Προς το περιεχόμενο

smplayer mpv απορίες


Aris_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

σε σύστημα με Linux mint 20.04 εχω smplayer και θέλω να περασω στο config του mpv  για να χρησιμοποιεί επιλογές/φίλτρα  όπως στα windows για scale/dscale  (αν γίνεται) πχ:

Untitled.jpg.2d1b049486d8825338a4fa6e0c5dc41c.jpg

υπάρχει link οδηγός πως τα περνάμε στο mpv.conf με το format στις εντολές η τουλάχιστον που να κοιτάξω 

nvidia gpu 390 driver και vdpau decode 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θα βρεις τις σχετικές επιλογές στην τεκμηρίωση του mpv. Δύο σημαντικές λεπτομέρειες:

  1. Για να μεταφέρεις κάποια επιλογή στο mpv.conf, τη γράφεις χωρίς τις διπλές παύλες. Π.χ. για το --sws-fast=<yes|no> θα γράψεις sws-fast=yes.
  2. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι από παλιότερα, το SMPlayer δε διαβάζει το mpv.conf. Θα βρεις στις ρυθμίσεις του SMPlayer ένα πεδίο όπου μπορείς να εισαγάγεις παραμέτρους για το mpv. Εδώ ισχύει το αντίστροφο με παραπάνω, δηλαδή τις γράφεις όπως θα τις δεις μαζί με τις διπλές παύλες (διαχωρισμένες με κενά μεταξύ τους οι παράμετροι εννοείται).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγα απο 20% gpu util. στο 60% με το βασικό φίλτρο upscale  ewa_lanczos, βέβαια δεν εχω δυνατή nvidia only 96cores

καλή φάση και ωραίο αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε χρησιμοποιείς το smplayer ?

Πας Επιλογές->Προχωρημένα και στην καρτέλα Mplayer/Mpv βάζει στο πεδίο "επιλογές"

--profile=gpu-hq --scale=ewa_lanczossharp --cscale=ewa_lanczossharp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

ακόμα μια απορία

το profile gpu που μου δίνει hw accel. για το upscale δεν μου δίνει δυνατότητα για video decoding παράλληλα μάλλον γιατί θέλει να γίνεται μέσω api όπως το VDPAU (έτσι το κάνω σε nvidia και βλέπω εμπλοκή του video engine στο decoding )

μπορώ με άλλο τρόπο η αν αλλάξω και πάω σε amd gpu θα είναι καλύτερα τα πράγματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...