Προς το περιεχόμενο

Viber & Messenger από τάμπλετ σε κινητό


Samothrax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Πριν 3 χρόνια έστειλε η αδερφή μου ένα τάμπλετ στη μάνα μας για να μιλάνε και να βλέπονται να βλέπει και τα εγγόνια της, μιας και από εμένα ακόμη δεν την πήρε την χαρά.

Στην αρχή δεν το ήθελε, το κοιτούσε με μισό μάτι, ξυνίζοντας. Τέλος της έφτιαξα Messenger, ήταν όταν ακόμη επιτρέπονταν να έχεις αποδεσμευμένι από facebook, της έκανα και viber. Καλά ότι υπέφερα μέχρι να τις το μάθω, είναι αλήθεια. Με τις καραντίνες έγινε εξπέρ η γριά. Σήμερα πήγα να της ευχηθώ για την γιορτή της μητέρας με γλυκά και λουλούδια και τι γύρισε και μου είπε; Τι να τα κάνω αυτά, να μου έπαιρνες κινητό να πω μάλιστα, αύριο επιτρέπονται οι μετακινήσεις, θα πάω στην Αλεξανδρούπολη για γιατρούς 3-4 μέρες, μεθαύριο θα πάω στην αδερφή μου στην Θεσσαλονίκη, που να κουβαλάω το τάμπλετ, δε θα έχει και ίντερνετ... Σοκ... Με κούφανε...

Έχω μία συσκευή, άθικτη, από επιδότηση, να της την δώσω, αλλά θέλω βοήθεια. Πως θα βάλω στο κινητό Messenger Viber, ούτε κωδικούς θυμάμαι ούτε τίποτα. Τι κάνω; Υπάρχει τρόπος;

Επεξ/σία από Samothrax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Την απαντηση της μητερας σου σαν να την έχω δει σε διαφημιση.Κατι μου θυμιζει.

Σωστά, δεν το είχα σκεφτεί. Θεοπούλα του παρά 5  για MLS*;

Δεν παίζει καν η μάνα μου να το σκέφτηκε... Εντελώς συμπτωματικό.

Θα μου απαντήσετε ή το θέμα γράφτηκε σε λάθος ενότητα;

* Αλήθεια αυτά ξαφανίστηκαν... Τόσο ήταν τα ελληνικά κινητά...;;;😀😀😀

Επεξ/σία από Samothrax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το viber χρειάζεται αριθμό για να μπει στο κινητό και επειτα με αυτόν τον αριθμό μπαίνει ως 2ο στο τάμπλετ. Θα πας στο τάμπλετ και θα δεις απο τις ρυθμίσεις του viber σε ποιον αριθμό το είχες κάνει. αν έχεις τον αριθμό λογικά δε θα έχεις θέμα μιας και αν είναι backup νούμερο, μπορείς να το βάλεις στο κινητό και όλα οκ. Απο κει και πέρα, άλλη λύση απο την στιγμή που μιλάμε για κινητό που θα χρειαστεί σιμ και ιντερνετ, παίρνεις μια καινούρια σιμ, στήνεις εκει εκ νέου viber και messenger, της περνάς τις επαφές κόρης/εγγονιών κτλ και είσαι έτοιμος

Επεξ/σία από bbbb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bbbb είπε

Το viber χρειάζεται αριθμό για να μπει στο κινητό και επειτα με αυτόν τον αριθμό μπαίνει ως 2ο στο τάμπλετ. Θα πας στο τάμπλετ και θα δεις απο τις ρυθμίσεις του viber σε ποιον αριθμό το είχες κάνει. αν έχεις τον αριθμό λογικά δε θα έχεις θέμα μιας και αν είναι backup νούμερο, μπορείς να το βάλεις στο κινητό και όλα οκ. Απο κει και πέρα, άλλη λύση απο την στιγμή που μιλάμε για κινητό που θα χρειαστεί σιμ και ιντερνετ, παίρνεις μια καινούρια σιμ, στήνεις εκει εκ νέου viber και messenger, της περνάς τις επαφές κόρης/εγγονιών κτλ και είσαι έτοιμος

Όταν της έφτιαξα Viber, το έκανα στο τάμπλετ με τον αριθμό κινητού της, χωρίς την κάρτα sim, εννοείται. Οπότε εδώ λογικά είμαστε ΟΚ.

Με το Messenger γίνεται κάτι, υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιηθεί ο παλιός λογαριασμός της που δημιουργήθηκε χωρίς fb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια γρήγορη αναζήτηση στο google μου έδωσε αυτό https://www.quora.com/How-do-I-reset-my-Messenger-password-without-having-a-Facebook-account

δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά τις λύσεις που προτείνονται μιας και έχω fb. Επίσης ίσως θα μπορούσες να πάρεις backup στο google λογαριασμό και μετά βάζοντας τον και στο κινητό να κάνει restore τον κωδικό

Eπίσης για το viber αν θες να κρατηθούν τα μηνύματα θα πας πριν το βάλεις στο κινητό,στο τάμπλετ και απο τις ρυθμίσεις του viber θα πάρεις backup στο gοοgle drive

Επεξ/σία από bbbb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτησω και εγω κατι. Το τελευταιο καιρο δουλευα το viber απο το κινητο και απο την εφαρμογη στο  pc. Αλλαζω κινητο, κατεβαζω την εφαρμογη στο νεο κινητο και βλεπω οτι εχει επικοινωνια απο παλια και ως 05 Απριλιου και αν παω στις ρυθμισεις και στο λογαριασμο μου οτι η αυτοματη δημιουργια αντιγραφων ασφαλειας ειναι ανενεργη. Επειδη χρησιμοποιουσα το viber σαν μεσο επικοινωνιας για την δουλεια μου, τι κανω για να μεταφερω φωτογραφιες και βιντεο και προφανως και μηνυματα απο τον υπολογιστη στο νεο κινητο. Επειδη εχω ακουσει διαφορες γκαφες απο φιλους και γνωστους, φοβαμαι μην κανω πατατα και σβησω τα παντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...