Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση Node.JS + ReactJS


dhmm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Απο το 2007 γράφω με C#, PHP σαν freelancer και στην δουλειά που είμαι ως ΙΤ. Κάποια στιγμή είχα ξεκινήσει να διαβάζω αλλά λόγω φόρτου σταμάτησα.
Έκανα και το λάθος να ξεκινήσω project χωρίς να ξέρω καλά καλά την ReactJS και σταμάτησα.
Θέλω να αρχίσω να ξαναμαθαίνω node.js και react.js που απο ότι βλέπω έχουν μεγάλη ζήτηση στο εξωτερικό.
Δεν είμαι εντελώς άσχετος και μπορώ να κάνω και κάποια πραγματάκια με αυτές τις γλώσσες.

Έχω κάποιες ερωτήσεις πάνω σε αυτές τι γλώσσες.

1) Αν και έχει άπειρα documentation και youtube, udemy, κ.τ.λ θα ήθελα αν μπορείται να μου προτείνεται κάποιο καλό course free η paid ;
2) Σκέφτομαι να κάνω περίπου 10 projects για github portfolio... Έχετε να προτείνεται κάποιο ωστε να αποκτείσω γνώσεις ;
3) Γενικά σε αυτές τις 2 γλώσσες τι λέτε να μάθω οπωσδήποτε ; π.χ. εξτρά βιβλιοθήκες κ.τ.λ.
4) Ποια topics θεωρείται ότι είναι σημαντικά ; πχ. testing, e.t.c
5) Υπάρχει κάποιο community η οτιδήποτε εδώ στην Ελλάδα που γίνονται events, etc. για να συμμετέχω ;
Οποιαδήποτε άλλη γνώμη δεκτή ευχαρίστως...

Ευχαριστώ σε όλους/όλες για τις απαντήσεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο course να προτείνω, αν και έχω ακούσει καλά λόγια για τον Kent C Doods.

Αν λοιπόν σε ενδιαφέρει να δεις full stack JS, ιδού μια λίστα με μοντέρνα μαραφέτια που έχουν πολλή ζήτηση:

- React & Hooks & Context 

- Typescript

- Node

- Express

- Jest / React Testing Library (για testing)

- Knex

- Mock Service Worker (για testing)

- React Hook forms / Yup 

- Eslint / prettier

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά διάβασε για typescript. Τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιείται όλο και λιγότερη javascript σε αυτά τα frameworks και έχουν γίνει πολύ πιο απλά τα πράγματα.

Αφού γνωρίζεις PHP δε θα είναι πολύ δύσκολη η αλλαγή σε typescript.

Σίγουρα το testing παίζει μεγάλο ρόλο, ιδανικό εργαλείο είναι το Jest. 

Project που μπορούν να δείξουν όλο το εύρος των γνώσεων είναι αυτά που έχουν όλα τα στάδια. Πχ μια todo εφαρμογή. θα χρειαστεί design - front-end - api - back-end - mongo.

Εργαλεία που μπορώ να σου προτείνω για την παραπάνω εφαρμογή, είναι NuxtJs με tailwind για design και front, μετα το api σε nestjs όπου θα δημιουργήσεις του controllers και θα χρησιμοποιείς decorators για validation/auth (αν εχεις) και typegoose για βάση (mongo ουσιαστικά, αλλα πιο εύκολη στην υλοποίηση με εύκολα models κλπ, το typegoose φτιάχτηκε για να εκμεταλλεύεται τις ευκολίες της typescript και να κάνει πιο απλή τη ζωή μας).

Το καλύτερο μέρος για να μάθεις για το nest είναι το site του. Έχει σχεδόν τα πάντα μέσα στο documentation.

Γενικά για typescript ένα course που έχω βρει που περιέχει τα πάντα μέσα, είναι αυτό  The Complete 2021 Web Development Bootcamp 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε προεκταση οσων αναφερθηκαν, graphql (υπαρχουν απειροι τροποι για backend εδω) και react native ζητιεται παρα πολυ εξωτερικο με πολυ καλους μισθους.

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην Ελλάδα έχει πολύ μεγάλη ζήτηση η React.js . Ένας mid react dev παίρνει άνετα 1500€ καθαρά Ελλάδα. Ένας senior μπορεί να φτάσει και τα 2300€ καθαρά. 

Για React native μπορεί να πάει ακόμα παραπάνω για είναι ακόμα λιγότερη η προσφορά και έχει αυξηθεί απότομα η ζήτηση.

Σε ότι αφορά τα μαθήματα, έχω κάνει της react στο udemy από τον Stephen Grnder. Είχε και redux αυτό μέσα, για αυτό το επέλεξα. Τα εξηγεί όλα υπέρ-αναλυτικά. Τώρα αν αυτό είναι καλό η κακό, θα το κρίνεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις εικονα απο Ελλαδα; Ενας senior εξωτερικο παιζει απο 70Κ-120Κ $

41 λεπτά πριν, filip123go είπε

Για React native μπορεί να πάει ακόμα παραπάνω για είναι ακόμα λιγότερη η προσφορά και έχει αυξηθεί απότομα η ζήτηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Εχεις εικονα απο Ελλαδα; Ενας senior εξωτερικο παιζει απο 70Κ-120Κ $

 

Όχι φίλε μου, δυστυχώς δεν γνωρίζω καθόλου. Και δεν γνωρίζω κανέναν από Ελλάδα που να γράφει react native. Και στο δικό μου team, το παιδί που γράφει από εξωτερικό είναι και δεν έχω ιδέα πόσο πληρώνεται..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Εχεις εικονα απο Ελλαδα; Ενας senior εξωτερικο παιζει απο 70Κ-120Κ $

70κ-120κ $ είναι μεγάλο εύρος και η έννοια εξωτερικό είναι κάτι τελείος γενικό! Senior με 100κ σε Seattle, NY, Silicon Valley ειναι fail, και στις υπολοιπες US απλα οκ προς κλαιν.

Παρεπιπτόντως, όσες εταιρίες ξέρω που έχουν προσπαθήσει με non native solutions τυπου xamarin/electron/react native σε mobile, ολες παντα το γυριζουνε τελικα σε native. 

Στα του θέματος τώρα, μάθε React, μετα αφιερωσε μια βδομαδα να γνωρισεις και Vue, και θα εισαι κομπλε με τα frontend frameworks.

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

έλω να προσθέσω το 

https://www.pirple.com/

Προσπάθησα με αυτό να μάθω node.js και μου άρεσε. Πάει καιρός. Αξιοσημείωτο είναι ότι δεν χρησιμοποιεί τίποτα έτοιμο ούτε το express.js για server. Σου μαθαίνει ότι χρειάζεται.

Βλέπω έχει τώρα και front end μαθήματα.

Καλές προσφορές κάνει.

Δεν ξέρω τι φταίει στην Ελλάδα με νέες τεχνολογίες. Ζω στη Φλώρινα και βλέπω Αγγελίες από Σκόπια. Τι nodejs react με μισθούς 30.000 - 50.000$

Εδώ Ελλάδα ralaver και WooCommerce με 700 - 1200 ?????

Senior Junior με αυτά έχουν εμμονή οι Έλληνες επιχειρηματίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Παρεπιπτόντως, όσες εταιρίες ξέρω που έχουν προσπαθήσει με non native solutions τυπου xamarin/electron/react native σε mobile, ολες παντα το γυριζουνε τελικα σε native. 

Το μεγαλυτερο ποσοστο που θα επιλεξει react native ειναι οι startups ωστε να βγουν γρηγορα στην αγορα. Το αν θα το γυρισουν αργοτερα εχει να κανει με το τι θελουν απο το app. 
 

Το 70-120 ειναι μεγαλο ευρος γιατι πλεον εχουν αρχισει οι εταιριες και προσφερουν μισθο με βαση τα γεωγραφικα κριτηρια, δεν θα προσλαβουν πχ ινδο στα 120 αλλα στα 70 (γι’αυτο και στοχευουν σε ολο το πλανητη και οχι μονο US, δεν τους συμφερει να ειναι κατοικος αμερικης καθως μαζι με τα bonus και τις ιδ. ασφαλειες ξεφευγει το πραγμα).

 

 πριν λιγες ωρες σε γνωστο μου, καθολου  ασχημα:

 

 

 

04D12D5C-7752-4F91-BA59-86CF35B7A6E7.jpeg

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Predatorkill είπε

 

Το 70-120 ειναι μεγαλο ευρος γιατι πλεον εχουν αρχισει οι εταιριες και προσφερουν μισθο με βαση τα γεωγραφικα κριτηρια, δεν θα προσλαβουν πχ ινδο στα 120 αλλα στα 70 (γι’αυτο και στοχευουν σε ολο το πλανητη και οχι μονο US, δεν τους συμφερει να ειναι κατοικος αμερικης καθως μαζι με τα bonus και τις ιδ. ασφαλειες ξεφευγει το πραγμα).

Και για του λογου το αληθες, πριν λιγο στο reddit ενας τυπος ψαχνει react-native dev:

 

91425B79-B7F7-476E-8C69-7CF640022A8F.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...