλοτ αλλα τιποτα.

Εχω απογοητευτει γιατι ειναι μηχανημα για δουλεια και μενω ξεκρεμαστος.Μαλλον η ashrock z370 killer μας αφησε...Αν ειναι η μητρικη θα ειναι η δευτερη ashrock που μου καιγεται χωρις να εχω κανει καν overclocking..2,5 χρονια το εχω το μηχανημα μονο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες στο manual της μητρικής πως κάνει reset.. Με αλλαγή θέσης κάποιου jumper ίσως. Μπορεί και να ήταν η ώρα της και να χάλασε... δες και εγγύηση αν υπάρχει που δύσκολα το βλέπω αφού έχουν περάσει 2,5χρονια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είδα άνοιξες κι άλλο θέμα, αν δεν δοκιμάσεις άλλο τροφοδοτικό, δεν μπορείς να οδηγηθείς σε ασφαλή συμπεράσματα. Μου έχει τύχει να καεί τροφοδοτικό έτσι που έκανες το καλώδιο. Το οτι δίνει τάση το τροφοδοτικό σε διάφορα κομμάτια του συστήματος δεν σημαίνει αυτόματα οτι είναι 100% λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση το manual της μητρικης εκανα reset.Ψαχνω τις αποδειξεις.Απ οσο θυμαμαι ειχε 3 χρονια.

7 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Επειδή είδα άνοιξες κι άλλο θέμα, αν δεν δοκιμάσεις άλλο τροφοδοτικό, δεν μπορείς να οδηγηθείς σε ασφαλή συμπεράσματα. Μου έχει τύχει να καεί τροφοδοτικό έτσι που έκανες το καλώδιο. Το οτι δίνει τάση το τροφοδοτικό σε διάφορα κομμάτια του συστήματος δεν σημαίνει αυτόματα οτι είναι 100% λειτουργικό.

Δεκτο αυτο που λες, αλλα δυστυχως δεν εχω αλλο τροφοδοτικο για δοκιμη.Αυτο που εχω nate 650 gold ειχε 8 χρονια εγγυηση οποτε δυσκολο να καηκε πιστευω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέρε μου τροφοδοτικό με 15 χρόνια εγγύηση να στο κάψω :D ... δεν παίζει ρόλο η εγγύηση. Εκτός οτι ο σπινθηρισμός δεν είναι κανονική συνθήκη λειτουργίας, fail παθαίνουν και τα καλύτερα  psu. Σπινθηρισμός = υπέρταση = πρόβλημα. Αν είναι καλό το τροφοδοτικό θα έχει "προστατέψει" λογικά το υπόλοιπο σύστημα. Νομίζω είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να ελέγξεις, ειδικά αφού δεν έχει λειτουργήσει τίποτα από τα υπόλοιπα που δοκίμασες.  Αν δεν δοκιμάσεις άλλο psu, μην βγάλεις συμπεράσματα και ψάχνεις να δεις τι είναι ελλατωματικό, απλά δεν είναι ασφαλές.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...