Προς το περιεχόμενο

Πόλη στο εξωτερικό για προγραμματιστή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην (σχεδόν) post-COVID εποχή, δικαιώς πολλοί από εμάς είναι πολύ απαισιόδοξοι για την οικονομική κατάσταση-παρακμή που θα επικρατήσει στην χώρα μας. Επιπλέον, το νέο εργασιακό νομοσχέδιο θεωρώ ότι θα μας αφήσει παντελώς απροστάτευτους στις υπερωρίες, εν αντιθέση με τα θετικά που λέγονται και προσπαθούν να κρύψουν τον πραγματικό τρόπο με τον οποίο θα εφαρμόζεται η "ευελιξία" στο ωράριο.

Ανοίγω το εν λόγω νήμα λοιπόν για ενημέρωση από όσους γνωρίζουν, σχετικά με το ποιες είναι οι πιο προσιτές-κατάλληλες πόλεις για να μεταναστεύσει κάποιος και να εργαστεί ως προγραμματιστής.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, denz είπε

Στην (σχεδόν) post-COVID εποχή, δικαιώς πολλοί από εμάς είναι πολύ απαισιόδοξοι για την οικονομική κατάσταση-παρακμή που θα επικρατήσει στην χώρα μας. Επιπλέον, το νέο εργασιακό νομοσχέδιο θεωρώ ότι θα μας αφήσει παντελώς απροστάτευτους στις υπερωρίες, εν αντιθέση με τα θετικά που λέγονται και προσπαθούν να κρύψουν τον πραγματικό τρόπο με τον οποίο θα εφαρμόζεται η "ευελιξία" στο ωράριο.

Ανοίγω το εν λόγω νήμα λοιπόν για ενημέρωση από όσους γνωρίζουν, σχετικά με το ποιες είναι οι πιο προσιτές-κατάλληλες πόλεις για να μεταναστεύσει κάποιος και να εργαστεί ως προγραμματιστής.

 

Στο εξωτερικό πάντως, εφαρμόζω ευέλικτο ωράριο εδώ και πολλά χρόνια. Είναι τρομερό το να μπορείς να μαζεύεις υπερωρίες και να παίρνεις άπλετες άδειες, η να δουλεύεις 4 9ωρα αντί για πενθήμερο. 
 

Απο εκεί και πέρα, όλα τα έχεις βρει εκτός από την πόλη; χώρα, εταιρία και ξέρω εγώ τι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, denz είπε

Στην (σχεδόν) post-COVID εποχή, δικαιώς πολλοί από εμάς είναι πολύ απαισιόδοξοι για την οικονομική κατάσταση-παρακμή που θα επικρατήσει στην χώρα μας.

Εχω αντιθετη αποψη. Η πανδημια θα ειναι καταλυτης για πολλες, κυριως θετικες εξελιξεις.

 

2 ώρες πριν, denz είπε

Ανοίγω το εν λόγω νήμα λοιπόν για ενημέρωση από όσους γνωρίζουν, σχετικά με το ποιες είναι οι πιο προσιτές-κατάλληλες πόλεις για να μεταναστεύσει κάποιος και να εργαστεί ως προγραμματιστής.

 

Παντου! Εχω φιλο developer που απο την αρχη του χρονου στην Ελλαδα προλαβε να βρει δουλεια, να τον απολυσουν και να βρει δευτερη δουλεια σε ενα μηνα! Το αντικειμενο ειναι απο τα λιγα με πολυ καλες προοπτικες στην Ελλαδα. Αν θες εξωτερικο σε οποιαδηποτε ισχυρη οικονομια και να πας θα εχεις επισης πολλες ευκαιριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2021 στις 4:54 ΜΜ, OxiGiannisGiannakis είπε

Εχω αντιθετη αποψη. Η πανδημια θα ειναι καταλυτης για πολλες, κυριως θετικες εξελιξεις.

 

 

Παντου! Εχω φιλο developer που απο την αρχη του χρονου στην Ελλαδα προλαβε να βρει δουλεια, να τον απολυσουν και να βρει δευτερη δουλεια σε ενα μηνα! Το αντικειμενο ειναι απο τα λιγα με πολυ καλες προοπτικες στην Ελλαδα. Αν θες εξωτερικο σε οποιαδηποτε ισχυρη οικονομια και να πας θα εχεις επισης πολλες ευκαιριες.

Πολλές και θετικές εξελίξεις στην Ελλάδα; ή γενικότερα στον κόσμο; Γιατί για το πρώτο χλωμό το κόβω...

Σε ποια πόλη είναι ο φίλος σου; Ναι έχει προοπτικές ο προγραμματισμός, ως κλάδος, ακόμα και στην Ελλάδα... αλλά τους εργοδότες (αν είσαι υπάλληλος) και τους πελάτες (αν είσαι freelancer) δεν τους αλλάζεις την νοοτροπία.

Πάντως αν έχεις πιο συγκεκριμένη γνώμη για πόλεις στο εξωτερικό, θα το εκτιμούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, denz είπε

Πολλές και θετικές εξελίξεις στην Ελλάδα; ή γενικότερα στον κόσμο; Γιατί για το πρώτο χλωμό το κόβω...

Σε ποια πόλη είναι ο φίλος σου; Ναι έχει προοπτικές ο προγραμματισμός, ως κλάδος, ακόμα και στην Ελλάδα... αλλά τους εργοδότες (αν είσαι υπάλληλος) και τους πελάτες (αν είσαι freelancer) δεν τους αλλάζεις την νοοτροπία.

Πάντως αν έχεις πιο συγκεκριμένη γνώμη για πόλεις στο εξωτερικό, θα το εκτιμούσα.

Δεν καταλαβαίνω το νόημα της πόλης στο εξωτερικό. Πραγματικά. Γιατί κάποιος να περιορίζεται τόσο γεωγραφικά, πραγματικά με ξεπερνά. Άλλωστε όταν μιλάμε για οικονομικές συνθήκες, μιλάμε σε επίπεδο χωρών, όχι πόλεων. Και φυσικά και έχει προοπτικές ο κλάδος στην Ελλάδα, προσφέρει πολλαπλάσιες αμοιβές σε σχέση με άλλους κλάδους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι νόημα θα έχει το "πόλεις για προγραμματιστές", εφόσον οι εταιρίες προσφέρουν τις ευκαιρίες, όχι οι πόλεις (πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων χαμπς και άλλων τέτοιων συγκεντρώσεων) και ως προγραμματιστής (ότι σημαίνει αυτό) θα έχεις την δυνατότητα της απομακρυσμένης εργασίας σε μεγάλο φάσμα της βιομηχανίας. 

Καλύτερα να δεις τι ζητείται γενικά σήμερα από την βιομηχανία, ποιες είναι καλές εταιρίες να ξεκινήσεις (ή να συνεχίσεις) και ποιες χώρες ενδιαφέρουν τους υποψηφίους (εάν κάτι τέτοιο είναι σχετικό και δεν είναι στυλ "flexible/work-from-home" καταστάσεις).

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, denz είπε

Πολλές και θετικές εξελίξεις στην Ελλάδα; ή γενικότερα στον κόσμο; Γιατί για το πρώτο χλωμό το κόβω...

Σε ποια πόλη είναι ο φίλος σου; Ναι έχει προοπτικές ο προγραμματισμός, ως κλάδος, ακόμα και στην Ελλάδα... αλλά τους εργοδότες (αν είσαι υπάλληλος) και τους πελάτες (αν είσαι freelancer) δεν τους αλλάζεις την νοοτροπία.

Πάντως αν έχεις πιο συγκεκριμένη γνώμη για πόλεις στο εξωτερικό, θα το εκτιμούσα.

Και για τα δυο. Αποψη μου απλα.

Θεσσαλονικη ειναι. Βρηκε θεσεις με συμβολαιο οχι σαν freelancer. Γενικα ικανοποιημενος.

Το πολεις ειναι σχετικο. Ειναι χιλιαδες. Δες πια χωρα σου ταιριαζει, ποιες γλωσσες ξερεις, που μπορεις να κολλησεις πιο ευκολα. Προσωπικη μου αποψη αυτο το αντικειμενο δεν εχει τραγικες διαφορες αναμεσα στις διαφορετικες προηγμενες δυτικες χωρες. Οποτε δες τι σε βολευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...