Προς το περιεχόμενο

Επίδομα ανεργίας και πρακτική άσκηση


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας υποθέσουμε ότι είμαι εγγεγραμμένος άνεργος στον ΟΑΕΔ και είμαι δικαιούχος του επιδόματος ανεργίας, στο διάστημα αυτό μπορώ να κάνω αμισθί πρακτική άσκηση και να παίρνω το επίδομα ανεργίας? Η θα πάψω να είμαι εγγεγραμμένος άνεργος για όσο διάστημα κάνω πρακτική άσκηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω να σου απαντησω με σιγουρια
ΑΛΛΑ μαλλον οχι...
θα σου δωσω πιο απλο παραδειγμα:
Φιλος τελειωνει την σχολη,
κανει μεταπτυχιακο (μτπχ ),
ΟΧΙ μεταπτυχιακο προγραμμα για εργαζομενους.
Μενει ανεργος, μπαινει ταμειο ανεργειας
και του ειπαν τηλεφωνικα απο τον ΟΑΕΔ πως θα του ζητησουν τα λεφτα που πηρε πισω
γιατι δεν  τα δικαιουται καθως το μτπχ του δεν ηταν για εργαζομενους.
Εκλεισε το τηλ, δεν ειχε δωσει τα στοιχεια του!
Ωστοσο αν μαθεις πες μου γιατι με ενδιαφερει αμεσα και το ψαχνω κι εγω αυτο το διαστημα!!!!
* επισης δε νομιζω πως μπορεις να κανεις εντελως αμισθι πρακτικη ασκηση!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Raylan είπε

Ας υποθέσουμε ότι είμαι εγγεγραμμένος άνεργος στον ΟΑΕΔ και είμαι δικαιούχος του επιδόματος ανεργίας, στο διάστημα αυτό μπορώ να κάνω αμισθί πρακτική άσκηση και να παίρνω το επίδομα ανεργίας? Η θα πάψω να είμαι εγγεγραμμένος άνεργος για όσο διάστημα κάνω πρακτική άσκηση?

ΦΑΙΝΕΤΑΙ η πρακτική άσκηση ?

Αν ΝΑΙ, κάνεις αναστολή για όσο διάστημα διαρκεί η πρακτική άσκηση και ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ το επίδομα ΜΕΤΑ.

ΔΕΝ το χάνεις, αναστέλλεται προσωρινά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΦΑΙΝΕΤΑΙ η πρακτική άσκηση ?

Αν ΝΑΙ, κάνεις αναστολή για όσο διάστημα διαρκεί η πρακτική άσκηση και ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ το επίδομα ΜΕΤΑ.

ΔΕΝ το χάνεις, αναστέλλεται προσωρινά.

Δεν ξέρω πως δουλεύει το σύστημα για να σου πω αν θα φαίνεται η όχι.

Εγώ θέλω να κάνω πρακτική άσκηση χωρίς αμοιβή σε έναν φίλο μου για να πάρω το πτυχίο, στο διάστημα αυτό για τον ΟΑΕΔ θα είμαι εγγεγραμμένος άνεργος?

Η λογική λέει ότι εφόσον δεν αμείβομαι και ούτε πληρώνω ασφαλιστικές εισφορές παραμένω εγγεγραμμένος άνεργος, αλλά "Ελλάδα και εργασιακά" δεν υπάρχει λογική. :P

Δεν θέλω να χάσω το δελτίο ανεργίας ούτε το επίδομα..

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο στην υπηρεσία του Δήμου στον υπεύθυνο για τον ΟΑΕΔ να μάθω τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση και θα σας ενημερώσω..

Αν τώρα υπάρχει κάποιος που έχει περάσει από την ίδια θέση να μας πει τι γίνεται και να μοιραστεί την εμπειρία του μαζί μας ελεύθερα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Raylan είπε

Δεν ξέρω πως δουλεύει το σύστημα για να σου πω αν θα φαίνεται η όχι.

Εγώ θέλω να κάνω πρακτική άσκηση χωρίς αμοιβή σε έναν φίλο μου για να πάρω το πτυχίο, στο διάστημα αυτό για τον ΟΑΕΔ θα είμαι εγγεγραμμένος άνεργος?

Η λογική λέει ότι εφόσον δεν αμείβομαι και ούτε πληρώνω ασφαλιστικές εισφορές παραμένω εγγεγραμμένος άνεργος, αλλά "Ελλάδα και εργασιακά" δεν υπάρχει λογική. :P

Δεν θέλω να χάσω το δελτίο ανεργίας ούτε το επίδομα..

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο στην υπηρεσία του Δήμου στον υπεύθυνο για τον ΟΑΕΔ να μάθω τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση και θα σας ενημερώσω..

Αν τώρα υπάρχει κάποιος που έχει περάσει από την ίδια θέση να μας πει τι γίνεται και να μοιραστεί την εμπειρία του μαζί μας ελεύθερα.. :)

Μα, σου έγραψα.

Δεν το χάνεις, αναστέλλεται.

ΥΓ. Κάπου, τα έχεις μπερδέψει. 

Για να δικαιουσαι επίδομα ανεργίας πρέπει να είσαι διαθέσιμος για εργασία !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 ώρες πριν, Raylan είπε

Δεν ξέρω πως δουλεύει το σύστημα για να σου πω αν θα φαίνεται η όχι.

Εγώ θέλω να κάνω πρακτική άσκηση χωρίς αμοιβή σε έναν φίλο μου για να πάρω το πτυχίο, στο διάστημα αυτό για τον ΟΑΕΔ θα είμαι εγγεγραμμένος άνεργος?

Η λογική λέει ότι εφόσον δεν αμείβομαι και ούτε πληρώνω ασφαλιστικές εισφορές παραμένω εγγεγραμμένος άνεργος, αλλά "Ελλάδα και εργασιακά" δεν υπάρχει λογική. :P

Δεν θέλω να χάσω το δελτίο ανεργίας ούτε το επίδομα..

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο στην υπηρεσία του Δήμου στον υπεύθυνο για τον ΟΑΕΔ να μάθω τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση και θα σας ενημερώσω..

Αν τώρα υπάρχει κάποιος που έχει περάσει από την ίδια θέση να μας πει τι γίνεται και να μοιραστεί την εμπειρία του μαζί μας ελεύθερα.. :)

Κάτι έχεις καταλάβει λάθος, μπορεί να μην αμοιβεσαι αλλά πρέπει να δηλωθεί στην εταιρία ότι εργάζεσαι ώστε να είναι καλυμμένοι και αυτοί και εσύ σε περίπτωση εφόδου της επιθεωρήσης εργασίας

Κάποια κάλυψη η έστω κάπως θα πρέπει να ειδσι δηλωμένος άρα και πρακτικά δεν θα είσαι άνεργος

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλημέρα.

Στο ίδιο θέμα, αλλά αντίστροφα: στην επιχείριση Χ κάνω πρακτική άσκηση που είναι δηλωμένη στο ΕΡΓΑΝΗ (αμισθή, αλλά με ασφαλιστικές εισφορές) και είμαι εργαζόμενος στην στην επιχείριση Υ. Δικαιούμαι το επίδομα ανεργίας ή πρέπει να διακόψω/αναστείλω την πρακτική άσκηση; 

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ απλό. Ταμείο ανεργίας 

. Σημαίνει επίδομα σε ανέργους. Γιατί το κάνετε δύσκολο;  επίσης πρέπει να γίνει απόλυση κ όχι παραίτηση για να μπεις ταμείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/5/2021 στις 6:10 ΜΜ, Raylan είπε

Η λογική λέει ότι εφόσον δεν αμείβομαι και ούτε πληρώνω ασφαλιστικές εισφορές παραμένω εγγεγραμμένος άνεργος, αλλά "Ελλάδα και εργασιακά" δεν υπάρχει λογική. :P

Δεν θέλω να χάσω το δελτίο ανεργίας ούτε το επίδομα..

Ειναι πολυ ενδιαφερον οτι ο καθενας βλεπει τα πραγματα οπως τον συμφέρουν. Παιρνεις ταμειο ανεργειας, γιατι μπορεις να δουλέψεις αλλα δεν βρισκεις δουλεια. Δεν παιρνεις ταμειο ανεργιας για να κάνεις πρακτικη στον φίλο σου.

τελικα τι εγινε? το εχασες το επίδομα ?

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...