Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για καταναλωση μεσα στην πολη


ΒουρΝ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/6/2021 στις 10:03 ΜΜ, zourman1981 είπε

Και εγώ με το 2ετιας βενζινοκίνητο ιχ μου στα 1400 κυβικά όταν πάω τα παιδιά σχολειο πχ που είναι 1,5 χλμ πήγαινε έλα καίω 14, βέβαια δεν προλαβαίνει ούτε ο δείκτης της θερμοκρασίας να ανέβει

Μια χαρά νορμάλ το 9ρι άμα είσαι και νέος οδηγός είναι πολύ λογική τιμή 

Το νέος οδηγός τι σχέση έχει;

Κι εγώ, νέος οδηγός, σε διαδρομή 5 χλμ με το γκολφακι του 2007 κρύο, έχω μέση κατανάλωση 7,5-8L/100 km. Και ο πατέρας μου που οδηγάει 40 χρόνια δεν πετυχαίνει κάτι καλύτερο, ίσα ίσα περισσότερο καίει.

Συμφωνω για αυτό που λες για το κρύο και τις μικρές αποστάσεις πάντως. Μέχρι το ψιλικατζίδικο πετάχτηκα με 3°C (1 χλμ πήγαινε-έλα) και έγραψε 15L/100 km. Το ίδιο γράφει όποιος και να το οδηγάει όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, GodzillaCover είπε

Το νέος οδηγός τι σχέση έχει;

έχει σχέση διότι ο νέος οδηγός δε θα οδηγεί και τόσο καλά, δε θα αλλάζει ταχύτητες εκεί που πρέπει.

Τώρα σε μια μικρή διαδρομή 2χμ δε θα δεις διαφορά, σε μεγαλύτερη θα δεις. Δε σημαίνει ότι ο νέος οδηγός θα κάψει περισσότερο αλλά όπως και να το κάνουμε υπάρχουν περισσότερες πιθανότητε να κάψει σε σχέση με κάποιον έμπειρο

όπως κι ένας έμπειρος οδηγός θα καταφέρει να το πάει πιο γρήγορα το αμάξι στην ίδια διαδρομή με έναν άπειρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2022 στις 12:59 ΜΜ, Bitbit είπε

Και τι θα πετύχεις με αυτό; Θα πέσει η κατανάλωση αλλά θα πληρώνεις περισσότερο την 100αρα; Και ας θεωρήσουμε ότι η ποιότητα της είναι καλύτερη , με την αυξημένη τιμή θα πληρώσεις περισσότερα. Αμφιβάλλω ότι θα δεις διαφορά αλλά οκ, δοκίμασε .

 

Επίσης δε γεμίζεις το ρεζερβουάρ, κάνεις 100χμ και μετά γεμίζεις και υπολογίζεις. Μέγα λάθος.

Θα κάνεις παραπάνω χιλιόμετρα και θα το δοκιμάσεις και 2-3 φορά .

Sorry για την late απάντηση αλλά με τα χιόνια το χάσαμε λίγο, για αρχή θα αλλάξω βενζιναδικο και θα ρίξω και ένα καθαριστικο και θα ξανακάνω μέτρηση 

Είμαι σχετικά νέος οδηγός αλλά οδηγαω ήρεμα(για οικονομία) και αλλάζω στις 2 χιλιάδες στροφές φρενάρισμα σιγα σιγα κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΒουρΝ είπε

Sorry για την late απάντηση αλλά με τα χιόνια το χάσαμε λίγο, για αρχή θα αλλάξω βενζιναδικο και θα ρίξω και ένα καθαριστικο και θα ξανακάνω μέτρηση 

Είμαι σχετικά νέος οδηγός αλλά οδηγαω ήρεμα(για οικονομία) και αλλάζω στις 2 χιλιάδες στροφές φρενάρισμα σιγα σιγα κτλ 

Ανέβασε λίγο στροφές.Πολύ χαμηλά αλλάζεις.Εχεις ενδειξη κατανάλωσης στο ταμπλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2022 στις 9:11 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Ανέβασε λίγο στροφές.Πολύ χαμηλά αλλάζεις.Εχεις ενδειξη κατανάλωσης στο ταμπλό;

Έχω το trip τόσο έλεγε και αυτό 12 λιτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/1/2022 στις 10:25 ΠΜ, Ukforthemoment είπε

βαλε την στιγμιαία κατανάλωση για να καταλάβεις πότε να αλλάζεις.

Συνήθως το καλοκαιρι μου έδειχνε πριν τις 2 την χαμηλότερη στις ανηφόρες πήγαινε 15-16

Έχει χαλάσει και το κουμπί trip τελευταία παταω και δεν μου βγάζει τίποτα δεν ξέρω πως να το ανοίξω μπας και το φτιάξω 

Έριξα ένα καθαριστικό σήμερα το γνωστό  της liqui molly θα περιμένω να πάει μέχρι τελευταία γραμμή η βενζίνη και θα δοκιμάσω σε άλλο βενζινάδικο γέμισμα 

Επεξ/σία από ΒουρΝ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...