Προς το περιεχόμενο

Απορία για game sharing σε PS5


Spkouk21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα.

μια ερωτηση.

ειμαι κατοχος ps5 και εγω και ο αδερφός μου. και οι δυο με συνδρομή ps plus. και οι δυο κονσόλες έχουν το δικο μου και το δικο του προφιλ μεσα. επομενως μπορούμε κανονικα απο το προφιλ του ο καθενας να μπαίνει στη κονσολα του και να παιζει οποιο παιχνίδι θελει αφου εχει γινει εγκατάσταση εννοείται πρώτα στη κονσολα.

η ερώτηση ειναι η εξης. μπορουμε να παίξουμε online μαζι ταυτόχρονα ο καθενας απο το προφίλ του  πχ call of duty αν το εχει αγορασει μονο ο ενας; δοκιμασαμε και παιξαμε fall guys και επαιξε κανονικα απλα δε ξέρουμε αν ειναι νομιμο και φαμε κανενα μπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά λειτουργεί και με 1 συνδρομή plus.... Το έκανα με PS4-PS4 εδώ και χρόνια και τώρα με PS5-PS4. Για να λειτουργει αυτό απλα πρέπει πάντα τα games να τα παίρνει ο ίδιος και ο άλλος απλός τα κατεβάζει.

Επεξ/σία από vorlon68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Spkouk21 είπε

καλησπέρα.μια ερωτηση.ειμαι κατοχος ps5 και εγω και ο αδερφός μου.και οι δυο με συνδρομή ps plus.και οι δυο κονσόλες έχουν το δικο μου και το δικο του προφιλ μεσα.επομενως μπορούμε κανονικα απο το προφιλ του ο καθενας να μπαίνει στη κονσολα του και να παιζει οποιο παιχνίδι θελει αφου εχει γινει εγκατάσταση εννοείται πρώτα στη κονσολα.η ερώτηση ειναι η εξης.μπορουμε να παίξουμε online μαζι ταυτόχρονα ο καθενας απο το προφίλ του  πχ call of duty αν το εχει αγορασει μονο ο ενας;;δοκιμασαμε και παιξαμε fall guys και επαιξε κανονικα απλα δε ξέρουμε αν ειναι νομιμο και φαμε κανενα μπαν.

Δεν υπάρχει περίπτωση ban.

Όπως ανέφερε ο φίλος πιο πάνω, και με μια plus γίνεται το μοίρασμα.

Ο ένας να αγοράζει, και ο άλλος τα μοιράζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mikele13- είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση ban.

Όπως ανέφερε ο φίλος πιο πάνω, και με μια plus γίνεται το μοίρασμα.

Ο ένας να αγοράζει, και ο άλλος τα μοιράζεται.

Αυτο ισχυει και αν εχω 2 λογαρισμους στην ιδια κονσολα ? Γιατι εφτιαξα εναν δευτερο λογαριασμο για τον αδερφο μου μεχρι να παρω PS5 με βαση την Αμερικη γιατι θελω να εξαργυρωνω PSN κωδικους που κερδιζω απο κατι διαγωνισμους. Θα μπορω να παιζω στον Ελληνικο λογαριασμο παιχνιδια εαν τα εχω πρωτα στον Αμερικανικο και το αντιθετο ?

Επεξ/σία από AcceleRacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, AcceleRacer είπε

Αυτο ισχυει και αν εχω 2 λογαρισμους στην ιδια κονσολα ? Γιατι εφτιαξα εναν δευτερο λογαριασμο για τον αδερφο μου μεχρι να παρω PS5 με βαση την Αμερικη γιατι θελω να εξαργυρωνω PSN κωδικους που κερδιζω απο κατι διαγωνισμους. Θα μπορω να παιζω στον Ελληνικο λογαριασμο παιχνιδια εαν τα εχω πρωτα στον Αμερικανικο και το αντιθετο ?

Έναν λογαριασμό θα μπορείς να κάνεις μοίρασμα έτσι και αλλιώς, αφού θα τον δώσεις στην "ξένη" κονσόλα.

Αποτι ξέρω δεν νομίζω ότι μπορείς να παίξεις το ίδιο παιχνίδι και με τους δύο λογαριασμούς διαφορετικών region.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και εγινε αναφορα για us account. Για να κανεις, ρωταει στην εγγραφη το region που βρισκεσαι ή θελει κανα vpn (πχ το built in του Opera). 

Για ρο μοιρασμα, σαν βασικα account κραταω το ελληνικο και απλα συνδεομαι ΚΑΙ με το αμερικανικο και That's it ή πρεπει να κανω κατι για να κατεβασω τα games απο το αλλο account

edit: απο οτι ειδα πρεπει να κανει disable το game sharing απο το main acc και να το ενεργοποιησω στο αμερικανικο και να κατεβασω απο εκει τα games, σωστα?

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μιας και εγινε αναφορα για us account. Για να κανεις, ρωταει στην εγγραφη το region που βρισκεσαι ή θελει κανα vpn (πχ το built in του Opera). 

Για ρο μοιρασμα, σαν βασικα account κραταω το ελληνικο και απλα συνδεομαι ΚΑΙ με το αμερικανικο και That's it ή πρεπει να κανω κατι για να κατεβασω τα games απο το αλλο account

edit: απο οτι ειδα πρεπει να κανει disable το game sharing απο το main acc και να το ενεργοποιησω στο αμερικανικο και να κατεβασω απο εκει τα games, σωστα?

Πρεπει απλα να βάλεις valid διεύθυνση απο την χώρα που θέλεις να κάνεις το account. Εγω στον αμερικάνικο account εχω κανονικά το ελληνικό κινητο για 2SV

Αν έχεις έχεις ενεργοποιημένο το "Console sharing and offline play" τοτε ολοι οι λογαριασμοι παίζουν όλα τα games απο όλους τους λογαριασμούς. Αν το εχεις disable τοτε ο καθε λογαριασμός παίζει μόνο τα δικά του. Αν έχεις 2 PS5 τοτε στο ένα το έχεις enable και στο άλλο disable. Αυτο που ειναι disable πρεπει να έχει συνέχεια συνδεση στο internet για να βλέπει τις άδειες απο τα game. Δηλαδή το πρώτο PS5 πρέπει να το έχει αυτός που θέλει να παίζει τσαμπα games και έχει βάλει τον λογαριασμό του σαν δευτερο και το δευτερο PS5 αυτός που τα αγοράζει τα games.

Επεξ/σία από vorlon68
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Πρεπει απλα να βάλεις valid διεύθυνση απο την χώρα που θέλεις να κάνεις το account. Εγω στο αμερικάνικο account εχω κανονικά το ελληνικό κινητο για 2SV

Αν έχεις έχεις ενεργοποιημένο το "Console sharing and offline play" τοτε ολοι οι λογαριασμοι παίζουν όλα τα games απο όλους τους λογαριασμούς. Αν το εχεις disable τοτε ο καθε λογαριασμός παίζει μόνο τα δικά του. Αν έχεις 2 PS5 τοτε στο ένα το έχεις enable και στο άλλο disable. Αυτο που ειναι disable πρεπει να έχει συνέχεια συνδεση στο internet για να βλέπει τις άδειες απο τα game. Δηλαδή το πρώτο PS5 πρέπει να το έχει αυτός που θέλει να παίζει τσαμπα games και έχει βάλει τον λογαριασμό του σαν δευτερο και το δευτερο PS5 αυτός που τα αγοράζει τα games.

Αναφερομαι καθαρα για να κανω 2ο δικο μου λογαριασμο στην Αμερικη λογω φθηνοτερων Games. Απλα βαζω τα accounts στην ιδια κονσολα, ενεργοποιω Game sharing και κατεβαζω οτι θελω απο το αμερικανικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αναφερομαι καθαρα για να κανω 2ο δικο μου λογαριασμο στην Αμερικη λογω φθηνοτερων Games. Απλα βαζω τα accounts στην ιδια κονσολα, ενεργοποιω Game sharing και κατεβαζω οτι θελω απο το αμερικανικο?

Εγω έγραψα και για τον TS

Ναι, το PS5 ειναι απο την αρχή με ενεργοποιημενο το game sharing δεν χρειάζετε να κάνεις κατι. Απλα προσθέτεις τον δευτερο λογαριασμό. Να ξέρεις στον αμερικάνικο λογαριασμό χρήματα θα βάζεις με αμερικάνικες κάρτες PSN. Δεν δέχεται ελληνικές πιστωτικές ή χρεωστικές κάρτες ή paypal με ελληνικες κάρτες. Στον αμερικάνικο λογαριασμό συμφέρει να έχεις το PS Now

Επεξ/σία από vorlon68
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Εγω έγραψα και για τον TS

Ναι, το PS5 ειναι απο την αρχή με ενεργοποιημενο το game sharing δεν χρειάζετε να κάνεις κατι. Απλα προσθέτεις τον δευτερο λογαριασμό. Να ξέρεις στον αμερικάνικο λογαριασμό χρήματα θα βάζεις με αμερικάνικες κάρτες PSN. Δεν δέχεται ελληνικές πιστωτικές ή χρεωστικές κάρτες ή paypal με ελληνικες κάρτες. Στον αμερικάνικο λογαριασμό συμφέρει να έχεις το PS Now

Οποτε απο οποιον λογαριασμο αγοραζεις παιχνιδια θα παιζονται και στους 2 εκτος αν εχεις 2 διαφορετικες κονσολες οπου πρεπει να κανεις τη μια disable και την αλλη enable. Aν καποιο παιχνιδι εχει ελληνικους υποτιτλους και το εχω παρει απο τον Αμερικανικο θα παιζεται κανονικα με υποτιτλους και στους 2? Το ιδιο με τους λογαριασμους μπορεις να το κανεις και σε Nintendo και Xbox με το να εξαργυρωνεις κωδικους η να αγοραζεις παιχνιδια και υπηρεσιες απο Αμερικη μεσω του δευτερου λογαριασμου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω τα games απο τον αμερικάνικο λογαρισμό έχουν μόνο αγγλικά. Για το Xbox & Nintendo πρεπει να σου απαντήσουν αυτοί που εχουν αυτες τις κονσόλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα, έχω και γω μια απορία  σχετικά με το sharing. Είμαι κάτοχος ps5 και έχω ps plus. Ένας φίλος μου έχει το PS4 με πολλά παιχνίδια αγορασμένα από ps store(κάτοχος επίσης ps plus). Μπορω να μπω στον κωδικό του για να κατεβάσω τα παιχνίδια που έχει αγορασμένα και να τα παίζω και γω; Και εάν ναι μέχρι ποσά acc γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...