Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για LG OLED ονομασιες μοντελων


kaiadas4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω την κοινοτητα,

Σημερα εχει προσφορα γνωστο καταστημα την LG C1 65'' στα 1600€. Ψηνομαι παρα πολυ να την χτυπησω. Το μονο που με προβληματιζει και δεν εχω βρει απαντηση ακομα ειναι οι πολλες διαφορετικες ονομασιες του ιδιου μοντελου. Και να γινω πιο λεπτομερης. Στο skroutz εχει την C1 με 2 διαφορετικες περιγραφες και τιμες:

1) LG OLED65C15LA, και παραλληλα: 

2) LG OLED65C14LB, και βγαινει η σημερινη προσφορα με κωδικο μοντελου:

3) LG OLED65C11LB. WTF δηλαδη σημαινει η καθε μια?

Πρεπει να δωσω βαση για την αγορα αναλογα με την περιγραφη ή οι διαφορες ειναι ανευ λογου για εμας τους καταναλωτες?

Ευχαριστω οποιον γνωριζει και απαντησει.

ΥΓ:εψαξα στο forum 15' λεπτα αλλα δεν βρηκα απαντηση σε αυτο το θεμα.Αν καπου υπαρχει και δεν το βρηκα συγνωμη εκ των προτερων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 hours ago, kaiadas4 said:

Χαιρετω την κοινοτητα,

Σημερα εχει προσφορα γνωστο καταστημα την LG C1 65'' στα 1600€. Ψηνομαι παρα πολυ να την χτυπησω. Το μονο που με προβληματιζει και δεν εχω βρει απαντηση ακομα ειναι οι πολλες διαφορετικες ονομασιες του ιδιου μοντελου. Και να γινω πιο λεπτομερης. Στο skroutz εχει την C1 με 2 διαφορετικες περιγραφες και τιμες:

1) LG OLED65C15LA, και παραλληλα: 

2) LG OLED65C14LB, και βγαινει η σημερινη προσφορα με κωδικο μοντελου:

3) LG OLED65C11LB. WTF δηλαδη σημαινει η καθε μια?

Πρεπει να δωσω βαση για την αγορα αναλογα με την περιγραφη ή οι διαφορες ειναι ανευ λογου για εμας τους καταναλωτες?

Ευχαριστω οποιον γνωριζει και απαντησει.

ΥΓ:εψαξα στο forum 15' λεπτα αλλα δεν βρηκα απαντηση σε αυτο το θεμα.Αν καπου υπαρχει και δεν το βρηκα συγνωμη εκ των προτερων....

Είσαι σίγουρος πως βρήκες τη νέα C11 65” στα 1600 (που κανονικα παιζει πανω απο 2500) και δεν ειναι η προηγούμενη CX? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, d_gkal είπε

Την πήρες; 

Αν ναι, δες μήπως έχει προωθητική ενέργεια η lg με δωροεπιταγες ;)

δεν την πηρα τελικα αν και το ηθελα.τα 2 πρωτα μοντελα με λιγο ψαξιμο επιπλεον που εκανα ειναι αυτα που κυκλοφορουν ελλαδα σχεδον ομοια.το μοντελο που εδινε προσφορα ειναι αυτο που κυκλοφορει πολωνια και λειπανε (με ενημερωση απο πολωνικο site και οχι το επισημο της lg το site για να ειμαι 100% σιγουρος) αρκετα χαρακτηριστικα και δεν ηθελα να το ρισκαρω.προσφορες θα υπαρξουν και αλλες και αλλωστε χωρις ps5 ακομα θα ηταν μιση η χαρα.

επισης η προωθητικη ειναι για τα μοντελα που κυκλοφορουν ελλαδα (ενημερωση απο το ελληνικο site της lg) οποτε και απο εκει φολα...

μεχρι την επομενη....:D

Επεξ/σία από kaiadas4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2021 στις 10:59 ΠΜ, kaiadas4 είπε

και αλλωστε χωρις ps5 ακομα θα ηταν μιση η χαρα.

Φίλε μη το λες αυτό, αν δεν είχες ξανά OLED το πρώτο βράδυ που θα την πάρεις σπίτι, θα σου πέσει το σαγόνι στο πάτωμα.
Μετά συνηθίζεις σταδιακά και το ξεπερνάς...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Innersense είπε

Φίλε μη το λες αυτό, αν δεν είχες ξανά OLED το πρώτο βράδυ που θα την πάρεις σπίτι, θα σου πέσει το σαγόνι στο πάτωμα.
Μετά συνηθίζεις σταδιακά και το ξεπερνάς...

ισως να υπερεβαλα λιγο.δεν θα διαφωνησω μαζι σου γιατι απλα σε πιστευω.το οτι την ειδα την oled (πχ lg cx) στο καταστημα για οση ωρα ηταν και οσα βιντεο και αναλυσεις εχω δει που με επεισαν οτι αξιζει σαν επενδυση, σιγουρα δεν ανταποκρινονται στο να εχω σχηματισει 100% εικονα για το τι αναλυση, χρωματα και βαθος μιλαμε...           

απαντησεις παντως σαν την δική σου με πειθουν οτι δεν θα ειναι πεταμενα χρηματα για αγορα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
8 ώρες πριν, nosstrom είπε

τελικά τι ακριβώς συμβαίνει με τους κωδικούς της συγκεκριμένης oled? Ποια ειναι προτιμότερη? και γιατι?

στο internet υπαρχουν ολα οσον αφορα τα specs.αυτο που πρεπει να μας νοιαζει ειναι οτι ελλαδα οι επισημες εκδοσεις της LG C1 ειναι η OLED65C14LB και η OLED65C15LA.σε μεγαλο πολυκαταστημα που επιασα κουβεντα με πωλητη μου ειπε οτι την LG την εισαγει η INFOQUEST και αυτη παρεχει και την εγγυηαη.οποτε μου ειπε σε αυτες τις 2 εκδοσεις εισαι καλυμενος.αν παρεις τωρα απο καποιο μαγαζι (πχ σκρουτζ) καποιον αλλον τριτο - τεταρτο κωδικο που προερχεται απο παραεισαγωγη μπορει να μην σε καλυψουν αν γινει καποια στραβη και ας εχεις κανονικα αποδειξεις χαρτια κτλ.φυσικα και αυτος το δικο του προιον θελει να πουλησει και τα ειπε αυτα αλλα και καλα κανει.οτι και να πει ο οποιος πωλητης, οποιου καταστηματος, στο φιναλε καταληγει παντα σε εμας τους καταναλωτες ποσα και που θα επιλεξουμε να τα σκασουμε...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kaiadas4 είπε

στο internet υπαρχουν ολα οσον αφορα τα specs.αυτο που πρεπει να μας νοιαζει ειναι οτι ελλαδα οι επισημες εκδοσεις της LG C1 ειναι η OLED65C14LB και η OLED65C15LA.σε μεγαλο πολυκαταστημα που επιασα κουβεντα με πωλητη μου ειπε οτι την LG την εισαγει η INFOQUEST και αυτη παρεχει και την εγγυηαη.οποτε μου ειπε σε αυτες τις 2 εκδοσεις εισαι καλυμενος.αν παρεις τωρα απο καποιο μαγαζι (πχ σκρουτζ) καποιον αλλον τριτο - τεταρτο κωδικο που προερχεται απο παραεισαγωγη μπορει να μην σε καλυψουν αν γινει καποια στραβη και ας εχεις κανονικα αποδειξεις χαρτια κτλ.φυσικα και αυτος το δικο του προιον θελει να πουλησει και τα ειπε αυτα αλλα και καλα κανει.οτι και να πει ο οποιος πωλητης, οποιου καταστηματος, στο φιναλε καταληγει παντα σε εμας τους καταναλωτες ποσα και που θα επιλεξουμε να τα σκασουμε...

Με κάλυψες σε ευχαριστω πολύ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

To ίδιο έχω καταλάβει και εγώ γιατί ψάχνω να καταλάβω τι ακριβώς παίζει με τις συγκεκριμένες τηλεοράσεις.Η c11 είναι πολωνικό μοντέλο και λείπουν κάποια χαρακτηριστικά της,αλλλααα και αυτήν να αγοράσεις δεν έχεις κανένα θέμα.Μπαίνοντας στο site της LG μπορείς να κάνεις κανονικά επέκταση εγγύησης με 180 ευρώ για +3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2021 στις 1:12 ΜΜ, Liako25 είπε

To ίδιο έχω καταλάβει και εγώ γιατί ψάχνω να καταλάβω τι ακριβώς παίζει με τις συγκεκριμένες τηλεοράσεις.Η c11 είναι πολωνικό μοντέλο και λείπουν κάποια χαρακτηριστικά της,αλλλααα και αυτήν να αγοράσεις δεν έχεις κανένα θέμα.Μπαίνοντας στο site της LG μπορείς να κάνεις κανονικά επέκταση εγγύησης με 180 ευρώ για +3 χρόνια.

Τι χαρακτηριστικά λείπουν δηλαδή από την c11 που τα έχει η c14 και η c15? Επίσης τι διαφορά έχει το LA από το LB? Όταν είχα ψιλοψάξει και εγώ, κατέληξα ότι οι διαφορές είναι στο χρώμα της (πχ η c14 βγαίνει σε άσπρο χρώμα και η c15 σε μαύρο ή γκρι), αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω γιατί η έρευνα μου ήταν γρήγορη και ελλειπής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα πάντα με το skroutz η c11 έχει 4 θύρες hdmi εκ των οποίων η μία είναι 2.1 ενώ η c14 έχει 4 θύρες εκ των οποίων και οι 4 είναι 2.1. Κάτι άλλο δεν έχω δει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω νεο θεμα... 

Παρηγγειλα την OLED65CΧ6LA στα 1350. Σημερα επικοινωνησε μαζι μου το μαγαζί και μου ειπαν οτι ΑΝ θελω μου κανουν προσφορα την ΟLED65C16LA στα 1500.

Έχει κάποιος εμπειρια με τις παραπάνω και κατα ποσο αξιζει η διαφορα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, klainmaingr είπε

Για να μην ανοιγω νεο θεμα... 

Παρηγγειλα την OLED65CΧ6LA στα 1350. Σημερα επικοινωνησε μαζι μου το μαγαζί και μου ειπαν οτι ΑΝ θελω μου κανουν προσφορα την ΟLED65C16LA στα 1500.

Έχει κάποιος εμπειρια με τις παραπάνω και κατα ποσο αξιζει η διαφορα; 

εγώ την έχω είναι το καινούριο μοντέλο του 2021 στην ουσία είναι ίδιες τηλεοράσεις με τα ίδια χαρακτηριστικά το τηλεχειριστήριο αλλάζει και έχουν βάλει στην καινούρια και ένα gaming menu η περσινή έχει λίγη περισσότερη φωτεινότητα η καινούρια έχει λίγο καλύτερο Input Lag. Για 150 διαφορά εγώ θα την έπαιρνα

Επεξ/σία από andreas443
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...