Προς το περιεχόμενο

Συμβατότητα φορτιστή μπαταριών ΑΑ


Kavamarou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους/ες. Ξέθαψα χθες από την αποθήκη μου έναν φορτιστή επαναφορτιζόμενων μπαταριών ΑΑ και ΑΑΑ, με τον οποίο φόρτιζα τη δεκαετία του '90 τέσσερις μπαταρίες ΑΑ νικελίου-καδμίου για το gameboy :) . Ο φορτιστής είναι ο  FRIWO FW 4070 UNI. Έχω, λοιπόν, μία απορία: Θέλω να κάνω μια μικρή επένδυση σε επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και καταλήγω σε αυτές που είναι όμως τύπου Ni-MH. Θα μπορεί αυτός ο παλιός φορτιστής να τις φορτίσει κανονικά ή θα πρέπει να αγοράσω πιο σύγχρονο φορτιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Nickel- and lithium-based batteries require different charge algorithms. A NiMH charger can also charge NiCd; a NiCd charger would overcharge NiMH.

Πηγή: Charging Nickel-Metal-Hydride Batteries – Battery University

Και μια ενημέρωση για τις μπαταρίες που διάλεξες. Τις ίδιες αγόρασα κι εγώ, ΑΑ και ΑΑΑ το Φλεβάρη, μαζί με το φορτισή τους Panasonic Smart Quick Charger BQ-CC55E.

Δεν ξέρω αν έπεσα σε κακή παρτίδα, αλλά το self discharge τους είναι απογοητευτικό. Τις φορτίζω full, και αν μείνουν στο συρτάρι για μια βδομάδα έχουν αποφορτιστεί μόνες τους σε μεγάλο βαθμό, ίσως >40%

Διάβασα ότι αυτό ισχύει γενικά με τις NiMH μπαταρίες, αλλά ιδικά για τις συγκεκριμένες, όπως και οι ίδιες διαφημίζουν, δεν θα έπρεπε. Οπότε πρέπει να τις φορτίζεις πριν την χρήση, και όχι να τις φορτίζεις και να τις κρατάς για καβάτζα πχ μέσα σε ένα φακό για ώρα ανάγκης.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DiPala είπε

Και μια ενημέρωση για τις μπαταρίες που διάλεξες. Τις ίδιες αγόρασα κι εγώ, ΑΑ και ΑΑΑ το Φλεβάρη, μαζί με το φορτισή τους Panasonic Smart Quick Charger BQ-CC55E.

Δεν ξέρω αν έπεσα σε κακή παρτίδα, αλλά το self discharge τους είναι απογοητευτικό. Τις φορτίζω full, και αν μείνουν στο συρτάρι για μια βδομάδα έχουν αποφορτιστεί μόνες τους σε μεγάλο βαθμό, ίσως >40%

Διάβασα ότι αυτό ισχύει γενικά με τις NiMH μπαταρίες, αλλά ιδικά για τις συγκεκριμένες, όπως και οι ίδιες διαφημίζουν, δεν θα έπρεπε. Οπότε πρέπει να τις φορτίζεις πριν την χρήση, και όχι να τις φορτίζεις και να τις κρατάς για καβάτζα πχ μέσα σε ένα φακό για ώρα ανάγκης.

Προσωπικά, είμαι κοντά στο να πάρω τον XTAR VC4, φαίνεται πολύ δημοφιλής και αξιόπιστος. Βέβαια, αν μου λες ότι ακόμα και ο φορτιστής της panasonic δεν ανταποκρίθηκε επαρκώς, τότε δυσοίωνο το μέλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα φορτιστή, αλλά μπαταρίας. Γιατί όταν τις χρησιμοποιώ φρεσκοφορτισμένες στο DECT τηλέφωνο κρατάνε για πολλές μέρες. Αν τις χρησιμοποιήσω ενώ τις είχα φορτίσει πριν μία βδομάδα πχ, κρατάνε λιγότερο, και η ένδειξη φόρτισης του τηλεφώνου είναι λίγο πάνω από 50%. Αν τις έχω στο συρτάρι ακόμα παραπάνω, και μετά τις βάλω στο τηλέφωνο η ένδειξη είναι 20% και κρατάνε 1-2 μέρες μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DiPala είπε

Δεν είναι θέμα φορτιστή, αλλά μπαταρίας. Γιατί όταν τις χρησιμοποιώ φρεσκοφορτισμένες στο DECT τηλέφωνο κρατάνε για πολλές μέρες. Αν τις χρησιμοποιήσω ενώ τις είχα φορτίσει πριν μία βδομάδα πχ, κρατάνε λιγότερο, και η ένδειξη φόρτισης του τηλεφώνου είναι λίγο πάνω από 50%. Αν τις έχω στο συρτάρι ακόμα παραπάνω, και μετά τις βάλω στο τηλέφωνο η ένδειξη είναι 20% και κρατάνε 1-2 μέρες μόνο.

Πιστεύεις πως με τις varta θα ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα; Ή γενικά αυτό ισχύει με τις επαναφορτιζόμενες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αυτό ισχύει με τις επαναφορτιζόμενες NiMH. Δεν θα έπρεπε όμως να ήταν τόσο έντονο το φαινόμενο. Ειδικά οι συγκεκριμένες λένε ότι μετά από 5 χρόνια έχουν ακόμα 70%.

Ίσως οι δικές μου να είχαν μείνει σε καμία αποθήκη στους 40ο βαθμούς για κανένα 6μηνο, και να αδυνάτισαν, δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...