Προς το περιεχόμενο

Eξωδικαστικός μηχανισμός ρύθμισης οφειλών


Anthony3091

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, Free Bird είπε

 

Το γράφουν και οι οδηγίες και μου το έχει πει και η πλατφόρμα. Εάν δεν ανεβάσεις αυτό το έντυπο υπάρχει περίπτωση να γυρίσει πίσω η αίτηση και να το ζητήσουν ή μπορεί και να ακυρώσουν τελείως την αίτηση. Τάδε έφη ... πλατφόρμα. 

Σε ποιές οδηγίες αναφέρονται αυτά ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 648
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, dis83 είπε

Σε ποιές οδηγίες αναφέρονται αυτά ; 

http://www.keyd.gov.gr/ryumish_ofeilvn_ejvdik/

ΝΕΟΣ Οδηγός χρήσης (Αιτών) - 31.1.2022 σελίδα 29

563085237_.png.341cf30fc0b07b0b6e24af9cdc000cbc.png

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dis83 είπε

Όσοι οριστικοποιήσατε συμπληρώσατε δυνατότητα αποπληρωμής ; Είναι υποχρεωτικό ; 

Ναι, είναι υποχρεωτικό

Επιλέγεις δόση όμως μόνο για τον 1ο, 2ο και 5ο χρόνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Free Bird είπε

Ναι, είναι υποχρεωτικό

Επιλέγεις δόση όμως μόνο για τον 1ο, 2ο και 5ο χρόνο.

Ναι, είναι υποχρεωτικό, αν και δε φαίνεται να το παίρνουν καθόλου υπόψη..🤣😔

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφού ζητήθηκε διόρθωση ( μέσα από την πλατφόρμα όπως ορίζουν οι διαδικασίες ) από την τράπεζα για να μην υπάρχουν τρία δάνεια με ίδιο ποσό και ίδια σειρά προσημείωσης και ΔΕΝ έγινε τίποτα
Και αφού το ψάχνουμε ακόμα σε απευθείας επικοινωνία ( εκτός πλατφόρμας δηλαδή ) με την τράπεζα να δούμε πως θα προχωρήσει αυτό το αίτημα
Πέρασε το δίμηνο και πρέπει να γίνει επανάντληση στοιχείων υποχρεωτικά !! Άιντε ξανά μανά ...
Γεμίζουμε βαρέλι με τρύπιο πάτο ....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Free Bird είπε

Και αφού ζητήθηκε διόρθωση ( μέσα από την πλατφόρμα όπως ορίζουν οι διαδικασίες ) από την τράπεζα για να μην υπάρχουν τρία δάνεια με ίδιο ποσό και ίδια σειρά προσημείωσης και ΔΕΝ έγινε τίποτα
Και αφού το ψάχνουμε ακόμα σε απευθείας επικοινωνία ( εκτός πλατφόρμας δηλαδή ) με την τράπεζα να δούμε πως θα προχωρήσει αυτό το αίτημα
Πέρασε το δίμηνο και πρέπει να γίνει επανάντληση στοιχείων υποχρεωτικά !! Άιντε ξανά μανά ...
Γεμίζουμε βαρέλι με τρύπιο πάτο ....

 

 

Σε παρόμοια δική μου περίπτωση, δεύτερη επανάντληση λόγω ύπαρξης του ίδιου δανείου 2 φορές, η διαδικασία δεν καθυστέρησε πολύ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dis83 είπε

Σε παρόμοια δική μου περίπτωση, δεύτερη επανάντληση λόγω ύπαρξης του ίδιου δανείου 2 φορές, η διαδικασία δεν καθυστέρησε πολύ. 

Δηλαδή το ίδιο δάνειο που φαινόταν δύο φορές, μετά την επανάντληση των στοιχείων, εξαφανίσθηκε - διορθώθηκε ? Αυτό είναι λεπτό το σημείο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Free Bird είπε

Δηλαδή το ίδιο δάνειο που φαινόταν δύο φορές, μετά την επανάντληση των στοιχείων, εξαφανίσθηκε - διορθώθηκε ? Αυτό είναι λεπτό το σημείο !!!

Δάνειο που δόθηκε το 2021, την περίοδο που ξεκίνησε η αίτηση, αντικαταστάθηκε με άλλο λόγω λάθους αρχικής καταχώρησης της τράπεζας. 

Η άντληση των δεδομένων έγινε την ημέρα που στο σύστημα της τράπεζας λόγω της αλλαγής φαίνονταν και τα 2 δάνεια. 

Στην πρώτη άντληση στοιχείων στην πλατφόρμα καταχωρήθηκαν και τα 2 δάνεια ! Με αίτηση διόρθωσης στην τράπεζα το θέμα δεν διορθώθηκε ποτέ. Διορθώθηκε και εμφανίστηκε μόνο το ένα δάνειο με επανάντληση στοιχείων.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dis83 είπε

Δάνειο που δόθηκε το 2021, την περίοδο που ξεκίνησε η αίτηση, αντικαταστάθηκε με άλλο λόγω λάθους αρχικής καταχώρησης της τράπεζας. 

Η άντληση των δεδομένων έγινε την ημέρα που στο σύστημα της τράπεζας λόγω της αλλαγής φαίνονταν και τα 2 δάνεια. 

Στην πρώτη άντληση στοιχείων στην πλατφόρμα καταχωρήθηκαν και τα 2 δάνεια ! Με αίτηση διόρθωσης στην τράπεζα το θέμα δεν διορθώθηκε ποτέ. Διορθώθηκε και εμφανίστηκε μόνο το ένα δάνειο με επανάντληση στοιχείων.  

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

<<Μηπως  ξέρει καποιος τι γινεται με τα χρηματα που θα εχω πληρωσει μεχρι να ολοκληρωθει ολο αυτο το παιχνιδι? Θα υπαρχει καποιος τρόπος να αφαιρεθουν απο τις οφειλές μου.>>  

αυτή είναι πολλή βασική ερώτηση που τους την έχουμε κάνει γιατί πληρώνουμε 1 έτος δόσεις τώρα και δε ξέρω αν πρέπει να συνεχίσουμε ή οχι!

Επίσης τίθεται και ένα άλλο ζήτημα, οι δόσεις που πληρώνεις θα αφαιρεθούν από τη βασική οφειλή ή και από τις προσαυξήσεις, άρα στο 2ο σενάριο πληρώνεις γ@σιάτικα και ευνοούνται από την καθυστέρηση.

 

 

Επεξ/σία από lg379
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει μεγαλύτερη απατεώνια από αυτή τη παπάρια που μας βάζουν να κάνουμε και μου το είπε η λογίστρια μου είναι fake η φάση λοιπόν  χρωστάω 5000 σε τράπεζα που μου το έκαναν 10300 10517 ΤΕΒΕ που μου το έκαναν 17000 και 9500 τελωνείο που μου το έκαναν 12000 χιλιάδες μάντεψτε 55 ευρώ μου διαγράφουν οι απατεώνες μου βάζουν και τόκους να πληρώσω όλα τα πάντα ΑΚΥΡΟΙ

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, FRIMPA13 είπε

Δεν έχω δει μεγαλύτερη απατεώνια από αυτή τη παπάρια που μας βάζουν να κάνουμε και μου το είπε η λογίστρια μου είναι fake η φάση λοιπόν  χρωστάω 5000 σε τράπεζα που μου το έκαναν 10300 10517 ΤΕΒΕ που μου το έκαναν 17000 και 9500 τελωνείο που μου το έκαναν 12000 χιλιάδες μάντεψτε 55 ευρώ μου διαγράφουν οι απατεώνες μου βάζουν και τόκους να πληρώσω όλα τα πάντα ΑΚΥΡΟΙ

Φίλε μου, κόκκινα δάνεια και οφειλές προς το δημόσιο υπήρχαν πάντα, απλά τη δεκαετία της κρίσης εκτοξεύθηκαν !
Και παρόλα τα προγράμματα και τους νόμους (π.χ. Κατσέλη, ναι αυτό το έκτρωμα) δεν δόθηκε καμία λύση.
Εδώ κάποιος, εξαιτίας των οφειλών των πολιτών στις εφορίες - δημόσιο είπε τη φράση που έμεινε στην ιστορία ' λεφτά υπάρχουν' !! Κάποιος τον παραμύθιασε ότι μπορούν να τα εισπράξουν ....

Οι τράπεζες για να διαγράψουν ένα δάνειο που δεν υπάρχει περίπτωση να εισπράξουν κάτι ή έχουν βγάλει στον πλειστηριασμό την ακίνητη περιουσία  και έχει περισσέψει ποσό που δεν υπάρχει περίπτωση να εισπραχθεί, μπορεί να περάσουν και ... 20 χρόνια !!!

Το θέμα είναι τί επιλογές έχεις.
Ή πας με τα νερά τους μπας και βγάλεις μια άκρη ( άλλος περιμένει να ρυθμίσει τον ΕΦΚΑ για να του βγει η σύνταξη, άλλος για να μην τρέχουν τα παιδιά του κλπ )
Ή τους γράφεις κανονικά και ότι γίνει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παράδειγμα που μόλις αναρτήθηκε η σύμβαση: 

οφειλες: 129.000 βασική, 38.000 προσαυξήσεις

image.png.9830ea53da4a50c8338b9f77e17f0b41.png

 

η τράπεζα... τίμια.... 60.000 τα βάζει σε 180 δόσεις ξερά. 

 

image.png.211919a3e8636fe91736e1c8d2fdc720.png

 

το δημόσιο ΛΗΣΤΡΙΚΑ!!!! 

1) ΑΑΔΕ: ενώ οι προσαυξήσεις είναι 28.000 διαγράφει μόνο 15.000 και βάζει τόκο 42.000 (!!!!!!!!!!!!!!!!!)

2) ΕΦΚΑ: για μία οφειλή 14.600 έχει προσαξήσεις 10.600.... διαγράφει μόλις τα 5000 από αυτά και βάζει τόσο σχεδόν όσο η αρχική οφειλή 12.000 (!!!!)

ΤΡΕΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

 

image.png.dbc041a8cd2bde5d0f4de756d8c4ebe8.png

 

Υπόψη πως σε αυτά πρέπει να διπλοτσεκαριστεί τι έχει πληρωθεί τα 2 χρόνια πχ που είναι σε ρύθμιση, αν έχουν αφαιρεθεί και αν έχουν αφαιρεθεί από το αρχικό ποσό!

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΚΥΡΙΟΙ! 

ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΟΜΑΔΙΚΗ "ΠΙΣΤΟΛΙΑ"

 

 

 

 

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...