Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi περνάει την Apple στην Ευρώπη χάρη στην εντυπωσιακή της ανάπτυξη


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, sv398 είπε

Ρε φίλε θα μας τρελλάνεις? 3 iPhone πέρασαν από τα χέρια μου και στον 1,5 χρόνο η μπαταρία με έβγαζε 10ωρο το πολύ. Και η κατάσταση ήταν χειρότερη κάθε φορά που πήγαιναν από έκδοση του iOS σε νέα. ΚΑΙ ΤΑ 3 iPhone.

Και είπα δε γ@μ13σαι και εσύ και ο γρύλος σου και πήρα Xiaomi. 2.5 χρόνια μετά και με βγάζει ακόμα 2 μέρες φουλ (εννοείται ίδια χρήση με τα iPhone). Τελευταίο update πριν 2 μήνες.

Άσε με ρε φίλε που 6 χρόνια έχουν κορυφαία απόδοση τα iPhone με την ίδια μπαταρία. Δηλαδή σοβαρευτείτε.

Ξέρεις ότι ρυθμίζεται αυτό έτσι? Λέω εγώ τώρα, μπας και σου έρθει καμμιά ιδέα...

Τσακάλι είσαι αν νομίζεις πως πρέπει  να καθίσω να ρυθμίσω τα βασικά που πρέπει να κάνει ένα κινητό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Eιχε η γυναικα μου xiaomi note κατι (2018), και της πεταγε διαφημισεις μεσα στα μενου. Κατεβαζε μια εφαρμογη, το κινητο απο μονο του σκαναρε για ιους (!) και μετα πεταγε  διαφήμιση για ενα αλλο app, που καταλαθος παταγε και της ανοιγαν διαφορα.

Μου τα ειχε κανει μπαλονια δεν μπορειτε να φανταστειτε, "γιατι σερνεται" , "τι ειναι αυτο που πεταξε τωρα εδω" , "αφου το παταω γιατι δεν ανοιγει", "¨τι ειναι αυτο που μου ανοιξε τωρα εδω" και διαφορα τετοια.

Της πηρα ενα iphone se 2020 450€, δεν μου εχει ξαναμιλησει για το κινητο της απο τοτε. Τα ξαναδινα χαλαρα τοσα και αλλα τοσα, χωρις δευτερη σκεψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tlykog είπε

Δεν είναι μονο τα 2 χρόνια διάφορα, αλλά και το οτι κόστιζε το 1/3 και βγάλε των χρημάτων του 12 mini. Δεν υπάρχει καμια σύγκριση. Η χρονολογία είναι το μικροτερο θέμα.

Αν θέλεις μια πιο σωστη συγκριση, τοτε πάρε πχ ενα oneplus 7 pro (2019) με κοστος πιο χαμηλο απο το 12 mini και σύγκρινε...

Αλλιως πάρε ενα poco f2 pro (2020) στα μισά χρήματα του 12 mini και σύγκρινε. Χαοτοικη διάφορα δε θα δεις.

Επειδή έχω το πρώτο θα σου πω οτι και σήμερα παιρνει κανονικά αναβαθμίσεις και πετάει σε αποδοση. Να μη μιλήσω για τα 90Hz οθόνη Amoled, που η Apple θα , το παρουσιασει σαν ινοβέισο του χρονου (μάλλον)...

Είχα και το iphone 6s. Το αγορασα μετρητοίς το 2016 τον Μαρτιο. Καλό ηταν και το λειτουργικό της Apple πραγματικα πολύ σταθερό. Η μικρή οθόνη και κυρίως η μπαταρία με ξανερωσαν και το έδωσα. Για τα χρήματα του δεν άξιζε ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Σε αλλους δε μετράει τόσο η μπαταρία ή ο μικρός αποθηκευτικός χώρος. 

Γούστα είναι αυτά και δεν κατηγορώ κανένα για τις επιλογές του. Κάθε άνθρωπος ζητάει διαφορετικά πραγματα απο ενα κινητο., αρα δεν υπάρχει σωστο και λάθος.

Καλώς ή κακώς το ios είναι το πιο smouth λειτουργικό που υπάρχει. Τι 60 τι 120 τι 240. Σε ένα τοσο smooth λειτουργικό δεν χωράνε αυτά.

Χρήστης χρόνια android και με οθόνες που έφεραν και 90 και 120. Με το ios νιώθεις ότι δεν χρειάζεται. Αυτά για μένα είναι για android συσκευές. 

Όταν έχεις ένα κλειστό σύστημα με 3 4 συσκευές τον χρόνο δεν μπορείς να το συγκρίνεις με ένα που έχει χιλιάδες. 

Μη περιμένεις ούτε 1700gb ram ούτε κυρτές οθόνες ούτε 300hz που βγαίνουν στα android. 

Και όσον για το θέμα επεξεργαστή στα iphone ούτε εκεί χωράει ανταγωνισμός. Σύγκρινε το oneplus 9 pro που έχει γίνει χαμός με το overheating γιατί δεν μπορεί να αντέξει τον 888 και ανοίγει ο άλλος κάμερα και γράφει " Υψηλή θερμοκρασία". Κινητό των 1000 ευρώ. Ο Α14 καλώς ή κακώς δεν συγκρίνεται με αυτά. Βάλε video editing 4k στα samsung S21 και τα iphone 12 ή ακόμα και στα 11. Ο Α14 πετάει δεν συγκρίνεται. 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητά με android με Snapdragon (Πχ 720G, 730G και μετέπειτα) και με minimum 4 Gb Ram+64 Gb Rom με UFS, αντέχουν τουλάχιστον 2-3 χρόνια, το πρόβλημα είναι ο μικρός χρόνος software support.

Η σωστή ομαλότητα λειτουργίας, εξαρτάται και απο το λειτουργικό του κάθε κατασκευαστή, το πόσο "βαρύ" είναι και πως κάνει την διαχείριση μνήμης και ενέργειας.Πχ 2 κινητά διαφορετικού κατασκευαστή με ίδια Ram+Rom, έχουν διαφορετική συμπεριφορά, άλλο με Miui και άλλο με σχεδόν stock android, στην 2η περίπτωση είναι καλύτερα.

Ναυαρχίδες με Snapdragon 835 κλπ του 2017, είναι ισάξιες η και ανώτερες απο midrange του 2020, κυρίως σε cpu+gpu και σε κάμερες.

Παίζουν ρόλο και οι ενημερώσεις ασφαλείας, όταν δεν συμβαδίζουν με το hardware υπάρχουν προβλήματα.Εκεί η Apple κάνει καλύτερο optimization+ο μεγάλος χρόνος υποστήριξης.Δεν θα είχε την ίδια επιτυχία αν υποστήριζε τα κινητά της για 2 χρόνια και αν το IOS δεν ήταν smooth.Επίσης σε cpu+gpu και κάμερες έχει καλό hardware.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ntsikos είπε

Τσακάλι είσαι αν νομίζεις πως πρέπει  να καθίσω να ρυθμίσω τα βασικά που πρέπει να κάνει ένα κινητό

Τσακάλι φαίνεται να είσαι εσύ που δεν σε αφήνει η Apple να καθαρίσεις τη σαβούρα από το κινητό (που τα έσκασες χοντρά να πάρεις) για να πληρώνεις έξτρα συνδρομές για χώρο στο cloud της. Το οποίο και πρότεινε συνέχεια μόλις ειδοποιούσε για χαμηλά επίπεδα ελεύθερου χώρου στο κινητό. 👍

Εγώ προτιμώ να έχω την επιλογή να ρυθμίσω παρά να μην την έχω γιατί κάποιος αποφάσισε έτσι για μένα.

8 ώρες πριν, koutsis είπε

Το θέμα είναι  ότι τα iphone που είχες είναι  πολύ παλιά μοντέλα. Το νεότερο που είχες κοντεύει 5 χρόνων! Δεν νομίζω να είχες κανένα  θέμα με νεότερα μοντέλα. Τώρα για τα xiaomi οι απόψεις διίστανται. Άλλοι λένε ότι τα βρίσκουν μια χαρά και άλλοι ότι δεν παλεύεται το miui. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση φαντάζομαι...

Κάποια στιγμή θα ξαναδώ για iPhone, δεν αποκλείω ποτέ κάτι γιατί πάντα όλοι μπορούν να βελτιωθούν. Αλλά δεν νομίζω να βιαστώ να πάω σε iOS.

Το γελοίο του θέματος είναι ότι το πρώτο Xiaomi το αγόρασα για τη γυναίκα μου γιατί έριξε το άλλο στην πισίνα και το αγόρασα στο "πόδι" για να μην μείνει χωρίς τηλέφωνο. Και αφού είδα πως πήγαινε ΟΚ λέω θα πάρω και εγώ ένα και αν δε το γουστάρω θα το σουτάρω στα σκουπίδια. Αλλά και τα δύο βγήκαν μια χαρά, οπότε δεν ξανααποκλείω φτηνά τηλέφωνα.

Επεξ/σία από sv398
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Radiatedsoul said:

 

Eιχε η γυναικα μου xiaomi note κατι (2018), και της πεταγε διαφημισεις μεσα στα μενου. Κατεβαζε μια εφαρμογη, το κινητο απο μονο του σκαναρε για ιους (!) και μετα πεταγε  διαφήμιση για ενα αλλο app, που καταλαθος παταγε και της ανοιγαν διαφορα.

Μου τα ειχε κανει μπαλονια δεν μπορειτε να φανταστειτε, "γιατι σερνεται" , "τι ειναι αυτο που πεταξε τωρα εδω" , "αφου το παταω γιατι δεν ανοιγει", "¨τι ειναι αυτο που μου ανοιξε τωρα εδω" και διαφορα τετοια.

Της πηρα ενα iphone se 2020 450€, δεν μου εχει ξαναμιλησει για το κινητο της απο τοτε. Τα ξαναδινα χαλαρα τοσα και αλλα τοσα, χωρις δευτερη σκεψη.

Ειπαμε. Ειναι idiot-proof  τα  apple.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, pant13 είπε

Ειπαμε. Ειναι idiot-proof  τα  apple.

Αλήθεια τώρα τι ποσοστό των χρηστών πιστεύεις ότι ασχολείται με την τεχνολογία, τα κινητά και κάθεται να διαβάσει άρθρα και forums σαν αυτό εδώ; ένα 20% και πολυ λέω! Το υπόλοιπο 80% δεν είναι ηλίθιοι, όπως προσβλητικά είπες (μπορεί να είναι η γυναίκα,η αδερφή σου ή η μάνα σου σε αυτή την κατηγορία), απλά δεν ασχολούνται. είτε λόγω χρόνου είτε απλά δεν έχουν  ενδιαφέρον και διάθεση να ασχοληθούν . Θέλουν  απλώς το κινητό τους να δουλεύει άψογα όταν το βγάζουν από το κουτί χωρίς να πρέπει να ψάχνουν σε forum για τις σωστές ρυθμίσεις κτλ. Αν αυτό εσύ το θεωρείς κακό τι να πω...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, pant13 είπε

Ειπαμε. Ειναι idiot-proof  τα  apple.

Δεν θέλει εξυπνάδα αλλά όρεξη και χρόνο για να κάνεις ένα Android κινητό να λειτουργήσει σωστά… απλά αυτήν την σπατάλη σε χρόνο και όρεξη πολλοί την είδαμε ασήμαντη ή άσκοπη για ένα κινητό…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, StefanosA99 είπε

Καλώς ή κακώς το ios είναι το πιο smouth λειτουργικό που υπάρχει. Τι 60 τι 120 τι 240. Σε ένα τοσο smooth λειτουργικό δεν χωράνε αυτά.

Χρήστης χρόνια android και με οθόνες που έφεραν και 90 και 120. Με το ios νιώθεις ότι δεν χρειάζεται. Αυτά για μένα είναι για android συσκευές. 

Όταν έχεις ένα κλειστό σύστημα με 3 4 συσκευές τον χρόνο δεν μπορείς να το συγκρίνεις με ένα που έχει χιλιάδες. 

Μη περιμένεις ούτε 1700gb ram ούτε κυρτές οθόνες ούτε 300hz που βγαίνουν στα android. 

Και όσον για το θέμα επεξεργαστή στα iphone ούτε εκεί χωράει ανταγωνισμός. Σύγκρινε το oneplus 9 pro που έχει γίνει χαμός με το overheating γιατί δεν μπορεί να αντέξει τον 888 και ανοίγει ο άλλος κάμερα και γράφει " Υψηλή θερμοκρασία". Κινητό των 1000 ευρώ. Ο Α14 καλώς ή κακώς δεν συγκρίνεται με αυτά. Βάλε video editing 4k στα samsung S21 και τα iphone 12 ή ακόμα και στα 11. Ο Α14 πετάει δεν συγκρίνεται. 

 

Αν χειριστείς οθόνη πχ 90Hz θα αλλάξεις γνώμη. Από αυτά που γράφεις φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν το έχεις κάνει. Τα ίδια έλεγα κι εγώ. Η αίσθηση είναι εντελώς διαφορετική από μία των 60Hz, ανεξαρτητα από το software ή τον επεξεργαστή. Όσο καλά ή δυνατά είναι τα 2 παραπάνω δε μπορούν να επιτύχουν το αποτέλεσμα μια οθόνης υψηλότερης ανανέωσης.

Μπορείς να το συγκρίνεις σε κάποιους τομείς. Το Android με το iOS, χρόνια τώρα, ανταγωνίζονται στην αγορά και ο λόγος δεν είναι η τιμή των συσκευών, μόνο, που το πρώτο προηγείται. Το iOS λειτουργεί σαν ένα καλοκουρδισμένο ελβετικό ρολόι: σταθερά και με ακρίβεια. Σε αυτό το κομμάτι δεν είχα κανένα παράπονο. Υπάρχουν και κάποιοι περιορισμοί που εμένα δε με ενόχλησαν, αλλά κάποιοι έχουν θέμα. Είναι καθαρά προτίμηση και όχι "το iOS είναι καλύτερο από το Android" ή το αντίθετο. ΔΕΝ είναι καλύτερο. ΔΕΝ είναι χειρότερο. Είναι απλά διαφορετικό. Έχει τα δυνατά του σημεία και τα αρνητικά του.

Δεν χωρούσε ανταγωνισμός, γιατί στις τελευταίες γενιές η Apple δεν περνάει τόσο μπροστά στις επιδόσεις. Παρόλα αυτά, το καλά φτιαγμένο λειτουργικό του δίνει μια παραπάνω ταχύτητα σε κάποιες εφαρμογές. Το θέμα με τη θερμοκρασία και το throttling υπάρχει τόσο σε iphone, όσο και σε Android ναυαρχίδες. Στην Apple είναι αρκετά έντονο, σε Android εξαρτάται από τον κατασκευαστή και το σύστημα ψύξης που χρησιμοποιεί.

Αν δεις στην αρχή που τρέχει Antutu και στο τέλος, μετά από βαρύ gaming, η διαφορά στο iphone είναι περίπου 18%, ενώ στο Galaxy είναι περίπου 2%.

Το iphone 6s που είχα μετά από λίγο βαρύ gaming ψήνονταν κανονικότατα. Για throttling δεν το είχα κοιτάξει, αλλά πραγματικά ζεταίνονταν πάρα πολύ.

10 ώρες πριν, Radiatedsoul είπε

 

Eιχε η γυναικα μου xiaomi note κατι (2018), και της πεταγε διαφημισεις μεσα στα μενου. Κατεβαζε μια εφαρμογη, το κινητο απο μονο του σκαναρε για ιους (!) και μετα πεταγε  διαφήμιση για ενα αλλο app, που καταλαθος παταγε και της ανοιγαν διαφορα.

Μου τα ειχε κανει μπαλονια δεν μπορειτε να φανταστειτε, "γιατι σερνεται" , "τι ειναι αυτο που πεταξε τωρα εδω" , "αφου το παταω γιατι δεν ανοιγει", "¨τι ειναι αυτο που μου ανοιξε τωρα εδω" και διαφορα τετοια.

Της πηρα ενα iphone se 2020 450€, δεν μου εχει ξαναμιλησει για το κινητο της απο τοτε. Τα ξαναδινα χαλαρα τοσα και αλλα τοσα, χωρις δευτερη σκεψη.

Έχεις δίκιο, γιατί σε τόσο χαμηλή τιμή, η Xiaomi, από κάπου πρέπει να βγάλει. Παρόλα αυτά υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλά βίντεο στο youtube που σου εξηγούν βήμα βήμα πώς να τις αφαιρέσεις. Η διαδικασία στο καινούριο MiUi κρατάει περίπου 3 λεπτά και δεν απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις από τον χρήστη. Μπορεί να το κάνει ακόμα και 10χρονο με άνεση.

Αν κατά τα άλλα σε καλυπτε το κινητό, είναι κρίμα που έδωσες εκατοντάδες ευρώ για δουλειά 3 λεπτών. 

Με το iphone SE 2020 ελπίζω να της πήρες και κάποιο καλό powerbank, γιατί η μπαταρία είναι πραγματικά τραγική. Το έχει ένας πελάτης και μου είπε συγκεκριμένα ότι "2 φορές τη μέρα το φορτίζω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Αν χειριστείς οθόνη πχ 90Hz θα αλλάξεις γνώμη. Από αυτά που γράφεις φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν το έχεις κάνει. Τα ίδια έλεγα κι εγώ. Η αίσθηση είναι εντελώς διαφορετική από μία των 60Hz, ανεξαρτητα από το software ή τον επεξεργαστή. Όσο καλά ή δυνατά είναι τα 2 παραπάνω δε μπορούν να επιτύχουν το αποτέλεσμα μια οθόνης υψηλότερης ανανέωσης.

Μπορείς να το συγκρίνεις σε κάποιους τομείς. Το Android με το iOS, χρόνια τώρα, ανταγωνίζονται στην αγορά και ο λόγος δεν είναι η τιμή των συσκευών, μόνο, που το πρώτο προηγείται. Το iOS λειτουργεί σαν ένα καλοκουρδισμένο ελβετικό ρολόι: σταθερά και με ακρίβεια. Σε αυτό το κομμάτι δεν είχα κανένα παράπονο. Υπάρχουν και κάποιοι περιορισμοί που εμένα δε με ενόχλησαν, αλλά κάποιοι έχουν θέμα. Είναι καθαρά προτίμηση και όχι "το iOS είναι καλύτερο από το Android" ή το αντίθετο. ΔΕΝ είναι καλύτερο. ΔΕΝ είναι χειρότερο. Είναι απλά διαφορετικό. Έχει τα δυνατά του σημεία και τα αρνητικά του.

Δεν χωρούσε ανταγωνισμός, γιατί στις τελευταίες γενιές η Apple δεν περνάει τόσο μπροστά στις επιδόσεις. Παρόλα αυτά, το καλά φτιαγμένο λειτουργικό του δίνει μια παραπάνω ταχύτητα σε κάποιες εφαρμογές. Το θέμα με τη θερμοκρασία και το throttling υπάρχει τόσο σε iphone, όσο και σε Android ναυαρχίδες. Στην Apple είναι αρκετά έντονο, σε Android εξαρτάται από τον κατασκευαστή και το σύστημα ψύξης που χρησιμοποιεί.

'Εχω χειριστεί και 90hz και 120hz. Πέραν κάποιων πλεονεκτημάτων στο gaming που προσωπικά δεν με ενδιαφέρει, δεν προσφέρει τίποτα άλλο. Δεν σκρολάρω με την ταχύτητα του φωτός για να μη μου φαίνεται το ίδιο smooth το ios. 

Δεν είπα ότι το ios είναι καλύτερο. Είπα ότι είναι πιο smooth. Για μένα μετά από android είναι καλύτερο αλλά είναι υποκειμενικό. Για κάποιον που θέλει να πάρει ένα κινητό και να το κάνει ο,τι θέλει με customιες και ιστορίες δεν είναι. Γούστα είναι αυτά. 

Όσο για τον επεξεργαστή προσωπικά με iphone 12 και 12 mini ποτέ δεν μου ζεστάθηκε το κινητό ακόμα και με gaming. Σε one plus και mi 11 έχει γίνει χαμός με το overheating. Ειδικά στο mi 11. 

Δεν νοείται να πάρω τόσο ακριβή συσκευή και να φοβάμαι μη μου μείνει στο χέρι. 

Από κει και πέρα συμφωνώ ότι υπάρχουν αξιόλογες προτάσεις και σε android εκεί έξω αν και εφόσον αποδέχεσαι και την μικρότερη υποστήριξη. Γιατί το να πάρεις ένα mi 11 ultra πχ και σε 2 χρόνια να μην υποστηρίζει updates προσωπικά δεν το λέω έξυπνη επιλογή όταν δίνεις χίλια ευρώ .

Επεξ/σία από StefanosA99
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, StefanosA99 είπε

'Εχω χειριστεί και 90hz και 120hz. Πέραν κάποιων πλεονεκτημάτων στο gaming που προσωπικά δεν με ενδιαφέρει, δεν προσφέρει τίποτα άλλο. Δεν σκρολάρω με την ταχύτητα του φωτός για να μη μου φαίνεται το ίδιο smooth το ios. 

Δεν είπα ότι το ios είναι καλύτερο. Είπα ότι είναι πιο smooth. Για μένα μετά από android είναι καλύτερο αλλά είναι υποκειμενικό. Για κάποιον που θέλει να πάρει ένα κινητό και να το κάνει ο,τι θέλει με customιες και ιστορίες δεν είναι. 

Όσο για τον επεξεργαστή προσωπικά με iphone 12 και 12 mini ποτέ δεν μου ζεστάθηκε το κινητό ακόμα και με gaming. Σε one plus και mi 11 έχει γίνει χαμός με το overheating. Ειδικά στο mi 11. 

Δεν νοείται να πάρω τόσο ακριβή συσκευή και να φοβάμαι μη μου μείνει στο χέρι. 

Από κει και πέρα συμφωνώ ότι υπάρχουν αξιόλογες προτάσεις και σε android εκεί έξω αν και εφόσον αποδέχεσαι και την μικρότερη υποστήριξη. Γιατί το να πάρεις ένα mi 11 ultra πχ και σε 2 χρόνια να μην υποστηρίζει updates προσωπικά δεν το λέω έξυπνη επιλογή όταν δίνεις χίλια ευρώ .

Σε εμένα αρέσει και η ομαλότητα στο browser και γενικά στα μενού. Οπότε δεν είναι μόνο στο gaming. Δεν είναι θέμα ταχύτητας φωτός. Αποδεδειγμένα οι υψηλοί ρυθμοί ανανέωσης είναι πιο ξεκούραστοι για τα ανθρώπινα μάτια. Δεν είναι τί φαίνεται, αλλά τί είναι. Επιπλέον, το smoothness αυτό είναι θέμα hardware και δεν εξισώνεται με κανένα software.

Δεν είπα και εγώ ότι είναι καλύτερο ή χειρότερο. Είναι διαφορετικό από το Android με τα θετικά και τα αρνητικά του. Πχ ο αδερφός μου δουλέυει σε μια μεγάλη ασφαλιστική εταιρεία και η πλατφόρμα των ασφαλιστηρίων δεν συνεργάζεται σωστά με τον safari. Οπότε πήγε αναγκαστικά σε Android.

Έχω Oneplus 7T pro και δεν είχα ποτέ πρόβλημα υπερθέρμανσης. Τρέχω 5 φορές σερί το Antutu και η διαφορά είναι 2-3%. Δε νομίζω στα επόμενα μοντέλα να το έκαναν χειρότερο. Ακόμα κι έτσι: αγόρασε από κατασκευαστή που δεν έχει αυτό το θέμα που αναφέρεις. Σε Android υπάρχει και αυτή η δυνατότητα. Στο βίντεο που σου παρέθεσα ο άνθρωπος μετράει στο iphone 12 περίπου 47 βαθμούς κελσίου, οπότε ζεσταίνεται. Φυσικά δε μετράμε για gaming ελαφριά παιχνίδια τύπου subway surfers... To iphone 12 είναι γνωστό ότι ζεσταίνεται:

https://piunikaweb.com/2021/05/01/apple-iphone-12-series-overheating-issues-possible-causes-workarounds/https://piunikaweb.com/2021/05/01/apple-iphone-12-series-overheating-issues-possible-causes-workarounds/

Δε σου λέω "πάρε Android είναι καλύτερο", ούτε το γνωστό "είσαι πρόβατο που αγοράζεις Apple". Τϊποτα από τα 2 δεν ισχύει έτσι κι αλλιώς. Απλα, σε κάποιους τομείς πχ μπαταρία και οθόνη η Apple θέλει δουλειά ακόμη.

Αυτό με τις αναβαθμίσεις έχει νόημα μόνο στη μεταπώληση. Κρατάει την αξία του προϊόντος πιο ψηλά. Ο μέσος χρήστης δεν κρατάει συσκευή πάνω από 2 χρόνια. Ας μην κοροϊδευόμαστε.

Επιπλέον, αυτό με τα 2 χρόνια αναβαθμίσεων δεν ισχύεί. Ειδικά σε Xiaomi. Δίνει πάνω από 2 χρόνια ακόμα και σε φτηνά μοντέλα. Τα 1000€ για εμένα, είναι πεταμένα χρήματα ακόμα και σε iphone. Σε οποιοδήποτε κινητό. Μιλάμε για ΚΙΝΗΤΟ. Μια συσκευή που κουβαλάς καθημερινά μαζί σου και μπορεί να πέσει, να σπάσει κτλ. Οπότε δεν θα το υπολόγιζα σαν συσκευή 5ετίας, γιατί είναι έυθραυστο και πλήρως αναλώσιμο προϊόν. Αν η Apple ή πχ η Samsung ή η Xiaomi ήθελαν να το κρατήσεις τόσο πολύ δε θα το έφτιαχναν από γυαλί. Ο στόχος είναι να πουλήσουν θηκες και αν χαλάσει να φταις εσύ που σου έπεσε.

Τελοσπάντων, παρόλο που είμαι επαγγελματίας και αγοράζω τα κινητά με σημαντική έκπτωση (χωρίς ΦΠΑ και αναλογούν φόρο) δε μου πάει να δώσω τόσα χρήματα για κάτι τόσο αναλώσιμο και μου είναι αδιανόητο να αγοράσω μία τόσο ευαίσθητη συσκευή με προοπτική πχ 4ετίας...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2021 στις 4:39 ΜΜ, nick_corobos είπε

Δεν παιζει να ειναι αληθινο. Για ελλαδα το πιστευω σιγουρα, αλλα αγγλια οχι απλα δεν βλεπεις πουθενα xiaomi, αλλα ουτε καν android. Ενα περιεργο πραγμα ολοι μα ολοι οι αγγλοι εχουν iphone. 

Με το mi8 νιωθω σαν εξωγήινος. Για να δεις android πρεπει να ειναι αλλοδαπος ο αλλος

ΧΑΧΑΧΑΧΑ. Μα πραγματικά όμως . Έτσι ακριβώς είναι . Οι ζητιάνοι στον δρόμο είδα μόνο  να έχουνε τέτοια κινητά .Πραγματικότητα όμως .Ένας είχε και blackberry . xaxxaxaxaxaxxa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...