Προς το περιεχόμενο

Οι επεξεργαστές AMD Ryzen «Raphael» (Zen 4) έρχονται με 20% αυξημένο IPC


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με το γνωστό κανάλι στο YouTube, Moore’s Law is Dead και την ιστοσελίδα Wccftech, η δεύτερη γενιά των επεξεργαστών AMD Ryzen που θα βασίζεται στο Socket AM5 και έχει την ονομασία Ryzen 7000-Series (Raphael) θα προσφέρει αυξημένη κατά 20% απόδοση IPC (Instructions per Clock).

Η πρώτη γενιά των επεξεργαστών που θα κάνουν χρήση της πλατφόρμας Socket AM5 θα είναι οι Ryzen 6000 «Rembrandt» και θα βασίζονται στην αρχιτεκτονική Zen 3+. Οι νέοι ωστόσο AMD Ryzen 7000 «Raphael» που θα ακολουθήσουν βασίζονται στην αρχιτεκτονική Zen 4 και φέρνουν αύξηση 20% στην απόδοση IPC σε σύγκριση με τους επεξεργαστές Rembrandt, πάντα σύμφωνα με πληροφορίες των Moore’s Law is Dead  και Wccftech.

AMD-Ryzen-Raphael-Zen-4-Desktop-CPU-Rumors.png

Το κορυφαίο μοντέλο «Raphael» θα διαθέτει 16-πυρήνες και 32-threads. Λαμβάνοντας υπόψη ότι τα CCDs αρχιτεκτονικής Zen 4 (8-core chiplets) θα κατασκευάζονται με μέθοδο λιθογραφίας 5nm, σύμφωνα με την ανώνυμη πηγή, το όφελος στον τομέα απόδοσης/ watt αναμένεται να βρίσκονται γύρω από το 50%. Τα νέα επίσης chips αναμένεται να «εξοπλίζονται» με το σετ εντολών AVX-512. Θα κυκλοφορήσουν στην αγορά το 2022.

Παράλληλα με τα παραπάνω νέα, διέρρευσε και το κωδικό όνομα των επεξεργαστών desktop Ryzen 8000 που θα διαδεχτούν τους «Rembrandt». Στο εσωτερικό της η AMD αναφέρεται στη νέα σειρά Ryzen 8000 με το όνομα «Granite Ridge». Οι επεξεργαστές Granite Ridge θα βασίζονται στην αρχιτεκτονική Zen 5 και θα κατασκευάζονται με λιθογραφία 3nm στα εργοστάσια της TSMC.

AMD-Granite-Rapids.jpg

Παράλληλα με αυτούς τους επεξεργαστές, η AMD θα ανακοινώσει και τις APUs (Accelerated Processing Units) με το κωδικό όνομα «Strix Point» που θα κάνουν χρήση στοιχείων τόσο αρχιτεκτονικής Zen 5 όσο και αρχιτεκτονικής Zen 4 και θα κατασκευάζονται επίσης σε κλίμακα 3nm. Ενδεχομένως στη συσκευασία του να συνδυάζονται στοιχεία-chiplets από διαφορετικές αρχιτεκτονικές ωστόσο δεν έχουν γίνει περισσότερα στοιχεία γνωστά και επομένως αυτό είναι μόνο μία υπόθεση. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ryzen 3600 : 199€

Ryzen 5600x : 299€

Ryzen 6600 και 7600 ούτε θέλω να ξέρω.

ΥΓ:Μη γράψει κανείς ότι πρέπει να συγκρίνω τον 5600x με τον 3600x αφού δεν υπάρχει καν σκέτος 5600.

ΥΓ2: Έχω ryzen 2600 οπότε δεν έχω ούτε πρόβλημα με την AMD ούτε είμαι fanboy κανενός.

Επεξ/σία από Yeroplatanos
  • Like 19
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασ ''έρθουν'' πρώτα οι τωρινοί σε καλές τιμές και βλέπουμε για τους zen 4 . Εικονικη πραγματικοτητα εχει γινει το ολο θεμα με Cpus -Gpus

Επεξ/σία από Choronzon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Choronzon είπε

Ασ ''έρθουν'' πρώτα οι τωρινοί σε καλές τιμές και βλέπουμε για τους zen 4 . Εικονικη πραγματικοτητα εχει γινει το ολο θεμα με Cpus -Gpus

Οι τιμές στους τελευταίους επεξεργαστές της AMD στο msrp είναι από όσο βλέπω.

Απλά ανέβασε τις τιμές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Yeroplatanos είπε

Ryzen 3600 : 199€

Ryzen 5600x : 299€

Ryzen 6600 και 7600 ούτε θέλω να ξέρω.

ΥΓ:Μη γράψει κανείς ότι πρέπει να συγκρίνω τον 5600x με τον 3600x αφού δεν υπάρχει καν σκέτος 5600.

ΥΓ2: Έχω ryzen 2600 οπότε δεν έχω ούτε πρόβλημα με την AMD ούτε είμαι fanboy κανενός.

Ο διάδοχος του 3600 είναι ο 5600G που βγάνει τον Αύγουστο στα 249€.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Yeroplatanos είπε

Ryzen 3600 : 199€

Ryzen 5600x : 299€

Ryzen 6600 και 7600 ούτε θέλω να ξέρω.

ΥΓ:Μη γράψει κανείς ότι πρέπει να συγκρίνω τον 5600x με τον 3600x αφού δεν υπάρχει καν σκέτος 5600.

ΥΓ2: Έχω ryzen 2600 οπότε δεν έχω ούτε πρόβλημα με την AMD ούτε είμαι fanboy κανενός.

Ryzen 5 5600X Down to 229 EUR in Germany. Below 3600X MSRP.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οντως και Αμερική είναι διαθέσιμοι άμεσα στο αρχικό MRSP . Λάθος διατύπωση εκ μέρους μου . Απλά είναι πολύ ακριβοί 

 

Επεξ/σία από Choronzon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμός θα γίνει ( με την καλή έννοια ) , πολλές τεχνολογίες , κονταροχτυπήματα μεταξύ Intel και AMD , νομίζω και οι δυο εταιρίες και ιδιαίτερα η intel μας χρωστά να μας δείξει " απόδοση " μετά απο τόσα χρόνια που μας άρμεγε. H AMD άνοιξε την βαλίτσα του sport billy και βγάζει τεχνολογίες απο εκεί μέσα, συνέχεια. 

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, petasis said:

Για threadripper πάλι τίποτα...

Φήμες είναι έτσι κι αλλιώς, παίζει να πάνε κουβά τα πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...