Προς το περιεχόμενο

i5 11600k + z590 gigabyte ud ac


bekerel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φόρουμ

Θέλω τα φώτα σας στο εξής θέμα...

Έχω αυτό το setup και έχω παρατηρήσει οτι σε default ρυθμησεις όταν κάνω καποιες εργασίες ανεβάζει μέχρι 4900ghz κάποια core αλλά όταν κάνω στρες τεστ τα ρίχνει στα 4600.

Αν πειραξω απο το πρόγραμμα τις intel και ανεβασω όλα τα core x50 κρατάει σταθερά στα 5000 με αυτόματα τα ρεύματα και έχω καλύτερο σκορ σε benchmark. Αν πειραξω το ρεύμα ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες και ρίχνει τα cores στο 3900.

Παραπάνω bsod!!!!

Τα ερώτηματα ειναι τα εξης:

1. Μέχρι ποσο παεισε λογικά πλαισια

2. Το mb έχει 1χ4 pin + 1x8 pin τροφοδοσία για την cpu. Σε ποια περιπτωση χρειαζεται τις 2 τροφοδοσίες

Εγώ έχω τροφοδοτικό seasonic 650 gold που έχει 2x4 και το έχω κουμπομενο στο 1χ8. 

Παιζει να ψοφαει απο ρεύματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, bekerel είπε

Καλημέρα στο φόρουμ

Θέλω τα φώτα σας στο εξής θέμα...

Έχω αυτό το setup και έχω παρατηρήσει οτι σε default ρυθμησεις όταν κάνω καποιες εργασίες ανεβάζει μέχρι 4900ghz κάποια core αλλά όταν κάνω στρες τεστ τα ρίχνει στα 4600.

Αν πειραξω απο το πρόγραμμα τις intel και ανεβασω όλα τα core x50 κρατάει σταθερά στα 5000 με αυτόματα τα ρεύματα και έχω καλύτερο σκορ σε benchmark. Αν πειραξω το ρεύμα ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες και ρίχνει τα cores στο 3900.

Παραπάνω bsod!!!!

Τα ερώτηματα ειναι τα εξης:

1. Μέχρι ποσο παεισε λογικά πλαισια

2. Το mb έχει 1χ4 pin + 1x8 pin τροφοδοσία για την cpu. Σε ποια περιπτωση χρειαζεται τις 2 τροφοδοσίες

Εγώ έχω τροφοδοτικό seasonic 650 gold που έχει 2x4 και το έχω κουμπομενο στο 1χ8. 

Παιζει να ψοφαει απο ρεύματα;

υπάρχει έτοιμο θέμα όσον αφορά Intel επεξεργαστές και μητρικές και μπορούν να σε βοηθήσουν και λύσουν απορίες που έχεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bekerel είπε

Καλημέρα στο φόρουμ

Θέλω τα φώτα σας στο εξής θέμα...

Έχω αυτό το setup και έχω παρατηρήσει οτι σε default ρυθμησεις όταν κάνω καποιες εργασίες ανεβάζει μέχρι 4900ghz κάποια core αλλά όταν κάνω στρες τεστ τα ρίχνει στα 4600.

Αν πειραξω απο το πρόγραμμα τις intel και ανεβασω όλα τα core x50 κρατάει σταθερά στα 5000 με αυτόματα τα ρεύματα και έχω καλύτερο σκορ σε benchmark. Αν πειραξω το ρεύμα ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες και ρίχνει τα cores στο 3900.

Παραπάνω bsod!!!!

Τα ερώτηματα ειναι τα εξης:

1. Μέχρι ποσο παεισε λογικά πλαισια

2. Το mb έχει 1χ4 pin + 1x8 pin τροφοδοσία για την cpu. Σε ποια περιπτωση χρειαζεται τις 2 τροφοδοσίες

Εγώ έχω τροφοδοτικό seasonic 650 gold που έχει 2x4 και το έχω κουμπομενο στο 1χ8. 

Παιζει να ψοφαει απο ρεύματα;

Μην το βάζεις x50 χωρίς manual ρεύματα. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ δια ροπάλου. Εγώ είδα μέχρι και 1.68volts, είσαι δηλαδή πέρα  από τα όρια του  instadeath. Με λίγα λόγια τυχερός που έχεις ακόμμ επεξεγαστή 

Ο 11600κ πιάνει 4.6 σε όλους τους πυρήνες και 4.9 όταν δουλεύει μόνο ένας πυρήνας, άρα είναι σωστά τα νούμερα που αναφέρεις. Αν θες να δοκιμάσεις overclock βάλε x49 all cores και vcore  voltage ξεκίνα από το 1.40, όσο τρως bsod ανέβαζε ρεύμα, αλλά  μην ξεπεράσεις το 1.46.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Herald είπε

Μην το βάζεις x50 χωρίς manual ρεύματα. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ δια ροπάλου. Εγώ είδα μέχρι και 1.68volts, είσαι δηλαδή πέρα  από τα όρια του  instadeath. Με λίγα λόγια τυχερός που έχεις ακόμμ επεξεγαστή 

Ο 11600κ πιάνει 4.6 σε όλους τους πυρήνες και 4.9 όταν δουλεύει μόνο ένας πυρήνας, άρα είναι σωστά τα νούμερα που αναφέρεις. Αν θες να δοκιμάσεις overclock βάλε x49 all cores και vcore  voltage ξεκίνα από το 1.40, όσο τρως bsod ανέβαζε ρεύμα, αλλά  μην ξεπεράσεις το 1.46.

ok tnx

και οι δυο τροφοδοσιες της μητρικης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bekerel είπε

ok tnx

και οι δυο τροφοδοσιες της μητρικης?

Δεν προσφέρουν κάτι, για ακραίο OC είναι σε μεγάλους επεξεργαστές (11900k) σε subzero θερμοκρασίες. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Herald είπε

Μην το βάζεις x50 χωρίς manual ρεύματα. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ δια ροπάλου. Εγώ είδα μέχρι και 1.68volts, είσαι δηλαδή πέρα  από τα όρια του  instadeath. Με λίγα λόγια τυχερός που έχεις ακόμμ επεξεγαστή 

Ο 11600κ πιάνει 4.6 σε όλους τους πυρήνες και 4.9 όταν δουλεύει μόνο ένας πυρήνας, άρα είναι σωστά τα νούμερα που αναφέρεις. Αν θες να δοκιμάσεις overclock βάλε x49 all cores και vcore  voltage ξεκίνα από το 1.40, όσο τρως bsod ανέβαζε ρεύμα, αλλά  μην ξεπεράσεις το 1.46.

Μεγάλη τάση δεν λές; 4.9 δεν πιάνει με κάτω απο 1.3 ή τόσο μπανάνες είναι οι 11;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Μεγάλη τάση δεν λές; 4.9 δεν πιάνει με κάτω απο 1.3 ή τόσο μπανάνες είναι οι 11;

Με κάτω από 1.3 ούτε stock δεν δουλεύει :P 

Όχι, δεν κάνω πλάκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...