Προς το περιεχόμενο

Λέτε να σκότωσα τον Duron;


NiTroGen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω, που λέτε έναν Duron 1.3GHz (100MHz FSB) σε ένα QDI Kudoz 7G. Παίρνω έναν καινούργιο Duron 1.6GHz (133MHz FSB) για να τον τοποθετήσω στην αυτή μητρική. Πριν ξεκινήσω κάνω ένα Clear CMOS. Βάζω το νέο επεξεργαστή στη μητρική, τον αλείφω με θερμοαγώγιμη πάστα, του βάζω το cooler και power on. Το σύστημα ξεκινάει. Στην εκκίνηση μου δείχνει Duron 1.2GHz. Είχα ξεχάσει να βάλω το jumperάκι από 100 σε 133Mhz FSB. Το κάνω και όλα καλά. Μου δείχνει 1.6GHz. Ωραία μέχρι εδώ. Μπαίνω στο BIOS και αλλάζω κάποιες ρυθμίσεις που χάλασαν με το clear CMS, όπως boot sequence και UDMA modes του HDD, χωρίς όμως να πειράξω τίποτα για CPU, RAM, FSB, κτλ. "Save changes and exit?" Ναι, του λέω. Πάει να κάνει boot και ...πάπαλα!!!! Σαν να μην έχει CPU το σύστημα. Ούτε η VGA δεν κάνει initialization! Του βγάζω όλες τις μνήμες, δε σφυρίζει! Ακριβώς σα να λείπει η CPU! Υπόψην ότι η παλιά CPU δουλεύει κανονικά. Λέτε να σκότωσα καινούργιο επεξεργαστεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το BIOS είναι ήδη το τελευταίο και έχω δοκιμάσει πολλές φορές ακόμη να κάνω clear το CMOS. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

otan les pairneis "kainourio" Duron ti ennoeis? :P

yparxoun akoma sthn agora Duron? o palios eipes douleuei ok...ara kati paizei me ton new...dokimase na ton doulepseis me 100ari fsb kai me allo multiplier...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως φαίνεται υπάρχουν. ;)

Το δοκίμασα ήδη σε 100άρι FSB. Multiplier, πώς να αλλάξω; Είναι locked. Πολύ φοβάμαι ότι κάηκε ο κακομοίρης. Ίσως να έγινε καμία στραβή με τα volts. Αν και αυτά τα ρυθμίζει αυτόματα το BIOS, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kala eipan oi alloi.ligo diskolo na pathei kati o duron kai na kaei toso apla.dokimase an exeis tin dinatotita ton duron se ena allo motherboard na deis an tha anapsei kai apo ekei na deis ti ginetai.me ton palio telika anabei i oxi?kai akoma kai na exei kaei ti egine?ton pas piso kai ston alazoun me kainourio.euxomai na min exei ginei tipota allo katalathos.px. na ebales tin mnimi pio grigora apo to kanoniko.bgale tin karta grafikon i tin mnimi kai kakonika ama i cpu pezei kanonika tha prepei na sfirixei to speaker. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά που λες, poulinos, αλλά τζίφος. Η παλιά CPU παίζει μια χαρά. Τα αναφέρω όλα στο 1ο μου post. Anyway, αυτή τη στιγμή ο Duron είναι σε έναν φίλο μου που έχει computer shop. Είπε θα τον δοκιμάσει σε κάποιες μητρικές να δούμε αν παίζει. Στη χειρότερη περίπτωση θα τον δώσω πίσω για αλλαγή. Απλά το ζόρι είναι ότι τη CPU μου την έστειλε φίλος από Αγγλία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...