Προς το περιεχόμενο

Bluetooth adapter σε τηλεοραση;


DogElon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λειτουργουν τα συγκεκριμενα bluetooth adapter σε τηλεοραση ή ειναι μονο για τα windows;

Στο amazon πχ μου βγαζει διαφορετικους ανταπτορες για την τηλεοραση.

Θελω να συνδεω τα ακουστικα μου με την τηλεοραση για να βλεπω ταινιες.

Επεξ/σία από DogElon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα κι αν βρεις συμβατό bluetooth αντάπτορα, το πιθανότερο είναι να είναι αρκετά ακριβό.

Μπορείς να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα έμεσα μ' ένα bluetooth transmitter το οποίο θα συνδέσεις στην έξοδο ακουστικών της τηλεόρασης σου ( καρφί 3,5" )

Έτσι μπορείς να μετατρέψεις οποιαδήποτε συσκευή με αναλογική έξοδο ήχου, σε bluetooth

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ψάχνεις για bluetooth transmitter όχι Receiver. (Αρκετά πλέον υποστηρίζουν και τα 2 mode λειτουργίας γυρίζοντας ένα διακόπτη αλλά δεν είναι ο κανόνας..)

Αν γράφει "Transmitter" μόνο, σίγουρα δεν κάνει. Αυτά χρησιμοποιούνται για να συνδέσεις ασύρματα το κινητό σου μ' ένα παλιό ενισχυτή.

 

Λύσεις υπάρχουν πολλές. Γενικά στον ήχο ο κανόνας είναι ότι πληρώσεις παίρνεις. Έως ένα σημείο βέβαια. Από εκεί και πέρα νομίζεις ότι παίρνεις.

Το μεγάλο αγκάθι είναι η καθυστέρηση στον ήχο.

Η τεχνολογία aptx LL (Low Latency) υποτίθεται ότι επιλύει το πρόβλημα αλλά για να παίξει, θα πρέπει να υποστηρίζεται και από τ' ακουστικά σου.

Όπως και να έχει καλό είναι να επιλέξεις μια λύση η οποία να υποστηρίζει τη συγκεκριμένη τεχνολογία για μελλοντική συμβατότητα.

Τώρα για να επιλέξεις αντάπτορα ακολούθησε τις κριτικές: https://www.skroutz.gr/s/13886765/TaoTronics-TT-BA09.html.

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστω οτι οι καινουριες τηλεορασεις που εχουν ενσωματωμενο δεκτη bluetooth, λειτουργουν χωρις να χρειαζονται καποιο επιπλεον αξεσουαρ, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά αλλά βγάζουν λίστα με συμβατά ακουστικά χωρίς να εγγυώνται ότι θα δουλέψουν τα υπόλοιπα.

Πχ η λίστα με τα συμβατά ακουστικά για τις τηλεοράσεις sony

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2021 στις 2:30 ΜΜ, DogElon είπε

Λειτουργουν τα συγκεκριμενα bluetooth adapter σε τηλεοραση ή ειναι μονο για τα windows;

Στο amazon πχ μου βγαζει διαφορετικους ανταπτορες για την τηλεοραση.

Θελω να συνδεω τα ακουστικα μου με την τηλεοραση για να βλεπω ταινιες.

αυτο το πραγμα, οτι δλδ κανουμε μια ερωτηση/θεμα για κατι, χωρις να δινουμε INFO, και περιμενουμε ολοι να γνωριζουν ΠΟΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ τηλεοραση και ΠΟΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ακουστικα εχουμε............, ωστε να παρουμε 1 σωστη και συγκεκριμενη απαντηση, .....με ξεπερναει....!!  

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cabdik είπε

αυτο το πραγμα, οτι δλδ κανουμε μια ερωτηση/θεμα για κατι, χωρις να δινουμε INFO, και περιμενουμε ολοι να γνωριζουν ΠΟΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ τηλεοραση και ΠΟΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ακουστικα εχουμε............, ωστε να παρουμε 1 σωστη και συγκεκριμενη απαντηση, .....με ξεπερναει....!!  

 

 

Αν ηξερα αγορινα μου τι ακριβως επρεπε να γραψω, θα το εγραφα, πιστεψε με, και εαν γνωριζα ακομα περισσοτερα, δεν θα δημιουργουσα καν το παραπανω θεμα. Οποτε ας σταματησουν τα ανουσια ποστς παρακαλω.

Και δε νομιζω τα bluetooth adapter να δουλευουν με συγκεκριμενες μαρκες ακουστικων μονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, DogElon είπε

Αν ηξερα αγορινα μου τι ακριβως επρεπε να γραψω, θα το εγραφα, πιστεψε με, και εαν γνωριζα ακομα περισσοτερα, δεν θα δημιουργουσα καν το παραπανω θεμα. Οποτε ας σταματησουν τα ανουσια ποστς παρακαλω.

Και δε νομιζω τα bluetooth adapter να δουλευουν με συγκεκριμενες μαρκες ακουστικων μονο.

καλε μου συμφορουμιτη, ΔΕΝ χρειαζεται να ΞΕΡΕΙΣ. απλη λογικη ειναι..!  Δινεις ακριβεις πληροφοριες, για να παρεις σωστες και επισης ακριβεις απαντησεις. απλα ειναι τα πραγματα....!!  

 αυτο το τονιζω ιδιαιτερα γιατι βλεπω παρα πολλα νεα θεματα, οχι μονο το δικο σου,  με μια γενικη ερωτηση, αλλα χωρις να δινονται πληροφοριες και στοιχεια....!!  

κανεις δεν ειναι μαντης..!!!  

 

οποτε, για να καταλαβεις τι εννοω.............παραθετω το αρχικο σου ποστ, με τον σωστο τροπο...: 

 

" Εχω το ΧΧΧΧΧΧΧΧ μοντελο τηλεορασης και τα ΧΧΧΧΧΧΧΧ bluetooth ακουστικα. Θελω να συνδεω τα ακουστικα μου με την τηλεοραση για να βλεπω ταινιες.

 Πως μπορω να το κανω?  Λειτουργουν τα συγκεκριμενα bluetooth adapter σε τηλεοραση ή ειναι μονο για τα windows;

Στο amazon πχ μου βγαζει διαφορετικους ανταπτορες για την τηλεοραση."    

 

οπως βλεπεις..... δεν δινεις τις 2 ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΕΣ πληροφοριες, ωστε οποιος γνωριζει, να μπορει να σε βοηθησει ΑΜΕΣΑ και ΣΙΓΟΥΡΑ.  και χωρις να χρειαζεται να ρωτανε απο κατω,     "ποια ακουστικα εχεις?"  και   "ποια ειναι η τηλεοραση σου?"    

Ειναι καλυτερο απο θεμα χασιματος χρονου και για σενα, και για οσους γνωριζουν και θα προθυμοποιηθούν να απαντήσουν..!  

 

ΥΓ1. Δεν στα ειπα ολα αυτα για "να στην πω".   τα λεω για ευκολια ολων........!   κυριως των TS, που ετσι θα προκαλεσουν το ενδιαφερον περισσοτερων,  αλλα και οσων παρακολουθουν τα θεματα, και θελησουν να απαντησουν...

ΥΓ2.  Δεν βλεπω ακομα............. τι μοντελο τηλεορασης εχεις, και ποια ακουστικα........!  να ξερεις παντως, οτι τα περισσοτερα μοντελα τηλεορασεων απο το 2014-2015 και μετα εχουν ενσωματωμενο BLUETOOTH.....!!!!! 

Επεξ/σία από cabdik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα. Έχει η θεία μου μια παλιά Sony Bravia και επίσης αυτά τα ακουστικά Esperanza EH163 Libero. Προφανώς η τηλεόραση δεν έχει bluetooth, οπότε πρέπει φαντάζομαι να χρησιμοποιηθεί κάποιος adapter. Τι πρέπει να ψάξω? Στα σχόλια του scroutz βλέπω κάποιος να προτείνει KN321 Bluetooth 5.0 Receiver Transmitter, αλλά βλέπω ότι έχει διπλάσια τιμή από τα ίδια τα ακουστικά. Επειδή δεν είναι και ιδιαίτερη ανάγκη, απλώς για να μη πάνε χαμένα, υπάρχει κάποια πιο φθηνή λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...