Προς το περιεχόμενο

Εξάρχεια


Coolandoriginalun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αξίζει κάνεις να μένει Εξάρχεια; Ανάλογα το ύψος λογικά θα είναι διαφορετικά φαντάζομαι. Απόψεις από ντόπιους της περιοχής;

Υ.Γ. είμαι φοιτητής και θα μένει η αδελφή μου μαζί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα μπορώ να σου απαντήσω με ένα καθαρό ναι, ούτε και με ένα καθαρό όχι.

Αν θέλει η αδερφή σου μια περιοχή που θα τα έχει όλα δίπλα της και όχι με ενοίκια κεντρικότερων περιοχών π.χ Κολωνακίου ή ακίνητα άλλων περιοχών κοντά στο κέντρο τους με ακριβό ενοίκιο, τότε τα Εξάρχεια είναι κατάλληλα.

Αποφύγετε τετράγωνα πέριξ του πολυτεχνείου και της πλατείας, αρκετή φασαρία από αυτοκίνητα και πολυκοσμία.

Από επεισόδια και λοιπά έχουμε ηρεμήσει εντελώς, κανένας δεν σου εγγυάται πως δεν θα αρχίσουν μελλοντικά.

Να κοιτάξετε για σπίτια που βρίσκονται πίσω από Λ. Αλεξάνδρας προς Λ. Στρέφη, εκεί δεν υπάρχει μεγάλη κίνηση και πιο ηρεμία. Τα ενοίκια στην περιοχή έχουν ανέβει πολύ και θα ανέβουν.

Αν η αδερφή σου δεν τρελαίνεται για καφετέριες ταβέρνες και μαγαζιά κοντά στον τόπο κατοικίας της και δεν έχει θέμα να παίρνει τα ΜΜΜ για να πηγαίνει, τότε μπορείτε να εξετάσετε και άλλες εναλλακτικές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Δύσκολα μπορώ να σου απαντήσω με ένα καθαρό ναι, ούτε και με ένα καθαρό όχι.

Αν θέλει η αδερφή σου μια περιοχή που θα τα έχει όλα δίπλα της και όχι με ενοίκια κεντρικότερων περιοχών π.χ Κολωνακίου ή ακίνητα άλλων περιοχών κοντά στο κέντρο τους με ακριβό ενοίκιο, τότε τα Εξάρχεια είναι κατάλληλα.

Αποφύγετε τετράγωνα πέριξ του πολυτεχνείου και της πλατείας, αρκετή φασαρία από αυτοκίνητα και πολυκοσμία.

Από επεισόδια και λοιπά έχουμε ηρεμήσει εντελώς, κανένας δεν σου εγγυάται πως δεν θα αρχίσουν μελλοντικά.

Να κοιτάξετε για σπίτια που βρίσκονται πίσω από Λ. Αλεξάνδρας προς Λ. Στρέφη, εκεί δεν υπάρχει μεγάλη κίνηση και πιο ηρεμία. Τα ενοίκια στην περιοχή έχουν ανέβει πολύ και θα ανέβουν.

Αν η αδερφή σου δεν τρελαίνεται για καφετέριες ταβέρνες και μαγαζιά κοντά στον τόπο κατοικίας της και δεν έχει θέμα να παίρνει τα ΜΜΜ για να πηγαίνει, τότε μπορείτε να εξετάσετε και άλλες εναλλακτικές.

Η αλήθεια είναι κοιτάμε αρκετές περιοχές απλά στα Εξάρχεια έχουμε βρει αρκετά με πιο νορμάλ ενοίκια. Και εγώ πιστεύω προς Στρέφη και Αλεξάνδρας θα ήτανε καλά. Προς το παρών παίζει ένα στην Μεσολογγίου πλευρά. Ξέρω ότι εκεί γίνεται λίγο της πουτανας από κόσμο όσες φορές έχω πάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Μεσολογγίου έχει πολύ φασαρία λόγω των καφετεριών που υπάρχουν. Να επιλέξετε διαμέρισμα εκεί μόνο αν τα υπνοδωμάτια βρίσκονται από την μεριά του ακαλύπτου, όχι παράθυρο και βεράντα στον δρόμο κάτω από τις καφετέριες, δεν θα μπορεί να κλείσει μάτι όλη την μέρα, ειδικά όμως το βράδυ. Στο κέντρο υπάρχουν πολλά διαμερίσματα πολυκατοικιών με ΥΔ από τον ακάλυπτο, έχω επισκευτεί τέτοια διαμερίσματα με μπαλκόνι στην Λ. Αλεξάνδρας, όσα ΥΔ ήταν από τον ακάλυπτο δεν ακουγόταν καρφίτσα.

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειτε προς: Καλλοδρομιου, Πουλχεριας, Αραχωβης (προς Ασκληπιου), Ασκληπιου ψηλα (προς Αγιο Νικολαο), Εμ. Μπενάκη/Ζ. Πηγής/Χ. Τρικουπη ψηλα, στενακια κοντα στην 'Κατσαρόλα' και το 'Εκραν' (δλδ πριν βγεις Αλεξανδρας). 

Εκτος αν θελετε φουλ φασαρια! Τοτε πατε κοντα στην πλατεια Εξαρχειων :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
46 λεπτά πριν, Coolandoriginalun είπε

Update: βοήθησαν αρκετά τα μηνύματα και βρήκα πίσω από Αλεξάνδρας. Ευχαριστώ για την βοήθεια από τα σχόλια!

Καλά να περάσεις μέχρι να σου σκάσει η πρώτη μολότοφ

  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Xejolontas είπε

Καλά να περάσεις μέχρι να σου σκάσει η πρώτη μολότοφ

ειλικρινά αν δεν έχουμε τι να γράψουμε καλύτερα να μη γράψουμε τίποτα.

άλλοι πετάνε μολότωφ και άλλοι πετάνε κοτσάνες. ώρες ώρες απορώ με τη ψυχραιμία των mods.

μια χαρά είναι τα Εξάρχεια για 2 νέους που έρχονται Αθήνα για φοιτητική ζωή.

Επίσης η μολότωφ δεν έρχεται ουρανοκατέβατη εκτός αν είσαι τόσο χαζός τυφλός στραβός να περάσεις μέσα από τεταμένη ατμόσφαιρα με επεισόδια και παραταγμένους Ματατζήδες vs Μπαχαλάκηδων.

Επίσης Εξάρχεια δεν είναι μόνο οι 3 δρόμοι γύρω από το Πολυτεχνείο που το 99% των επεισοδίων εκεί γίνεται.

Νομίζω φτάνει με τη μπουρδολογία για τα Εξάρχεια. Είναι μια περιοχή φιλέτο που προσφέρει πολλά όμορφα σημεία. Είναι υποβαθμισμένη περιοχή ναι....αλλά και ποια περιοχή στο κέντρο δεν είναι.

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα πολλοι νομιζουν οτι Εξαρχεια ειναι μονο ο,τι βλεπουν στα εκτακτα δελτια ειδήσεων... 

Αν τα γνωρισουν, τα περπατησουν, θα δουν οτι τα πράγματα ειναι πολυ διαφορετικα στην καθημερινοτητα τους. 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πέφτει μολότοφ ούτε για δείγμα πλέον στην περιοχή. 

Αρκετοί κεντρικοί/γνωστοί δρόμοι της περιοχής και όχι μόνο είναι άθλιοι, άλλοι δρόμοι και δρομάκια είναι πολύ ωραίοι. Τα ωραία και τα καλά συνήθως θα τα βρει κάποιος μόνος του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θα συμφωνήσω με τον Βασίλη και γείτονα μου (τουλάχιστον όταν είμαι στην εργασία μου) καθώς τότε είμαι στα Εξάρχεια

Τα εξάρχεια έχουν πάρα πολύ όμορφα στέκια

Επεισόδια έχουν να γίνουν καιρό τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Xejolontas said:

Καλά να περάσεις μέχρι να σου σκάσει η πρώτη μολότοφ

Ρε παλικαρε, σε όσα thread σε έχω πετύχει, ένα σχόλιο της προκοπής δεν έχεις γράψει

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέχω 150 μέτρα από το αστυνομικό τμήμα Εξαρχείων (που αυτό δεν είναι καλό, για όποιον ξέρει την περιοχή) και όλα είναι μια χαρά με την έννοια ότι τόσα χρόνια δεν έχει συμβεί κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Απέχω 150 μέτρα από το αστυνομικό τμήμα Εξαρχείων (που αυτό δεν είναι καλό, για όποιον ξέρει την περιοχή) και όλα είναι μια χαρά με την έννοια ότι τόσα χρόνια δεν έχει συμβεί κάτι.

Δεν θα το έλεγα. Αν απέχεις τόσο από το τμήμα πρέπει να ήσουν μάρτυρας όλων των επιθέσεων που έγιναν εκεί κατά καιρούς. Σε εμένα για κάποιο μεγάλο διάστημα γινόντουσαν επεισόδια 2 ως 3 φορές την εβδομάδα μπροστά μου. Απερίγραπτη κατάσταση και για την ψυχολογία μου. Σχεδόν σε κάθε σημείο ενός μεγάλου κομματιού της περιοχής υπήρχαν προβλήματα είτε με επεισόδια, είτε με διακίνηση ναρκωτικών είτε με ληστείες και διαρρήξεις. Αυτά ελαχιστοποιηθηκαν τώρα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν θα το έλεγα. Αν απέχεις τόσο από το τμήμα πρέπει να ήσουν μάρτυρας όλων των επιθέσεων που έγιναν εκεί κατά καιρούς. Σε εμένα για κάποιο μεγάλο διάστημα γινόντουσαν επεισόδια 2 ως 3 φορές την εβδομάδα μπροστά μου. Απερίγραπτη κατάσταση και για την ψυχολογία μου. Σχεδόν σε κάθε σημείο ενός μεγάλου κομματιού της περιοχής υπήρχαν προβλήματα είτε με επεισόδια, είτε με διακίνηση ναρκωτικών είτε με ληστείες και διαρρήξεις. Αυτά ελαχιστοποιηθηκαν τώρα. 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν οι καταδρομικές επιθέσεις στο τμήμα για να πετάξουν μολότωφ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...