Προς το περιεχόμενο

No internet με Win10 20H1 ή 20Η2 σε Acer 5750G


Inkjjl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω ένα Acer 5750G και όλα καλά με Win10 1909 αλλά όταν το αναβαθμίζω σε 20Η1 ή 20Η2, χάνει το internet connectivity. Τα έχω δοκιμάσει όλα μέσω κονσόλας, registry edits κτλ κτλ και δε γίνεται ΤΙΠΟΤΑ. Κάτω λέει disconnected και δείχνει να κολλάει το DNS service.

Θα εκτιμούσα τη βοηθειά σας γιατί αν δε λυθεί και με 21Η1, θα τρελαθώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Το ίδιο πρόβλημα μου παρουσίασε και εμένα σε ένα dell latitude d630. Το πρόβλημα οφειλόταν στον τερματισμό υποστήριξης από τα windows 10 της καρτούλας wifi Intel(R) PRO/Wireless 2915ABG από την έκδοση 20H1 και μετά.

      Στο internet κυκλοφορούν λύσεις με τροποποιημένους drivers που επιτρέπουν στην κάρτα να συνεχίσει να λειτουργεί.

      Εγώ προτίμησα την λύση αγοράς μίας μεταχειρισμένης κάρτας της intel (δεν θυμάμαι μοντέλο) η οποία λειτουργεί κανονικά.

      Επίσης σε ένα dell d620 μου παρουσίασε πρόβλημα η θύρα ethernet (ελεγκτής ένα τσιπάκι conexant). Η λύση δυστυχώς ήταν αγορά usb to ethernet adapter καθώς όποιος driver και να δοκίμασα δεν έπαιξε.

      Το δικό σου μηχάνημα είναι πιο καινούριο και δύσκολα να έχει τέτοιο πρόβλημα. Κοίτα απλά μήπως έπεσες και εσύ στην περίπτωση.

      Σε κάθε περίπτωση δοκίμασε πρώτα ότι σου γράφει πιο πάνω ο micos000.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάσα με φρέσκα drivers και με τα παλιά της Acer. Τίποτα απολύτως. Δεν είναι ότι δεν αναγνωρίζει τη συσκευή ή κάτι τέτοιο απλά κολλάει κάτω το network indicator και λέει disconnected. Το κάνει και με το LAN που είναι μία Broadcom Gibabit.

Έχεις κανά link καλό για τροποποιημένους drivers Atheros και Broadcom?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...