Προς το περιεχόμενο

γεωργία ακριβείας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, επειδη με ενδιαφέρει να κανω ενα σχετικό θέμα στην πτυχιακή μου (μια εφαρμογή τεχνητης νοημοσυνης στη γεωργία) ψάχνω σχετικά μαθηματα ωστε να προετοιμαστω. εχω βρει το συντομο πρόγραμμα στο ΕΑΠ, γνωρίζεται αν υπάρχει κάποιο άλλο αντιστοιχο μαθημα, αν ειναι δωρεαν ακόμα καλύτερα,  που να μπορω να παρακολουθήσω, σε ελληνικά ή αγγλικά? Αυτο το έχει κάνει κάποιος? εμεινε ικανοποιημένος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Το έχω τελειώσει από τον πρώτο του κύκλο το σύντομο πρόγραμμα γεωργίας ακριβείας του ΕΑΠ και έχω να πω ότι δεν αξίζει τα λεφτά του και κατά 99% δεν θα σε καλύψει, πολύ γενικό και παρωχημένο καθώς δεν είναι καθόλου κοντά στις τελευταίες εξελίξεις.

Γνώμη μου είναι να κάνεις ένα καλό ψάξιμο στα τελευταία papers για precision agriculture (scihub is your friend) και να δεις κάποια webinars από εταιρείες που είναι αυτή τη στιγμή leading στο χώρο (Slantrange, Pix4D και Onesoil μου αρέσουν εμένα) τα οποία παρότι έχουν μέσα και προώθηση των προϊόντων τους, θα σου δώσουν μια καλή εικόνα που πάει το πράγμα. Έχω και εγώ πολύ υλικό μαζεμένο, αν χρειαστείς κάτι παραπάνω εννοείται να βοηθήσω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chrxour είπε

Καλημέρα!

Το έχω τελειώσει από τον πρώτο του κύκλο το σύντομο πρόγραμμα γεωργίας ακριβείας του ΕΑΠ και έχω να πω ότι δεν αξίζει τα λεφτά του και κατά 99% δεν θα σε καλύψει, πολύ γενικό και παρωχημένο καθώς δεν είναι καθόλου κοντά στις τελευταίες εξελίξεις.

Γνώμη μου είναι να κάνεις ένα καλό ψάξιμο στα τελευταία papers για precision agriculture (scihub is your friend) και να δεις κάποια webinars από εταιρείες που είναι αυτή τη στιγμή leading στο χώρο (Slantrange, Pix4D και Onesoil μου αρέσουν εμένα) τα οποία παρότι έχουν μέσα και προώθηση των προϊόντων τους, θα σου δώσουν μια καλή εικόνα που πάει το πράγμα. Έχω και εγώ πολύ υλικό μαζεμένο, αν χρειαστείς κάτι παραπάνω εννοείται να βοηθήσω!

ευχαριστώ! ψαχνω κάτι καθαρά πανω στις τεχνολογίες ΑΙ που χρησιμοποιουνται καθώς εχω ελλείψεις, αλλα μάλλον θα πάω στην ασφαλή λύση των αισθητήρων και των αυτοματισμων με λιγο ΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chrxour είπε

Έχω και εγώ πολύ υλικό μαζεμένο, αν χρειαστείς κάτι παραπάνω εννοείται να βοηθήσω!

Θα με ενδιέφερε και εμένα ο τομέας. Αν μπορούσες να μοιραστείς το υλικό που έχεις, θα σου ήμουν ευγνώμων..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, filip123go είπε

Θα με ενδιέφερε και εμένα ο τομέας. Αν μπορούσες να μοιραστείς το υλικό που έχεις, θα σου ήμουν ευγνώμων..!

Επειδή ασχολούμαι επαγγελματικά με τον συγκεκριμένο τομέα, έχω αρκετό υλικό από τις δουλειές που έχουμε ολοκληρώσει ως τωρα και από παρουσιάσεις/σεμινάρια με εταιρείες. Αν θέλεις στείλε μου ένα pm και ευχαρίστως να μοιραστώ ότι σε ενδιαφέρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει και εμένα, σε ερασιτεχνικό επίπεδο πρώτα, έχω λίγα δέντρα και θα γίνω ο πρώτος μου πελάτης.  Απλά ήθελα να ρωτήσω πρέπει να είσαι γεωπονος για να ασχοληθείς; Εγώ είμαι τεχνικός Internet,  ξέρω αρκετά καλά το τεχνικό μέρος, θα μπορούσα να ασχοληθώ επαγγελματικά στο μέλλον;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2021 στις 11:01 ΠΜ, ARRASS είπε

Με ενδιαφέρει και εμένα, σε ερασιτεχνικό επίπεδο πρώτα, έχω λίγα δέντρα και θα γίνω ο πρώτος μου πελάτης.  Απλά ήθελα να ρωτήσω πρέπει να είσαι γεωπονος για να ασχοληθείς; Εγώ είμαι τεχνικός Internet,  ξέρω αρκετά καλά το τεχνικό μέρος, θα μπορούσα να ασχοληθώ επαγγελματικά στο μέλλον;

 

Eξαρταται σε τι βαθμό θες να εμβαθύνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, velociraptoras είπε

Eξαρταται σε τι βαθμό θες να εμβαθύνεις. 

Ας πούμε θέλεις να κάνεις καλύτερη χρήση του νερού, βάζεις αισθητήρες υγρασίας στο χώμα και στην επιφάνεια και έχεις πρόσβαση σε μετεορολογικα δεδομένα. 

Εγώ δεν έχω τη φιλοδοξία να προσφέρω υπηρεσίες στη Θεσσαλία, μένω σε χωριό, ο καθένας έχει ένα κήπο με ντομάτες και παρόμοια φυτά και ξοδεύει το νερό λες και είναι άπειρο, η αποθέωση βέβαια είναι όταν ποτιζει το Σάββατο, φεύγει Θεσσαλονίκη και τη Δευτέρα βρέχει. Θα μπορούσα να ασχοληθώ επαγγελματικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ARRASS είπε

Ας πούμε θέλεις να κάνεις καλύτερη χρήση του νερού, βάζεις αισθητήρες υγρασίας στο χώμα και στην επιφάνεια και έχεις πρόσβαση σε μετεορολογικα δεδομένα. 

Εγώ δεν έχω τη φιλοδοξία να προσφέρω υπηρεσίες στη Θεσσαλία, μένω σε χωριό, ο καθένας έχει ένα κήπο με ντομάτες και παρόμοια φυτά και ξοδεύει το νερό λες και είναι άπειρο, η αποθέωση βέβαια είναι όταν ποτιζει το Σάββατο, φεύγει Θεσσαλονίκη και τη Δευτέρα βρέχει. Θα μπορούσα να ασχοληθώ επαγγελματικά; 

ναι αν πιάνουν τα χέρια σου με αυτοματισμούς κλπ, εσυ την εφαρμογή θα κάνεις δε θες φανταζομαι να αναπτύξεις κάτι νέο. εδω τα ατομα που γνωρίζω που τα κάνουν αυτά ειναι ηλεκτρολόγοι/ηλεκτρονικοί, δεν ξέρω αν χρειάζεται καποια αδεια, εμείς για τα δικά μας χωράφια τα εγκαταστησαμε μόνοι μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...