Προς το περιεχόμενο

CoolerMaster MasterBox Q300L Airflow


GreeKar98K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum, αναζητώ τα φώτα σας.

Έχω ένα pc που στεγάζεται στο αναγραφόμενο κονσερβοκούτι CoolerMaster MasterBox Q300L.

xlarge_20180216110439_13ecb15d.jpeg.bf698e8f64b9ca2e6a0eddcfc240fdf8.jpeg

Τα λοιπά χαρακτηριστικά που μας αφορούν:

RTX 3060 Gaming OC Gigabyte

Ryzen 3 3100(stock cooler)

B450 Asrock

 

Ο υπολογιστής τρέχει εφαρμογές distributed computing (έντονο gpu load δηλαδή) και προσπαθώ να κρατήσω χαμηλά τις θερμοκρασίες της κάρτας, ενώ παράλληλα κρατάω χαμηλά τα rpm των fans, καθώς είναι στον χώρο που διαμένω και δεν θέλω να είναι audible το βράδυ.

Στην διάθεση μου έχω πλέον πέρα από το stock exhaust fan του κουτιού και ένα άλλο δεύτερο από ένα κουτί aerocool, το οποίο συνδέεται με molex καθώς η μητρική δεν έχει άλλο header.

O υπολογιστής τρέχει χωρίς το πλαϊνό παράθυρο καθώς λόγω του pass through design της Gigabyte ο m.2 ssd βρίσκεται δίπλα στο exhaust της κάρτας και έχει μια τάση να τσουρουφλιζεται, λόγω της έλλειψης airflow.

 Η ερώτηση λοιπόν είναι, που να τοποθετήσω το δεύτερο ανεμιστήρακι για να βοηθήσω την ψύξη. 

Δοκίμασα μπροστά, λίγο πάνω από την νοητική γραμμή του ύψους της κάρτας, με την λογική να σπρώχνει το exhaust της κάρτας στην εξαγωγή του κουτιού. Δεν πέτυχε με ανοιχτό κουτί. Ανέβηκε η θερμοκρασία της κάρτας. Με κλειστό το πλαϊνό παράθυρο τα ίδια.(απλά σώζεται κάπως ο δίσκος)

Δοκίμασα από πάνω, στην ευθείας του pass through της κάρτας. Δεν πέτυχε. 0 διαφορά.

 

Δοκίμασα κάτω από την κάρτα, για να δίνει με μεγαλύτερη πίεση αέρα στην κάρτα. Δεν πέτυχε. Τα ποδαράκια του κουτιού είναι πολύ κοντά και πρακτικά η διαφορά που δημιουργείται δεν φαίνεται να είναι μετρήσιμη.

 

Δοκίμασα απ'έξω από τον υπολογιστή, στο πάτωμα, με κατεύθυνση προς την κάρτα.

Πέτυχε. Βλέπω μετρήσιμη μείωση της τάξεως του 1-1,5°C. Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να το έχω στο πάτωμα. Κινείται κόσμος στον χώρο και φοβάμαι μη φάει κανένα σουτ και το ψάχνω.

 

Προτάσεις;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουτί ανοιχτό και airflow δεν βλέπω πως συνδυάζονται.

Μπροστά έχεις fans; Βάλε 2x120 ή 2x140 να βάζουν αέρα και πίσω να βγάζουν 2, ένα δίπλα στα ports της μητρικής και ένα πίσω/πάνω.

Ακόμη και η ίδια εταιρία έτσι περίπου το προτείνει

excellent-thermal-performance-bannerdesk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

xlarge_20210224164943_8c6daeeb.jpeg.fd6e6cabdf5b15b7854ae2e05556aef7.jpeg

Δεν είναι στο budget αυτή την στιγμή η αγορά έξτρα fans. Με κλειστό το πλαϊνό, δεν αρκεί η ροή και ζεστός αέρας από το πίσω μέρος της κάρτας μένει πλησίον του m.2 που είναι σχεδόν από πάνω. Φαντάσου, θερμοκρασίες 65°C+ για τον δίσκο. Για αυτό προτιμώ ανοιχτό και ας το καθαρίζω κάθε εβδομάδα μιας και τα φίλτρα δε κάνουν τη δουλειά τους.

Screenshot_2021-05-25-19-03-53-535_com_miui.gallery.jpg.e0fe94735c5baa257bff5b07223910d6.jpg

Don't mind το χαρτί, είναι για να κόβει το rgb.

Επεξ/σία από GreeKar98K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε βλέπω διαφορετική λύση, τουλάχιστον για το δικό μου σκεπτικό.

Ανοιχτό κουτί σημαίνει οτι οι ανεμιστήρες βγαίνουν εκτός. Δεν υπάρχει πλέον αυτό που λες "ροή". Στροφές δε θες να ανεβάσεις, ανεμιστήρες δε θες να βάλεις, τι άλλο έμεινε; Μόνο τον ανεμιστήρα του σπιτιού να τον βάλεις να φυσάει επάνω στο ανοιχτό κουτί ή να κλιματίσεις το δωμάτιο. Δε βλέπω όμως πως θα σου έρθει πιο φτηνά. Επόμενη λύση βουντού και μαύρη μαγεία αλλά δεν είναι η ειδικότης μου :D

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...