Προς το περιεχόμενο

Eξωδικαστικός μηχανισμός ρύθμισης οφειλών


Anthony3091

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/5/2024 στις 9:58 ΜΜ, meletis_m είπε

 

 

Στις 5/5/2024 στις 9:16 ΜΜ, meletis_m είπε

Τώρα μπήκα ,  το δοσολογίο αφού το ξανα κατέβασα δε φαίνεται αλλαγή .

Τότε που είχα κάνει τη αίτηση εξωδικαστικου δε είχα κάνει παράλληλα και τη αίτηση ευάλωτου οφειλέτη . 

Οφειλές υπάρχουν σε Δημόσιο και ενα δάνειο που οτι πρόταση και να έγινε δε τη δέχτηκαν πριν γινει η αίτηση εξωδικαστικου και το μετέφεραν στη ΑΑΔΕ. 

 

 

Στις 5/5/2024 στις 9:35 ΜΜ, Malthador είπε

Δεν ξέρω πότε έκανες την αίτηση, αλλά από τις 16/03/2023 και μετά ισχύει νέα ΚΥΑ που σταντάρει το επιτόκιο στο 3% ακόμα και στις παλιές αιτήσεις. Οι παλιές αιτήσεις αναπροσαρμόζονται στο νέο επιτόκιο και το δοσολόγιο αλλάζει προς τα κάτω. Μαζί με τις συμβάσεις βγάζει και νέα αντίστοιχα έγγραφα ως παραρτήματα που έχουν την εξής μορφή:

image.png.5306386caa6ba028187993cd77eac8e1.png

Για σύγκριση, η παλιά σύμβαση έγραφε το εξής:

image.png.110c5108105308970da763654ab42a34.png

 

 

 

Στις 5/5/2024 στις 9:58 ΜΜ, meletis_m είπε

Η αίτηση ολοκλήρωσης σταδίου ξεκίνησε 01/2023 .

Και τόσο καιρό πλήρωνα τη αρχική δόση ποσό . 

Όντως έχει αλλάξει σε επιτόκιο 3% και έχει αλλάξει και το πόσο πληρωμής μηνιαία .

Επιπλέον ξέρουμε πότε ενημερωνεται η ΑΑΔΕ , στο ποσό που είναι πρός ρύθμιση με το μηχανισμό να μη το βγάζει στα εκτός ρύθμισης ?

Θα θυμηθω να ρωτησω το λογιστη , γιατι τον είχα συμβουλευτει τότε με τη αίτηση εξωδικαστικού .

Ερωτηση τοσο καιρο έβαζα τη μηνιαία δοση με επιτοκιο 5% . Δε είχα προσέξει τη αλλαγη και αλλαγη ποσού .

Θα γίνει συμψηφισμός ή να τους κανω αίτημα και να επισυνάψω τις αποδειξεις απο την αρχή? Ξέρει καποιος να με διαφωτίσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 660
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω κάτι, σε εσάς που έχετε κάνει ήδη μια ρύθμιση. Όταν κάνετε υποβολή, στην ενότητα "Ψηφοφορία" τα αποτελέσματα τα βλέπετε στο τέλος, ή όταν ψηφίσει ο εκάστοτε πιστωτής. 

Πάντως, πρέπει να έχει πάρει "μπρός", αρκετοί ανεβάζουν ό,τι κάνουν συμφωνίες σε διάφορες ομάδες ή προφιλ στα κοινωνικά δίκτυα.

Άμα δείτε στην πρώτη παρακάτω εικόνα που ανέβασε ένας, οι τράπεζες του έκαναν πάνω απο 70% κούρεμα. Βλέπω συνεχώς απο Dovalue, Cepal και Intrum να ανεβάζουν αρκετοί σε οτι δεν εχει εξασφάλισει 80% σε πολλές δόσεις και Άτοκα. Ενώ βλέπω και 80% κούρεμα σε στεγαστικά!. Στην πρώτη εικόνα απο 233Κ στα περί 71Κ.

Στη 2η εικονά είναι στεγαστικό της DoValue απο 168Κ του το έριξαν 34Κ, δηλαδή 80% κούρεμα! 

Εκεί που παρατηρω μικρότερα κουρέματα ειναι σε ΕΦΚΑ και Δημόσιο, κάπου είδα έναν με 60% κούρεμα το μεγαλύτερο που εχω δει σε εναν απο 140Κ του το πήγε το κράτος καπου 59.. συνήθως βλέπω 45-55% σε δημόσιο... 

Σίγουρα κάθε περίπτωση ειναι ξεχωριστή...

exodikastikos.jpeg

exodikatikos2.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξερει κανεις ποσο καιρο κανει να κανει ενημερωση η ααδε και να συγχρονίσει με εξωδικαστικο ετσι ωστε να φαινετε η σωστη  εικονα των χρεων?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stathisgtr είπε

Ξερει κανεις ποσο καιρο κανει να κανει ενημερωση η ααδε και να συγχρονίσει με εξωδικαστικο ετσι ωστε να φαινετε η σωστη  εικονα των χρεων?   

Εμενα 1 χρόνο ειναι ενεργη η αίτηση ακόμη δε έχει ενημερωθει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άν εχει γίνει υποβολή, και δεν έχει ανεβεί μια οφειλή, χωρίς να είναι δική μου ευθυνη αλλα του πιστωτή, τι κανω σε αυτην την περίπτωση; Δεν μπορω να κανω επαναντληση, σε περιπτωση ακυρωσης δεν μπορω για 1 ετος να ξανακανω αιτηση :( δεν αντεχεται αλλο αυτη η κατασταση ολο λαθοι και ξανα απο την αρχη

Επεξ/σία από Manefs23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε στις οφειλές στην πλατφόρμα η οφειλή και δεν την πέρασαν στη σύμβαση ?

Εφόσον είναι έτσι, στείλε μήνυμα από το Βοήθεια, Ερωτήματα με θέμα Λάθος Σύμβαση.

Στα σχόλια να αναφέρεις ότι η οφειλή εμφανίζεται στο πεδίο της πλατφόρμας Οφειλές, αλλά ΔΕΝ περιέχεται στη σύμβαση.

Απ' την άλλη ο συγκεκριμένος πιστωτής ψήφισε θετικά? Έδωσε λύση ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 01/06/2024 at 22:33, stathisgtr said:

Ξερει κανεις ποσο καιρο κανει να κανει ενημερωση η ααδε και να συγχρονίσει με εξωδικαστικο ετσι ωστε να φαινετε η σωστη  εικονα των χρεων?   

Δεν έχει φτιαχτεί ακόμα το taxis ώστε να μπορεί να δεχτεί την ρύθμιση του εξωδικαστικού και αμφιβάλλω ότι θα γίνει κάποτε.

7 hours ago, Manefs23 said:

Άν εχει γίνει υποβολή, και δεν έχει ανεβεί μια οφειλή, χωρίς να είναι δική μου ευθυνη αλλα του πιστωτή, τι κανω σε αυτην την περίπτωση; Δεν μπορω να κανω επαναντληση, σε περιπτωση ακυρωσης δεν μπορω για 1 ετος να ξανακανω αιτηση :( δεν αντεχεται αλλο αυτη η κατασταση ολο λαθοι και ξανα απο την αρχη

Πριν κάνουμε οριστικοποίηση ελέγχουμε προσεκτικά εάν έχουν μπει όλες οι οφειλές και όλοι οι συνοφειλέτες μέσα. Εάν δεν έχουν μπει, τότε πας «Διόρθωση Στοιχείων» και στέλνεις μήνυμα στον πιστωτή που έχει αμελήσει να βάλει οφειλές μέσα. 

Κατά την γνώμη μου, οι τράπεζες το κάνουν εκ του πονηρού, αφήνουν επίτηδες οφειλές και συνοφειλέτες εκτός για να έχουν να λαμβάνουν και πέραν της πλατφόρμας.

------------------------------------------

Ερώτηση μπας και έχει κανείς εμπειρία, αν και το κόβω χλωμό:

Από τον Φεβρουάριο που ψηφίστηκαν οι τελευταίες αλλαγές στον εξωδικαστικό, υπάρχει οι δυνατότητα να προστεθούν σε φυσικό πρόσωπο οι οφειλές νομικών προσώπων που βρίσκονται σε λύση και εκκαθάριση (και για τα οποία νομικά πρόσωπα φέρει ευθύνη το περί ου φυσικό πρόσωπο). Σε αίτηση που έχω διαχειρίζομαι:

α) Η ΑΑΔΕ (συγκεκριμένα το Ε.Μ.ΕΙΣ.) μου απάντησε προφορικά ότι μπορεί να έχει ψηφιστεί ο νόμος, αλλά η πλατφόρμα ακόμα δεν μπορεί να δεχθεί τις οφειλές αυτές, περιμένουν ενημέρωση για το πως θα γίνει

ενώ

β) ο ΕΦΚΑ απάντησε ότι θα προσθέσει μέσα στις επόμενες μέρες τις οφειλές.

Έχεις κανείς σχετική εμπειρία; Πρέπει να είναι η πρώτη φορά που το συναντάω αυτό, εδώ και 39 χρόνια που ζω: τα ασφαλιστικά ταμεία να είναι ένα βήμα πιο μπροστά από την εφορία, δεν μου έχει ξανατύχει, ποτέ όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ναι, αλλά άμα έχεις κάνει οριστική υποβολή δεν σε αφήνει να κλικάρεις το διορθωση στοιχείων :( 😢

 

Για το ερώτημα σου το άλλο δεν γνωρίζω να βοηθήσω, σορρυ 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ το γραφείο που ήταν το βλήμα που μας πήρε τηλέφωνο πρέπει να είναι μεγάλο μπο%^*ΛΟ, τους έστειλα email και μου ήρθε πίσω, ούτε το email τους δεν δουλεύει.  Όχι χώρα, Ήπειρο θα αλλάξω

Επεξ/σία από Manefs23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2024 στις 11:34 ΜΜ, Manefs23 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ναι, αλλά άμα έχεις κάνει οριστική υποβολή δεν σε αφήνει να κλικάρεις το διορθωση στοιχείων :( 😢

 

Για το ερώτημα σου το άλλο δεν γνωρίζω να βοηθήσω, σορρυ 😕 

Μπορείς να κανεις ερωτημα απο την επικοινωνια, στον θεσμικο πιστωτη που θελεις , και παδω δεξια ερωτημα στην πλατφορμα.. απο εκει θα βγαλεις ακρη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2024 στις 11:34 ΜΜ, Manefs23 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ναι, αλλά άμα έχεις κάνει οριστική υποβολή δεν σε αφήνει να κλικάρεις το διορθωση στοιχείων :( 😢

 

Για το ερώτημα σου το άλλο δεν γνωρίζω να βοηθήσω, σορρυ 😕 

image.jpeg.f39809aca755980222851904851fb981.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπήρχε στις οφειλές απο ό,τι κατάλαβα, πουθενα, τίποτα και ήταν του ΤΤ. Πραγματικά δεν ξέρω, με κούρασε όλη αυτή η διαδικασία. Δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ άλλο.. έστειλα αίτημα οπως εγραψε ενας φιλος πιο πανω στη Επικοινωνια προς Do value αλλα και παλι δεν εχω ιδεα αν αυτή η οφειλή κάνει την διαχείριση η Do value.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 hours ago, Manefs23 said:

Δεν υπήρχε στις οφειλές απο ό,τι κατάλαβα, πουθενα, τίποτα και ήταν του ΤΤ. Πραγματικά δεν ξέρω, με κούρασε όλη αυτή η διαδικασία. Δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ άλλο.. έστειλα αίτημα οπως εγραψε ενας φιλος πιο πανω στη Επικοινωνια προς Do value αλλα και παλι δεν εχω ιδεα αν αυτή η οφειλή κάνει την διαχείριση η Do value.

Δυστυχώς, ο εξωδικαστικός απαιτεί χρόνο, διάβασμα, όρεξη και προσωπική ενασχόληση. Δεν είναι το καλύτερο εργαλείο που θα μπορούσαμε να έχουμε, αλλά καλώς ή κακώς είναι το μοναδικό εργαλείο που υπάρχει αυτή τη στιγμή για να βγει μια άκρη στις όποιες οφειλές. Ακόμα έχει πάρα πολλά κενά, αλλά διορθώνονται με το πέρασμα του καιρού.

Σε ότι αφορά την περίπτωσή σου: το ΤΤ ανήκει στην Eurobank και τις οφειλές της Eurobank της διαχειρίζεται συνήθως η DoValue. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, εφόσον μια οφειλή δεν έχει συμπεριληφθεί μέσα την στιγμή της οριστικοποίησης δεν γίνεται να μπει εκ των υστέρων. Ωστόσο, θεωρώ ότι αυτό θα αλλάξει στο μέλλον. Για παράδειγμα σε αίτηση που διαχειρίζομαι, παράλληλα με τον εξωδικαστικό τρέχει και δικαστήριο κατά μιας οφειλής. Αν βγει το δικαστήριο αύριο και πει ότι «ο οφειλέτης δεν χρωστάει 1000, χρωστάει 500» δεν θα πρέπει κάπως να αλλάξει και η ρύθμιση; Θεωρώ ότι έχουν στα υπόψιν τους τέτοιες περιπτώσεις και κάποια στιγμή θα επιτρέψουν να αλλάζουν οι συμβάσεις εκ των υστέρων για τέτοιους λόγους. Αλλά δεν είμαστε ακόμα σε αυτό το σημείο, προς το παρόν το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι δεύτερη αίτηση μετά από ένα χρόνο.

Πόσο σημαντική οφειλή ήταν αυτή στο ΤΤ που δεν την έβαλαν οι ίδιοι μέσα και παράλληλα είχε ξεχαστεί από εσάς; Φαντάζομαι ότι αν ήταν κανένα στεγαστικό δάνειο εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ δεν θα είχε ξεχαστεί, οπότε αν μιλάμε για καμιά πιστωτική με οφειλή δυο-τρία χιλιάρικα, δεν πειράζει, άσε τον εξωδικαστικό να τρέξει και να βγάλει ρύθμιση και μετά ρυθμίζεις την οφειλή εκτός εξωδικαστικού (εάν είναι μικρή), παίρνεις τηλέφωνο την DoValue και τους λες «μπορώ να δίνω τόσα το μήνα κι αν σας αρέσει». Άσε που αν μιλάμε για μικρή οφειλή, μπορείς από μόνος σου να βάζεις ένα ποσό το μήνα σιγά σιγά και δεν σε κυνηγάνε πρακτικά. Από την άλλη αν μιλάμε για μεγάλη οφειλή, αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένεις ένα χρόνο αφού στηθούν όλες οι ρυθμίσεις για να κάνεις εκ νέου αίτηση με αυτή την οφειλή μέσα.

Πάντως ρε συ, αν δεν είχες υπόψιν σου τις οφειλές που ήθελες να ρυθμίσεις, έπρεπε να πας στον Τειρεσία και να έπαιρνες μια βεβαίωση οφειλών, ώστε να είχες ακριβώς μπροστά σου τα ποσά του ΑΦΜ που ρυθμίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν είναι στεγαστικό γιατί έχω και τα αρχικά χαρτιά (των στεγαστικών). Μας είπαν πιστωτική κάρτα. Το γνωρίζω ό,τι ΤΤ εξαγοράστηκε απο Eurobank, και συνήθως Eurobank (και όποια τράπεζα πήρε στον έλεγχο της καταλήγει σε DoValue). Απλά πολλές φορές, με τις πωλήσεις χαρτοφυλακίων, είτε παλιότερα, είτε τώρα σε δευτερογενή αγορά πολλά πακέτα δανείων που εξαγόρασαν τα funds, ειδικά σε όσα είναι χωρίς εξασφαλήσεις κατέληγαν σε διαχειριστή (DoValue, Intrum, Cepal, etc.) που δεν ήταν ο αρχικός. Διάβαζα προ λίγων ημερών ό,τι πακέτο δανείων που άνηκε στη πρώην Αγροτική Τράπεζα (ATE Bank) με εξασφαλίσεις με σημαντικά asset βγαίνει προς πώληση. Νόμιζω αύριο Παρασκευή δίνονται οι δεσμευτικές προσφορές για 2 χαρτοφυλάκια της PQH ... Η αγροτική έχει κατεβάσει ρολά απο το 2012, πέρασε απο το '13 στον έλεγχο της Πειραιώς... δηλαδή με ρυθμός χελώνας κινούνται όλα.

Εν τω μεταξυ όλα αυτά είναι του πατέρα μου, και του τα κάνω εγω, και έχω αρχίσει και νιώθω ό,τι τα οφείλω εγώ. Ρωτάω τον φάδερ: "Ποιά οφειλή είναι αυτή ρε μπαμπά;" και μου απαντάει, "Θα πάρουμε καλό επιθετικό απο Β' Ισπανίας, και τον Καμαρά που έπαιζε στον Ολυμπιακο." 😂... τρέχα βγάλε άκρη.. 😅

Επεξ/σία από Manefs23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...