Προς το περιεχόμενο

Μεγάλο ping σε fps παιχνίδια.


thanosgk13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, το τελευταίο διάστημα έχω θέμα με το ping σε online παιχνίδια fps, ξεκινάω με 75ms αλλά ανεβαίνει μέχρι και 400ms(στιγμιαία μεν άλλα το κάνει συχνά). Είμαι με forthnet, χρησιμοποιώ ένα ZTE H108NS ενσύρματα με το pc και σας παραθέτω τις πληροφορίες από το router. Επειδή με την εξυπηρέτηση πελατών δεν βγάζω άκρη, θεωρείται πως αν αλλάξω ρούτερ θα δω αλλαγή;

router.png.948e175bd1956e8a6fdc8787cb47175a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω Τάκη,

Η σωστή λύση , το δηλώνεις βλάβη για να δεί το δίκτυο ο ΟΤΕ. Αλλά η βλάβη σου είναι λίγο δύσκολη , αν ο τεχνικός βάλει πάνω το όργανο και μετρήσει 5 λεπτά και δε βγάλει λάθη ... θα φύγει. 

Εναλλακτικά για τα λάθη στη γραμμή μπορείς να ζητήσεις από τον πάροχο να σου θέσει ένα fastpath profile με μεγαλύτερο target snr π.χ 9 ή 11 , θα χάσεις 2-3 Mbps όμως.

Από τότε που γίνανε όλα VOIP το ρεύμα επάνω στον χαλκό έπαψε να ταξιδεύει, οπότε ο χαλκός άρχισε να χάνει ποιότητα λένε . Σωτηρία αλλαγή ζευγαριού από το συνεργείο ή οπτική όταν σκάψουν κ σου φέρουν.

Αυτά ΑΝ το θέμα προκαλείται από τα λάθη στη γραμμή, αλλιώς δοκίμασε και τα παρακάτω :

1. Στο κάνει σε όλα τα games ? (αν παίζεις παραπάνω από ένα)

2. Άνοιξε το Resource Monitor των Windows 10 , πήγαινε στο Network -> connections Και θα βρεις το game executable Και σε ποιές IP κάνει σύνδεση , μπορεί να έχει διάφορες π.χ Authentication server, VOIP server, GAme server, patch server etc. κράτα τα σε ένα notepad, δεν θα είναι τα ίδια κάθε φορά και λογικά ανάλογα την εταιρία. 

3. Άνοιξε τρία CMD και χτύπα στο καθένα :
I. ping -t 192.168.1.1 
ΙΙ. ping -t 
194.219.227.2
III. ping -t 8.8.8.8 

Άστα ανοιχτά πίσω να τρέχουν. 

4. Άνοιξε ένα εργαλείο θερμοκρασίας CPU / VGA . Κάνε μας clarify αν όταν έχεις το θέμα με το jitter έχεις και FPS drops. (ανοιξέ τον μετρητή από τα game properties ή τον VGA driver σου)

5.Αν έχεις NVIDIA VGA, δες σε ποιόν δίσκο κάνει record temp τα data το GEFORCE Experience, καλύτερα κλείστο προσωρινά να δεις αν το πρόβλημα συνεχίζει.

6. Δες που έχεις το αρχείο της εικονικής μνήμης. Όρισε το 2 φορές το μέγεθος της RAM min/max same value.

7. Όταν σου κάνει το issue, δες στα τρία παράθυρα DOS (cmd) αν σου έκανε spike ΚΑΙ στα τρία or else do clarify 

8. Ασχέτως αν έχεις το pc στο router, έχεις Powerline adapters για κάποια άλλη συσκευή σε μέσα δωμάτιο ; 

9. Κάνε reboot το Modem να μηδενίσουν τα λάθη - μετρητής. Αφού σου κάνει το πρόβλημα, ΜΗΝ κάνεις reboot το modem. κάνε ένα print screen τη σελίδα με τα στατιστικά γραμμής/λάθη.  

10. Κάνε update chipset drivers της μητρικής και της κάρτας δικτύου. 

11. Απενεργοποίησε ότι Green/ECO energy shit ρύθμιση βρεις στις ιδιότητες της καρτας δικτύου. Μαζί και το Jumbo frames.

12. Δοκίμασε αν έχεις άλλο LAN cable. 

13. Δες την υγεία του δίσκου σου με το HD sentinel (free) 

14. Όταν σου κάνει spikes, δες αν διάβασε ο δίσκος κάποιο μεγάλο αρχείο ή αν είχες πολλά I/O. Δες επίσης αν κάποια εφαρμογή ζήτησε απότομα και πήρε πολλά data

15. Χωρίς να τρέχεις τίποτα (IDLE), δες πόσο CPU usage / RAM / network έχεις

16. Κάνε reboot το pc και μην ανοίξεις browser, παίξε και δες αν στο κάνει κ πάλι. 

17. Δες αν έχεις αφήσει ανοικτά τα Windows updates σε άλλα PC /sharing

18. Πήγαινε στις ρυθμίσεις ενέργειας και βάλε τα όλα full performance. 

19. κατέβασε και βάλε το 1Usmus Ryzen power plan

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Vasilius είπε

Δεν νομίζω Τάκη,

Η σωστή λύση , το δηλώνεις βλάβη για να δεί το δίκτυο ο ΟΤΕ. Αλλά η βλάβη σου είναι λίγο δύσκολη , αν ο τεχνικός βάλει πάνω το όργανο και μετρήσει 5 λεπτά και δε βγάλει λάθη ... θα φύγει. 
 

19. κατέβασε και βάλε το 1Usmus Ryzen power plan

 

 

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση και την βοήθεια,
1)δοκίμασα χθες διάφορα παιχνίδια και το θέμα εμφανίζεται μόνο εντός steam (pubg, cs), warzone για παράδειγμα δεν μου το έκανε. Για hardware (ryzen 5 2600, rx 580, 16gb 3000hz ram, WD Blue 3D SSD 500GB, rmx 650x) αν και δεν το αποκλείω να υπάρχει πρόβλημα, σε usage και θερμοκρασίες βλέπω φυσιολογικά πράγματα. Με λίγο ψάξιμο χθες για το steam μόνο, βρήκα αυτο: "Open the Steam client and use the dropdown menu in the top left of your screen (labeled "Steam") to select Settings (sometimes called Preferences). Click the "In Game" tab, and you will see an option to adjust your max pings per minute. Set this to 1,500 or lower." Ως προεπιλογή μου είχε το 5000(auto), το άλλαξα σε 250, δοκίμασα 2-3 ματσάκια και βλέπω καλυτέρευση, δεν κοκκινίζει το ping σε 400/500αρια μένει 73-120 περίπου. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή όντως αυτό ήταν το πρόβλημα.
Θα το παρακολουθήσω πάντως και θα δοκιμάσω μέσα στο Σαββατοκύριακο ότι μου πρότεινες αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...