Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει ζωή μετά το [free] Google Photos backup;


llabros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγο αυτό το thread μιας κ έφτασε ο καιρός που το δωρεαν high quality photos backup φτάνει στο τέλος του και θα ήθελα να ακούσω αν έχει σκεφτεί καποιος κάποια έξυπνη οικονομική λύση. Προσωπικά το χρησιμοποιούσα ωστε να εχω remote access σε οποιά φωτογραφία/βίντεο ήθελα.
Η λύση του NAS πάντα υπάρχει και έχει το θετικό οτι δεν έχει η Google τα data σου, αλλά αυτό που δεν διαθέτει το NAS είναι η πολύ γρήγορη πρόσβαση και ευκολή αναζήτηση (AI object recognition, face recognition, OCR, location based, date). Εκτος και υπάρχει κάτι τετοιο και έχω χάσει επισόδιο! 😅

Σκέφτηκα οτι αν αγοράσω ενα παλίο Pixel θα μπορώ να το έχω σαν photo backup server αλλα μετά απο ενα google search κατάλαβα οτι μόνο η φωτογραφίες που ειναι τραβηγμένες απο το ίδιο το Pixel δικαιούντε free unlimited storage.

Οπότε η μόνη λύση ειναι τα παρακάτω πακέτα Google One, και άλλα πακέτα απο ανταγωνιστές της π.χ. Amazon.
image.png.afabecbdfb8a844f1961bcafc9776b98.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω αγοράσει τα 100 gbs μιας και κάνω backup και φωτογραφίες από dslr, αλλά και αρχεία από σχολή κτλ. Γεμίζει βέβαια οπότε σύντομα μάλλον θα ανέβω. 

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από το g photos, και η συνδρομή αξίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αγορασα αυτό https://www.resilio.com/individuals/ για την οικογένεια μου, αν και η free έκδοση δουλεύει μια χαρά ,μιας και το Tonido έπαψε να δουλεύει όπως πρώτα.

ΥΓ. Μόλις τώρα ειδα ότι έπαψε να υπάρχει η free έκδοση….Τέλος πάντων το ποσό για κάποιον που θέλει να έχει το backup των φωτογραφιών της οικογένειας  του και όχι μόνο, στον δικό του υπολογιστή - server, δεν είναι είναι ιδιαίτερα υψηλό.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισως καποιος θελει να δει ως επιπλεον λυση και το pcloud, για αγορα Lifetime συνδρομης. Σε black friday ή γιορτες, συνηθως βγαζουν προσφορα και ενδιαμεσο 1/1,25 tb.

Επεξ/σία από Georgegr3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κατέληξα (πέρα απο το home nas) και με συνδρομή στο https://www.jottacloud.com/

Έχει ένα δελεαστικό χαρακτηριστικό - πραγματικό unlimited storage, αλλα με throttling στο upload αν ξεπεράσεις τα 5Τ. Που είναι εξαιρετικά καλό γιατί αποτρέπει το abuse και λογικά θα μπορέσει να το διατηρήσει σε βάθος χρόνου, χωρίς να σε εμποδίζει σε νορμάλ χρήση. Για την τιμή (80€/χρόνο) και τα 5Τ μόνο είναι πολύ καλά.

Παράλληλα βέβαια πήρα και τα 100gb στο google drive και θα συνεχισω να χρησιμοποιώ το google photos, η εμπειρία χρήσης με κρατάει προς το παρόν (όταν γεμίσουν τα 100 βλέπουμε).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Georgegr3 είπε

Ισως καποιος θελει να δει ως επιπλεον λυση και το pcloud, για αγορα Lifetime συνδρομης. Σε black friday ή γιορτες, συνηθως βγαζουν προσφορα και ενδιαμεσο 1/1,25 tb.

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι όσες εταιρείες βγάζουν "lifetime" προσφορές. Δεν ξερω μέχρι πότε θα είναι αυτό το lifetime τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρις να λεω το αντιθετο, τους σκεφτομουν απλα μαζι με το icedrive λογω και encyption για τα δικα μου αρχεια πριν κανα 6μηνο γιατι το tresorit ειναι πανακριβο. Το jottacloud το ειχα ξεχασει, οντως υπαρχει ως επιλογη, γιατι εκτος των αλλων ειχε και καλες τιμες και καποιο family plan απο οτι θυμαμαι. Νομιζω λυσεις υπαρχουν υπαρχουν απλα δεν εχουν την διεισδυση και το ονομα οπως τα gdrive κλπ.

Επεξ/σία από Georgegr3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους,

Βλέπω στο Google Storage μου ότι έχω 25+ GB κατειλημμένο από το Google Photos. Σήμερα έχει 2 ο μήνας και όχι, δεν ανέβασα μέσα σε μία μέρα 25 GB. Έχει συμβεί και σε άλλους;

image.png.71a2802cfacb0d8a09e94c4ca34080b5.png

Στις 12/5/2021 στις 5:37 ΜΜ, Georgegr3 είπε

Χωρις να λεω το αντιθετο, τους σκεφτομουν απλα μαζι με το icedrive λογω και encyption για τα δικα μου αρχεια πριν κανα 6μηνο γιατι το tresorit ειναι πανακριβο. Το jottacloud το ειχα ξεχασει, οντως υπαρχει ως επιλογη, γιατι εκτος των αλλων ειχε και καλες τιμες και καποιο family plan απο οτι θυμαμαι. Νομιζω λυσεις υπαρχουν υπαρχουν απλα δεν εχουν την διεισδυση και το ονομα οπως τα gdrive κλπ.

Είχα πάρει το IceDrive σε lifetime deal από το App Sumo (2TB). Από τη μία είναι (προφανώς) τιμιότατο deal και υπερ-αρκετό για τα επόμενα χρόνια. Από την άλλη α) όπως ειπώθηκε και παραπάνω, στα lifetime deals να μην ορκίζεσαι κι όλας :) και β) ενώ έχει features σαν προϊόν, δεν δουλεύει και τόσο καλά όσο υπόσχεται. Είναι λιγάκι beta η φάση. Προς το παρόν δεν νομίζω να μπορώ να ξεφύγω από το Google Photos...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρί 31/5 δεν είχες καθόλου space consumption απο Google Photos? μήπως είχες αναιβάσει παλαιότερα σε full ανάλυση κάτι ή εχεις ανεβάσει unsupported video files?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και εγω σκεφτομαι για αναβαθμιση στα 100gb καθως το google photos με ειχε καταβολεψει, ολες οι photo απο κινητο να φαινοντια στο pc η tablet, τρομερη κατηγοριοποιηση και search.

Σκεφτομουν να στησω ενα home nas για backup αλλα πραγματικα αυτη η ευκολια που εχει το photos δεν νομιζω οτι υπαρχει καπου αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, και εγω το σκεφτομουν, αλλα ρε γαμωτο χαλαει αρκετα την αναλυση αν δεν τα ανεβαζεις σε φουλ αναλυση.. 

κατι που μου λειπει θα ηθελα να μπορω να δω τις φωτος και σαν φακελους (σαν απλο cloud)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...