Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό άσχετο με τίτλο σπουδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

Είμαι απόφοιτος Θεολογίας ΕΚΠΑ και ταυτόχρονα κάτοχος πτυχίων επιπέδου Γ1 σε 4 ξένες γλώσσες. Από το 2017 όπου και αποφοίτησα, εργάζομαι συνεχόμενα, full time και τα τελευταία 2 χρόνια ως γραμματέας σε δικηγορική εταιρεία, επίσης full time. Θα ήθελα να σπουδάσω κάτι συναφές με οικονομικά ή ναυτιλιακά, διότι παρόλο που έχω καλή & σταθερή δουλειά, πάντα ανησυχώ για το "αύριο". Το πτυχίο της Θεολογίας δεν μου ανοίγει αρκετές πόρτες επαγγελματικά, προφανώς. Έχω όμως όρεξη και θέληση για διάβασμα, δεν φοβάμαι την δουλεία & την φοίτηση ταυτόχρονα.  Για κατατακτήριες έχω ψάξει & δεν δέχονται αποφοίτους άσχετων τμημάτων δυστυχώς. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

  1. Δέχονται οικονομικά/ ναυτιλιακά τμήματα τίτλους μη συναφών τμημάτων για μεταπτυχιακά; (ή απλά να μην δοκιμάσω καν;)
  2. Το ΕΑΠ, με πάσα ειλικρίνεια, έχει αντίκρισμα στην αγορά εργασίας;
  3.  Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να φοιτήσω χωρίς πανελλήνιες ή κατατακτήριες;

Ευχαριστώ πολύ ! :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για Ελλάδα, αλλά από αυτά που είδα/είπαν στο εξωτερικό:

  1.  Ναι, θεωρητικά γίνεται. Αρκετοί το έκαναν, όπως π.χ. από Φυσική σε MA Ιστορία κ.ο.κ.
  2. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, όμως δεν ξέρω εάν έχει πραγματικό αντίκρισμα στην Ελληνική αγορά. 
  3. Ελλάδα; Δεν ξέρω. Εξωτερικό; Με αίτηση στο εκάστοτε πανεπιστήμιο ή οργανισμό. 

Η πρώτη και κύρια συμβουλή είναι να δραστηριοποιηθείς και να μην απογοητευτείς εάν ένα πρόγραμμα σε απορρίψει. 
Πρέπει να ψάξεις, αυτό σημαίνει άμεση επικοινωνία (η. ταχυδρομείο & τηλέφωνο) σε σχολές και προγράμματα για τις λεπτομέρειες και το πόσο αυτά που γράφουν ισχύουν. Πολλές φορές οι σχολές έχουν λίστες με προαπαιτούμενα που δεν εφαρμόζουν, ή απλά παραβλέπουν για κάποιες εισαγωγές. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε για Conversion degrees σε Μεγάλλη Βρετανία και προγράμματα με αντίστοιχες προϋποθέσεις εισαγωγής στην υπόλοιπη Ευρώπη. Για οικονομικά πχ:

https://www.findamasters.com/masters-degrees/?Keywords=economics+conversion+course

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2021 στις 12:14 ΜΜ, desert_night είπε

Καλημέρα σε όλους!

Είμαι απόφοιτος Θεολογίας ΕΚΠΑ και ταυτόχρονα κάτοχος πτυχίων επιπέδου Γ1 σε 4 ξένες γλώσσες. Από το 2017 όπου και αποφοίτησα, εργάζομαι συνεχόμενα, full time και τα τελευταία 2 χρόνια ως γραμματέας σε δικηγορική εταιρεία, επίσης full time. Θα ήθελα να σπουδάσω κάτι συναφές με οικονομικά ή ναυτιλιακά, διότι παρόλο που έχω καλή & σταθερή δουλειά, πάντα ανησυχώ για το "αύριο". Το πτυχίο της Θεολογίας δεν μου ανοίγει αρκετές πόρτες επαγγελματικά, προφανώς. Έχω όμως όρεξη και θέληση για διάβασμα, δεν φοβάμαι την δουλεία & την φοίτηση ταυτόχρονα.  Για κατατακτήριες έχω ψάξει & δεν δέχονται αποφοίτους άσχετων τμημάτων δυστυχώς. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

  1. Δέχονται οικονομικά/ ναυτιλιακά τμήματα τίτλους μη συναφών τμημάτων για μεταπτυχιακά; (ή απλά να μην δοκιμάσω καν;)
  2. Το ΕΑΠ, με πάσα ειλικρίνεια, έχει αντίκρισμα στην αγορά εργασίας;
  3.  Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να φοιτήσω χωρίς πανελλήνιες ή κατατακτήριες;

Ευχαριστώ πολύ ! :)

 

 

 

  • Το 90% των μαστερ πλέον, μια χαρά δέχονται αποφοιτους απο μη συναφής σχολές. Άντε κανα Καποδιστριακό να αποκλείει, και ανάλογα με τη ζήτηση. Τα υπόλοιπα μια χαρά δεχονται ειδικά αν ειναι επι πληρωμή. Θεολόγος παρεμπιπτώντος ειναι ο ξάδελφός μου και το μεταπτυχιακό του ειναι στη διαχείριση αποβλήτων του ΕΑΠ. Μια χαρά τον δέχτηκαν. Εργάζεται σε γνωστή βιομηχανία. 
  • Το ΕΑΠ βοηθάει όσους ήδη εργάζονται. Όμως παίζει ρόλο και το πτυχίο που θα πάρεις. Πχ με τις φυσικές επιστήμες μπαίνεις κανονικά σε πινακες αναπληρωτών. Η διοικηση επιχειρήσεων δεν έχει σε τιποτε να ζηλέψει το αντιστοιχο τμημα της Παντειου ή της ΑΣΟΕΕ.

Γιατι να δωσεις κατακτηριες ενω έχεις ηδη πτυχίο; Oυτε καν. Μια χαρά θα σε δεχτουν. Τουμπες θα κάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2021 στις 12:14 ΜΜ, desert_night είπε

Καλημέρα σε όλους!

Είμαι απόφοιτος Θεολογίας ΕΚΠΑ και ταυτόχρονα κάτοχος πτυχίων επιπέδου Γ1 σε 4 ξένες γλώσσες. Από το 2017 όπου και αποφοίτησα, εργάζομαι συνεχόμενα, full time και τα τελευταία 2 χρόνια ως γραμματέας σε δικηγορική εταιρεία, επίσης full time. Θα ήθελα να σπουδάσω κάτι συναφές με οικονομικά ή ναυτιλιακά, διότι παρόλο που έχω καλή & σταθερή δουλειά, πάντα ανησυχώ για το "αύριο". Το πτυχίο της Θεολογίας δεν μου ανοίγει αρκετές πόρτες επαγγελματικά, προφανώς. Έχω όμως όρεξη και θέληση για διάβασμα, δεν φοβάμαι την δουλεία & την φοίτηση ταυτόχρονα.  Για κατατακτήριες έχω ψάξει & δεν δέχονται αποφοίτους άσχετων τμημάτων δυστυχώς. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

  1. Δέχονται οικονομικά/ ναυτιλιακά τμήματα τίτλους μη συναφών τμημάτων για μεταπτυχιακά; (ή απλά να μην δοκιμάσω καν;)
  2. Το ΕΑΠ, με πάσα ειλικρίνεια, έχει αντίκρισμα στην αγορά εργασίας;
  3.  Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να φοιτήσω χωρίς πανελλήνιες ή κατατακτήριες;

Ευχαριστώ πολύ ! :)

 

 

 

αρχικά κατατακτήριες μπορείς να δωσεις σχεδον σε όλες τις σχολές απλά δεν αναγνωρίζονται μαθηματα απο την προηγούμενη, θα κανεις δηλαδή κανονικά και τα 4 χρόνια. αυτό που λες ισχυε παλιά που δεν εδιναν εξετάσεις και εμπαιναν με βαθμό πτυχίου, τωρα εξεταζεσαι σε 3 μαθηματα της σχολής. οι προκυρήξεις με τη ύλη βγαινουν συνηθως τετια εποχή, οι αιτήσεις γινονται αρχές νοέμβρίου και οι εξετάσεις δεκέβριο. αν θες να δωσεις πρέπει να ξεκινήσεις προετοιμασία. από τώρα.

τωρα για τις ερωτήσεις σου, για το 1ο μάλλον όχι για τα ναυτιλιακά, στα οικονομικά ομως έχεις πιθανότητες λόγω επαγγελματικής εμπειρίας. στο 2ο, έχει αντικρισμα όπως και τα υπόλοιπα πανεπιστήμια, αν πας πχ για τους πολιτισμούς δεν εχεις δικαιώματα στην εκπαίδευση αλλά η ΔΕΟ είναι καλό πρόγραμμα (και σχετικά απαιτητικό, αν εργάζεσαι θα ζοριστείς με τις εργασίες αν πάρεις 3 ενοτητες το χρόνο). για το 3ο, γενικά υπάρχουν οι σχολές των κολλεγίων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Πληροφορική (Computer Science - προπτυχιακό) του ΕΑΠ είναι δυνατό χαρτί αλλά είναι αρκετά δύσκολη συγκριτικά με άλλα Πανεπιστήμια...

Επεξ/σία από wotw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...