Προς το περιεχόμενο

Υποστήριξη Apple Pay και από τη Eurobank


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, panos- είπε

Παίρνω κανονικά επιστροφή… Τι κάρτα έχεις;

Eurobank VISA WWF. Στην τελευταία επικοινωνία με την "εξυπηρέτηση" πελατών αναφέρθηκε ότι οι VISA κάρτες είχαν πρόβλημα, που αποκαταστάθηκε από 1/6. Από τότε έχω κάνει 2 (από τις 3) συναλλαγές στο MyMarket, προφανώς εκκαθαρίστηκαν, αλλά πόντοι γιοκ. (Για εξαργύρωση να μην πούμε καν -άλλο ανέκδοτο αυτό.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ααα μάλιστα. Εγώ αναφέρομαι στην Debit Mastercard, ίσως για αυτό να μην είχα θέμα.

Δοκιμασες να περάσεις ξανά την κάρτα (για να πάρει καινούριο αριθμό κάρτας) μήπως ξεκολλήσει; 

Η εξαργύρωση είναι αρκετά περίπλοκη, ιδίως με τα mobile wallets που η κάρτα αποκτά άλλο 16ψηφιο. Σίγουρα στο μέλλον θα το φτιάξουν, όπως και στην αρχή των ανέπαφων καρτών (2013; ) που δεν μπορούσες να εξαργυρώσεις αν περνούσες ανέπαφα την κάρτα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να καταλάβετε το επίπεδο της "εξυπηρέτησης" πελατών της Eurobank, κάποιος εκπρόσωπος είπε ότι για την Επιστροφή (πόντοι και εξαργύρωση) είναι αναγκαίο να γίνει η συναλλαγή μέσω... POS της Eurobank. Όπερ άτοπον προφανώς, αφού τα MyMarket σε ΟΛΗ την Ελλάδα χρησιμοποιούν αποκλειστικά POS της Viva Payments. Αν λοιπόν ίσχυε η... κασέτα που έπαιξε ο εκπρόσωπος, τότε δεν θα μπορούσε να υφίσταται συνεργασία με τα MyMarket για το πρόγραμμα Επιστροφή.

5 λεπτά πριν, panos- είπε

Δοκιμασες να περάσεις ξανά την κάρτα (για να πάρει καινούριο αριθμό κάρτας) μήπως ξεκολλήσει; 

Δηλαδή να αφαιρέσω την κάρτα στο Apple Wallet και να την προσθέσω ξανά; Όχι, δεν έχω δοκιμάσει. Ούτε μου σύστησε φυσικά κάτι τέτοιο κανένας από την "εξυπηρέτηση" πελατών.

Αναφορά σε κείμενο

όπως και στην αρχή των ανέπαφων καρτών (2013; ) που δεν μπορούσες να εξαργυρώσεις αν περνούσες ανέπαφα την κάρτα σου.

Αυτό (ότι δεν γίνεται ανέπαφα εξαργύρωση ακόμα και με τη φυσική κάρτα), το λέει ακόμα και σήμερα η "εξυπηρέτηση" πελατών! :-D

Επεξ/σία από Dead-Poet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δικιά μου εμπειρία είναι μικτή!

Σε supermarket Αφροδίτη, πληρώνοντας με το ρολόι με ρωτάει για εξαργύρωση (και φυσικά περνιούνται οι πόντοι)

Σε βενζινάδικα Ελιν, σε ένα πέρασαν κανονικά (χωρίς να ρωτήσει για εξαργύρωση), σε άλλο δεν πέρασαν

Jumbo επίσης δεν πέρασαν.

 

Ίσως έχει να κάνει με το software του POS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, giostau είπε

Ίσως έχει να κάνει με το software του POS?

Όπως καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις, μάλλον έχει να κάνει με το ότι η τράπεζα δεν έχει διασφαλίσει να λειτουργεί στο Apple Pay η Επιστροφή με ΟΛΑ τα POS των επιχειρήσεων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, και μάλιστα δεν είναι ακόμα (!) σε θέση να δώσουν μια σαφή απάντηση στον πελάτη ότι "ναι, υπάρχουν περιπτώσεις όπου δεν λειτουργεί". Λες και είναι ντροπή να το πουν, για να ξέρουμε πώς να πορευόμαστε...

 

Το προφανές συμπέρασμα που εξάγεται πάντως, είναι ότι αν δεν θέλουμε να... ρίχνουμε ταρώ για το αν θα πάρουμε πόντους ή όχι, θα πρέπει να συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε τη φυσική κάρτα και όχι το Apple Pay, για άγνωστο ακόμα διάστημα.

Επεξ/σία από Dead-Poet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Και εγώ πάντως που πέρασα την κάρτα μου (Eurobank) σήμερα στο Apple Pay έτσι για να δοκιμάσω, δεν μου ήρθε κάποιο email ενημέρωσης όπως συνήθως ερχόταν, ούτε η συναλλαγή  φαίνεται μέσα στο E-Banking ενώ το υπόλοιπο έχει μειωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγο όταν πληρώνεις με apple pay η συναλλαγή δεν εμφανίζεται μέχρι να εκκαθαριστεί, δηλαδή λειτουργεί όπως πριν (πρόσφατα η Eurobank πρόσθεσε την εμφάνιση της συναλλαγής που έχει δεσμεύσει το ποσό, ομως από ότι φαίνεται μόνο στις συναλλαγές με την φυσική κάρτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...