Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για ασκηση προγραμματισμου


mikelaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

using System;

 

namespace ConsoleApp29

{

class agores

{

private double xrimata;

public void eisagogi()

{

bool x = true;

double sum=0;

int y = 1;

char k;

Console.WriteLine("Xrimata: ");

xrimata = double.Parse(Console.ReadLine());

while (x == true)

{

Console.Write("Timi proiontos " + y);

double timi = double.Parse(Console.ReadLine());

sum = sum + timi;

Console.WriteLine(" Synexeia Y/N");

k = Char.Parse(Console.ReadLine());

if (k == 'Y')

{

x = true;

y = y + 1;

}

else if (k == 'N')

{

x = false;

}

}

 

if (sum < xrimata)

sum=0;

{

double resta = xrimata - sum;

Console.WriteLine("eyxaristoume gia tis agores!");

Console.Write("resta: " + resta);

}

else Console.WriteLine("distixos ta xrimata den arkoun.");

}

 

}

 

class Program

{

static void Main(string[] args)

{

agores x = new agores();

x.eisagogi();

}

}

}


 

Μπορει καποιος να με βοηθησει λεγοντας μου ποια ειναι τα λαθοι σε αυτο τον κωδικα?...γιατι ειναι για ασκηση και δεν μπορω να βρω τα λαθη τοση ωρα...ευχαριστω σε οσους βοηθησουν

Επεξ/σία από mikelaras
ορθογραφικο λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αλλα νομιζω το καταλαβαινεις και απο τον κωδικα αλλα θα εξηγησω..το προγραμμα αυτο ζηταει ποσα λεφτα εχεις γραφεις ας πουμε 50 μετα την τιμη του προιοντος που θες να αγορασεις για παραδειγμα 10 και σου δειχνει τα ρεστα που θα παρεις δηλαδη 40 στο παραδειγμα που εδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σβήσε το  "sum=0;"
Εκτός του ότι δεν ταιριάζει λογικά, επειδή μηδενίζεις το σύνολο των αγορών πριν τις αφαιρέσεις από τα χρήματα,  το έχεις βάλει πριν από τις αγκύλες του "if" οπότε έχεις και συντακτικό λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ralloss είπε

Σβήσε το  "sum=0;"
Εκτός του ότι δεν ταιριάζει λογικά, επειδή μηδενίζεις το σύνολο των αγορών πριν τις αφαιρέσεις από τα χρήματα,  το έχεις βάλει πριν από τις αγκύλες του "if" οπότε έχεις και συντακτικό λάθος.

dld prepei na svisw mono to sum=0; kai na to valw meta tis agkules tou if?

21 ώρες πριν, filip123go είπε

https://dotnetfiddle.net

happy debuging. Έχει κάτω από 10 λάθη, εγώ το έκανα  compile, αλλά δεν κοίταξα αν έχει και λογικά λάθη.

mporeis na deis gia lathoi kai na me voithiseis kapws ama ginetai?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επαναδιατυπώνω γιατί δεν κατάλαβες.

Λύση στο πρόβλημά σου:

18 ώρες πριν, ralloss είπε

Σβήσε το  "sum=0;"

Ο λόγος που είναι αυτή η λύση:

18 ώρες πριν, ralloss είπε

Εκτός του ότι δεν ταιριάζει λογικά, επειδή μηδενίζεις το σύνολο των αγορών πριν τις αφαιρέσεις από τα χρήματα,  το έχεις βάλει πριν από τις αγκύλες του "if" οπότε έχεις και συντακτικό λάθος.

Επειδή είναι πριν τις αγκύλες του "if" δεν κάνει compile το πρόγραμμα. Είναι σφάλμα στον κώδικα δηλαδή.

Αν ήταν μέσα στις αγκύλες του "if" , δηλαδή έκανε compile το πρόγραμμα και δούλευε, τότε δεν θα έπαιρνες το αποτέλεσμα που ήθελες διότι μηδενίζεις τις αγορές πριν τις αφαιρέσεις από τα χρήματα..

if(sum < xrimata)
	sum = 0;   <-- compile error ,δεν δουλεύει το πρόγραμμα              
{
	double resta = xrimata - sum; 
  	...
}


if(sum < xrimata)	              
{
  	sum = 0;   <-- δουλεύει το πρόγραμμα, όμως παίρνεις λάθος αποτέλεσμα
  	double resta = xrimata - sum; <-- το sum είναι πάντα 0
  	...
}

 

Αν το τσεκάρεις στο https://dotnetfiddle.net  πρέπει να ορίσεις ως public την main και την main class για να δουλέψει. Στην περίπτωσή σου δηλαδή :

 public class Program
{
	public static void Main(string[] args)
	{
		agores x = new agores();
		x.eisagogi();
	}
} 

 

Επεξ/σία από ralloss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ralloss Άφησε τον να προσπαθήσει λίγο μόνος του. Ούτε τον κώδικα σε compiler δεν έβαλε για να δει τις αγκύλες.
Μετά μου έρχονται για συνεντεύξεις και δεν ξέρουν ούτε τη διαφορά της public με την private.
 Η λύση είναι πολύ εύκολη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2021 στις 9:22 ΜΜ, filip123go είπε

@ralloss Άφησε τον να προσπαθήσει λίγο μόνος του. Ούτε τον κώδικα σε compiler δεν έβαλε για να δει τις αγκύλες.
Μετά μου έρχονται για συνεντεύξεις και δεν ξέρουν ούτε τη διαφορά της public με την private.
 Η λύση είναι πολύ εύκολη...

Συμφωνώ. Η λύση είναι τόσο εύκολη που η ερώτηση απο μόνη της δείχνει βαρεμάρα.
Απλά σκέφτηκα μήπως είναι η πρώτη του απόπειρα σε κώδικα και είναι τελείως μπερδεμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2021 στις 9:22 ΜΜ, filip123go είπε

@ralloss Άφησε τον να προσπαθήσει λίγο μόνος του. Ούτε τον κώδικα σε compiler δεν έβαλε για να δει τις αγκύλες.
Μετά μου έρχονται για συνεντεύξεις και δεν ξέρουν ούτε τη διαφορά της public με την private.
 Η λύση είναι πολύ εύκολη...

η λυση ειναι ευκολη γιαυτους που τους αρεσει ο προγραμματισμος εμενα δεν μου αρεσει 

Μόλις τώρα, mikelaras είπε

η λυση ειναι ευκολη γιαυτους που τους αρεσει ο προγραμματισμος εμενα δεν μου αρεσει 

και δεν εχω ασχοληθει καθολου επισης

Στις 3/6/2021 στις 9:39 ΜΜ, wotw είπε

@mikelaras σε ποια σχολή είσαι;

σε διεκ ειμαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2021 στις 2:05 ΜΜ, mikelaras είπε

η λυση ειναι ευκολη γιαυτους που τους αρεσει ο προγραμματισμος εμενα δεν μου αρεσει 

και δεν εχω ασχοληθει καθολου επισης

σε διεκ ειμαι 

Δεν μου αρέσει να τη λένε σε όσους κάνουν ερωτήσεις και πολλές φορές "εκνευρίζομαι" με όσους τη λένε στους ερωτώντες. Αλλά ρε φίλε, λάθος σχολή διάλεξες αν "εσένα δεν σου αρέσει" , "δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου επίσης" και από ότι φαίνεται δεν έχεις διάθεση να ασχοληθείς. Άντε και στη λύνουν εδώ, την επόμενη τι θα γίνει; Θα ζητήσεις πάλι να στη λύσουν; Πώς ακριβώς σκοπεύεις να τελειώσεις το ΔΙΕΚ και ακόμα χειρότερα πώς ακριβώς σκοπεύεις να δουλέψεις στο μέλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panostza είπε

Δεν μου αρέσει να τη λένε σε όσους κάνουν ερωτήσεις και πολλές φορές "εκνευρίζομαι" με όσους τη λένε στους ερωτώντες. Αλλά ρε φίλε, λάθος σχολή διάλεξες αν "εσένα δεν σου αρέσει" , "δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου επίσης" και από ότι φαίνεται δεν έχεις διάθεση να ασχοληθείς. Άντε και στη λύνουν εδώ, την επόμενη τι θα γίνει; Θα ζητήσεις πάλι να στη λύσουν; Πώς ακριβώς σκοπεύεις να τελειώσεις το ΔΙΕΚ και ακόμα χειρότερα πώς ακριβώς σκοπεύεις να δουλέψεις στο μέλλον;

Δυστυχώς οι περισσότεροι επιλέγουν σχολές προγραμματισμού, ως το λιγότερο δύσκολο ΙΕΚ που μπορούν να τελειώσουν απλά για να έχουν "ένα χαρτί".

Έλα όμως που κάθε σχολή-σχολείο, έχει τις δυσκολίες του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, PAXromanas είπε

λαμπρος νεος, ετοιμος να βγει στην αγορά εργασίας

αστον θα βγει, θα πιασει δουλεια στο σουπερμαρκετ, εσυ που ξερεις τη διαφορα του sum=0 εξω απο την αγκυλη του if θα βγαζεις κανα 2χιλιαρο αυτος 450, και θα γκρινιαζει γιατι τον εβαλες με το ζορι να κανει astrazeneca. ετσι παει.

δε προκειται καν να βοηθησω στο θεμα οπως καταλαβατε :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...