Προς το περιεχόμενο

Malware Η Trojan


Montezuma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Montezuma είπε

Καλησπέρα.

Σήμερα έκανα η τουλάχιστον προσπαθησα να κάνω μια καθαρή εγκατάσταση,  αλλά και πάλι δεν κατάφερα να διαγράψω τα παρτιτιονς που λεγαμε...

Δεν μου βγάζει την  επιλογή "ΔΙΑΓΡΑΦΗ"

ανεβάζω και μια φώτο να το δεις...

 

 

Screenshot_20210807-005246_Gallery.jpg

Θα πρέπει να σβήσεις πρώτα τα υπόλοιπα νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, micos000 είπε

Αυτό που λέει ο nick. Αν σβήσεις τα υπόλοιπα θα στα ενώσει σε ένα. (μάλλον)!

Αυτό λέω, Ότι Δεν με αφήνει να τα διαγράψω..

Δείτε την φώτο, δεν μου δίνει την επιλογή "ΔΙΑΓΡΑΦΗ" ούτε "ΔΙΑΜΌΡΦΩΣΗ "

Και με το GParted Live αντιμετωπίζω πρόβλημα, διοτι δεν ξεκινάει,  δηλαδή μπουταρο από το usb  πατάω την επιλογή και κολλάει η διαδικασία εκεί..

 

20210807_003834.jpg

Επεξ/σία από Montezuma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σου δίνει την επιλογή γιατί δεν έχει κάτι να διαγράψει. Είναι ακαταχώρητος χώρος. Πρέπει να διαγράψεις το μεγάλο partition αν θέλεις να ενώσεις το 500ΜΒ με τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, micos000 είπε

Δε σου δίνει την επιλογή γιατί δεν έχει κάτι να διαγράψει. Είναι ακαταχώρητος χώρος. Πρέπει να διαγράψεις το μεγάλο partition αν θέλεις να ενώσεις το 500ΜΒ με τα υπόλοιπα.

Πως να το διαγράψω, με ποιον τρόπο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πατας "Μονάδα δίσκου 0 - Διαμέρισμα 1" και το διαγράφεις. Αν δεν θέλεις να το διαγράψεις τότε το αγνοείς και προσπαθείς μετά την εγκατάσταση να το ενώσεις με το βασικό partition.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, micos000 είπε

Πατας "Μονάδα δίσκου 0 - Διαμέρισμα 1" και το διαγράφεις. Αν δεν θέλεις να το διαγράψεις τότε το αγνοείς και προσπαθείς μετά την εγκατάσταση να το ενώσεις με το βασικό partition.

Μα αυτό λέω, ότι Δεν μου επιτρέπει να διαγράψω κανένα παρτιτιον..

Αν προσεξεις στην φωτο, εχω επιλεξει το παρτιτιον που θελω να διαγραφών η να διαμορφώσω ,αλλα η επιλογη δεν ειναι διαθεσημη, αν κοιταξεις την φωτο φαινται καθαρα... οτι οι επιλογες 
 '' ΔΙΑΓΡΑΦΗ'' ---- '' ΕΠΕΚΤΑΣΗ'' ---- '' ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ'' δεν μπορουνε να χρησημοποιηθουνε , (δεν ειναι μπλε ,αρα Δεν ειναι διαθεσιμη προς χρηση η επιλογη'') ...

Screenshot_20210807-005246_Gallery.jpg

Επεξ/σία από Montezuma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Montezuma είπε

Μα αυτό λέω, ότι Δεν μου επιτρέπει να διαγράψω κανένα παρτιτιον..

Αν προσεξεις στην φωτο, εχω επιλεξει το παρτιτιον που θελω να διαγραφών η να διαμορφώσω ,αλλα η επιλογη δεν ειναι διαθεσημη, αν κοιταξεις την φωτο φαινται καθαρα... οτι οι επιλογες 
 '' ΔΙΑΓΡΑΦΗ'' ---- '' ΕΠΕΚΤΑΣΗ'' ---- '' ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ'' δεν μπορουνε να χρησημοποιηθουνε , (δεν ειναι μπλε ,αρα Δεν ειναι διαθεσιμη προς χρηση η επιλογη'') ...

Screenshot_20210807-005246_Gallery.jpg

Μπορεις να πατήσεις στο μεσαίο που λεει διαμέρισμα 1 και να δεις αν σβήνεται?

Και μετά στο πρώτο. Αν όχι κάτι πάει σοβαρά λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Montezuma είπε

Δεν μου βγάζει την  επιλογή "ΔΙΑΓΡΑΦΗ"

ανεβάζω και μια φώτο να το δεις...

το ΜΗ εκχωρημένο χώρο ΔΕ μπορείς να τον διαγράψεις

όταν διαγράψεις ΟΛΑ τα partitions που βλέπεις, δηλ το δίσκο 0, διαμέρισμα 1  τα 465.1GB, τότε θα πρέπει να δεις το δίσκο σαν 1 κομμάτι 

7 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Μπορεις να πατήσεις στο μεσαίο που λεει διαμέρισμα 1 και να δεις αν σβήνεται?

Και μετά στο πρώτο. Αν όχι κάτι πάει σοβαρά λάθος.

και το 1ο είναι ΜΗ εκχωρημένος χώρος....

ΠΡΕΠΕΙ να σβήσεις και το μεσαίο, τα 465GB και όλος ο δίσκος θα γίνει 1 κομμάτι

Επεξ/σία από Kthulhou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kthulhou είπε

το ΜΗ εκχωρημένο χώρο ΔΕ μπορείς να τον διαγράψεις

όταν διαγράψεις ΟΛΑ τα partitions που βλέπεις, δηλ το δίσκο 0, διαμέρισμα 1  τα 465.1GB, τότε θα πρέπει να δεις το δίσκο σαν 1 κομμάτι 

και το 1ο είναι ΜΗ εκχωρημένος χώρος....

ΠΡΕΠΕΙ να σβήσεις και το μεσαίο, τα 465GB και όλος ο δίσκος θα γίνει 1 κομμάτι

Καταφερα να σβησω το μεγαλο κομματι 508 μβ , υπηρεχε και ενα πολυ μικρο περτιτιον μολις 16 μβ (δεν φαινεται πουθενα, μονο στην διαχειρισει δισκων) που επιτελους το διεγραψα και αυτο, διεγραψα ολα τα περτιτιονς , και τωρα εχω μονο 2 παρτιτιονς , την μεγαλη 465 ΓΒ και του συστηματωσ 100 μβ... 

@Kthulhou αν σβησω το μεγαλο παρτιτιον δεν θα εχω προβλημα με την εγκατασταση των windows ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Montezuma είπε


@Kthulhou αν σβησω το μεγαλο παρτιτιον δεν θα εχω προβλημα με την εγκατασταση των windows ????

Έτσι είναι ο σωστός τρόπος. Πρέπει να υπάρχει 1 και μόνο 1 partition πριν γίνει η εγκατάσταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Έτσι είναι ο σωστός τρόπος. Πρέπει να υπάρχει 1 και μόνο 1 partition πριν γίνει η εγκατάσταση

Δηλαδη πριν την εγκατάσταση πρέπει να υπάρχει μόνο 1 PARTITION ????..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Montezuma είπε

Δηλαδη πριν την εγκατάσταση πρέπει να υπάρχει μόνο 1 PARTITION ????..

όχι απαραίτητα, αλλά στην περίπτωσή σου που το κομμάτι που μένει είνα μόνο 500ΜΒ , δε χωράει να γίνει εγκατάσταση win   Αν είχες ένα partition της τάξης των 100GB, τότε ναι, θα μπορούσε να μείνει το υπάρχον 465 άθικτο. όμως, αφού ενδέχεται να υπάρχουν υπολείματα malware, trojan κλπ στο δίσκο σου, καλό θα ήταν να διαγραφεί. (έχοντας δει το thread που τίνει να γίνει λογοτεχνικό βιβλίο, δε θα σε μπλέξω με partition manager κλπ)

Να έχεις πάρει σε κάποιο εξωτερικό μέσο ό,τι αρχεία τυχόν θες και έιπαμε, πρώτα στήνεις windows, μετά drivers και μετά αναβαθμίζεις τα antivirus, antimalware κλπ

Μετά κουμπώνεις το backup κ το σκαννάρεις πολύ καλά

όταν θα ναι οκ, προχωράς με προγράμματα κλπ που θες

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

17 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

όχι απαραίτητα, αλλά στην περίπτωσή σου που το κομμάτι που μένει είνα μόνο 500ΜΒ , δε χωράει να γίνει εγκατάσταση win   Αν είχες ένα partition της τάξης των 100GB, τότε ναι, θα μπορούσε να μείνει το υπάρχον 465 άθικτο. όμως, αφού ενδέχεται να υπάρχουν υπολείματα malware, trojan κλπ στο δίσκο σου, καλό θα ήταν να διαγραφεί. (έχοντας δει το thread που τίνει να γίνει λογοτεχνικό βιβλίο, δε θα σε μπλέξω με partition manager κλπ)

Να έχεις πάρει σε κάποιο εξωτερικό μέσο ό,τι αρχεία τυχόν θες και έιπαμε, πρώτα στήνεις windows, μετά drivers και μετά αναβαθμίζεις τα antivirus, antimalware κλπ

Μετά κουμπώνεις το backup κ το σκαννάρεις πολύ καλά

όταν θα ναι οκ, προχωράς με προγράμματα κλπ που θες

 

 

Διέγραψα το μεγάλο Partition και και ο δισκος έγινε ένα partition  .οπότε ξεκίνησα την εγκατάσταση. 

Τελείωσε η εγκατάσταση και έχω 3 partition  στον δίσκο (το θεωρώ νορμαλ) 

1 είναι 100 mb που περιέχει τα EFI 

2 το Κύριο διαμέρισμα 465 GB

3 Το διαμέρισμα Αποκατάστασης 

Διαγράφτηκε επιτέλους εκείνο το περίεργο διαμέρισμα (partition) των 16 mb που δεν ήξερα τι ρόλο βάρουσε και δεν Διαγραφοταν με τίποτα, ότι και να έκανα...

Αυτή είναι η τωρινή εικόνα του δίσκου μετά την εγκατάσταση.. 

 

Screenshot_20210807-184349_Gallery.jpg

Επεξ/σία από Montezuma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...