Προς το περιεχόμενο

Το Find My App του iOS 15 βρίσκει ακόμη και συσκευές που έχουν απενεργοποιηθεί ή κλαπεί


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Για δώσε μία πηγή για τα λεγόμενα σου, γιατί αυτό θα αλλάξει όλο το τοπίο καθώς υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες iCloud locked iPhones τα οποία πωλούνται για 100 και 200 ευρώ. Με το ξεκλείδωμα που μου λες από 100 θα πάει 600 η συσκευή.

Αυτό ακριβώς σου λέω, ότι δεν έχει παραβιαστεί το iCloud lock ποτέ μέχρι στιγμής.

Θέλω να πιστεύω ότι το διάβασες το άρθρο όμως έτσι; Γιατί άλλο το να αχρηστεύεις μία συσκευή με iCloud lock και άλλο το να την βρεις με το Find My, δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.

Ήδη βγαίνει ειδοποίηση σε όποιον έχει iPhone αν κάποιο από τα υλικά της συσκευής δεν είναι της ίδιας συσκευής, και κάποτε η ιδέα ήταν να μην λειτουργούν αλλά το Right To Repair έχει και αυτό τα επιχειρήματα του.

Να σου δώσω πολλές:

https://directunlocks.com/en_us/icloud-unlock

https://www.fonegeek.com/unlock-screen/how-to-unlock-icloud-lock.html

https://iphoneimei.net/unlock-iphone/remove-icloud-account-from-iphone

https://www.lifewire.com/unlock-icloud-locked-iphone-4176218

...και πολλά άλλα. Προφανώς και δε με ενδιαφέρει άμεσα το θέμα, οπότε και δεν έχω διερευνήσει την εγκυρότητά τους. Γι αυτό και έγραψα ότι σε πιστεύω.

Ο στόχος της λειτουργίας αυτής, που περιγράφει το άρθρο ποια είναι; Σκέψου και άπάντησε. Μη μου γράψεις "για να βρεις το κινητό αν στο κλέψουν". Είναι αστείο. Όποιος το πάρει θα το κάνει ανταλλακτικά, όπως και σήμερα. 

Πες μου ότι η Apple δεν επιτρέπει να βάλεις ημιτασιόν ή ανταλλακτικά άλλων για να προστατέψει τον χρήστη από την κλοπή... Αυτό πες μου μόνο...:D

5 ώρες πριν, billdanos είπε

Προφανώς και θέλει τα data για τον εαυτό της και τις υπηρεσίες της. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν κάποιοι τα πουλάνε και σε τρίτους! 🤔

Επίσης τα iPhones έχουν από τις καλύτερες προστασίες κλειδώματος σε περίπτωση κλοπής ΑΡΚΕΙ να έχεις ενεργές τις σχετικές υπηρεσίες που σχολιάζουμε στο συγκεκριμένο topic...

Επίσης όταν κάποιος βαφτίζει "αυτονόητες" τις θεωρίες συνομωσίας, καταλαβαίνεις πως πέφτουμε σε τρελή λούπα... 😛 

Δηλαδή το ότι συλλεγει δεδομένα με σκοπό να σε κάνει να καταναλώσεις τα προϊόντα της είναι "εντάξει". Το ότι η Google το κάνει για τον ίδιο λόγο, αλλά για άλλους και όχι για τον εαυτό της μόνο, την κάνει πιο ανήθικη; Το ότι πλήρωσες ένα σκασμό λεφτά για να αγοράσεις τη συσκευή, το ότι πληρώνεις για να πάρεις εφαρμογές από το appstore, όπου η Apple παίρνει προμήθεια, το ότι πληρώνεις ακόμα και για να ακούσεις μουσική, δε φτάνει....

Πρέπει να μαζεύει και δεδομένα και παράλληλα να κουνάει το δάχτυλο στους άλλους που μαζεύουν δεδομένα...

Όταν διαφημίζεις ιδιωτικότητα και σεβασμό στους πελάτες σου πρέπει να το δείχνεις έμπρακτα ο ίδιος πρώτα. Υπάρχουν εταιρείες που το κάνουν αυτό και ξέρεις που καταλήγουν; Στην αφάνεια, ακριβως επειδή ΔΕΝ μαζεύον δεδομένα. Πχ δες αυτή:

https://sailfishos.org/

Να μην ξαναγράψω, για τρίτη φορά, ότι δεν τη θεωρώ ίδια με τη Google. Είπαμε, δεν είναι, αλλά και αυτή μαζεύει δεδομένα για την πάρτη της και δεν ξέρει κανένας ακριβώς, ποια δεδομένα και τί τα κάνει. Είναι όσο πιο closed source μπορεί να υπάρξει σε software. Από τη στιγμή που δε μπορώ να δω ή να διαπιστώσω ΕΜΠΡΑΚΤΑ ότι τηρεί αυτό που ισχυρίζεται ΔΕΝ ΤΗ ΠΙΣΤΕΥΩ.

Λογικό δεν είναι; Όταν ισχυρίζεσαι κάτι πρέπει να μπορείς να το αποδείξεις κιόλας. Επιστημονικά, το βάρος της απόδειξης πέφτει πάντα σε αυτόν που κάνει τον ισχυρισμό.

Το θέμα είναι να ΜΗΝ στο κλέψουν. Αν το κάνουν, μια χαρά το κάνουν βίδες και ανταλλακτικά και βγάζουν και από αυτά. Οι προστασίες πάνε περίπατο. Από την άλλη, μια ενσωματωμένη λειτουργία, όπου η εταιρεία μπορεί να γνωρίζει τη θέση σου ακόμα κι αν το κινητό είναι κλειστό είναι πολύ χρήσιμη...

Δεν είναι αυτονόητο ότι μία εταιρεία θα προστατέψει τα συμφέροντα της (κέρδη, δύναμη στην αγορά κτλ) ενάντια στον καταναλωτή αν χρειαστεί; Αυτό δεν είναι αυτονόητο; 

Η διαφορά είναι ότι μία εταιρεία με έξυπνο marketing θα μπορέσει να γυρίσει την κοινή γνώμη και να πείσει τους καταναλωτές της ότι το κάνει για το συμφέρον τους. Αυτή είναι η δουλειά τους.

Πάρε παράδειγμα από endgadget:

https://www.engadget.com/apple-chinese-government-control-data-131343119.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly9kdWNrZHVja2dvLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAMQJCL7fLKdvvg5cSLkI--QrCkuIXt6mK396N_gw077ggJ5SSxiNdwkVjFRWXz050PEN9g5ovIYiMupwQjZhkVjbrU97H2RgDisKgA4z1xi92LeSei_4XNz8F_R1P7x-NJXrMBvFwtRHnJ2MBS1GbPoeFuosFNXpxXu9qOZDFQjI

Πάρε και από New York Times:

https://www.nytimes.com/2021/05/17/technology/apple-china-censorship-data.html

Μπροστά στο να βγάλει χρήματα δεν νομίζω να το σκεφτεί ιδιαίτερα το να δώσει δεδομένα στην Κινεζική κυβέρνηση και είναι σίγουρο ότι αν το κάνει δε θα το μάθουμε ποτέ. Κλειστός κώδικας και συμφωνία κάτω από το τραπέζι. Ο χρήστης δε θα μάθει ποτέ... Ήδη έχει αφαιρέσει από το appstore εφαρμογές που η κυβέρνηση της Κίνας δεν εγκρίνει και υποστηρίζει ότι το έκαναν οι ίδιοι οι δημιουργοί των εφαρμογών...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tlykog είπε

Να σου δώσω πολλές:

https://directunlocks.com/en_us/icloud-unlock

https://www.fonegeek.com/unlock-screen/how-to-unlock-icloud-lock.html

https://iphoneimei.net/unlock-iphone/remove-icloud-account-from-iphone

https://www.lifewire.com/unlock-icloud-locked-iphone-4176218

...και πολλά άλλα. Προφανώς και δε με ενδιαφέρει άμεσα το θέμα, οπότε και δεν έχω διερευνήσει την εγκυρότητά τους. Γι αυτό και έγραψα ότι σε πιστεύω.

Ας αρχίσουμε γιατί βλέπω δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τι μου έστειλες.

Οι σύνδεσμοι directunlocks.com και iphoneimei.net είναι από τα πιο κακοστημένα scam sites που έχω δει, κανένα απο αυτά δεν κάνει αυτό που ισχυρίζεται, περισσότερο θα εμπιστευτώ e-mail από τον νιγηριανό πρίγκιπα που με ψάχνει τόσο καιρό. Και τα 2 το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι carrier unlock και όχι iCloud unlock, δύο διαφορετικά πράγματα. Φυσικά αν δεν πιστεύεις εμένα και πιστεύεις τα αγορασμένα reviews του trusted pilot (και ποιος δεν έχει αγοράσει reviews, είναι τόσο φτηνά), μπορείς να δεις στο YouTube εκατοντάδες βίντεο πως αποδεικνύουν ότι είναι απάτες. Πάντως και οι δύο "εταιρίες" έχουν την ίδια μητρική LtD επωνυμία, αν αυτό δεν βγάζει μάτι το scam, τι να πω...

Ο σύνδεσμος του lifewire και του fonegeek μας γράφει πως για να κάνουμε unlock το iCloud πρέπει να κάνουμε log in με τον λογαριασμό που έγινε lock, δηλαδή, να ξέρουμε όλους τους κωδικούς, δεν βοηθά και πολύ.

 

17 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Ο στόχος της λειτουργίας αυτής, που περιγράφει το άρθρο ποια είναι; Σκέψου και άπάντησε. Μη μου γράψεις "για να βρεις το κινητό αν στο κλέψουν". Είναι αστείο. Όποιος το πάρει θα το κάνει ανταλλακτικά, όπως και σήμερα. 

Ναι αυτός είναι ο σκοπός, με το που το χάσεις το αναζητάς στο Find My και όποιος περνάει δίπλα από την συσκευή, ξέρεις ακριβώς που είναι οπότε αυξάνεις πολύ τις πιθανότητες σου από το 0.

Τώρα αν ο κλέφτης έχει και όλα τα εργαλεία να το ανοίξει και καταφέρει να βγάλει αυτήν την καταραμένη κόλα που έχουν στην μπαταρία πριν το καταλάβεις, τότε πάω πάσο, αλλά όσοι έχουμε επισκευάσει iPhone ξέρουμε ότι θέλει ηρεμία και σωστά εργαλεία η δουλειά, δεν είναι Nokia 3310 με αποσπώμενη μπαταρία.

20 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Πες μου ότι η Apple δεν επιτρέπει να βάλεις ημιτασιόν ή ανταλλακτικά άλλων για να προστατέψει τον χρήστη από την κλοπή... Αυτό πες μου μόνο...:D

Touch ID και Face ID δεν μπορείς να αλλάξεις καθώς ανοίγει μεγάλη τρύπα στην συσκευή, θα μπορούσες να κλέψεις μία συσκευή, να αλλάξεις τον βιομετρικό μηχανισμό και έχοντας το μάθει με τα δικά σου στοιχεία, να το ανοίξεις. Από εκεί και πέρα για κάθε τι που δεν είναι γνήσιο και δηλωμένο στο δίκτυο επισκευών της Apple, η συσκευή σε ενημερώνει ότι δεν είναι εγγυημένη η ορθή λειτουργία του αλλαγμένου υλικού, όχι ότι δεν λειτουργεί όμως. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, billdanos είπε

Δεν μπορεί να εντοπιστεί εντελώς κλειστή συσκευή. Λογικά θα έχεις απλά το τελευταίο της στίγμα και θα πρέπει να ενεργοποιηθεί ξανά για να έχεις live tracking. 

Το τελευταίο στίγμα το έχουμε και τώρα. Με το νέο mode θα κρατά ελάχιστη ενέργεια ώστε να λειτουργεί το beacon που έχουν οι συσκευές (U1/Bluetooth).

Μπορούν πρακτικά να μένουν σε τέτοιο mode και να έχουν διάρκεια όση ένα Airtag.

@Cell_7 ευχαριστώ που απαντάς τα αυτονόητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Ας αρχίσουμε γιατί βλέπω δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τι μου έστειλες.

Οι σύνδεσμοι directunlocks.com και iphoneimei.net είναι από τα πιο κακοστημένα scam sites που έχω δει, κανένα απο αυτά δεν κάνει αυτό που ισχυρίζεται, περισσότερο θα εμπιστευτώ e-mail από τον νιγηριανό πρίγκιπα που με ψάχνει τόσο καιρό. Και τα 2 το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι carrier unlock και όχι iCloud unlock, δύο διαφορετικά πράγματα. Φυσικά αν δεν πιστεύεις εμένα και πιστεύεις τα αγορασμένα reviews του trusted pilot (και ποιος δεν έχει αγοράσει reviews, είναι τόσο φτηνά), μπορείς να δεις στο YouTube εκατοντάδες βίντεο πως αποδεικνύουν ότι είναι απάτες. Πάντως και οι δύο "εταιρίες" έχουν την ίδια μητρική LtD επωνυμία, αν αυτό δεν βγάζει μάτι το scam, τι να πω...

Ο σύνδεσμος του lifewire και του fonegeek μας γράφει πως για να κάνουμε unlock το iCloud πρέπει να κάνουμε log in με τον λογαριασμό που έγινε lock, δηλαδή, να ξέρουμε όλους τους κωδικούς, δεν βοηθά και πολύ.

 

Ναι αυτός είναι ο σκοπός, με το που το χάσεις το αναζητάς στο Find My και όποιος περνάει δίπλα από την συσκευή, ξέρεις ακριβώς που είναι οπότε αυξάνεις πολύ τις πιθανότητες σου από το 0.

Τώρα αν ο κλέφτης έχει και όλα τα εργαλεία να το ανοίξει και καταφέρει να βγάλει αυτήν την καταραμένη κόλα που έχουν στην μπαταρία πριν το καταλάβεις, τότε πάω πάσο, αλλά όσοι έχουμε επισκευάσει iPhone ξέρουμε ότι θέλει ηρεμία και σωστά εργαλεία η δουλειά, δεν είναι Nokia 3310 με αποσπώμενη μπαταρία.

Touch ID και Face ID δεν μπορείς να αλλάξεις καθώς ανοίγει μεγάλη τρύπα στην συσκευή, θα μπορούσες να κλέψεις μία συσκευή, να αλλάξεις τον βιομετρικό μηχανισμό και έχοντας το μάθει με τα δικά σου στοιχεία, να το ανοίξεις. Από εκεί και πέρα για κάθε τι που δεν είναι γνήσιο και δηλωμένο στο δίκτυο επισκευών της Apple, η συσκευή σε ενημερώνει ότι δεν είναι εγγυημένη η ορθή λειτουργία του αλλαγμένου υλικού, όχι ότι δεν λειτουργεί όμως. 

Έχεις κολλήσει φίλε μου. Τί δεν κατάλαβες από το ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ; ΕΙΠΑΜΕ: ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ, ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ. Πώς αλλιώς να το γράψω; Ποτέ δεν αγόρασα και όυτε θα αγοράσω ποτέ κλεμμένα ή κλειδωμένα iphones, οπότε το θέμα δε με ενδιέφερε. Ίσα ίσα που αυτό ενισχύει ακόμα περισσότερο την απορία μου: αφού έχει ήδη σύστημα προστασίας και μάλιστα τόσο καλό, γιατί να φτιάξει κι άλλο; Γιατί να προσθέσεις κώδικα, που με λάθος χρήση μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα ασφάλειας για το χρήστη; Γιατί να πιστέψω τα λόγια μιας εταιρείας ότι θα προστατέψει τα συμφέροντά μου σε κάθε περίπτωση, όταν δε θα μάθω ποτέ αν το εφάρμοσε αυτό ή όχι; 

Αν πραγματικά ενδιαφέρεται για την ιδιωτικότητά μου, να σταματήσει να μαζεύει (για οποιονδήποτε λόγο) ή να αφήνει τον πελάτη να διαλέξει το αν θέλει να μαζεύει δεδομένα γι αυτόν, να έχει οποιαδήποτε στιγμή προσβαση σε αυτά και τη δυνατότητα να τα διαγράφει (με συγκεκριμένες προδιαγραφές από μέρους της, που να διασφαλίζεται ότι όντως γίνεται ολική διαγραφή), να μην προσθέτει λειτουργίες που να δημιουργούν ερωτηματικά ως προς την ασφάλεια (όπως αυτή του άρθρου) και μελλοντικά (μάλλον σε ένα παράλληλο σύμπαν...) να εφαρμόζει πολιτική ανοικτού κώδικα, ώστε και οι χρήστες να μπορούν να δουν τί κάνει και πως το κάνει. 

Υπάρχουν υλικά που μπορούν να μπλοκάρουν το σήμα (θεωρητικά όλα τα μεταλλικά). Θεωρητικά, ακόμα και αν το τυλίξεις με πολλά φύλλα αλουμινόχαρτου δε θα δουλεύει το σήμα του δικτύου, το bluetooth ή το Wifi. Παίρνεις πχ ένα κατάλληλο κουτί ή το τυλιγεις το κινητό με αλουμινόχαρτα, το αφήνεις για 7-8 μέρες (ή όσες χρειαστεί για να τελειώσει και το τελευταίο φορτίο της μπαταρίας, μετά το κάνεις βίδες και οι προστασίες πάνε περίπατο. Που είναι η δυσκολία; Θεωρείς ότι οι "επαγγελματίες" δε θα βρούνε λύση ή ότι η Apple δε γνωρίζει ότι θα το κάνουν;

Δε χρειάζεται καν να βγάλει την κόλλα στην μπαταρία. Τον κονέκτορα της μπαταρία πρέπει να βγάλει από την πλακέτα ή να τον κόψει. Έχω αλλάξει ο ίδιος μπαταρία από το iphone 6s που είχα. Δεν είμαι τεχνικός, αλλά ξέρω πως αλλάζει η μπαταρία.

η οθόνη, η μπαταρία, το ηχείο και ένα σωρό άλλα εξαρτήματα μπορούν να αφαιρεθούν και να πουληθούν στα ανάλογα καταστήματα "φθηνής επισκευής iphones"... Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε... 

Παλιότερα η Apple δεν επέτρεπε τη λειτουργία της συσκευής με ανταλλακτικά που δεν ήταν δικά της, πχ το error 53 στο iphone 6 με το home button... Το έκανε για το καλό των χρηστών της... Μόλις την έκραξαν το διόρθωσε, γιατί οι χρήστες δεν ξέρουν το καλό τους και αντέδρασαν άδικα...

https://www.macrumors.com/2016/02/05/error-53-home-button-iphone-brick/

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
51 minutes ago, Tlykog said:

Έχεις κολλήσει φίλε μου. Τί δεν κατάλαβες από το ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ; ΕΙΠΑΜΕ: ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ, ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ. Πώς αλλιώς να το γράψω; Ποτέ δεν αγόρασα και όυτε θα αγοράσω ποτέ κλεμμένα ή κλειδωμένα iphones, οπότε το θέμα δε με ενδιέφερε. Ίσα ίσα που αυτό ενισχύει ακόμα περισσότερο την απορία μου: αφού έχει ήδη σύστημα προστασίας και μάλιστα τόσο καλό, γιατί να φτιάξει κι άλλο; Γιατί να προσθέσεις κώδικα, που με λάθος χρήση μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα ασφάλειας για το χρήστη; Γιατί να πιστέψω τα λόγια μιας εταιρείας ότι θα προστατέψει τα συμφέροντά μου σε κάθε περίπτωση, όταν δε θα μάθω ποτέ αν το εφάρμοσε αυτό ή όχι; 

Αν πραγματικά ενδιαφέρεται για την ιδιωτικότητά μου, να σταματήσει να μαζεύει (για οποιονδήποτε λόγο) ή να αφήνει τον πελάτη να διαλέξει το αν θέλει να μαζεύει δεδομένα γι αυτόν, να έχει οποιαδήποτε στιγμή προσβαση σε αυτά και τη δυνατότητα να τα διαγράφει (με συγκεκριμένες προδιαγραφές από μέρους της, που να διασφαλίζεται ότι όντως γίνεται ολική διαγραφή), να μην προσθέτει λειτουργίες που να δημιουργούν ερωτηματικά ως προς την ασφάλεια (όπως αυτή του άρθρου) και μελλοντικά (μάλλον σε ένα παράλληλο σύμπαν...) να εφαρμόζει πολιτική ανοικτού κώδικα, ώστε και οι χρήστες να μπορούν να δουν τί κάνει και πως το κάνει. 

Υπάρχουν υλικά που μπορούν να μπλοκάρουν το σήμα (θεωρητικά όλα τα μεταλλικά). Θεωρητικά, ακόμα και αν το τυλίξεις με πολλά φύλλα αλουμινόχαρτου δε θα δουλεύει το σήμα του δικτύου, το bluetooth ή το Wifi. Παίρνεις πχ ένα κατάλληλο κουτί ή το τυλιγεις το κινητό με αλουμινόχαρτα, το αφήνεις για 7-8 μέρες (ή όσες χρειαστεί για να τελειώσει και το τελευταίο φορτίο της μπαταρίας, μετά το κάνεις βίδες και οι προστασίες πάνε περίπατο. Που είναι η δυσκολία; Θεωρείς ότι οι "επαγγελματίες" δε θα βρούνε λύση ή ότι η Apple δε γνωρίζει ότι θα το κάνουν;

Δε χρειάζεται καν να βγάλει την κόλλα στην μπαταρία. Τον κονέκτορα της μπαταρία πρέπει να βγάλει από την πλακέτα ή να τον κόψει. Έχω αλλάξει ο ίδιος μπαταρία από το iphone 6s που είχα. Δεν είμαι τεχνικός, αλλά ξέρω πως αλλάζει η μπαταρία.

η οθόνη, η μπαταρία, το ηχείο και ένα σωρό άλλα εξαρτήματα μπορούν να αφαιρεθούν και να πουληθούν στα ανάλογα καταστήματα "φθηνής επισκευής iphones"... Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε... 

Παλιότερα η Apple δεν επέτρεπε τη λειτουργία της συσκευής με ανταλλακτικά που δεν ήταν δικά της, πχ το error 53 στο iphone 6 με το home button... Το έκανε για το καλό των χρηστών της... Μόλις την έκραξαν το διόρθωσε, γιατί οι χρήστες δεν ξέρουν το καλό τους και αντέδρασαν άδικα...

https://www.macrumors.com/2016/02/05/error-53-home-button-iphone-brick/

Εκτίθεσαι αλλά όχι πως έχει και σημασία! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Γιατί να πιστέψω τα λόγια μιας εταιρείας ότι θα προστατέψει τα συμφέροντά μου σε κάθε περίπτωση, όταν δε θα μάθω ποτέ αν το εφάρμοσε αυτό ή όχι; 

Φανταζομαι τα ίδια λες και για τις πιστωτικές κάρτες, τις προσωποποιημένες κάρτες στα μμμ, στους παρόχους σταθερής και κινητής τηλεφωνίας και στην κυρία Τασία της απέναντι οικοδομής που ξημεροβραδιάζεται στο μπαλκόνι κάνοντας δήθεν δουλειές…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εκτίθεσαι αλλά όχι πως έχει και σημασία! :) 

Προσωπικά, είμαι υπέρμαχος της δημοκρατίας και του ελεύθερου διαλόγου. 

Η διαφορά μου, σε σχέση με άλλους, είναι ότι κάνω διάλογο για να μάθω και όχι για να ικανοποιήσω το "εγώ" μου. Δε με ενδιαφέρει να έχω δίκιο. Με ενδιαφέρει να δω τί ισχύει πραγματικά. Τότε ο διάλογος έχει νόημα και αξία.

Σε κάθε θέμα, λοιπόν, υπάρχει ο ισχυρισμός και η απόδειξή του από τον πρώτο ομιλητή και ο αντίλογος και η απόδειξη από τον άλλο. Έχω θέσει κάποια ερωτήματα δεν έλαβα ακόμα απαντήσεις σε αυτά. Απλά στις απαντήσεις ο καθένας γράφει τα δικά του, εγώ απαντάω ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ σε αυτά που μου γράφουν, στη συνέχεια αναφέρω και αναλύω τη δική μου θέση και όσοι απαντούν γράφουν τα δικά τους. Εγώ απαντάω σε αυτά, ξαναγράφω τη θέση μου και πάλι ο καθένας τα δικά του... Με κάποιους συμφωνώ και μου απαντούν σαν να διαφώνησα... Από εκεί να καταλάβει, κάποιος, πόσο διαβάζουν αυτά που γράφω, ενώ εγώ διαβάζω και απαντάω παράγραφο-παράγραφο στον καθένα...

Αν έχεις κάτι να πεις ή να απαντήσεις σε κάτι, τότε κάντο συγκεκριμένα σε αυτά που γράφω. Το "εκτίθεσαι" δεν είναι απάντηση και δεν έχει νόημα σε κάποιον που δεν έρχεται για να αποδείξει ότι "κάποιος είναι" ή ότι "τα ξέρει όλα". Απλά γράφει τη γνώμη του... Όταν από ένα διάλογο προκύπτει μία καινούρια γνώση ή σωστή πληροφορία, τότε κερδίζουν όλοι όσοι συμμετέχουν. Αν όλοι το καταλάβαιναν αυτό θα είχε πολύ μεγαλύτερη αξία αυτό το forum...

Είναι κρίμα να σου δείχνω σεβασμό, σαν συνομιλητής, απαντώντας σε αυτά που γράφεις και εσύ να απαντάς με τρόπο που να μη δείχνει κάτι αντίστοιχο...

11 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φανταζομαι τα ίδια λες και για τις πιστωτικές κάρτες, τις προσωποποιημένες κάρτες στα μμμ, στους παρόχους σταθερής και κινητής τηλεφωνίας και στην κυρία Τασία της απέναντι οικοδομής που ξημεροβραδιάζεται στο μπαλκόνι κάνοντας δήθεν δουλειές…

Δεν χρησιμοποιώ κάρτες ΜΜΜ, στο Αγρίνιο, που μένω, σε 45 λέπτα πας από τη μία άκρη της πόλης στην άλλη με τα πόδια... Το γραφείο μου από το σπίτι είναι κυριολεκτικά 4 λεπτα με τα πόδια. Οι καφετέριες απέχουν από 5 έως 15 λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου και λιγότερο ακόμα από το γραφείο μου.

Πιστωτική δεν έχω, αλλά έχω επαγγελματική χρεωστική. Εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί σαν επαγγελματίας, οι συναλλαγές μου καταγράφονται για φορολογικούς-λογιστικούς λόγους έτσι κι αλλιώς.

Για όλα τα άλλα τί να πω; Ήδη έκανα την υπέρβαση απαντώντας μέχρι εδώ σε μία, αποτυχημένη, προσπάθεια κατηγοριοποίησής μου στους "ψεκασμένους"... Αυτό γίνεται όταν θέλουμε να υποτιμήσουμε τη γνώμη του άλλου, κατατάσσοντάς τον σε μία ομάδα ανθρώπων. Αν θέλεις να κάνει πραγματικό διάλογο να απαντάς σε αυτά που γράφει ο συνομιλητής σου. Αυτό κάνω και εγώ στους διαλόγους μας και είναι κρίμα να ρίχνεις το επίπεδο με τέτοια posts...

Να πω ότι δε θύμωσα. Έχουμε μιλήσει και στο παρελθόν και σε πολλά θέματα συμφωνώ με τις απόψεις σου και τις σέβομαι, γι αυτό ξέρω πάρα πολύ καλά ότι μπορείς να γράψεις και καλύτερα...:)

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, nmembers68 είπε

περα απο την πλακα που κανετε, εχω χασει δυο φορες το κινητο μου (ναι τοσο αμπαλος ειμαι) και την 1η το βρηκα λιγες ωρες μετα πεταμενο σε ενα οικοπεδο που το εψαξα μονος μου και την 2η σε μια ιδιοκτησια ενος μαγαζιου εξω σε χωμα θαμμενο μετα απο 1,5 μηνα που το ειχα χασει και το βρηκε ενας εργατης.

Ποιες χρονιες ηταν?

Γιατι τα κινητα πλεον δεν χανονται. 5 δευτερολεπτα να μην το πατησεις να δεις την ωρα/μυνηματα/ετσι για τον χαβαλε δεν παιζει.

Οποτε μαλλον τα τουβλα του χιλιαεννιακοσσια λασπη ηταν.

ερικσον/νοκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@Tlykog θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος.

Τα iCloud lock και Find My δεν ταυτίζονται ως υπηρεσίες.

Μας λες πως με 5 αλουμινόχαρτα αχρηστεύονται όλα, άρα τζάμπα κόπος τα όποια μέτρα κατά της κλοπής;

Error 53 κι ο καθένας ό,τι θυμάται χαίρεται. Από την μία η Apple επιμένει στα genuine parts για τα biometrics (ναι, για την ασφάλεια του χρήστη, take it or leave it) αλλά από την άλλη έπρεπε πρώτα να σκεφτεί και τον κάθε πικραμένο που χάλασε το TouchID του για να αλλάξει μπαταρία μόνος (true story).

Τα "ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ", "μένω σε μικρή επαρχιακή πόλη", "τα πάντα είναι 5 λεπτά από το σπίτι μου", "το software παρακάμπτεται" "εγώ δεν έχω χασει κινητό", "με κάρτα μόνο επαγγελματικά έξοδα" κτλ πώς ακριβώς βοηθούν τον όποιο διάλογο; Θεωρείς πως αποτελείς κάποιου τύπου πρότυπο πάνω στο οποίο πρέπει να αναπτυχθούν προϊόντα και υπηρεσίες;

Φαίνεται να τα έχεις όλα λυμένα. Η πρότασή σου τελικά είναι η αποκέντρωση;

Αν νομίζεις πως από όλα όσα χρησιμοποιείς χρησιμοποιούμε εμείς οι υπόλοιποι στην καθημερινότητά μας, κινδυνέυουν τα προσωπικά μας δεδομένα από το Find My network, κρίμα, γιατί για τόσο ψαγμένος φαίνεται να τα έχεις ιεραρχήσει λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Για όλα τα άλλα τί να πω; Ήδη έκανα την υπέρβαση απαντώντας μέχρι εδώ σε μία, αποτυχημένη, προσπάθεια κατηγοριοποίησής μου στους "ψεκασμένους"... Αυτό γίνεται όταν θέλουμε να υποτιμήσουμε τη γνώμη του άλλου, κατατάσσοντάς τον σε μία ομάδα ανθρώπων. Αν θέλεις να κάνει πραγματικό διάλογο να απαντάς σε αυτά που γράφει ο συνομιλητής σου. Αυτό κάνω και εγώ στους διαλόγους μας και είναι κρίμα να ρίχνεις το επίπεδο με τέτοια posts...

Να πω ότι δε θύμωσα. Έχουμε μιλήσει και στο παρελθόν και σε πολλά θέματα συμφωνώ με τις απόψεις σου και τις σέβομαι, γι αυτό ξέρω πάρα πολύ καλά ότι μπορείς να γράψεις και καλύτερα...:)

Ο σκοπός μου δεν ήταν να σε θίξω, ο σκοπός μου ήταν, καθαρά, να δεις την μεγάλη εικόνα και να σκεφτείς ότι δεν ήταν αναγκαίο ένα τέτοιο χαρακτηριστικό για να κάνει tracking αφού έχει χίλιους δυο άλλους δυο τρόπους για να το πετύχει…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, load είπε

- "...ακομα και συσκευες που εχουν απενεργοποιηθει"

- "Δεν ειναι σαφες πως λειτουργει ο εντοπισμος, πιθανοτατα δινει την τελευταια γνωστη τοποθεσια"

Καταλαβαινετε οτι δεν απανταει σε τιποτα ε? ολο το ζουμι ειναι πως εντοπιζει σε απενεργοποιημενες συσκευες. Αν δεν το κανει τοτε κανενα ενδιαφερον, γκοου νεξτ.

 

9 ώρες πριν, billdanos είπε

Δεν μπορεί να εντοπιστεί εντελώς κλειστή συσκευή. Λογικά θα έχεις απλά το τελευταίο της στίγμα και θα πρέπει να ενεργοποιηθεί ξανά για να έχεις live tracking. 

Να θυμίσω ότι ο τίτλος του άρθρου είναι "Το Find My App του iOS 15 βρίσκει ακόμη και συσκευές που έχουν απενεργοποιηθεί ή κλαπεί". Η επισήμανση του lock είναι πολύ σωστή, αυτό που γράφει το κείμενο είναι επιεικώς αστείο σε συνάρτηση με τον τίτλο. Και αυτό που αναφέρει μετά ο συνδιαχειριστής δεν λέει κάτι παραπάνω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να εντοπιστεί κλειστή η συσκευή, από τη στιγμή που το iPhone έχει δηλωθεί ως "lost".

Όποιον ενδιαφέρει να μάθει το πως, μπορεί να ψάξει papers για το U1 chip και την αρχιτεκτονική λειτουργίας του Find My network.

Τα περι ιδιωτικότητας κλπ είναι αστεία, για ακόμη μία φορά. Είναι αυτό που λέμε "χαριτωμένο" να νομίζουν κάποιοι οτι τέτοια συστήματα δεν αναπτύσσονται με γνώμονα αρχικά το security / privacy. Αν ενδιαφερόντουσαν για κάτι τέτοιο, πιστεύετε οτι θα το υλοποιούσαν με τόσο ακριβό τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Tlykog είπε

Σωστα. Γιατί είναι θεωρίες συνομωσίας και ποτε δεν έχουν επαληθευτεί στο παρελθόν....

Εκτός αυτου, κανένας δε μας κρύβει οτι τα προσωπικά μας δεδομένα έχουν αξία. Γι αυτό και τα μαζεύουν ΟΛΟΙ...

..απλα κάποιοι δεν θέλουν να το δουν. Προτιμούν να ζουν με ψευδαισθήσεις "καλών" και "κακών" εταιρειών. Η αλήθεια είναι οτι δεν υπαρχουν ουτε οι μεν, ουτε οι δε. Όλες το συμφέρον τους κοιτάζουν και τα προσωπικά δεδομένα δίνουν χρήμα και δυναμη και καμια επιχείρηση δε θα αρνηθεί να τα πάρει επειδή "έχει ηθικές αξίες"...

Οι διακόπτες software παρακάμπτονται. Αυτό το ξερουν ολοι. Ρωτα τη Google, οταν δηλωσε ευθέως οτι παρολο που μπορςις να κλεισεις τον διακοπτη gps, αυτη μαζευει δεδομενα τοποθεσίας... Εκτός κι αν αυτή είναι η " κακή" εταιρεια και η Apple η "καλή"...

Εν το μεταξύ η google το πουλάει το λογισμικό δωρεάν μόνο για την άδεια του play store πληρώνουν κάποιο μικρό ποσό !!! Και οκά συμβαίνουν για να βγάζει χρήμα από διαφήμιση !!! Ενώ η μήλο εταιρία σου πουλάνε πανάκριβα το λογισμικό και δεν έχεις Διαφημίσεις κάθε 2 κλικ ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, nmembers68 είπε

περα απο την πλακα που κανετε, εχω χασει δυο φορες το κινητο μου (ναι τοσο αμπαλος ειμαι) και την 1η το βρηκα λιγες ωρες μετα πεταμενο σε ενα οικοπεδο που το εψαξα μονος μου και την 2η σε μια ιδιοκτησια ενος μαγαζιου εξω σε χωμα θαμμενο μετα απο 1,5 μηνα που το ειχα χασει και το βρηκε ενας εργατης.

spacer.png

Πάρε θήκη με αλυσίδα όπως τα πορτοφόλια που είχαμε όταν ήμουν γυμνάσιο-λύκειο και θα είσαι ήσυχος!

Επεξ/σία από sv398
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...