Προς το περιεχόμενο

Clone hdd σε nvme


8anos94

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μόλις πήρα ένα nvme και έχω τα πάντα όλα σε έναν hdd απλά η μητρική μ δεν μπορεί να δει και τους δύο σκληρούς ταυτόχρονα και θέλω να κανω clone τον hdd στον nvme.τι πρόγραμμα θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω; Έχω έναν εξωτερικό σκληρό για την μεταφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι για το σύστημα της υπογραφής, είναι ένα σύστημα ότι να ναι ... Ούτε μάρκα δεν έχει η μητρική ( refurbished) οπότε όταν έκανα την κίνηση να βάλω sata 1 και mvme δεν έβλεπε τον nvme  έβγαλα sata 1 έβαλα nvme τότε τον είδε , έχει όλα και όλα 2 sata και το ένα πάει στο cd/dvd που για την δουλειά είναι δυστυχώς ακόμα απαραίτητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει κανα μοντέλο πουθενά τυπωμένο πάνω της; Ισως στο πισω μερος;

Αν δεν τα βλέπει πάντως κούμπωσε τα σε κάποιο άλλο που βλέπει όλα τα drives και τράβα κλώνο με macrium.

Εντύπωση μου κάνει πάντως. Αν μπορείς ανέβασε καμια φώτο της μητρικής.

Δες και μια επιλογη στο bios αν την έχει "M.2 and SATA Express Mode Configuration" και παίξε μηπως στα δει και τα 2.

Και επιπλέον άλλαξε απο uefi σε csm ή αντίστροφα, ανάλογα με το πως είναι τώρα.

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ο m2 controller να είναι SATA και όχι PCiE και να μοιράζεται τα irq με τις υπόλοιπες sata θύρες. Αν δεν μας πεις όμως ποια μητρική είναι δύσκολα θα ξεκαθαρίσουμε τι φταίει. Πάντως, αν όντως είναι sata ο m2 controller τζάμπα τον πήρες τον m2 δίσκο. Οι ταχύτητες θα είναι όπως και ενός απλού sata ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλά φωτισμένη φώτο από την μητρική λογικά θα το δείξει. Συνήθως το μοντέλο αναγράφεται ή ανάμεσα στις pci, ή κάτω από τον επεξεργαστή ή ανάμεσα στην cpu και στις μνήμες. Έχω τύχει όμως σε μητρική foxconn να μην γράφει τίποτα και να την βρω από ένα αυτοκόλλητο με ένα serial που ήταν πάνω το μεταλικό των usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...