Προς το περιεχόμενο

Oταν κάποιος παρακολουθεί κλόουν ως γνώστες να στήνουν σύστημα και ακολουθεί χνάρια τους


Coppermine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κατάλαβα, τι παίχτηκε? 

Αν δεν κάνω λάθος στο manual λέει να τοποθετήσεις τον cpu και μετά το κούμπωμα θα αφαιρεθεί το καπάκι και να το κρατήσεις στην άκρη για rma. Εκτός αν είναι άλλο το πρόβλημα και είμαι στραβός 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να ανοίξει το καπάκι, ξεβίδωσε όλο το σόκετ...

Εκτός αν έχει αλλάξει τόσο πολύ απο εποχές 775 και δεν θυμάμαι :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αργησα να ποστάρω λόγω οτι εργάζομαι ταυτόχρονα, ουσιαστικά στις δυό πρώτες φωτό ο jay για μαγκιά κατεβάζει το retention bracket μαζί με το πλαστικό καπάκι του και κατεβάζοντας το lever ασφάλισης πετάει το πλαστικό οταν  βρει αντίσταση στο heatspreader...

Ομως το retention bracket έτσι και αλλιώς έχει τζόγο και κατεβάζοντας το lever δυνατά για να πετάξει το πλαστικό έξω στραβώνει το πολύ λεπτό pcb όπως του κατεστραμμένου 9900Κ στην φωτογραφία που ανέβασα, ΚΑΜΜΙΑ ζημιά δεν είχε γίνει στα pins του socket, o επεξεργαστής ήταν σωστά τοποθετημένος και φυσικά η ζημιά έγινε αποκλειστικά από την μηχανική πίεση που ασκήθηκε, η μητρική δε είναι μια χαρά και πλήρως λειτουργική

Μέχρι ivy bridge, haswell το pcb του επεξεργαστή ήταν thick και δεν θα πάθαινε πιθανότατα απολύτως τίποτα, του coffe lake είναι το μισό σε πάχος και φυσικά πολύ πιο ευπαθές σε μηχανική ζημια, μιλώ αποκλειστικά για τα mainstream προφανώς

Ορίστε και η φωτό του socket της μητρικής όπου είναι πλήρως λειτουργική φυσικά

01.jpg

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ κρίντζαρα σε όσα βίντεο το έβλεπα εδώ και χρόνια να βγαίνει ουσιαστικά μόνο του το πλαστικό και μου έκανε μεγάλη εντύπωση όταν παρατήρησα σε manuals μητρικών ότι αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος εγκατάστασης. Τόσο κακό είναι τελικά να το αφαιρείς μόνος σου πριν βάλεις την CPU; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, infin1tyGR είπε

Κι εγώ κρίντζαρα σε όσα βίντεο το έβλεπα εδώ και χρόνια να βγαίνει ουσιαστικά μόνο του το πλαστικό και μου έκανε μεγάλη εντύπωση όταν παρατήρησα σε manuals μητρικών ότι αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος εγκατάστασης. Τόσο κακό είναι τελικά να το αφαιρείς μόνος σου πριν βάλεις την CPU; 

οχι δεν ειναι κακο, ειχα κανει το ιδιο σε πσ τιντελ το 2013 ακριβως επιδη ετσι εγραφαν οι οδηγιεσ, δηλαδη να το πιεσεις και να πεταχτει το πλαστικο μονο του!

Επεξ/σία από Xejolontas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...