Προς το περιεχόμενο

Πολυετή συμφωνία με το Netflix υπέγραψε ο γνωστός σκηνοθέτης και παραγωγός Steven Spielberg


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Εν μέρει όμως έχει και δίκιο στην δήλωση του. Για να φτάσεις ποιότητα ενός cinema(εξαιρούνται τα παρακμιακά) δεν φτάνει μια ηχόμπαρα κάτω απ την οθόνη. Χρειάζεσαι ακριβό εξοπλισμό ο οποίος περιλαμβάνει μεγάλη καλή οθόνη ή ένα καλό projector και να στήσεις surround ήχο. Αυτό απαιτεί χρήματα που αντιστοιχούν σε 4ψήφιο νούμερο και αρκετό χρόνο για το setup.

Μια ταινία όπως το Marriage Story, θα την δεις στο κινητό σου και δεν θα χάσεις κάτι. Δεν ισχύει όμως το ίδιο για το Star Wars

Δεν τις ενδιαφέρει τις εταιρίες πια και το κοινό να τον ενδιαφέρει αυτό που λες (και το συμμερίζομαι απόλυτα) σε ποσοστό πολύ μικρό. Ο θεατής πια θέλει να δει κάτι να ξεχαστεί από την καθημερινότητα και να κοιμηθεί, το σινεμά σαν διασκέδαση έχει χάσει μεγάλο έδαφος και ειδικά στις πιο μικρές ηλικίες. Ξέρω πολύ κόσμο που ακόμα και το Star Wars το είδαν σε λάπτοπ, αδιάφορο τους ήταν.

Επίσης η καλή τηλεόραση έχει παίξει πολύ σημαντικό ρόλο στην σμίκρυνση του κινηματογράφου. Πολλές σειρές είναι σε πολύ υψηλότερο επίπεδο από τις περισσότρες ταινίες που βγαίνουν, και το κοινό συνήθισε να βλέπει στην μικρή οθόνη καλές παραγωγές με ενδιαφέρον στόρυ και καλούς ηθοποιούς, ακόμα και να βλέπει πολύ καλά εφέ και δράση.

Ο θεατής έχει στρέψει το βλέμμα του στην μικρή οθόνη και στο portable και στην άνεση του σπιτιού του. Και να φτιάξεις ένα σύστημα σπίτι σου δεν είναι τόσο απαγορευτικό όσο παλιά γιατί συνήθως ο θεατής σπάνια θα θέλει να δει 4Κ ή 8Κ ή να ακούσει τον τέλειο ήχο. Παίρνει μαι αξιοπρεπή full HD και 4Κ, παίρνει και ηχεία και άντε εσύ να του πεις μετά για ποιότητα εικόνας και χρωμάτων ή για 5.1 ήχο και να σε καταλάβει. Θα σου πει εγώ την ταινία θέλω να δω να περάσω καλά και αυτό ήταν όλο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 hours ago, Retromaniac said:

Έτσι, αμα πέσει το κασέρι οι αναστολές φεύγουν και οι "ιδεολογίες" αλλάζουν.

Μου θυμίζει το αστείο του Gervais "If ISIS started a streaming service, you would call your agent." 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, nyne είπε

Πλακα κανω,ποτε δεν ξερεις ομως...

ήδη το spotify ανέβασε 1€ την family συνδρομή,

άρα why not να το κάνει και το netflix καθώς "μεγαλώνει"

Επεξ/σία από paliou05
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...